forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 02:06

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 17 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ερωτηση- απορια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 21:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Απρ 2009, 11:22
Δημοσ.: 114
Μπορεί καποιος να μου εξηγησει τι γιnetai ακριβωσ με αυτο που λεει στο κανονσμο μεταπτυχιακων σπουδων....στα κριτηρια επιλογης....που λεει δεσμη Α και δεσμη Β....??ποια ειναι ατα τα 11 μαθηματα που αθροιζουν τουσ βαθμουσ τουσ στην δεσμη Α..??και πως καθοριζεται.....το αν θα κριθεισ με βαση την δεσμη Α ή την δεσμη Β??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ερωτηση- απορια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
δες εδω http://noether.math.uoa.gr/Graduate/statistics_and_operations_research/kanonismos-metapty3c7iakon-spoydon-toy-tmimatos-mathimatikon-panepistimioy-athinon

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
Όταν κάνεις την αίτηση σου λέει θέλεις να κριθείς με την Δέσμη Α που είναι χωρίς εξετάσεις ή με τη Β(εξετάσεις) ή και με τις δύο.
Και στις δύο νομίζω πρέπει να περάσεις από συνέντευξη,άλλωστε οι περισσότεροι διαλέγουν λογικά και τις δύο επιλογές αν και στις εξετάσεις ζήτημα να πηγαίνουν 4-7 άτομα από κάθε μεταπτυχιακό.
Τα 11 μαθήματα που παίρνονται χαμπάρι στην Α δέσμη δε νομίζω ότι τα παίρνουν χαμπάρι ή αν κάποιος κάνει αυτή την υποτιθέμενη άθροιση και μάλλον μετράει αποκλειστικά η συνέντευξη.

Αν έχεις δηλώσει και τα δύο,και σου πουν ότι δε σε δεχόμαστε μάααλον με την Α δέσμη πας και δίνεις εξετάσεις(Β δέσμη) 3 μαθήματα από την κατεύθυνση του μετ/κου που θες + άλλα 2 από μια άλλη,δεν είναι και δύσκολα αλλά θέλει διάβασμα.

Αυτό που χω απορία είναι αν ξαφνικά βρεθούν 10 άτομα τα οποία γράψουν πολύ καλά στις εξετάσεις τι θα γίνει αφού σχεδόν όλες οι θέσεις καπαρώνονται (δε το λέω ειρωνικά)από την Α δέσμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Βασικα αυτον τον κανονισμο ειδα απο την σελιδα του μαθηματικου...αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι αυτα τα 11 μαθηματα γιατι λεει απο 11 απο αυτε τισ ομαδεσ μαθηματων..... και επισης.....ποιον μπορω να ρωτησω ..??πηγα στην γραμματεια στατιστικης....και δεν ειναι κανενασ..σας ευχαριστω για τις απαντησεις παντως... και μια ακομη ερωτηση.....αν δεν εχω παρει την ειδικευση στατιστικης.....αλλα μονο καποια μαθηματα.....και εχω βαθμο πτυχιου 61/2 εχω πιθανοτητες..?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΕΡΕΥΝΑ

Έντεκα (11) μαθήματα που εντάσσονται στις επόμενες περιοχές με τουλάχιστον ένα μάθημα από κάθε περιοχή.

Απειροστικός Λογισμός, Γραμμική Άλγεβρα, Πιθανότητες, Στατιστική, Επιχειρησιακή Έρευνα, Πληροφορική-Αριθμητική Ανάλυση.

Άρα τα 7 είναι προφανή,ε λογικά βάλε καμιά Πιθανότητες 2,Στατιστική 2,Άπειρο 2,Πληροφορική 2 ή άλλα σχετικά αν δεν έχει περάσει αυτά(πχ Συνδυαστική,Θ Παιγνίων,Στοχ μεθόδοι επιχ έρευνες κλπ)

άμα πας καλά διαβασμένη στην συνέντευξη θα σε πάρουν και 5 να χεις βγάλει (έτσι πιστεύω εγώ μπορεί να κάνω λάθος)

Εγώ έχω μια άλλη απορία,πέρσι στα μεταπτυχιακά πήραν επιλαχόντες(στα εφαρμοσμένα νομίζω ξέρω ότι παίρνουν) ή οι θέσεις μένουν κενές άμα τελικά κάποιος δεν γραφτεί;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ευχαριστω barney...!!!!δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω..γιατι οπως καταλαβαινεις ειμαι ασχετη..!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Ναι εντάξει γενικά όλους ρωτάω άμα ξέρει κανείς :)

Άρα ξέρεις κανείς
αν πέρσι στα μεταπτυχιακά πήραν επιλαχόντες(στα εφαρμοσμένα νομίζω ξέρω ότι παίρνουν) ή οι θέσεις μένουν κενές άμα τελικά κάποιος δεν γραφτεί;
(κι όχι μόνο πέρσι γενικά αν ισχύει κάτι τέτοιο)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

τα 11 μαθηματα ειναι ως εξης... ο καλυτερος σου απειροστικος η καλυτερη σου γραμμικη η καλυτερη σου πληροφορικη ή αριθμητικη αναλυση ...κλπ...ετσι μαζευονται 6-7...τα υπολοιπα 4-5 ειναι τα καλυτερα σου ανεξαρτητως σε ποια κατηγορια ανηκουν (αν κ προτιμαται η στατ και επιχ κατα την γνωμη μου) επισης να πω οτι τα μαθηματα παιζουν ρολο και ειδικα αν εχεις χαμηλο βαθμο πτυχιου...το 6,5 ειναι μια χαρα αλλα καλο ειναι να παρεις πολλα μαθηματα απο πιθ/στατ και επιχ. η συνεντευξη παιζει ουσιαστικο ρολο αλλα οχι κ καταλυτικο...σημασια εχει να το θελεις πραγματικα..μετα ολα τα αλλα ερχονται...οτι αλλο θες ρωτα μας...

Τελευταία επεξεργασία απο panos19 την 04 Μαρ 2011, 19:27, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ευχαριστω panos19...!!οι απαντησεις σου βοηθησαν πολυ..!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δίκιο έχει ο Πάνος είναι τα καλύτερα από αυτά κάτι τέτοιο θυμάμαι.σόρυ αν σε μπέρδεψα.

Κατ'εμέ μετράει να χεις πχ Στατιστική 1΄(ή κάποιο σχετικό) κανά 8 να πάρεις μια συστατική μετά από κάπου αλλού πχ Στατ2 ή Επιχ έρευνα άλλο ένα 8 για να πάρεις την συστατική κι από εναν άλλο καθηγητή.
και να χεις περάσει και καμπόσα σχετικά μαθήματα (χωρίς βαθμό απαραίτητα)
Οπότε μετά πας στη συνέντευξη και εκεί άμα τα πας καλά(και οι άλλοι τα παν χειρότερα :P )έχεις πολλές πιθανότητες.
(γιατί εγώ πιστεύω πως η σούμα που υποτίθεται γίνεται δε γίνεται)

Άρα άμα έχεις τα προηγούμενα η συνέντευξη παίζει τον καταλυτικό λόγο(άμα δεν έχεις συστατικές τότε δε σε παίρνουν στα σοβαρά)

Συν Αθηνά και χείρα κλπ,γιατί και να το θες άμα δε σε πάρουν μένεις αγκαλιά με το περίμενε του χρόνου κι άμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μαρ 2011, 23:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Οκτ 2007, 20:11
Δημοσ.: 166
Θα ήθελα να διευκρινίσω ένα δυο πράγματα σχετικά με τη διαδικασία επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών στην κατεύθυνση Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας.

1. Οι θέσεις κάθε χρόνο είναι το πολύ 20 και από αυτές το πολύ 4 μέσω δέσμης Β.

2. Τα τελευταία αρκετά χρόνια δεν έχουν συμπληρωθεί όλες οι θέσεις, συνήθως γίνονται δεκτοί από 10 έως 15 υποψήφιοι. Επομένως δεν έχει νόημα να βγουν επιλαχόντες.

3. Επειδή στον κανονισμό υπάρχει το άνω φράγμα 4 θέσεων από Δέσμη Β, αν γράψουν καλά περισσότεροι θα μπουν οι 4 καλύτεροι. Συνήθως πάντως στη Δέσμη Β υπάρχει χαμηλή προσέλευση και αν κάποιος γράψει καλά η πιθανότητα να μη μπει είναι μικρή.

4. Για την επιλογή με Δέσμη Α η συνέντευξη μετράει 40 και η βαθμολογία (μαθήματα/πτυχίο) 130, επομένως η συνέντευξη έχει το βάρος που της αντιστοιχεί. Πάντως πρέπει να πω ότι στη συνέντευξη ρωτάμε (συνήθως προφορικά αλλά κάποιες φορές και με μια 15λεπτη γραπτή εξέταση) βασικά πράγματα από Πιθανότητες Στατιστική Στοχαστικές Ανελίξεις και Επιχειρησιακή Έρευνα. Ο σκοπός δεν είναι να ελέγξουμε αποστήθιση θεωρημάτων αλλά να δούμε πόσο καλά έχει κατανοήσει ο υποψήφιος/α τις (εντελώς) βασικές έννοιες και επομένως πόσο έτοιμος/η είναι να παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Τέλος θέλω να αναφέρω ότι σχεδιάζεται σύντομα μια ημερίδα ενημέρωσης σχετικά με όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρει ή στα οποία συμμετέχει το τμήμα μας. Υπολογίζω να πραγματοποιηθεί περί τα μέσα Μαρτίου και θα ανακοινωθεί έγκαιρα.
Εκεί οι ενδιαφερόμενοι θα μπορέσουν να πάρουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα και τη διαδικασία επιλογής συζητώντας απευθείας με τους διδάσκοντες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μαρ 2011, 00:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εδώ http://noether.math.uoa.gr/Graduate/sta ... oy-athinon εκτός κι αν δεν το πρόσεξα δεν αναφέρει τους περιορισμούς άρα θα ναι κάποιος άλλος εσωτερικός κανόνας του προγράμματος της στατιστικής.

Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην υπάρχουν επιλαχόντες εκτός κι αν όντως όλοι όσοι επιλέγονται πράγματι παραμένουν στο μεταπτυχιακό.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αντί για 20 επιλέγονται 12(και γιατί όχι 15)μπορεί ο λόγος να είναι σοβαρός δε το λέω ειρωνικά απλά αφού δεν το γνωρίζω ρωτάω. :)

Η συνέντευξη μετράει πιο πολύ απ'όσο φαίνεται γιατί στους βαθμούς όλοι έχουν σίγουρο το 60-65 αφού κι όλα με 5 να τα χεις περάσει θα χεις κάπου εκεί(δε ξέρω αν μετράνε και τίποτα έξτρα,όπως αγγλικά κλπ)
Άρα είναι ίσως και παραπάνω απ'το μισό,επίσης αν χαντακωθεί ένας για 15 λεπτά του χαντακώνονται 4-7 χρόνια στη σχολή.
(το χαντακώνεται μελοδραματικό ακούγεται :P )

Ευχαριστώ που απαντήσατε τις ερωτήσεις μου
Και τα απάνω τα λέω με σεβασμό στο πρόσωπό σας,ούτε ειρωνικά ούτε κάτι άλλο μη παρεξηγηθώ απλά ρωτάω :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μαρ 2011, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Οκτ 2007, 20:11
Δημοσ.: 166
Αγαπητέ barney,

barney έγραψε:
Εδώ http://noether.math.uoa.gr/Graduate/sta ... oy-athinon εκτός κι αν δεν το πρόσεξα δεν αναφέρει τους περιορισμούς άρα θα ναι κάποιος άλλος εσωτερικός κανόνας του προγράμματος της στατιστικής.

Έχεις δίκιο, εκτός από τον κανονισμό που αναφέρεις υπάρχει και το ΦΕΚ λειτουργίας που έχει τις βασικές κατευθύνσεις όπως έχουν εγκριθεί από το υπουργείο. Θα αναρτηθεί και αυτό άμεσα. Ο αριθμός θέσεων είναι το πολύ 65 για όλο το ΠΜΣ και με απόφαση της ΓΣ έχουν κατανεμηθεί σε 25 Θεωρητικά, 20 Εφαρμοσμένα και 20 Στατιστική και Επιχειρησιακή Έρευνα.

Παράθεση:
Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην υπάρχουν επιλαχόντες εκτός κι αν όντως όλοι όσοι επιλέγονται πράγματι παραμένουν στο μεταπτυχιακό.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αντί για 20 επιλέγονται 12(και γιατί όχι 15)μπορεί ο λόγος να είναι σοβαρός δε το λέω ειρωνικά απλά αφού δεν το γνωρίζω ρωτάω. :)

Ο λόγος που δεν επιλέγονται αναγκαστικά 20 άτομα έχει να κάνει τόσο με τη δυνατότητα των 10 (μέχρι πέρυσι 12) μελών του Τομέα Σ&ΕΕ να υποστηρίξουν 20 διπλωματικές εργασίες κάθε χρόνο, όσο και με το γεγονός ότι πρέπει οι φοιτητές και φοιτήτριες που έρχονται στο μεταπτυχιακό να έχουν καλό υπόβαθρο σε πιθανότητες, σταστική, στοχαστικά μοντέλα και επιχ έρευνα. Κάθε χρονιά σταθμίζονται τόσο το υπόβαθρο των υποψηφίων όσο και οι δυνατότητες του Τομέα και αποφασίζεται πού θα μπεί η διαχωριστική γραμμή. Όσο για επιλαχόντες, από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν έχει και πολύ νόημα. Θα μπορούσαμε ενδεχομένως να πούμε ότι παίρνουμε 12 άτομα ενώ υπάρχουν 14 υποψηφιότητες και οι 2 πάνε επιλαχόντες, αλλά το πιο πιθανό σε μια τέτοια περίπτωση είναι να πάρουμε και τα 14 άτομα.

Παράθεση:
Η συνέντευξη μετράει πιο πολύ απ'όσο φαίνεται γιατί στους βαθμούς όλοι έχουν σίγουρο το 60-65 αφού κι όλα με 5 να τα χεις περάσει θα χεις κάπου εκεί(δε ξέρω αν μετράνε και τίποτα έξτρα,όπως αγγλικά κλπ)
Άρα είναι ίσως και παραπάνω απ'το μισό,επίσης αν χαντακωθεί ένας για 15 λεπτά του χαντακώνονται 4-7 χρόνια στη σχολή.
(το χαντακώνεται μελοδραματικό ακούγεται :P )

Καταλαβαίνω ότι για πολύ κόσμο η συνέντευξη μπορεί να δημιουργεί άσχημους συνειρμούς. Για το λόγο αυτό προσπαθούμε να κάνουμε το βαθμό συνέντευξης όσο πιο αντικειμενικό γίνεται, με ερωτήσεις γνώσεων και συνυπολογισμό των συστατικών επιστολών ή άλλων ακαδημαϊκών/επαγγελματικών προσόντων του υποψηφίου.

Όσο για το 60-65 δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Αν εννοείς τους βαθμούς σε 11 μαθήματα και το πτυχίο επί 2, το 65 είναι το απόλυτα ελάχιστο που μπορεί να έχει κανείς (5 σε όλα). Φυσικά δεν είναι αρκετό το 65 για να γίνει κανείς δεκτός όσο καλά και να πάει στη συνέντευξη. Απότι θυμάμαι πρόχειρα όλοι ή σχεδόν όλοι οι φοιτητές που έχουν γίνει δεκτοί στο πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια μέσω Δέσμης Α είχαν σκορ από 11 μαθήματα και πτυχίο επι 2 τουλάχιστον 95. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι αν κάποιος έχει 95 και πάνω θα γίνει οπωσδήποτε δεκτός, γιατί αφενός υπάρχει και η συνέντευξη και αφετέρου κάθε χρόνο ο ανταγωνισμός διαφέρει. Μην ξεχνάμε εξ άλλου ότι η βαθμολογία έχει άριστα 130 και η συνέντευξη 40, επομένως η συνέντευξη έχει σχετικό βάρος 4/17 και όχι 50%.

Παράθεση:
Ευχαριστώ που απαντήσατε τις ερωτήσεις μου
Και τα απάνω τα λέω με σεβασμό στο πρόσωπό σας,ούτε ειρωνικά ούτε κάτι άλλο μη παρεξηγηθώ απλά ρωτάω :)

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλίμονο. Οι ερωτήσεις υπάρχουν για να γίνονται :) Καλό τριήμερο !!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μαρ 2011, 21:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Απρ 2007, 20:32
Δημοσ.: 278
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
η συνέντευξη δικαίως και δημιουργεί άσχημους συνειρμούς και πρέπει να καταργηθεί. Πρόσφατα σε δημοσίευμα της η Καθημερινή και σε εκπομπή του το Κουτι της Πανδώρας (ΝΕΤ-Βαξεβάνης)έχουν σαφώς αναφέρει ότι οι φοιτητικές παρατάξεις διακινούν στους καθηγητές λίστες αρεστών και κολλητών για να γίνουν δεκτοί στα μεταπτυχιακά και οι τελευταίοι καθώς οφείλουν πολλά στη ψήφο των φοιτητικών παρατάξεων υποκύπτουν!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μαρ 2011, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

με την συνεντευξη βλεπουν οι καθηγητες το επιπεδο του σε καποια βασικα πραγματα...πχ αν παει καποιος εχει περασει πχ πιθανοτητες με 10 πριν απο 15 χρονια και δεν θυμαται τιποτα τι να το κανεις?...αντιστοιχα και αν καποιος εχει περασει καποια μαθηματα με 5 γιατι του εκατσαν στραβα...μπορει να αποδειξει την αξια του στην συνεντευξη...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 17 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: