forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 16:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πληροφοριες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2013, 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες να σε πάρουν αν και σου λειπουν οι απειροστικοι και οι γραμμικές. Θα έχεις πρόβλημα λογικά στα μη στατιστικά μαθήματα, όπως οι πιθανότητες και τα σχετικά με επιχειρησιακή έρευνα αλλά με διάβασμα ώστε να καλύψεις τα κενά πιστεύω ότι θα την παλέψεις...
Και αν και είναι σχετικά θεωρητικό το μεταπτυχιακό αυτό και κυρίως σε προετοιμάζει για ένα διδακτορικό μετά από αυτό, ναι έχει επαγγελματική αποκατάσταση!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2013, 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 20 Φεβ 2013, 11:37
Δημοσ.: 164
Πάντως, αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις αίτηση, υπάρχει και το ενδεχόμενο η επιτροπή να σου ζητήσει να συμμετάσχεις στις εξετάσεις της Δέσμης Β. Με δεδομένο πως τα αποτελέσματα της πρώτης επιλογής θα ανακοινωθούν στις 19 Ιουλίου, μια σκέψη θα ήταν να ξεκινήσεις να προετοιμάζεσαι από τώρα, έστω και σε χαλαρούς ρυθμούς. Μην αφήσεις όλο αυτό το διάστημα να περάσει αναξιοποίητο.
Προσωπικά πιστεύω πως κατ’ αυτό τον τρόπο (Δέσμη Β) θα αποκτήσεις μια πιο σαφή αντίληψη των δυνατοτήτων σου και της ικανότητας να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις του μεταπτυχιακού.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2013, 20:48 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 25 Μάιος 2013, 23:23
Δημοσ.: 2
marm και Ivan σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. marm πίστεψέ με περισσότερο "φοβάμαι" τα "καθαρά" μαθηματικά. Πιθανότητες έχω κάνει αρκετά, επειδή έχω δει την ύλη που ύπαρχει στα αντίστοιχα μαθήματα στο προπτυχιακό του Μαθηματικού, είμαι καλυμμένη. Ivan, αυτό που μου προτείνεις το έχω ήδη σκεφτεί και μόλις τελείωσω κάποιες υποχρεώσεις που έχω θα ξεκινήσω να διαβάζω. Έχω πάρει ήδη τη μία συστατική επιστολή και την Πέμπτη θα πάρω και την επόμενη και μία ακόμα επιπλέον για "καβάτζα". Ελπίζω να καταφέρω να κατέβω στη γραμματεία την Παρασκευή για να κάνω την αίτηση. Άσχετο, αλλά με δύο κυρίες που μίλησα στη γραμματεία για να διευκρινήσω κάποιες απορίες με τα δικαιολογητικά ήταν κάτι παραπάνω από ευγενέστατες!!! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση! Στη δική μας γραμματεία μόνο που δεν μας έβριζαν...:-(
Anyway, μιας κι εσείς είστε ήδη στο μεταπτυχιακό αυτό, θυμάστε τι ακριβώς συμβαίνει στη συνέντευξη;;; Γενικά δεν τα πηγαίνω καλά με τα "προφορικά"...αν και είμαι πολύ κοινωνική, όταν δεν ξέρω τι με περιμένει καταπίνω τη γλώσσα μου...Ρωτάνε και πράγματα τύπου "Πείτε μου την έννοια της πιθανότητας;"...Επίσης, θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να μάθω ποια θα είναι τα πρόσωπα της επιτροπής;;;
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! Καλή συνέχεια σας εύχομαι!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2013, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 20 Φεβ 2013, 11:37
Δημοσ.: 164
Διευκρινίζω πως δεν είμαι στο μεταπτυχιακό, απλά μια σκέψη εξέφρασα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2013, 23:28 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

τα πρόσωπα της επιτροπής δεν είναι για τους φοιτητές γνωστά από πριν, το σίγουρο για μένα είναι ότι θα είναι ο κ.Μπουρνέτας.
Ναι η γραμματέας μας είναι αξιολάτρευτη!! :love:
Για τη συνεντευξη τα έχουμε αναφέρει και νωρίτερα, για την έννοια της πιθανοτητας δεν ξερω, λιγακι χλωμο μου φαινεται

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2013, 12:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2007, 09:57
Δημοσ.: 433
Τοποθεσια: Γαλάτσι
1. Η γραμματέας των μεταπτυχιακών τα σπάει! :)
2. Στα προφορικά, μπορεί να ρωτήσουν οτιδήποτε. Ίσως νιώσεις ότι πάνε να σε ψαρώσουν, αλλά μην τρελαίνεσαι.
Κανένας δεν θα προσπαθήσει να σε μειώσει για τις γνώσεις σου, αλλά ίσως επειδή έρχεσαι από άλλο ίδρυμα να σε ρωτήσουν αρκετά!
Τέλος, το ενδεχόμενο να σε στείλουν για εξετάσεις, δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την συνέντευξη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Μαρ 2015, 17:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2012, 15:50
Δημοσ.: 329
marm έγραψε:
Πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες να σε πάρουν αν και σου λειπουν οι απειροστικοι και οι γραμμικές. Θα έχεις πρόβλημα λογικά στα μη στατιστικά μαθήματα, όπως οι πιθανότητες και τα σχετικά με επιχειρησιακή έρευνα αλλά με διάβασμα ώστε να καλύψεις τα κενά πιστεύω ότι θα την παλέψεις...
Και αν και είναι σχετικά θεωρητικό το μεταπτυχιακό αυτό και κυρίως σε προετοιμάζει για ένα διδακτορικό μετά από αυτό, ναι έχει επαγγελματική αποκατάσταση!!!

Kαλησπέρα!Eίδα τη συζήτηση για το μεταπτυχιακό της Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας εδώ και είπα να ρωτήσω κι ε΄γω με τη σειρά μου κάποια πράγματα. :P Μarm όταν λες οτι έχει επαγγελματική αποκατάσταση, γίνεται να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Εννοώ μιλάμε για δουλειά σε εταιρίες, τράπεζες κλπ.; :)
Επίσης, ένας βαθμός πτυχίου πάνω απο 6 αλλά με δυσκολία(βασικά αδύνατον :P ) πάνω απο 6,5 - όπως το υπολογίζω γύρω στο 6,1 με 6,2 - σου δίνει την δυνατότητα να μπείς στο μεταπτυχιακό; Εννοέιται με μαθήματα του τομέα περασμένα εκτός των υποχρεωτικών, όπως Πιθ ΙΙ, Στοχαστικες Ανελιξέις, Στοχαστικό Λογισμό, Επιχειρησιακή, Συνδυαστική κ.α. που ευελπιστώ να περαστούν το εξάμηνο αυτό. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2015, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Θα μετρήσουν και οι βαθμοί που είχες σε κάποια συγκεκριμένα μαθήματα(μπορεις να τα βρεις στο ΦΕΚ για τις μεταπτυχιακές σπουδές) και το πως θα τα πας στη συνέντευξη!
Για να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες για να σε πάρουν μπορείς να δώσεις κάποια σχετικά μαθήματα ξανά μόνο και μόνο για να βελτιώσεις βαθμούς για να σε δεχτούν για το μεταπτυχιακό, δεν θα φανούν πουθενά αλλού οι βαθμοί αυτοί!
Επαγγελματική αποκατάσταση εννοώ σε πολυεθνική εταιρεία ως econometrician/statistician!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2015, 19:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2012, 15:50
Δημοσ.: 329
marm έγραψε:
Θα μετρήσουν και οι βαθμοί που είχες σε κάποια συγκεκριμένα μαθήματα(μπορεις να τα βρεις στο ΦΕΚ για τις μεταπτυχιακές σπουδές) και το πως θα τα πας στη συνέντευξη!
Για να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες για να σε πάρουν μπορείς να δώσεις κάποια σχετικά μαθήματα ξανά μόνο και μόνο για να βελτιώσεις βαθμούς για να σε δεχτούν για το μεταπτυχιακό, δεν θα φανούν πουθενά αλλού οι βαθμοί αυτοί!
Επαγγελματική αποκατάσταση εννοώ σε πολυεθνική εταιρεία ως econometrician/statistician!

καταλαβα!!!! σε ευχαριστω πολυ marm :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2016, 21:46 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 13 Σεπ 2015, 16:10
Δημοσ.: 35
ενδιαφέρομαι για αυτο το μεταπτυχιακό και ειμαι απο το μαθηματικο τμήμα και ενδιαφέρομαι και για το μεταπτυχιακό της βιοστατιστικής και λεω να κανω και τα δυο. Υπάρχει περίπτωση αν κανω της στατ και επιχ μετα στο αλλο να μην με παρουν γτ συνεργάζονται σαν μεταπτυχιακά ? :/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2016, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Συγχρόνως; (για το συγχρόνως ίσως δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις )
Αν δεν εννοείς αυτό:
Τα μεταπτυχιακά έχουν γίνει μεγάλο εμπόρευμα πλέον για τα πανεπιστήμια (μπαίνεις σε άκυρα σάιτ και βλέπεις μπανεράκια), οπότε στο βιοστατιστικής δεν θα έχουν πρόβλημα άμα έχεις τελειώσεις το άλλο,κάτω από προϋποθέσεις με βαθμούς κλπ να σε πάρουν.
Στο τσάμπα του μαθηματικού το να μπεις είναι σχετικά πιο δύσκολο, λόγω του ότι οι καθηγητές βαριούνται :thumbup: (όχι όλοι) να παίρνουν διπλωματικές και παίρνουν λίγο κόσμο.

Δεν χάνεις και τίποτα βέβαια να ρωτήσεις κανά κ Μπουρνέτα ή κ Σιάννη που ναι και στα δύο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2016, 22:01 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 13 Σεπ 2015, 16:10
barney έγραψε:
Συγχρόνως; (για το συγχρόνως ίσως δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις )
Αν δεν εννοείς αυτό:
Τα μεταπτυχιακά έχουν γίνει μεγάλο εμπόρευμα πλέον για τα πανεπιστήμια (μπαίνεις σε άκυρα σάιτ και βλέπεις μπανεράκια), οπότε στο βιοστατιστικής δεν θα έχουν πρόβλημα άμα έχεις τελειώσεις το άλλο,κάτω από προϋποθέσεις με βαθμούς κλπ να σε πάρουν.
Στο τσάμπα του μαθηματικού το να μπεις είναι σχετικά πιο δύσκολο, λόγω του ότι οι καθηγητές βαριούνται :thumbup: (όχι όλοι) να παίρνουν διπλωματικές και παίρνουν λίγο κόσμο.

Δεν χάνεις και τίποτα βέβαια να ρωτήσεις κανά κ Μπουρνέτα ή κ Σιάννη που ναι και στα δύο

οχι δεν εννοω συγχρόνως :P εγινε σε ευχαριστώ πολύ :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2016, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιαν 2014, 18:58
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι.
Αυτό το εξάμηνο θα συμπληρωσω 36 μαθηματα για το πτυχίο. Με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό πάνω στη Στατιστικη και επιχειρισιακη ερευνα, ωστοσο εχω παρει μονο τα υποχρεωτικα μαθηματα των πιθανοτητων και στατιστικης. Θα το μετρησουν αρνητικα αυτο; Αξιζει να περιμενω αλλο ενα εξαμηνο για το πτυχιο, για να παρω και Στατιστικη 2 (που με ενδιαφερει πολυ σαν μαθημα;)
Ευχαριστω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιαν 2016, 08:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Οι τρόποι για να μπεις είναι
1) Καλοί βαθμοί γενικά (ξέρω γω 7 και πάνω) και σχετικά καλοί βαθμοί στα πιθανότητες , στατιστική
2) Όχι καλοί βαθμοί γενικά γύρω στο 5-6.5, αλλλά καλοί βαθμοί πιθανότητες, στατιστική (8>)
3) Αν δεν έχεις πολύ καλούς βαθμούς τους λες, μάγκες θα δώσω ένα μάθημα από αυτά μόνο για βαθμό και θα σας αποστομώσω
4)Λοιποί συνδυασμοί που δεν μου ρχονται

Εγώ προτείνω τελείωνε τώρα άμα έχεις χρόνο και πήγαινε ξεκούραστος-η και πάρε βαθμό Στατιστική 2
ΌΧι δεν είναι υποχρεωτική η Στατιστική 2

(Δλδ δεν έχεις περάσει τίποτα άλλο από τον τομέα, ούτε ξέρω γω επιχ. έρευνα;; άμα είσαι θεωρητικια πάντως μην το δεις ότι θα σε πάρουν με κακό μάτι στη συνέντευξη το αντίθετο άμα έχεις καλούς βαθμούς θα πούνε ότι ενδιαφέρεσαι να το ψάξεις και βαθιά πιθανομετροθεωρητικά το θέμα, αν είσαι εφαρμοσμένη πάλι θα πουνε ααα ξέρει και μδε θα κάνει κίνηση brown, αν είσαι πληοφορικάρια πάλι είναι συν θα είναι εύκολα τα προγράμματα στην R)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιαν 2016, 09:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιαν 2014, 18:58
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Βοήθησες πολύ!
Βασικά είμαι στην πρώτη κατηγορία, και έχω πάρει και επιχ.ερ. και στοχαστικες ανελιξεις, ουρες αναμονης, αυτα απο αυτο τον τομεα.( εφαρμοσμενη ειμαι). Λεω λοιπον να παρω τωρα το πτυχίο, και αν ειναι την στατιστικη 2 να τη διαβασω απλα μονη μου χωρις να τη δωσω.
Ευχαριστώ και πάλι :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: