forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 18 Οκτ 2018, 13:14

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ασύρματο Internet δωρεάν στην Πλατεία Συντάγματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Ιουν 2006, 21:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Μαρ 2006, 20:41
Δημοσ.: 97
Τοποθεσια: Χαλάνδρι
Από το http://www.awmn.net :

Το Δημόσιο Δίκτυο Ασύρματης Πρόσβασης στο Διαδίκτυο στην Πλατεία Συντάγματος που υλοποιείται από το Ε.Π.Ι.Σ.Ε.Υ. - Ε.Μ.Π. με χρηματοδότηση της Κοινωνίας της Πληροφορίας ξεκινά σύντομα τη λειτουργία του!

Ήδη, ένα χρόνο μετά τη διενέργεια του δημόσιου διαγωνισμού φαίνεται οτι έχουν εγκατασταθεί αρκετά access points σε σημεία γύρω από την Πλατεία Συντάγματος, παρέχοντας ευρυζωνική πρόσβαση στο internet εντελώς δωρεάν και ελεύθερα για τους επόμενους 18 μήνες.

Σε scan που έκανα σήμερα στην Πλατεία Συντάγματος με ένα Dell Axim X50v pda, εντόπισα μεταξύ των άλλων 2 ap's με ssid athenswifi (κανάλια 5 & 9), ένα AthensWiFi (κανάλι 1 νομίζω) κι ένα Athenswifi_Feed το οποίο αν και με σχετικά ασθενές σήμα, μου έδωσε ip (192.168.182.38 νομίζω) και αφού καταχώρησα σε μία φόρμα έναν αριθμό που παρουσιάστηκε στην οθόνη μου, με έβαλε κανονικά στο δίκτυο για διάρκεια μέχρι 4 ώρες.
Το σημείο που εντόπισα και συνδέθηκα με το εν λόγω ap, ήταν μπροστά από την έξοδο του metro, επί της Πλατείας, σήμερα στις 16:00 περίπου.
Με ίδιο σήμα το έπιανα και από το σημείο απέναντι από τη Βουλή, επί της Λ. Αμαλίας.
Όταν κινήθηκα προς το Ξενοδοχείο Μεγ. Βρετάνια εντόπισα τα 2 ap's με ssid athenswifi. Πιθανότατα είναι εγκατεστημένα σε 2 μακρόστενα πράσινα κουτιά τοποθετημένα ψηλά σε στήλους φωτισμού, ακριβώς απέναντι από την είσοδο του προαναφερόμενου ξενοδοχείου. Δυστυχώς αν και το σήμα από αυτά ήταν πολύ καλό (-45 / -52 db) δε δούλευε dhcp server.
Μετά, όταν προσπάθησα να εντοπίσω το ap που έδινε internet και ip μέσω του dhcp server, αυτό δεν εμφανιζόταν πουθενά, αν και δοκίμασα από διάφορα σημεία της Πλατείας Συντάγματος.
Από τα παραπάνω, συμπεραίνω οτι μάλλον ήμουν τυχερός κι έπεσα σε δοκιμαστική λειτουργία του εν λόγω δικτύου.

Το site http://www.athenswifi.gr δυστυχώς φαίνεται οτι έχει να ενημερωθεί για την πορεία του έργου πάνω από ένα έτος...
Μια και περνώ τακτικά από την Πλατεία Συντάγματος, θα συνεχίσω να σας ενημερώνω και στο μέλλον για την εξέλιξη της ασύρματης δικτύωσης του συγκεκριμένου χώρου.

http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=21693

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιουν 2006, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Teddyboy τι έγινε; κλείσαμε για καλόκαίρι;! :)
Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν νέα ok. Αλλά αν απογοητεύτηκες που δεν πολυαπαντάμε στα post σου, μάλλον παρεννόησες. Είναι πολύ ενδιαφέροντα και κάνεις καλά που μας ενημερώνεις για τις τεχνολογικές εξελήξεις. Απλά πολλές φορές μου φαίνονται λίγο κινέζικα... :?

teddyboy έγραψε:
Σε scan που έκανα σήμερα στην Πλατεία Συντάγματος με ένα Dell Axim X50v pda, εντόπισα μεταξύ των άλλων 2 ap's με ssid athenswifi (κανάλια 5 & 9), ένα AthensWiFi (κανάλι 1 νομίζω) κι ένα Athenswifi_Feed το οποίο αν και με σχετικά ασθενές σήμα, μου έδωσε ip (192.168.182.38 νομίζω) και αφού καταχώρησα σε μία φόρμα έναν αριθμό που παρουσιάστηκε στην οθόνη μου, με έβαλε κανονικά στο δίκτυο για διάρκεια μέχρι 4 ώρες....tsin tsan tsin tson...εντόπισα τα 2 ap's με ssid athenswifi.... fing sung ming seng...Δυστυχώς αν και το σήμα από αυτά ήταν πολύ καλό (-45 / -52 db) δε δούλευε dhcp server... tsang tsung...

:D :D :D :D
Keep up the good work!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιουν 2006, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Μαρ 2006, 20:41
Δημοσ.: 97
Τοποθεσια: Χαλάνδρι
Φίλε yosi, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (τουλάχιστον ένας διαβάζει, χεχε). Που λές μάλλον έχουν κλείσει όλοι οι άλλοι για καλοκαίρι, δεν έχω βρεί τίποτα ενδιαφέρον τις τελευταίες μέρες. Όσο για τις λεπτομέριες του scan, τις έβαλα εδώ μπας και υπάρχουν κι άλλοι άρρωστοι με τα wireless οσο εγώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: