forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 22:06

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόγραμμα νέου εξαμήνου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2011, 21:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 14 Σεπ 2011, 20:36
Δημοσ.: 3
Καλησπέρα!
Είμαι πρώτο έτος στο ΜΠΛΑ, και θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου βγαίνει το πρόγραμμα του εξαμήνου κάθε χρόνο?
Επιρρεάζεται καθόλου απο τις καταλήψεις των προπτυχιακών?

Μάλλον θα ξεκινήσω δουλειά απο Οκτώβρη και καλό είναι να ξέρω πόσες και ποιές ώρες θα μπορώ να δουλεύω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα νέου εξαμήνου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2011, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Οκτ 2010, 15:06
Δημοσ.: 316
alexpsomi έγραψε:
Καλησπέρα!
Είμαι πρώτο έτος στο ΜΠΛΑ, και θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου βγαίνει το πρόγραμμα του εξαμήνου κάθε χρόνο?
Επιρρεάζεται καθόλου απο τις καταλήψεις των προπτυχιακών?

Μάλλον θα ξεκινήσω δουλειά απο Οκτώβρη και καλό είναι να ξέρω πόσες και ποιές ώρες θα μπορώ να δουλεύω...

Εκτιμώ ότι δεν είναι δυνατόν να ξεκινήσουν τα μαθήματα όσο συνεχίζεται η κατάληψη. Εξ όσων γνωρίζω δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί πρόγραμμα και δεν μπορεί να ανακοινωθεί με τη δεδομένη ρευστή κατάσταση (δεν έχουν ακόμη επιλεγεί όλοι οι νέοι φοιτητές). Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι δεν θα υπάρχουν νεότερα μέχρι Οκτώβρη. Για εγκυρότερες πληροφορίες γράψε στον διευθυντή του προγράμματος καθηγητή κ. Γ. Κολέτσο (koletsos@math.ntua.gr). Λ. Κυρούσης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Οκτ 2011, 17:41 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Φεβ 2009, 19:07
Δημοσ.: 46
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι και εγώ με τη σειρά μου πρωτοετής στο ΜΠΛΑ φέτος και άρχισα να ψάχνω για τα forum καθότι είδα ότι το επίσημο site δεν έχει ανακοινώσει τίποτα σε σχέση με τους νέους φοιτητές. Σε ότι αφορά στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω, πέρασε ένας μήνας και ακόμα δεν έχουμε καμία ενημέρωση. Το Μαθηματικό Τμήμα τελεί ακόμα υπό κατάληψη; Με λυπεί πολύ αυτή η ανοργάνωτη κατάσταση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Οκτ 2011, 22:36 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 02 Δεκ 2009, 15:45
Δημοσ.: 24
Καλησπέρα!

Δεν είμαι αρμόδιος 100% να σου απαντήσω αλλά αυτά ξέρω: Το Μαθηματικό τη Δευτέρα έχει συνέλευση και απ'ό,τι έχω καταλάβει δε θα συνεχιστεί η κατάληψη. Παρακολούθησε όμως το αντίστοιχο thread, θα το βρείς λογικά με όνομα "Συνέλευση 17/10" ή κάτι παρόμοιο (αν δεν υπάρχει, όταν φτιαχτεί). Επίσης σύμφωνα με ανακοίνωση του site τη Δευτέρα 10/10 ήταν οι δεύτερες συνεντεύξεις. Δεν πιστεύω ότι θα αργήσει και η ανακοίνωση για τις εγγραφές και το ωρολόγιο πρόγραμμα. Θεώρησε το ενδεχόμενο να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία αν το βρίσκεις απαραίτητο!

Τέλος θα ήθελα να σου πω να μη λυπάσαι :patpat: αφενός γιατί λυπείς και μένα αφετέρου γιατί φαντάζομαι όποια ουσιαστική καθυστέρηση δεν είναι θέμα κακής οργάνωσης αλλά κατάληψης (φέτος έγινε πολύ οργανωμένα).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2011, 16:59 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 14 Σεπ 2011, 20:36
Δημοσ.: 3
Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα και των δεύτερων συνεντεύξεων. Στην ανακοίνωση γράφει οτι τα μαθήματα είναι προγραμματισμένα να αρχίσουν 31/10

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Οκτ 2013, 02:14 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Οκτ 2013, 02:10
Δημοσ.: 14
Καλησπέρα

Που μπορώ να δω την συγκεκριμένη ανακοίνωση;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Οκτ 2013, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4404
Καλημέρα!
Απ'ότι βλέπω από το site δεν έχει ολοκληρωθεί καν η υποβολή αιτήσεων για την Επναληπτική Προκήρυξη Σεπτεμβρίου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Οκτ 2013, 12:28 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Οκτ 2013, 02:10
Δημοσ.: 14
Σε ευχαριστώ marm!
Είδα το "18 Οκτωμβρίου...2011" και νόμισα ότι αναφέρεται φέτος!
Δηλαδή δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2013, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Ιαν 2009, 18:04
Δημοσ.: 508
γενικα υπαρχει καποια πληροφορια για το ποτε θα ξεινησουν τα μαθηματα ? θα βγει καποιο προγραμμα? επισης..η σελιδα του μεταπτυχιακου δεν μου ανοιγει εδω και μερες. Συμβαινει και σε αλλους?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2013, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Οκτ 2010, 15:06
Δημοσ.: 316
catwoman έγραψε:
γενικα υπαρχει καποια πληροφορια για το ποτε θα ξεινησουν τα μαθηματα ? θα βγει καποιο προγραμμα? επισης..η σελιδα του μεταπτυχιακου δεν μου ανοιγει εδω και μερες. Συμβαινει και σε αλλους?

Εξ όσων γνωρίζω δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί πρόγραμμα λόγω της γνωστής κατάστασης στο ΕΚΠΑ αλλά και στο ΕΜΠ. Να σημειώσω ότι δεν έχουν ακόμη επιλεγεί όλοι οι νέοι φοιτητές. Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι δεν θα υπάρχουν νεότερα για κάποιο διάστημα ακόμη. Πρέπει πρώτα να συνεδριάσει η Διατμηματική Επιτροπή για να μπει κάποιος προγραμματισμός. Για εγκυρότερες πληροφορίες γράψε στον διευθυντή του προγράμματος καθηγητή κ. Γ. Κολέτσο (koletsos@math.ntua.gr). Δε γνωρίζω το λόγο που δε λειτουργεί η ιστοσελίδα (όντως δε λειτουργεί).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2013, 02:24 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Νοέμ 2013, 01:58
Δημοσ.: 2
Το site δεν λειτουργεί διότι έχει πέσει ο server και εφόσον η σχολή είναι κλειστή δεν υπάρχει φυσική πρόσβαση ώστε να επιδιορθωθεί(σύμφωνα με την κ. Κλή)! Έχω μια απορία...εκτιμάτε πως υπάρχει περίπτωση να χαθεί το εξάμηνο-έτος για το ΜΠΛΑ? Εμείς που έχουμε ήδη γίνει αποδεκτοί τι να περιμένουμε? Στο ΕΜΠ διάβασα ότι τα μεταπτυχιακά ξεκινάνε τη Δευτέρα 2/12 και έχουν βγάλει πρόγραμμα κανονικό μέχρι τις 25/7...με το ΕΚΠΑ τι συμβαίνει? Επίσης, θα ήθελα να ξεκινήσω να διαβάζω κάποια εισαγωγικά πράγματα για τα μαθήματα του ΜΠΛΑ (προέρχομαι από άσχετη σχολή) και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για καθοδήγηση-βιβλιογρφία...αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ!!! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2013, 21:17 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 01 Ιούλ 2013, 20:00
Δημοσ.: 11
Καταρχας καλη αρχη! (και καλη δυναμη :) ).Για το εξαμηνο κατι σιγουρο δεν υπαρχει ακομα.Οσο για τα μαθηματα που σε ενδιαφερουνε καλο ειναι να κοιτας και τα αντιστοιχα site του τμηματοσ συμπαρακολουθησησ/στεγασης.(π.χ δες για Αλγοριθμοι και πολ 1 ---> http://www.corelab.ntua.gr/courses/algorithms/ ),για υπολογισιμοτητα (Αναδρομή και υπολογισιμότητα) υπαρχουν σημειωσεις εδω --> http://www.math.ucla.edu/~ynm/books.htm.Τωρα για τα επιλογης ....google ;).(Αν θες ενα μαθημα επιλογης που αρχιζει τωρα ---> http://www.corelab.ntua.gr/courses/crypto/).Αυτα ελπιζω να βοηθησα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2013, 02:59 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Νοέμ 2013, 01:58
Δημοσ.: 2
Σ'ευχαριστώ πολύ! Παρ'όλα αυτά δεν ξέρω αν μπορώ να διαβάσω αλγόριθμους και πολυπλοκότητα αφού δεν έχω διαβάσει ποτέ αλγόριθμους γενικά! Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος από προπτυχιακές γνώσεις τί θα μου χρειαστεί ώστε να τα διαβάσω και να είμαι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδιά που τα έχουν ήδη διδαχτεί (προπτυχιακά τελείωσα πολιτικούς μηχανικούς οπότε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες τόσο στη λογική-μαθηματικά όσο και στην πληροφορική!)...σε κάθε περίπτωση σ' ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να τα διαβάσω, το πολύ πολύ να μην καταλάβω λέξη :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2013, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Ιαν 2009, 01:23
Δημοσ.: 873
Αν και δεν έχω σαφή εικόνα δυο τουλάχιστον μαθήματα του ΜΠΛΑ (με διδάσκοντες από ΣΗΜΜΥ ΕΜΠ) ξεκίνησαν:

http://corelab.ntua.gr/courses/algorithms/

http://corelab.ntua.gr/courses/crypto/

Απ'ό,τι έχω ακούσει καλούνται να παρακολουθούν και όσοι δεν έχουν επιλεγεί ή γραφτεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2013, 15:31 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 27 Οκτ 2011, 16:13
Δημοσ.: 43
foithth γνωρίζεις αν υπάρχουν ανάλογες ενέργειες για τα υπόλοιπα ΠΜΣ του τμήματος?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: