forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 14 Δεκ 2017, 15:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μεταπτυχιακο σε χρηματοοικονομικά μαθηματικά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 03:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 104
Ο λόγος που ανοίγω αυτο το θέμα ειναι προκειμένου να συλλέξουμε όσο το δυνατον περισσότερα στοιχεία οσον αφορα τη μετέπειτα σταδιοδρομία ενος μαθηματικού στο αντικείμενο των χρηματοοικονομικών η και γενικοτερα οικονομικών αντικειμένων.
Χρήσιμο θα ήταν να αναφέρουμε καποια καλα μεταπτυχιακά κυρίως εξωτερικού , καθώς επίσης και τις προοπτικές οσον αφορά την αγορά εργασίας καθως και τις απαιτήσεις οσον αφορα στο να σε κανουν δεκτό σε ενα τέτοιο πρόγραμμα , καθώς επίσης και τη δυσκολία υλοποίησης του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταπτυχιακο σε χρηματοοικονομικά μαθηματικά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Θα αρχίσω εγώ τη δική μου εμπειρία.
Το χρόνο που μας πέρασε έκανα μεταπτυχιακό στα Financial Mathematics που γίνεται απο δύο πανεπιστήμια της σκωτίας University of Edinburgh-Heriot Watt University.
Ο βαθμός μου απο το μαθηματικό Αθήνας ήταν 6.7 αλλά ξέρω ότι παίρνουν απο 6.5 και πάνω στο συγκεκριμένο τμήμα (ενώ σε άλλα της αγγλίας απο 6 και πάνω).
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ασχολείται κυρίως με παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα και την κοστολόγησή τους (Αυτή είναι η διαφορά του μεταπτυχιακού στα financial mathematics απο ένα απλώς μεταπτυχιακό στα finance). Θα γράψω μια μικρή περίληψη του μεταπτυχιακού γιατί και γω όταν πήγα δεν ήξερα ακριβώς τι θα συναντήσω οπότε καλό είναι για ενημέρωση.

To πρώτο εξάμηνο είχαμε τα εξής μαθήματα
Discrete Time Finance: Βασικές έννοιες θεωρίας μέτρου με εφαρμογές στα χρηματοοικονομικά
Financial Markets: Ο,τι έχει σχέση με τις αγορές, μετοχές-μερίσματα, ομόλογα, επιτόκια, θεωρία arbirtage, καμπύλες αδιαφορίας κτλ
Derivative markets: παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα δλδ options, futures, swaps, forwards κτλ
Stochastic Analysis: Εδώ είμαστε. Πολύ δύσκολες μαθηματικές έννοιες πολύ βαριά μαθηματικά θεωρήματα. Στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις και άγιος ο θεός.
Δευτερο εξάμηνο:
Stochastic Analysis II: δε θα συνεχίσω την περιγραφή... :P
Derivative Pricing and Financial Modelling: Παίρνει ότι μάθαμε απο στοχαστική ανάλυση και κάνει κοστολόγηση στα παράγωγα προϊόντα.
Modern Portfolio Theory: Τεχνικές για να δημιουργήσεις καλά χαρτοφυλάκια

Eκτός απο αυτά τα μαθήματα που ήταν όλα εξετάσεις είχαμε και δύο μαθήματα με απαλακτικές εργασίες Special Topics I, II. Το πρώτο εξάμηνο ήταν διαλέξεις απο καθηγητές και μεις έπρεπε να κάνουμε μίνι ερευνα και το δευτερο εξάμηνο ήταν διαλέξεις απο καθηγητές και παρουσιάσεις απο εταιρίες που σου έδιναν θέμα και συ έπρεπε να γράψεις report (το οποίο το βαθμολογούσαν οι καθηγητές).

Τα μαθήματα επιλογής που επέλεξα εγώ ήταν Credit Risk Management (μοντέλα για να υπολογίζεις το ρίσκο μιας επένδυσης) και Mathematical Programming που ήταν λίγο σαν επιχειρησιακή έρευνα, βελτιστοποίηση κτλ.

Επίσης στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό 6 ή 7 απο τα 33 άτομα κάνουν τη διπλωματική τους με εταιρίες (κορυφαίες στο χώρο τους).

Τέλος για την επαγγελματική αποκατάσταση να πω ότι είναι σχετικά καλή, ήδη κάποια άτομα έχουν βρει δουλειά, κάποιοι σε τράπεζες, κάποιοι σε συμβουλευτικές εταιρίες, εγώ σε επενδυτική εταιρία.

(Να προσθέσω όμως ότι το συγκεκριμένο μάστερ είχε ένα μεγάλο αρνητικό κατα τη γνώμη μου το οποίο είναι ότι δεν κάναμε καθόλου προγραμματισμό (εκτός αν έπαιρνες για επιλογής το μάθημα simulation)).

Φυσικά δεν είναι όλα ροζ και τίποτα απο αυτά δε βγήκε αβίαστα αλλά με πολύ δουλειά, πολύ άγχος και τύχη!

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 112
Καλό είναι να αναφέρετε και το κόστος για τους ενδιαφερόμενους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Μια καλη ιδεα-οχι μονο για τα χρ/κα μαθηματικα αλλα οτι θες να κανεις ειναι να ψαξεις τα τοπ finance math προγραμματα (απο google) να μπεις στη σελιδα τους και να παρεις λεπτομερειες.Αν βρεις μαλιστα ελληνες φοιτητες μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους για πληροφοριες.
Να ξερεις οτι θα σου παρει χρονο και πως θελει πολυ υπομονη...

Πιο συγκεκριμενα ειχα δει καποια στιγμη στη Δανια ενα αρκετα ωραιο μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο της Κοπεχαγης αν θες ψαξε και αυτο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 17:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1920
στο μεταπτυχιακο μου (στατιστικης στην ασοεε) ειχαμε μονο 2 μαθηματα με χρηματοοικονομικα (ενα για διακριτο και ενα για συνεχη χρονο) οπου στηριχτηκαμε στο Introduction to Stochastic Calculus Applied to Finance των Lamberton και Laperye.
καναμε βεβαια και μαθηματα οπως Θεωρια Μετρου, Θεωρια Πιθανοτητων, Στοχαστικες Ανελιξεις (Levy processes, gaussian processes κλπ) που πλαισιωνουν θεωρητικα τα στοχαστικα χρηματοοικονομικα
επισης ειχαμε μαθηματα οπως Χρονολογικες Σειρες (η τιμη μιας μετοχης ειναι χρονολογικη σειρα) και Πολυμεταβλητη Αναλυση(απο την σκοπια της υπολογιστικης στατιστικης)

για στοχαστικη αναλυση 1 και 2 σε ποιο βιβλιο στηριχτηκατε Τινα? το brownian motion and stochastic calculus των καρατζα και shreve?

και κατι ακομα, Τινα απο την εμπειρια σου, με τι ειναι προτιμοτερο (με την λογικη οτι θα μου χρηισιμευσει στο να βρω μια δουλεια σε αντιστοιχο τομεα στην Ελλαδα (λεμε τωρα) αλλα και στο εξωτερικο(λεμε τωρα)) για να ασχοληθω στην διπλωματικη μου? με ενα project πανω σε καμπυλες αποδοσης ομολογων ή πανω σε οπισθοδρομικες στοχαστικες διαφορικες εξισωσεις στα χρηματοοικονομικα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2011, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 24
Τοποθεσια: Evanston, Illinois
Γειά!

Φέτος έκανα αιτήσεις και θα είμαι
εκεί από του χρόνου, οπότε αυτό που μπορώ
να περιγράψω την δομή, τις απαιτήσεις κτλ
που είναι λίγο πολύ ίδια στα προγράμματα
αυτού του τύπου.

Τελείωσα τώρα το προπτυχιακό στο τμήμα μας
και θα συνεχίσω για διδακτορικό (PhD)
σε Operations Management στο Kellogg School of Management,
το Business School του Northwestern University.

http://www.kellogg.northwestern.edu/Pro ... ement.aspx

Η περιγραφή του προγράμματος είναι η ακόλουθη:

The PhD program in Operations Management focuses on managerial
decision making through quantitative, economic modeling of operations
functions in firms. Examples of research areas include logistics, distribution
and supply chain management; capacity and production planning and
control of processing networks, revenue management, healthcare management,
and contracting and economic mechanism design. The research problems are
studied primarily through mathematical models, either descriptive or normative,
that build on modern economic paradigms. Models are analyzed using tools from
optimization, game theory, probability and statistics.

Το διδακτορικό έχει διάρκεια πέντε ετών, τα δύο πρώτα είναι
κυρίως μαθήματα και μετά έρευνα. Το κάθε έτος χωρίζεται σε τρία τρίμηνα,
κάθε τρίμηνο μπορεί να πάρει κανείς ως τέσσερα μαθήματα και έχει υποχρέωση
μετά το πέρας των δύο πρώτων χρόνων να έχει συμπληρώσει 12 μαθήματα.
Στο τέλος του πρώτου έτους έχει Qualifying exams και το ίδιο καλοκαίρι
υποχρεωτική έρευνα με κάποιον καθηγητή. Ακόμα μέχρι το καλοκαίρι του
δευτέρου έτους πρέπει να έχει κάνει κανείς κάποια δημοσίευση. Τα επόμενα
τρία χρόνια οι φοιτητές αφιερώνονται στην έρευνα και περνούν από ετήσια
αξιολόγηση.

Κάποια από τα μαθήματα που μπορεί κανείς να επιλέξει
είναι τα ακόλουθα:
Econ: Microeconomics, Game Theory, Econometrics,
Econ of Information, Mechanism Design κτλ
Engineering: Static Decision Methods( Convex and Non Convex Optimization), Dynamic Decision Methods( Dynamic Optimization), Decions Under
Uncertainty( Stochastic Optimization)
Math: Measure Theory, Stochastic Analysis, Advanced Probability,
Stochastic Control

Αυτού του τύπου τα προγράμματα δέχονται κάπου πέντε άτομα το χρόνο
τα οποία λαμβάνουν tuition waver(δηλαδή δεν πληρώνεις δίδακτρα),
ένα καλό ποσό το χρόνο σαν μισθό και ιατρική περίθαλψη.

Όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση, ένα 60% συνεχίζει
σαν καθηγητής πανεπιστημίου, ενώ ένα 40% σαν σύμβουλος επιχειρήσεων.

Βέβαια, από όσο είδα φέτος το έδαφος είναι αρκετά πιο πρόσφορο σε
Economics Departments παρά σε Business Schools για έναν απόφοιτο του
μαθηματικού, αλλά από εκεί και πέρα παίζει και ρόλο το γούστο
του καθενός

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2011, 01:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
@panos19 Στην στοχαστική ανάλυση δε στηριχτήκαμε σε κανένα βιβλίο και στηριχτήκαμε σε μια λίστα των 12 (ένα εκ των οποίων και αυτό που λες) αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :P

Τρελή εμπειρία δεν έχω για να σου πω ακριβώς, αλλά εμένα που το θέμα μου είναι πολύ εφαρμοσμένο (identification of asset price bubbles) με ρωτήσαν στη συνέντευξη γιατι διάλεξα αυτό το θέμα και τι ξέρω κτλ κτλ. Οπότε φαντάζομαι ότι αν θες να πας για δουλειά το πιο εφαρμοσμένο θα είναι πιο χρήσιμο.

Καλύτερα να μη γράψουμε ποσά και τέτοια εδώ, αν θέλει κάποιος πληροφορίες επιπλέον πμ :)

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2011, 12:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1920
tina έγραψε:
@panos19 Στην στοχαστική ανάλυση δε στηριχτήκαμε σε κανένα βιβλίο και στηριχτήκαμε σε μια λίστα των 12 (ένα εκ των οποίων και αυτό που λες) αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :P

αν καταλαβαινω λεει... :roll: 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2011, 13:25 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 1
διαγράφηκε

Τελευταία επεξεργασία απο chris))) την 01 Νοέμ 2011, 19:52, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2011, 21:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 24
Τοποθεσια: Evanston, Illinois
Μιας και συζητάμε την προοπτική μεταπτυχιακού
σε κλάδο σχετιζόμενο με τα οικονομικά,
είναι καλή στιγμή να ααναδείξουμε το σημαντικό όφελος
που θα μπορούσε να υπάρξει με την προώθηση των
ΜΑΤ(μαθήματα άλλων τμημάτων) με το
οικονομικό νομικής.

Πιστεύω πως, αν πέρα από το δυνατό μαθηματικό υπόβαθρο,
οι απόφοιτοι του τμήματος μας έχουν στο ενεργητικό τους
και ένα δύο μαθήματα οικονομικού περιεχομένου,
θα παρουσιάζουν αρκετά ενισχυμένες σε σχέση με σήμερα
αιτήσεις, ειδικά αν στοχεύουν απευθείας σε διδακτορικό.

Παραδείγματος χάρη, σε όλες τις αιτήσεις που έκανα
σε Business Schools, στην online φόρμα είχε κομμάτι
στο οποίο συμπλήρωνες τι γνώσεις Μικροοικονομικών
έχεις λάβει στο προπτυχιακό σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιούλ 2011, 20:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Έχει κανείς άποψη για το http://www.econ.aueb.gr/GraduateProgram ... lTime.html ??? (Για την κατεύθυνση Εφαρμοσμένη Οικονομική και Χρηματοοικονομική) εννοώ. Επίσης για το ΜΑΠ αν έχει κάποιος εμπειρία ή άποψη ας την καταθέσει... :) :) :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιούλ 2011, 07:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο μεταπτυχιακο σε οικονομικα στην Ελλαδα.Ενδεικτικα φετος 3 διδασκοντες ηταν οι
http://www.econ.aueb.gr/faculty/vettas.html
http://www.econ.aueb.gr/faculty/kyriazidou.html
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Ban ... louri.aspx

Η Κυριαζιδου ειναι ισως η τοπ ελληνιδα επιστημονας στα οικονομικα,ενω η Λουρη ειναι υποδιοικητης της τραπεζας της Ελλαδος.Ο Βεττας ειναι επισης δυνατο ονομα με διασυνδεσεις σε τοπ πανεπιστημια στην αμερικη.Το προγραμμα Εχει αρκετο ζορι αλλα αν αφοσιωθει καποιος δεν εχει προβλημα (οπως ολα στη ζωη εξαλλου :) )

Τωρα για το ΜΑΠ εγω εχοντας φοιτησει στο προγραμμα εχω αρκετες πληροφοριες. Εχει καποιους πολυ καλους καθηγητες (κυριως αυτοι του Τμηματος μας) αλλα εχει και αρκετους οι οποιοι ειναι μετριοι (κυριως αυτοι που δεν ανηκουν στο Τμημα μας...) σαν επιστημονες αλλα και σαν διδασκοντες. Και επειδη δε θελω να φανω κομπλεξικος αυτη ηταν η αποψη που επικρατουσε και μεταξυ των φοιτητων που προερχονταν απο μη μαθηματικα τμηματα.Απο το τμημα μας ενδεικτικα θα αναφερω τα ονοματα Εμμανουηλ,Μπουρνετας,Οικονομου,Βαγγελατου,Χελιωτης... οι οποιοι εκαναν πολυ καλη δουλεια(και παλι η αποψη δεν ειναι μονο δικη μου). Απο οργανωση το προγραμμα ειναι πολυ πισω....Καθε μερα το μαθημα γινεται σε διαφορετικο σημειο της Αθηνας (Ευελπιδων,Μαθηματικο και Μοναστηρακι ειναι τα τρια κτιρια).Αυτο γενικα δημιουργει μια αναστατωση και με κατι απεργιες,κατι πορειες και κατι ακυρωσεις απο καθηγητες παιζει πικρα....

Το προβλημα ειναι οτι το προγραμμα θελοντας να δωσει μια ιδεα σε πολλα πραγματα και οχι να εμβαθυνει ιδιαιτερα σε κατι το παρακανει...Τα 30 μαθηματα σε 14 μηνες ειναι πολλα και ειδικα για full time ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο!Το περιεχομενο των μαθηματων δεν ειναι δυσκολο εκτος απο κανα δυο, αλλα η ποσοτητα της υλης ειναι ατελειωτη.Αυτο εμενα με χαλασε παρα πολυ γιατι καποια στιγμη βρεθηκα να λυνω μονο παλια θεματα για να παρω βαθμο και οχι να διαβαζω για να κατανοησω πραγματα... Σκοπος του ΜΠΣ ειναι να σε προετοιμασει κυριως για δουλεια και οχι για διδακτορικο και το θετικο ειναι οτι οταν πας να δουλεψεις οτι και να σου πουνε λογικα θα το εχεις ακουσει..(Αποτιμηση τιτλων,Λογιστικη,Αναλογιτικα,Επιχειρησιακη Ερευνα,Μικρο,Μακρο,Οικονομετρια...οτι θελεις εχει το μαγαζι...) Το επιπεδο των φοιτητων ποικιλει απο χρονια σε χρονια οποτε δε θα πω κατι.Στη δικια μου νομιζω ακολουθουσε κανονικη κατανομη.

Εν κατακλειδι, νομιζω οτι το ΜΑΠ ειναι καλη ευκαιρια για καποιος που δουλευει να το κανει σαν παρτ ταιμ. Το Εφαρμοσμενης Χρη/ης ειναι μια πολυ καλη επιλογη για καποιον που θελει να ακολουθησει χρημ/κα, με πολλες διεξοδους..

Ελπιζω να σε καλυψα:)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιούλ 2011, 07:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

επισης πρεπει να πω οτι το ποστ του Chris ειναι το καλυτερο πρωτο ποστ που εχω δει τα 5 αυτα χρονια στο φορουμ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιούλ 2011, 10:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Και μία δεύτερη ερώτηση μια και σε βρήκα Στέφανε και φυσικά όποιος άλλος ξέρει, η εισαγωγή είναι εύκολη για εμάς τους μαθηματικούς? Μας προτιμούν ή είναι δύσκολο να μπούμε σε αυτό το πρόγραμμα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιούλ 2011, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Βασικα υπαρχει κομματι στο φορουμ για το μεταπτυχιακο..

Nομιζω οτι η εισαγωγη δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Εχει μια συνεντευξη και ενα δοκιμιο που πρεπει να γραψεις.Εχω την αισθηση οτι η επιτροπη θελει να δει οτι σου αρεσει να ακολουθησεις τα business math και οτι εισαι σοβαρος φοιτητης. Προσπαθουν να εχουν μια ισοροπια οσο γινεται σε φοιτητες απο αρκετες σχολες, ενω δε νομιζω πως ενας σχετικα χαμηλος μεσος ορος πχ 6.3 ειναι αποτρεπτικος...

Επισης το κοστος ανερχεται περιπου στα 10.000

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: