forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 21:33

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόσκληση ενδιαφέροντος - εμπλουτισμός της e-class
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Σεπ 2014, 21:52 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 14 Ιούλ 2009, 19:43
Δημοσ.: 27
karaf έγραψε:
Πάντως υπάρχει και το TikZ με το οποίο, μεταξύ άλλων, φτιάχνεις τέτοια πράγματα...

Ωραία και αυτή η επιλογή.
Το αρνητικό είναι πως δεν δουλεύει όταν έχεις ανοίξει το έγγραφο online, ή αν ανοιχτεί με οποιοδήποτε πρόγραμμα για linux, okular -kde , evince -gnome.
Βασικά, μόνο στα windows κατεβασμένο κατάφερα να το δω. Φαντάζομαι θα χει το ίδιο πρόβλημα σε διάφορα tablets, ανάλογα με το λειτουργικό τους. (Δεν έχω ένα για να το δοκιμάσω)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Σεπ 2014, 22:20 
Χωρίς σύνδεση

http://world.mathigon.org/Symmetry_and_Groups
Ένα site που μόλις βρήκα, κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου γενικά!
(φυσικά για το περιεχόμενο που μας ενδιαφέρει)

πέρα από αυτά , θα ήταν ωραίο να υπάρχουν γενικά διαγράμματα όπου είναι αυτό δυνατό, για τη λογική σχέση που υπάρχει ανάμεσα σε αποτελέσματα. Παράδειγμα τέτοιου γραφήματος υπάρχει στο βιβλίο "Απειροστικός Λογισμός, τόμος ΙΙβ, Νεγρεπόντης , Γιωτόπουλος, Γιαννακούλιας" σελ. 614

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Σεπ 2014, 23:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 16 Ιαν 2014, 21:31
Δημοσ.: 64
JustTrivial έγραψε:
http://world.mathigon.org/Symmetry_and_Groups
Ένα site που μόλις βρήκα, κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου γενικά!
(φυσικά για το περιεχόμενο που μας ενδιαφέρει)

πέρα από αυτά , θα ήταν ωραίο να υπάρχουν γενικά διαγράμματα όπου είναι αυτό δυνατό, για τη λογική σχέση που υπάρχει ανάμεσα σε αποτελέσματα. Παράδειγμα τέτοιου γραφήματος υπάρχει στο βιβλίο "Απειροστικός Λογισμός, τόμος ΙΙβ, Νεγρεπόντης , Γιωτόπουλος, Γιαννακούλιας" σελ. 614

Πολύ ωραίο site, αν και δε νομίζω ότι η δομή του συνίσταται για περαιτέρω μελέτη όπως οι σημειώσεις σε Latex. Επίσης, φαίνεται ότι απαιτεί υπερβολική δουλειά σε σχέση με σχήματα που δημιουργούνται απο MATLAB, Adobe Illustrator (αυτό χρησιμοποίησε ο Allen Hatcher για τα το βιβλίο του Algebraic Topology) ή ακόμα και το Geogebra.

Ως προς τα διαγράμματα, μια εύκολη (και πρόχειρη) λύση είναι να χρησιμοποιήσει κανείς το πακέτο "cd" για Latex, το οποίο εισάγει commutative diagrams. Έτσι δεν χρειάζεται η χρήση άλλου προγράμματος και η εισαγωγή jpeg...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Σεπ 2014, 00:33 
Χωρίς σύνδεση

Αναμφίβολα είναι ευκολότερο να παράξεις απλές εικόνες από δυναμικό περιεχόμενο, αν και θα λεγα πως και το δεύτερο είναι εξαιρετικά εύκολο και γρήγορο πχ με το jsxgraph που στειλα μερικά ποστ πριν.
http://jsxgraph.uni-bayreuth.de/wiki/in ... s_for_sine
20 σχεδόν τετριμμένες γραμμές κώδικα για το παραπάνω.

Από την άλλη αρκεί να γράψεις ένα function plotter, αντί για 100 σχήματα από συγκεκριμμένες συναρτήσεις,
δηλαδή γενικεύοντας λίγο είναι σα να χεις κάνει άπειρη περισσότερη δουλειά. Επίσης η κίνηση βοηθάει αρκετά περισσότερο από μια εικόνα.

Τα διαγράμματα μπορούν να ναι και εικόνες, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, απλά να υπάρχουν είναι το βασικό πρόβλημα, ώστε να φαίνεται η σχέση μεταξύ των σημαντικών θεωρημάτων κλπ.
Ένας χάρτης του μαθήματος, ή της ενότητας με λίγα λόγια, με τις διάφορες πόλεις (θεωρήματα) του.

Κάτι άσχετο γενικά γιατί ίσως παρεξηγηθώ. Ίσως φαίνονται άπληστα όσα γράφω σε ένα thread στο οποίο παρουσιάζονται τόσο καλές σημειώσεις!
Ξαναλέω πως σε καμια περίπτωση δε θέλω να μειώσω την ως τώρα δουλειά, ίσα ίσα.
Μόνο προτάσεις κάνω για βελτιώσεις στην παρουσίαση. Για το πως θα θελα να δω πράγματα που με δυσκόλεψαν στην πορεία μου ως φοιτητής. Η απόδειξη του λήμματος lebesgue δε θα μου χε πάρει 3 ώρες για να την κατανοήσω, 1 μέρα για να την ξεχάσω, και 30 επαναλήψεις του ίδιου φαινομένου, αν παρουσιαζόταν σχηματικά, γεωμετρικά, διαδραστικά! Θα ήταν σίγουρα λιγότερο κουραστική, ευχάριστη και κατανοητή. (όσο ευχάριστη μπορεί να γίνει δηλαδή η απόδειξη του συγκεκριμένου θεωρήματος.. δεν ξέρω πόσο)
Αν υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, θα βοηθήσω και γω με ότι υλικό έχω βρει ως τώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Σεπ 2014, 00:36 
Χωρίς σύνδεση

Stefan-Banach έγραψε:
Πολύ ωραίο site, αν και δε νομίζω ότι η δομή του συνίσταται για περαιτέρω μελέτη όπως οι σημειώσεις σε Latex.

Ποιο είναι το πρόβλημα της δομής του;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Σεπ 2014, 12:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 16 Ιούλ 2012, 17:35
Δημοσ.: 43
Οι σημειώσεις της θεωρίας μέτρου περιέχουν κεφάλαια που δεν καλύπτονται συνήθως στο μάθημα. Αφορούν ύλη του μεταπτυχιακού και αν ναι, την καλύπτουν όλη; Γενικά, υπάρχει αντίστοιχη κίνηση για σημειώσεις μεταπτυχιακών μαθημάτων;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2014, 12:54 
Χωρίς σύνδεση

Ένα απλό παράδειγμα που φτιαξα μόνος μου χθες ώστε να σας δώσω μια ιδέα για το πως θα μπορούσαν να είναι.
Για την πολυπλοκότητα της κατασκευής, δε μου πήρε πάνω από μια ώρα για τη συνολική σελίδα και αναμφίβολα το πιο δύσκολο και χρονοβόρο κομμάτι ήταν η επιλογή εικόνων ή χρωμάτων,γενικά το αρτιστικό κομμάτι.

Είναι βέβαια αρκετά πρόχειρο, αφού δίνω μιγαδική σε λίγες μέρες και δεν έχω πολύ χρόνο.
Το κείμενο είναι copy- paste από wikipedia.
https://drive.google.com/file/d/0B7v9T9 ... sp=sharing

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2014, 16:46 
Χωρίς σύνδεση

Τελευταία προσπάθεια μιας και υπάρχει μηδενικό! ενδιαφέρον ως τώρα.
https://drive.google.com/file/d/0B7v9T9 ... sp=sharing

Κάπως έτσι φαντάζομαι τις σημειώσεις του τμήματος γενικά. (Φυσικά πιο καλοφτιαγμένες. Το παραπάνω είναι απλά ένα δείγμα του τι μπορεί να γίνει.)
Σε καμια περίπτωση δεν εννοώ την κατάργηση των pdf, αυτά θα μπορούν να παραχθούν οποιαδήποτε στιγμή από οποιοδήποτε μάθημα ή τμήμα του μαθήματος μας ενδιαφέρει, και θα περιέχουν και γραφικά αν θέλουμε, αν και στατικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2014, 16:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
Ενδιαφέρουσα προσπάθεια! Ομολογώ ότι η καλλιγραφία πιστεύω ότι είναι περιττή (είμαι πουριτανός άραγε?), αλλά μια τέτοια οργάνωση όπως αυτή που προτείνεις είναι αρκετά καλή, αρκεί φυσικά να μπορούν να παραχθούν εύκολα pdf για να αποθηκεύσει κανείς στον υπολογιστή του - αυτό το θεωρώ σημαντικό. Τα γραφικά είναι σίγουρα αξιοσημείωτη προσθήκη. Προσωπικά κρίνω ορθό ένα τέτοιο σχέδιο να δοκιμαστεί "πιλοτικά" για μερικά μαθήματα και στη συνέχεια, αν υπάρξει θετικό feedback να επεκταθεί. Πάντως χρειάζεται σίγουρα πολλή δουλειά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2014, 19:25 
Χωρίς σύνδεση

Συμφωνώ, θα μπορούσε να δοκιμαστεί για ένα μικρό αριθμό μαθημάτων και στη συνέχεια να επεκταθεί αν αποδειχθεί χρήσιμο. Η αρχική γραμματοσειρά θα διορθώθεί στις προτιμήσεις του συνόλου, επίσης γίνεται να επιλέγει ο αναγνώστης όποια τον βολεύει από κάποια λίστα αν δε του αρέσει η default. Ή και να ρυθμίζει την παρουσίαση, πχ παρουσίαση κειμένου με αποδείξεις ανοιχτές, παρουσίαση με αποδείξεις κλειστές κλπ.
Αν θέλει να κάνει μια επανάληψη στις προτάσεις να μπορεί δηλαδή, χωρίς να παρεμβάλεται ο όγκος των αποδείξεων. Γενικά το site το φτιάχνω και μόνος μου, έχω μάλιστα κάνει αρκετή δουλειά ήδη προς αυτή την κατεύθυνση. Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι το περιεχόμενο, οι σημειώσεις δηλαδή και τα διαδραστικά σχήματα για τα οποία θα χρειαστεί κάποια εργασία. Όσο για τη μετατροπή σε pdf, θα είναι σίγουρα εφικτή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Οκτ 2014, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 2881
Ευχαριστούμε πολύ τον JustTrivial για τις προτάσεις - έχουμε έρθει σε επαφή και θα δούμε αν μπορούν να προχωρήσουν. Δύο ακόμα σετ σημειώσεων (σε αρκετά ολοκληρωμένη μορφή). Τις επιμελήθηκε ο Μιχάλης Γεραπετρίτης.
Εισαγωγή στην Τοπολογία.
Θεωρία Αριθμών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2014, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Φεβ 2014, 10:00
Δημοσ.: 13
Πραγματικά εξαιρετική δουλειά.

Εμείς με την σειρά μας, που μπορούμε να απευθυνθούμε αν εντοπίσουμε κάποιο λάθος ή χρειαζόμαστε κάποια επιπλέον επεξήγηση;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2015, 12:43 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Οκτ 2011, 19:56
Δημοσ.: 45
Υπάρχουν κάπου οι σημειώσεις για Στατιστική ? Δεν τις βρίσκω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιουν 2015, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Νοέμ 2006, 18:29
Δημοσ.: 89
Τοποθεσια: Ν.Φάληρο
Ανανεώνω το θέμα, καθώς ούτε εγώ μπορώ να βρω τις σημειώσεις Στατιστικής Ι. Αν μπορείτε κ.Γιαννόπουλε
προσθέστε το λινκ τόσο εδώ όσο και στο σάιτ σας. Ευχαριστώ.

Last edited by Santom on Thu Feb 30, 2039 6:66 pm, edited time(s) in total.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιουν 2015, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Της Στατιστικής Ι της έγραφα εγώ και κατάφερα να γράψω μέχρι τη μέση περίπου, μετά πήζω στη δουλειά και τις παράτησα, σορρυ παιδιά :(
Έχω ειδοποιήσει τον κ.Γιαννόπουλο για να βρει κάποιον άλλον αν μπορεί και γίνεται

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: