forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Νοέμ 2017, 23:09

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βοηθεια σε πρωτοετη!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 14:23 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 23 Ιούλ 2014, 13:17
Δημοσ.: 7
Καλησπέρα παιδια
Μπηκα στην σχολη το ακαδημαικο ετος 2013-14.Στο πρωτο εξαμηνο περασα 1 μαθημα(παιδαγωγικα) εχοντας δηλωσει τα 3 υποχρεωτικα και παιδαγωγικα και θεμελια.Στο δευτερο εξαμηνο περασα θεμελια,αλλα στο δευτερο εξαμηνο δεν εκανα δηλωση μαθηματων(ειχα σκοπο να δηλωσω μονο τα υποχρεωτικα)...Μετα απο επικοινωνια με καποιους καθηγητες,θα μπορεσω να δωσω καποια μαθηματα του δευτερου και το Σεπτεμβρη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης...Εχοντας 2 στα 8,υπολογιζω να δωσω το Σεπτεμβρη πληροφορικη1,γραμμικη 1 και αναλυτικη,και στο τσακιρ κεφι γραμμικη 2.Γραμμικη 1 θα περνουσα και τωρα μιας και εριξα πολυ διαβασμα,αλλα επειδη δεν εκανα την δηλωση δεν με εφησε ο κυριος Εμμανουηλ...Με βαση αυτα που περιγραφω,τι με συμβουλευετε να κανω?και για Σεπτεμβρη και για 2ο ετος?ειναι σκουρα τα πραγματα η το σωζω?σας ευχαριστω!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοηθεια σε πρωτοετη!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
Αν αισθάνεσαι άνετα με τη γραμμική, μπορείς να δοκιμάσεις να διαβάσεις απειροστικό λογισμό 1 μέσα στον Αύγουστο, κανά 4ήμερο να δεις αν μπορείς στη συνέχεια να πας και για αυτό. Εϊναι άλλωστε πολύ συναρπαστικό μάθημα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 15:47 
Χωρίς σύνδεση

απλα εχω περασει λιγα και εχω αγχωθει...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 23 Αύγ 2009, 13:32
Δημοσ.: 862
Για τα θεμέλια έχεις επικοινωνήσει με τον καθηγητή για να σου περάσει το βαθμό το Σεπτέμβρη; Αν όχι να το κάνεις άμεσα.
Εγώ θα πρότεινα να δώσεις απειροστικό 1 και γραμμική 1 καθώς αυτά τα μαθήματα θα σου χρειαστούν σίγουρα του χρόνου και αναλόγως με το πρόγραμμα δώσε ότι άλλο έχεις ασχοληθεί και προλαβαίνεις.
Του χρόνου μην αφήσεις τα μαθήματα που σου έμειναν και πιάσεις καινούρια γιατί θα τα βρεις μπροστά σου και μετά δε θα σώζεται. Μιλάω εκ πείρας :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 15:51 
Χωρίς σύνδεση

Δηλαδη?Τι λες να παρω του χρονου;ας υποθεσουμε οτι δινω απει 1,γραμμικη και πληροφορικη που την εχω...του χρονου εχω 5 υποχρεωτικα...Τι να δωσω και τι οχι απο τα 5?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 23 Αύγ 2009, 13:32
Δημοσ.: 862
Κοίτα δε μπορούμε από τώρα να σου πούμε τι να δώσεις και τι όχι. Αυτό που είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου είναι να δώσεις προτεραιότητα στα μαθήματα του 1ου έτους που τυχόν θα σου μείνουν. Αν με το καλό περάσεις απειροστικό 1, γραμμική 1 και πληροφορική 1 τότε θα έχεις απειροστικό 2, γραμμική 2 για το 3ο εξάμηνο και την αναλυτική για το 4ο. Από 'κει και πέρα είναι στη δική σου ευχέρεια, πόσο χρόνο είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις :)
Αν εννοείς ποια είναι πιο εύκολα, τότε θα έλεγα διαφορικές εξισώσεις και πιθανότητες αλλά και αυτό είναι τελείως υποκειμενικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 16:05 
Χωρίς σύνδεση

ok!Θα το δω στην πορεια βεβαια αυτο...Σε ευχαριστω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2014, 16:07 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Ιούλ 2012, 13:21
Δημοσ.: 1322
Τοποθεσια: Σείριος, α CMa
Αρχικά ΧΑΛΑΡΩΣΕ! Τι πανικός είναι αυτός; Δεν πεθαίνει κανείς!

Κατά δεύτερον το ότι λέει ο Οδηγός Σπουδών ότι έχεις 5 υποχρεωτικά του χρόνου δεν σημαίνει απολύτως τπτ. Δεν σου λέει ποια πρέπει να πάρεις αλλά ποια θεωρούν οι καθηγητές ότι μπορείς να πάρεις. Για παράδειγμα στο χειμερινό του 2ου έτους σου βάζει ΑΠ3, Βασική, Πιθανότητες και Διαφορικές! Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να έχει καταφέρει να παρακολουθήσει και περάσει τα παραπάνω στο ίδιο εξάμηνο.

Η συμβουλή μου είναι: Διάβασε μαθήματα ώστε να τα περάσεις σίγουρα και μην πλακώνεσαι να δώσεις 100 μαθήματα. Τι νομίζεις ότι μπορείς να βγάλεις σε ένα μήνα; Ξεκίνα από το πιο δύσκολο μάθημα που σκοπεύεις να δώσεις, βγάλ' το όσο πιο καλά μπορείς και μετά βλέπεις τι μπορείς να διαβάσεις στην συνέχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2014, 00:00 
Χωρίς σύνδεση

Ειναι και αυτο το ρημαδι το n+2...Εντελως αγχωτικο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2014, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Οκτ 2010, 23:16
Δημοσ.: 143
AntoniosSamaras έγραψε:
Ειναι και αυτο το ρημαδι το n+2...Εντελως αγχωτικο...

Θα σου προτείνω κάτι και εγώ ως ''τακτική'' όντας μεγαλύτερός σου και επειδή το χω εφαρμόσει και πέτυχε....
Σε κάθε εξεταστική επικεντρώσου σε 2 και ΜΟΝΟ μαθήματα (το πολύ 3). Ξέρεις αυτός ο τρόπος έχει πολλές ιδιαιτερότητες..και θετικές και αρνητικές..
1) όταν σε κάθε εξάμηνο ασχολείσαι με 2 μόνο μαθήματα όπως αντιλαμβάνεσαι μπορείς να τα ''λιώσεις'' αναλύοντάς τα περισσότερο, ψάχνοντας όλες τις υπάρχουσες πηγές (βιβλία-παρακολούθηση, e class (παλαιότερα θέματα) κ.ο.κ).Με τον τρόπο αυτό μειώνεις την πιθανότητα αποτυχίας στην εξέταση του μαθήματος.
2) αρνητικό αυτής της τακτικής είναι η ύπαρξη άγχους κατά την εξέταση..... διότι κατ εμέ άγχος και δικαιολογημένο έχει αυτός που είναι διαβασμένος και όχι ο μη καλά προετοιμασμένος.
3) Φαντάσου ότι τις πτυχιακές δεν τις υπολογίζω καν διότι με αυτή την τακτική δεν σου προσδίδουν κάτι παραπάνω....απλά σε βοηθούν σημαντικά στο να προγραμματίσεις πότε θα ''δώσεις'' ένα μάθημα, με ποιόν καθηγητή κλπ. Βασικά προγραμματίζεσαι και συ ο ίδιος ανεξάρτητα με το τι γίνεται γύρω σου και το τι ακούς..
Όλα αυτά φίλε μου είναι δοκιμασμένα και όχι θεωρίες....Δεν ξέρω αν ταιριάζουν στον δικό σου way, αλλά αν ναι μην έχεις καμία αμφιβολία για τα παραπάνω...Ένας απλος πολλαπλασιασμός είναι 6*6=36 (για 6 χρόνια) ή 4*9=36 (για 4 χρόνια)...
ΦΙΛΙΚΑ, σκέψου το...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2014, 13:56 
Χωρίς σύνδεση

ειχα στο νου μου 3 μαθηματα ανα εξεταστικη,3 φορες το χρονο ωστε να τελειωσω στα 4 χρονια...βλεπω βεβαια οτι αυτο ειναι αρκετα δυσκολο...απλα σκεφτομαι το εξης...ποσο πισω θα με παει ολο αυτο στο δευτερο ετος?ωστε να μπαλωσω τα μαθηματα του πρωτου;αν παω καλα το σεπτεμβρη και κατορθωσω να αφησω πισω μου 3 μαθηματα στο πρωτο ετος,τοτε τα πραγματα υποθετω δεν ειναι τοσο τραγικα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2014, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Οκτ 2010, 23:16
Δημοσ.: 143
AntoniosSamaras έγραψε:
ειχα στο νου μου 3 μαθηματα ανα εξεταστικη,3 φορες το χρονο ωστε να τελειωσω στα 4 χρονια...βλεπω βεβαια οτι αυτο ειναι αρκετα δυσκολο...απλα σκεφτομαι το εξης...ποσο πισω θα με παει ολο αυτο στο δευτερο ετος?ωστε να μπαλωσω τα μαθηματα του πρωτου;αν παω καλα το σεπτεμβρη και κατορθωσω να αφησω πισω μου 3 μαθηματα στο πρωτο ετος,τοτε τα πραγματα υποθετω δεν ειναι τοσο τραγικα...

Καλά το σκέφτεσαι στη τελευταία γραμμή των λεγομένών σου. Ξέρεις στραβή μπορεί να σου συμβεί και με αυτά που σου πρότεινα (έγινε και σε μένα...) αλλά διορθώνεται στην επόμενη εξεταστική ή στου Σεπτέμβρη...Φίλε μου μπορεί να φαίνονται κάπως απλά αυτά που σου πρότεινα αλλά να ξέρεις στην πράξη απαιτούν τρομερή στοχοπροσήλωση , προγραμματισμό κ.ο.κ. Άλλο θεωρία και άλλο πράξη... :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2014, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
+1 στα λεγομενα του δημητρη, 3-4 μαθηματα τη φορα ειναι υπεραρκετα και το μεγιστο απο αυτα δυο υποχρεωτικα...επισης μην αγχωνεσαι τοσο πολυ απο τωρα..συστηματικο διαβασμα και θα εισαι πολυ κομπλε....δεν σε χουν παρει και τα χρονια!!

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2014, 12:18 
Χωρίς σύνδεση

Aπλα ηθελα να τελειωσω γρηγορα....Αλλα ενα η χρονια φετος που δεν ηταν τοσο καλη,ενα το καθημερινο πηγαινεελα Μεγαρα Αθηνα τεσσερις ωρες ωρες με εχει φαει!!θα κανω το καλυτερο για σεπτεμβρη με στοχο τα 3 μαθηματα!!!αν βεβαια με αφησουν να δωσω γραμμικη 2, (ο κοντογεωργης ειπε οκ) θα εχω τους 3 απο το πρωτο....ε η αναλυτικη υπολογιζω να φυγει ευκολα....τωρα οποιος εχει να προτεινει κανα ψιλοευκολο επιλογης για δευτερο ετος...προτασεις δεκτες!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: