forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 09:18

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: σημειώσεις μαθημάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2014, 16:23 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 07 Οκτ 2014, 15:11
Δημοσ.: 29
Καλησπέρα ονομάζομαι Σπυριδούλα και είμαι επιτυχούσα από εσπερινό λύκειο για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό να αναρτούνται σημειώσεις των μαθημάτων που γίνονται στο πανεπιστήμιο, δυστυχώς εργάζομαι τα πρωινά και μου είναι δύσκολο να παρακολουθώ. Έχω ήδη εκτυπώσει τα βιβλία για τον απειροστικό λογισμό και για την γραμμική άλγεβρα. Βέβαια ακόμα δεν έχω κωδικούς για να μπορώ να βλέπω όλες τις αναρτήσεις. Πώς πρέπει να διαβάζω; Θα πρέπει να έρχομαι να παρακολουθώ τα μαθήματα το απόγευμα; Οι καθηγητές μου πώς θα με γνωρίζουν ή μπορώ να μην παρακολουθήσω καθόλου και να γράψω μόνο στις εξετάσεις; Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας και συγνώμη αν σας κουράζω απλά είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: σημειώσεις μαθημάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2014, 16:53 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Ιαν 2009, 17:43
Δημοσ.: 42
Τοποθεσια: Abelogarden
Καλησπερα σου.Σημειωσεις των περισσοτερων μαθηματων υπαρχουν στην e-class.(παλαιοτερων χρονων,παλια θεματα,αρχεια κτλ).Οι φετινες σημειωσεις θα αναρτωνται σταδιακα με λιγη καθυστερηση οπως ειναι λογικο.Τωρα μιας και δεν μπορεις να παρακολουθεις διαβαζε συστηματικα απο το σπιτι,αλλα καλο θα ηταν να εχεις και μια τριβη με τη σχολη.Δεν ξερω τι να σου πω η αληθεια ειναι δεν βοηθαω και πολυ,συστηματικο διαβασματακι καθε μερα και για τα αλλα ας βοηθησει αν μπορει και καποιος αλλος.Ευχομαι να ξεκινησεις καλα και να συνεχισεις με τον ιδιο τροπο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2014, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Σεπ 2013, 11:51
Δημοσ.: 133
δεν ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση. μπορεις να ερχεσαι μονο στις εξετασεις. Συνηθως ανεβαινουν σημειωσεις στην eclass.uoa.gr οταν παρεις τους κωδικους σου θα μπορεις να συνδεεσαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2014, 23:51 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Σεπ 2013, 19:41
Δημοσ.: 99
Αν διαβαζεις τακτικα τις σημειωσεις των μαθηματων στην e- class και λυνεις αρκετες ασκησεις και θεματα εξετασεων δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Υλικο υπαρχει στην e-class. Τα συγγραμματα σπανιως χρειαζονται. Να πηγαινεις να ρωτας τους καθηγητες στις ωρες γραφειου τους- μην ντρεπεσαι!! Αυτο ειναι κομματι της δουλειας τους. Επισης να παρακολουθεις τα εργαστηρια- εφοσον μπορεις- και αν εξεταστεις επιτυχως και σ' αυτα μπορει να βελτιωθει και ο τελικος βαθμος σου. Ανεβα και καμια φορα στη σχολη να ρωτας φοιτητες για τα μαθηματα και να παρεις μια γευση. Οτιδηποτε θες ρωτα στο φορουμ. Καλο επισης ειναι να δικτυωθεις- δλδ να εχεις γνωστους η φιλους στη σχολη. Αυτο θα σε βοηθησει οχι μονο στα μαθηματα αλλα και στη κοινωνικοτητα σου. Το Μαθηματικο ειναι μια καλη σχολη- εκμεταλλευσου το!! Και φυσικα ... να περνας καλα :wink: Καλες σπουδες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2014, 11:31 
Χωρίς σύνδεση

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας από που πρέπει να ξεκινήσω την μελέτη μου; Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για να βλέπω πώς πρέπει να διαβάζω πχ θέλω να διαβάσω απειροστικό λογισμό πώς ξεκινάω και μέχρι ποια εβδομάδα πρέπει να είμαι στο πρώτο κεφάλαιο. Και τι πρέπει να διαβάσω; Οι σημειώσεις αναρτούνται στην e-class από όλα τα μαθήματα όπως είναι ή γίνεται μια περίληψη αυτών. Δηλαδή ο καθηγητής που έχουμε στο απειροστικό λογισμό θα ανεβάσει το μάθημα που έκανε ολόκληρο ή μέρος αυτού. Συγνώμη αν σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου αλλά σαν καινούργια έχω απορίες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2014, 11:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Φεβ 2011, 11:45
Δημοσ.: 222
Απειροστικός Λογισμος και Γραμμική Άλγεβρα ειναι πολυ σημαντικά μαθήματα και άμα εχεις καλές βάσεις εκεί θα είναι σχετικά πιο εύκολα τα επόμενα μαθήματα!
Απο απειροστικό λογισμό, όταν αποκτήσεις πρόσβαση στις σημειώσεις της e-class να διαβάζεις απο Γιαννόπουλο, τα λέει πολύ αναλυτικά! Και τις σημειώσεις απο την τάξη, και το pdf που έχει αναρτήσει ο Γιαννόπουλος (είναι σχεδόν τα ίδια).
Και απο Γραμμική Άλγεβρα σημειώσεις απο Μαλιάκα.
Είναι απο τους καλύτερους καθηγητές και θα σε βοηθήσουν πολύ στο διάβασμά σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2014, 13:28 
Χωρίς σύνδεση

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Την Τρίτη είχα πάρει τους κωδικούς για την e-class και έτσι μπόρεσα να εκτυπώσω και τα δύο pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Οκτ 2014, 17:59 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 06 Ιούλ 2014, 18:15
Δημοσ.: 9
Μπορεί κάποιος να μου στείλει λινκ για τις σημειώσεις του Γιαννόπουλου για Απειροστικό Ι και ΙΙ, επειδή δεν τις βρίσκω;
Ευχδαριστώ ;)))

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Οκτ 2014, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Φεβ 2011, 03:20
Δημοσ.: 760
Τοποθεσια: Math Labs
Απειροστικός Ι & Απειροστικός ΙΙ.

Γενικότερα στην eclass του κάθε μαθήματος μπορείς να βρεις κι άλλα βοηθητικά πράγματα. (εδώ κι εδώ)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: