forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 00:36

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μεταπτυχιακό στη Στατιστική κι Επιχειρησιακή Έρευνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Σεπ 2015, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 07 Οκτ 2010, 11:15
Δημοσ.: 124
Γνωρίζει κάποιος αν είναι δυνατόν να γίνεις αποδεκτός από το μεταπτυχιακό της Στατιστικής χωρίς την ειδίκευση στη Στατιστική και χωρίς να έχεις παρακολουθήσει Πιθανότητες II και Στατιστική II;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταπτυχιακό στη Στατιστική κι Επιχειρησιακή Έρευνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Σεπ 2015, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Ναι, εδώ γίνεται να το τελειώσεις χωρίς να ξέρεις το απλό γραμμικό μοντέλο
χαράς την μλκια τις Πιθανότητες 2 που θα ταν και υποχρεωτική

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Σεπ 2015, 10:46 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Σεπ 2013, 19:41
Δημοσ.: 99
barney έγραψε:
Ναι, εδώ γίνεται να το τελειώσεις χωρίς να ξέρεις το απλό γραμμικό μοντέλο
χαράς την μλκια τις Πιθανότητες 2 που θα ταν και υποχρεωτική

ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!! :P
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μαθηματικό επίπεδο του Μεταπτυχιακού: είναι καλό-δύσκολο, εύκολο ή απλά μέτριο; Πως είναι σε σύγκριση με τον Προπτυχιακό κύκλο σπουδών; Επίσης γίνεται χρήση υπολογιστικών πακέτων στατιστικής (π.χ SPSS) ή και προσομοίωσης επιχειρησιακής έρευνας;; Οι καθηγητές πως δουλέυουν; Ανεβάζουν υλικό στην e-class ή προτείνουν κάποια συγγράμματα και ο καθένας ότι διαβάσει...;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015, 08:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Στα γραμμικά μοντέλα κάναμε spss [αλλά και να μην κάνeτe μάθε το με τουτοριαλ ] :P , ματλαμπ και πάρε τα μαθήματα του Σιάννη για R.
Πάρε Προσομοίωση (εκεί κι αν κάνεις προσομοιώσεις ουρών κλπ) και το άλλο του Μπουρνέτα
(ματλαμπ κι εδώ)

Γενικά οι περισσότεροι φοιτητές διαμαρτύρονται για αυτά τα μαθήματα, πωπω τα βαριέμαι δεν θέλω υπολογιστές κλπ για αυτό δεν μιλάει και κανείς και το μεταπτυχιακό μένει σε πιο θεωρητικά μαθήματα. Πχ το μάθηματα του Σιάννη το δίναν ξέρω γω 3-4 άτομα.
Στην eclass είναι ανάλογα το καθηγητή οπότε άμα είσαι προπτυχιακός ξέρεις, ανεβάστε και μόνοι σας.
Δύσκολο είναι άμα δεν διαβάζεις αρκετά, και θέλει πολύ διαβασμα για καλό βαθμό και καλή διπλωματική.
Οι καθηγητές άμα είσαι προπτυχιακός τους ξέρεις, τώρα επειδή είστε και λίγα άτομα σε ξέρουν.
Οπότε άμα θες να μάθεις προγράμματα, παίρνεις (οοόταν προσφερθουν) τα κατάλληλα μαθήματα και τα δουλεύεις, είτε από μόνος σου έχοντας τις θεωρητικές γνώσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015, 13:58 
Χωρίς σύνδεση

barney έγραψε:
Στα γραμμικά μοντέλα κάναμε spss [αλλά και να μην κάνeτe μάθε το με τουτοριαλ ] :P , ματλαμπ και πάρε τα μαθήματα του Σιάννη για R.
Πάρε Προσομοίωση (εκεί κι αν κάνεις προσομοιώσεις ουρών κλπ) και το άλλο του Μπουρνέτα
(ματλαμπ κι εδώ)

Γενικά οι περισσότεροι φοιτητές διαμαρτύρονται για αυτά τα μαθήματα, πωπω τα βαριέμαι δεν θέλω υπολογιστές κλπ για αυτό δεν μιλάει και κανείς και το μεταπτυχιακό μένει σε πιο θεωρητικά μαθήματα. Πχ το μάθηματα του Σιάννη το δίναν ξέρω γω 3-4 άτομα.
Στην eclass είναι ανάλογα το καθηγητή οπότε άμα είσαι προπτυχιακός ξέρεις, ανεβάστε και μόνοι σας.
Δύσκολο είναι άμα δεν διαβάζεις αρκετά, και θέλει πολύ διαβασμα για καλό βαθμό και καλή διπλωματική.
Οι καθηγητές άμα είσαι προπτυχιακός τους ξέρεις, τώρα επειδή είστε και λίγα άτομα σε ξέρουν.
Οπότε άμα θες να μάθεις προγράμματα, παίρνεις (οοόταν προσφερθουν) τα κατάλληλα μαθήματα και τα δουλεύεις, είτε από μόνος σου έχοντας τις θεωρητικές γνώσεις.

Barney ευχαριστώ πολύ. Είναι θετικό ότι υπάρχει η δυνατότητα εκμάθησης τέτοιων υπολ. πακέτων. Αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν προσφέρονται συχνά τα σχετικά μαθήματα, έτσι;
Και κάτι άλλο: πως βρίσκουν δουλειά όσοι έχουν τελειώσει το μεταπτυχιακό αυτό αν δεν γνωρίζουν να χρησιμοποιούν υπολογιστές στην στατιστική , επιχ. έρευνα;;Τα μαθαίνουν μόνοι τους; Γιατί δεν νομίζω στις επιχειρήσεις να ζητούν να τους αποδείξεις το θεώρημα ύπαρξης βέλτιστης λύσης κλπ. Αντίστοιχα όσοι θέλουν να κάνουν διδακτορικό δεν νοείται να μην γνωρίζουν να χρησιμοποιούν υπολογιστή για να εφαρμόσουν τη θεωρία. Γιατί π.χ. η Simplex για μεγάλο πλήθος μεταβλητών δεν μπορεί να γίνει με το χέρι σε λογικό χρόνο...και πολλά άλλα τέτοια...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν απότι βλέπω φέτος θα χετε και το μάθημα της Μελτσιδου και του Μπουρνέτα σίγουρα (στο οποίο υποθέτω θα γίνονται), μην περιμένει σουπερ αναλυτικά πράγματα, άλλωστε προγραμματισμό πρέπει να ξέρεις αφού είσαι από μαθηματικό (τα φορ τα ιφ κλπ), βάσεις σου δίνουν και το ψάχνεις εσύ παραπάνω. Θα αναγκαστείς να μάθεις άλλωστε αν πάρεις κάποιον που δεν θέλει κατεβατά από θεωρία στη διπλωματική σου.
Πολύ βασικό μάθημα είναι η Προσομοίωση, δεν ξέρω αν θα προσφερθεί όσο πάντως είσαι εσύ,αφού δεν είναι υποχρεωτική νομίζω
Η simplex λογικά μπορείς να την κάνεις πειραματικά με ματλαμπ για να περάσει και η ώρα μέχρι να σε πάρουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015, 20:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
- Εχω την αισθηση οτι οι Πιθανοτητες 2 ειναι πολυ σημαντικο μαθημα...Τουλαχιστον οταν το πηρα εγω ετσι ηταν...
- Με την πληθωρα και την ποιοτητα των διαθεσιμων διαδικτυακων πηγων στις μερες μας, ειναι αρκετα ευκολο να μαθεις "στατιστικο" προγραμματισμο. Οπως λεει ο barney αρκει να το ψαξεις...

Κανει δε θα σου ζητησει να αποδειξεις ενα θεωρημα σε μια εταιρια, αλλα αυτο δε σημαινει οτι η θεωρια δεν ειναι χρησιμη -πολλες φορες μαλιστα ειναι αναγκαια...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Σεπ 2015, 10:07 
Χωρίς σύνδεση

Stefanos έγραψε:
- Εχω την αισθηση οτι οι Πιθανοτητες 2 ειναι πολυ σημαντικο μαθημα...Τουλαχιστον οταν το πηρα εγω ετσι ηταν...
- Με την πληθωρα και την ποιοτητα των διαθεσιμων διαδικτυακων πηγων στις μερες μας, ειναι αρκετα ευκολο να μαθεις "στατιστικο" προγραμματισμο. Οπως λεει ο barney αρκει να το ψαξεις...

Κανει δε θα σου ζητησει να αποδειξεις ενα θεωρημα σε μια εταιρια, αλλα αυτο δε σημαινει οτι η θεωρια δεν ειναι χρησιμη -πολλες φορες μαλιστα ειναι αναγκαια...

Εννοείται πως η θεωρία είναι απαραίτητη για πολλούς και διαφόρους λόγους... Απλά θέλω το μεταπτυχιακό που θα κάνω να συνδυάζει ένα καλό θεωρητικό-μαθηματικό υπόβαθρο, αλλά και συχνές -τουλάχιστον όχι σπάνιες- πρακτικές εφαρμογές των όσων διδάχθηκαν στη θεωρία! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: