forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Απρ 2018, 02:19

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: latex
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2007, 20:08 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 18 Οκτ 2007, 19:57
Δημοσ.: 69
ρε παιδια βοηθεια!!!!!εχω εγκαταστησει το latex και δεν ξερω τι να κανω.ας μου απαντησει καποιος αν θελει στα εξης:

1. που γραφουμε το κειμενο? στο texnic center?( το λατεχ κειμενο εννοω)
2.πως βλεπουμε τι γραψαμε ?( δηλαδη τι θα τυπωθει τελικα)
3.μπορουμε να βλεπουμε ταυτοχρονα να μεταφραζεται αυτο που βλεπουμε?
4.πως μετατρεπεται σε pdf αυτο που φτιαχνουμε?αυτοματα? αν οχι πως?

ευχαριστω και συγγνωμη για την ενοχληση

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2007, 20:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Έχει σεμινάριο αύριο στις 3:30 στα εργαστήρια.
Αν βιάζεσαι πολύ, πρέπει να σου εξηγήσει κάποιος πολλά.
Ή να βρούμε σχετικές σημειώσεις στο Internet.

Προσωπικά προτείνω το σεμινάριο :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2007, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Το κείμενο (των κώδικα δηλαδή) το γράφεις στο TeXnicCenter. Για να το τρέξει (να κάνει το .tex αρχείο .dvi ή .pdf και να δεις τι γράφεις) έχει διάφορα κουμπάκια το TeXnicCenter που μπορείς να τα ψάξεις και μόνος σου. Υπάρχει πάντα το help και το faq του TeXnicCenter. Πάντως μπορείς να τρέχεις το .tex αρχείο που γράφεις στο TeXnicCenter και από την γραμμή εντολών (DOS). Πιάνει όλα τα λάθη και σε υποχρεώνει να μην έχεις κανένα λάθος στον κώδικα (αν και τυπώνει το ίδιο αρχείο). Πάντως και τα δύο σου λένε σε ποιά γραμμή έχεις το λάθος για να πας μετά να το βρεις. Τέλος θα σου πρότεινα και γω να πας σε κάποιο σεμινάριο - βοηθάει αρκετά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Οκτ 2007, 01:30 
Χωρίς σύνδεση

βασικα δε μπορω να παω στο σεμιναριο για τι λειππω απο τη σχολη σχεδον μονιμα.θελω καποιος να μου πει τι να κανω αφου γραψω το latex κειμενο,για να το κανω pdf.δεν υπαρχουν καποια standar βηματα για αυτο δηλαδη?

ευχαριστω για τη βοηθεια

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Οκτ 2007, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Κατ' αρχήν μπορείς να πάρεις τις σημειώσεις του σεμινάρίου από την eclass.
Για αυτό που ρωτάς, και με κάθε επιφύλαξη μιας και πάει λίγος καιρός που έχω να γράψω σε \LaTeX, αν δεις εδώ στη γράμμη εργαλειών που υπάρχει πάνω από τον κώδικά, στην πρώτη σειρά, υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει LaTeX => PDF. Εκεί επιλέγεις τον τύπο του αρχείου που θες να μετατραπεί το .tex αρχείο σου. Δύο κουμπιά δεξιά είναι ένα που έχει ένα κάθετο βέλος. Αν αφήσεις για λίγο το ποντίκι πάνω στο κουμπί θα δεις μια ένδειξη που λέει build (δηλαδή πατώντας αυτό το τρέχεις). Και δύο κουμπιά πιο δεξιά είναι ένα με ένα μεγενθυτικό φακό που το πατάς και σου δείχνει το αρχείο που μόλις έτρεξες.

Εναλλακτικά, από τη γραμμή εντολών του DOS, μεταφέρεσαι στο φάκελο που υπάρχει το .tex αρχείο και πληκτρολογείς latex όνομα-αρχείου.tex και το τρέχει. Πατώντας yap όνομα-αρχείου βλέπεις το .dvi που δημιουργήθηκε και για να το κάνεις pdf πληκτρολογείς dvipdfm όνομα-αρχείου (ή όνομα-αρχείου.tex - δεν θυμάμαι ακριβώς, κάνε δοκιμές).

Ελπίζω να βοήθησα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Οκτ 2007, 23:23 
Χωρίς σύνδεση

αυτο το κουτακι που λεει pdf to latex δε μου το βγαζει καθολου.στο κουμπι build εχει κατω 2 επιλογες: η μια ειναι η difine outpout profiles και η αλλη ειναι η select output profiles.μηπως εχω κανει λαθος στην εγκατασταση του texnic center? :( τι να κανω δηλαδη για να μπορω να επιλεγω το pdf?

ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2007, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Έχεις βάλει το MiKTeX; ή για να το πω αλλιώς, το μόνο σχετικό πρόγραμμα που έχεις εγκαταστήσει είναι το TeXnicCenter;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Νοέμ 2007, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

riemann απ' ότι κατάλαβα ή έβαλες πρώτα το TeXnicCenter και μετά το MikTeX ή κάτι άλλο δεν πήγε σωστά, με αποτέλεσμα να μην έχει βρει το TeXnicCenter τα αρχεία του MikTeX tex.exe, latex.exe κλπ και να μην μπορεί να κάνει compile το αρχείο που γράφεις και γι αυτό δεν σου βγάζει τις επιλογές LaTeX => PDF π.χ..

Για να το διορθώσεις αυτό, πήγαινε όπως σωστά είπες στο Build και επέλεξε το Define Output Profiles….

Πάτα το Wizard… και θα σου βγάλει ένα επιπλέον παράθυρο.

Πάτα Επόμενο και θα σου βγάλει ένα παράθυρο που λέει: «Enter the full path of the directory, where the executables (latex, tex, etc.) of your TeX distribution are located» και από κάτω θα έχει ένα κενό για να βάλεις τη διαδρομή του φακέλου. (αυτό δηλαδή)

Πατάς το κουμπάκι που έχει δίπλα με τις τρεις τελείες και πρέπει να βρεις το φάκελο που υπάρχουν τα εκτελέσιμα που σου ζητάει. Στο δικό μου pc η θέση του φακέλου είναι:

C:\Program Files\MiKTeX 2.7\miktex\bin

Άρα και σε σένα θα είναι κάτι αντίστοιχο. Αν έχεις βρει το σωστό φάκελο όταν πατήσεις Επόμενο θα σου εμφανίσει κάτι τέτοιο. Μπορείς απλά να πατήσεις Επόμενο αφού οι επολογές είναι προαιρετικές (optional) ή αν έχεις βάλει κάποιο PostScript Viewer π.χ. να βρεις πάλι το path που σου ζητάει.

Έτσι θα σου βγάλει κάτι τέτοιο και πατώντας Τέλος θα πρέπει να σου εμφανίζει πλέον τα output profiles που χρειάζεσαι (να σου κάνει δηλαδή το .tex σε .dvi, .pdf ή .ps) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλέον και τα κουμπάκια που σου περιέγραψα παραπάνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2008, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Δεκ 2007, 00:41
Δημοσ.: 288
Τοποθεσια: Αμπελόκηποι? καπου εκει
Κατάφερα και εγκατέστησα το TexnicCenter, μπορώ και γράφω, μου εμφανίζει και το Latex->PDF, αλλά όταν πάω να το τρέξω μου ανοίγει ένα αρχείο yap, το οποίο όμως δεν μπορώ να δω(αν και μάλλον είναι κενό) γιατί μπροστά από αυτό μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει αυτό: Device does not support StretchDIBits(). (και βρήκαμε στο google ότι σημαίνει device-independent bitmap :? )
και ενώ πατάω ΟΚ δεν κλείνει, κ όταν κλείνει με Ctrl+alt+delete κλείνει και το yap μαζί!
κι έτσι δεν μπορώ να το τρέξω, καμιά ιδέα?? :(

EDIT: ΟΚ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ :D :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση