forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 22:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πληροφοριες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιαν 2016, 10:33 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Πάστα έγραψε:
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Βοήθησες πολύ!
Βασικά είμαι στην πρώτη κατηγορία, και έχω πάρει και επιχ.ερ. και στοχαστικες ανελιξεις, ουρες αναμονης, αυτα απο αυτο τον τομεα.( εφαρμοσμενη ειμαι). Λεω λοιπον να παρω τωρα το πτυχίο, και αν ειναι την στατιστικη 2 να τη διαβασω απλα μονη μου χωρις να τη δωσω.
Ευχαριστώ και πάλι :)

Κι εγω εφαρμοσμενη/πληροφορικαρια κυριως ημουν με σχετικα καλους βαθμους γενικα και ειχα μονο επιχειρησιακη ερευνα,συνσυαστικη και στοχαστικες ανελιξεις περασμενα οταν πηγα στη συνεντευξη (τον Σεπτεμβρη μετα περασα Δειγματοληψια, Πιθανοτητες 2 και Στατιστικη 2 που τα ειχα παρακολουθησει νωριτερα) και μια χαρα με πηραν, don't worry!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιαν 2016, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιαν 2014, 18:58
Δημοσ.: 35
Οκ τότε :) Ευχαριστώ!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2016, 10:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Αντί να διαβάσεις Στατιστική 2 άμα δεν σκοπεύεις να το δώσεις πάντως για να δείξεις καλό βαθμό, πήγαινε παρακολούθα κανένα από αυτά που προσφέρονται τώρα στο εαρiνό του μεταπτυχκου
http://noether.math.uoa.gr/Graduate/met ... ino-spoydn
πχ Στοχαστικές Ανελίξεις και πέρνα το (δώσε εξετάσεις) και θα βοηθήσει άμα το περάσεις στην συνέντευξη και θα κρατήσεις το βαθμό για όταν ξαναδωθεί (λογικά αφού είναι υποχρεωτικό νομίζω θα ξαναδωθεί όσο είσαι φοιτητρια). Αν έχεις ελεύθερο χρόνο προφανώς όλα αυτά.

(Στατιστική 2 θα ξανακάνεις ένα κομμάτι , άλλωστε στα γραμμικά μοντέλα και με πιο εμβάνθυση

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2016, 21:29 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 23 Μαρ 2014, 19:20
Δημοσ.: 34
Γεια χαρα. Εχω παρει το πτυχιο απο το τμημα μας με βαθμο <6 αλλα παρ'ολα αυτα θελω να κανω το μεταπτυχιακο στη στατιστικη και επιχειρησιακη ερευνα επειδη με ενδιαφερει πολυ να ασχοληθω με αυτο το αντικειμενο. Τον τελευταιο καιρο διαβαζω για προσωπικη μου ευχαριστηση πιθανοτητες1,στατιστικη1,θεωρια παιγνιων που οσο φοιτουσα ακομα ειχα περασει τα 2 πρωτα με 5. Τι με συμβουλευετε για να εχω πιθανοτητες να με παρουν στο μεταπτυχιακο που πραγματικα πολυ θα το ηθελα? Καθε απαντηση εδω η σε προσωπικο μηνυμα θα με χαροποιουσε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2016, 08:46 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Καλημέρα.
Να ξαναδώσεις τα μαθήματα σε κάποια εξεταστική ώστε να πάρεις καλύτερο βαθμό, δεν θα μετρήσουν φυσικά οι βαθμοί στο πτυχίο αλλά να σημειώσεις ότι πρόκειται για βελτίωση βαθμού για μεταπτυχιακό. Αυτό εκτιμάται από τους καθηγητές. Μετά να διαβάσεις ώστε να τα πας καλά στη συνέντευξη, κι αν δεν περάσεις από τη συνέντευξη έχεις την ευκαιρία των εξετάσεων για να μπεις στο μεταπτυχιακό. Είχα σε αυτό το μεταπτυχιακό συμφοιτητές με βαθμό <6(αλλά και μεγαλύτερο του 6) που είχαν γίνει δεκτοί μέσω των εξετάσεων

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μαρ 2016, 01:24 
Χωρίς σύνδεση

Ευχαριστω πολυ marm. Διαβαζω για την προσωπικη μου ευχαριστηση-που ειναι και ο λογος που θελω να κανω το μεταπτυχιακο- και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα. Εκτος απο στατ/πιθ 1 θα προτεινες να δωσω και καποιο αλλο, ισως και καποιο που δεν ειχα περασει?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μαρ 2016, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Πήγαινε σε αυτά καλά, ή και σε ένα από τα δύο, η στατιστική και πιθανότητες για τον βαθμό άλλωστε θέλουν δουλίτσα αρκετή.
Σκέψου ότι αν τελικά σε πάνε σε β δέσμη θα τα έχεις ήδη διαβασμένα και θα σου μένει μόνο τα μαθήματα από κάποιο άλλο τομέα πχ Γραμμικές ή Απειρο 1,2

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2016, 15:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Ιαν 2014, 03:03
Δημοσ.: 195
καλησπερα , γνωριζουμε τις αναθεσεις μαθηματων χειμερινου εξαμηνου 2016 ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2016, 20:48 
Χωρίς σύνδεση

Μολις ειδα οτι βγηκε ανακοινωση για τις εξετασεις για εισαγωγη στο μετ. Πιθανότητες & Στατιστική και οτι στην εξεταση ειναι εκτος απο πιθανοτητες Ι , στατιστικη Ι και οι ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΙΙ κατι που μου ηρθε κατακεφαλα και ειχα πληροφορηθει διαφορετικα πριν απο 2 μηνες περιπου. Στο σοκ που εχω περιελθει πιστευω οποιουδηποτε τυπου σχολιο θα βοηθουσε παρακαλω....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2016, 22:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Όχι δεν είναι αυτές του Χελιώτη, είναι οι παλιές πιθανότητες 2 που περιέχονται στις πιθ 1, τ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Σεπ 2016, 04:13 
Χωρίς σύνδεση

Ουφ,αν είναι ετσι ησύχασα! Εάν γνωρίζω δηλαδή τις πιθανοτητες Ι οσον αφορα στην υλη για την προπτυχιακη εξεταση με καλύπτει ,αν όχι πλήρως ,κατά ένα μεγάλο βαθμό ? Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Σεπ 2016, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 26 Ιαν 2008, 00:29
Δημοσ.: 302
Επειδή είχα κάποια σχετική ερώτηση και στο προσωπικό μου email έβγαλα πριν λίγο διευκρινιστική ανακοίνωση που θα αναρτηθεί και στην επίσημη ιστοσελίδα του Τμήματος. Σε αυτήν αναφέρεται το εξής:

"Σχετικά με την ύλη που αφορά την εξέταση κατά τα κριτήρια της δέσμης Β για τις Πιθανότητες & Στατιστική διευκρινίζεται ότι για όλους τους υποψηφίους (συμπεριλαμβανομένων αυτών της κατεύθυνσης Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας) τα θέματα των εξετάσεων θα εμπίπτουν στην ύλη που καλύπτεται στο Τμήμα μας μόνο στα υποχρεωτικά μαθήματα Πιθανότητες Ι και Στατιστική Ι.

Η μνεία που υπάρχει στις Πιθανότητες ΙΙ αναφέρεται την παλαιότερη ύλη τους που έχει πια ενσωματωθεί στις Πιθανότητες Ι. Ο νέος κανονισμός μεταπτυχιακών σπουδών που θα τεθεί σε εφαρμογή τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά απαλείφει την αναφορά στις Πιθανότητες ΙΙ ώστε να αρθεί κάθε πιθανή σύγχυση."

Ζητώ συγνώμη για τη σύγχυση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: