forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Ιουν 2018, 02:55

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 132 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οι Πρυτανικές αρχές προτείνουν Ηλεκτρονική ψηφοφορία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 01:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 139
Εμένα μου αρέσει η φώτο που έχει επιλέξει ο παπαγ... ο δημοσιογράφος εννοώ, για να ντύσει το άρθρο. Αχ αυτοί οι αλήτες οι αριστεροί που δεν αφήνουν τις απολυμένες καθαρίστριες να καθαρίσουν τον χώρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 01:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3001
Υπάρχουν κάποιες κλασικές φωτογραφίες με την Πρυτανεία, την πύλη της Πανεπιστημιούπολης, γεμάτα αμφιθέατρα της Φιλοσοφικής, ξεχειλισμένους κάδους, και χρησιμοποιούνται ανάλογα με την διάθεση της ημέρας. Οι κάδοι δεν είναι δικοί μας πάντως.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 746
Tom_K έγραψε:
Εμένα μου αρέσει η φώτο που έχει επιλέξει ο παπαγ... ο δημοσιογράφος εννοώ, για να ντύσει το άρθρο. Αχ αυτοί οι αλήτες οι αριστεροί που δεν αφήνουν τις απολυμένες καθαρίστριες να καθαρίσουν τον χώρο.

O κ. Λακασάς, δημοσιογράφος της Καθημερινής, ανέκαθεν προωθεί μια συγκεκριμένη πολιτική γραμμή:
την αντιστροφή της αντικειμενικής πραγματικότητας.
Ότι δηλαδή για την κατάσταση του Δημόσιου Πανεπιστήμιου και της Παιδείας δεν φταίει
η κυβερνητική πολιτική, με το νομικό πλαίσιο Διαμαντοπούλου κ.α.,
με τις απολύσεις-διαθεσιμότητες,
με την μη ανανέωση του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού,
με τις συνεχείς περικοπές στην χρηματοδότηση
και την μη εκπλήρωση στοιχειωδών κρατικών υποχρεώσεων
(όπως της καθαριότητας και της υγιεινής - για να μη μιλήσουμε για την έρευνα).
Όχι. Αντίθετα φταίνε οι κινητοποιήσεις των φοιτητών και των εργαζομένων.

Ας μην ασχολούμαστε λοιπόν με την κυβερνητική πολιτική
και τις συνέπειές της στα πανεπιστημιακά πράγματα,
αλλά με τους φοιτητικούς συλλόγους και τη λειτουργία τους.
Εκεί είναι το πρόβλημα, σύμφωνα με τον δημοσιογράφο της Καθημερινής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3001
Ναι, μπορούμε να εξιδανικεύσουμε την λειτουργία των φοιτητικών συλλόγων, μαζί και καμιά γραφική αντιστροφή της πραγματικότητας: π.χ. μερικά υβριστικά σχόλια, αρκεί να μην αναφέρονται σε μας προσωπικά. Εξάλλου, για τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας υπάρχουν άλλοι χώροι πιο καθωσπρέπει, οι οποίοι δεν επαφίενται στην κρατική χρηματοδότηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 19:48 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 25
Εκτιμώ ότι είναι ανέντιμο να λογομαχεί κανείς με κάποιον που μιλάει επώνυμα ενώ αυτός είναι κρυμμένος πίσω από ένα ψευδώνυμο. Αυτό όσον αφορά τις διαμάχες με τους καθηγητές στο φορουμ.

Επίσης αυτό είναι και το κύριο αρνητικό της η-ψηφοφορίας.
Όσον αφορά τις παρατάξεις στην σχολή, κανείς δεν μπορεί να τους απογορέψει να υπάρχουν διότι το πανεπιστήμιο αποτελεί χώρο ελεύθερης έκφρασης.
Τέλος, η συνέλευση γίνεται στην σχολή, ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ.

soz 4 caps

ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 20:18 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 34
pfudu13 έγραψε:
η συνέλευση γίνεται στην σχολή, ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ.

Οσοι εχουν δικαιωμα να ψηφισουν σε μια συνελευση ειναι πανω απο δεκα φορες οσους μπορει να χωρεσει ενα αμφιθεατρο. Οποτε κακως κανεις αυτο το σχολιο , ειτε για να παραπλανησεις , ειτε επειδη οντως το εννοεις (!!!)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 20:41 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Δημοσ.: 468
Ισχύει αυτό για τη χωρητικότητα των αμφιθεάτρων, το ξέρουμε όλοι άλλωστε!
Τι θα μπορούσε να γίνει για αυτό?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
kriss έγραψε:
pfudu13 έγραψε:
η συνέλευση γίνεται στην σχολή, ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ.

Οσοι εχουν δικαιωμα να ψηφισουν σε μια συνελευση ειναι πανω απο δεκα φορες οσους μπορει να χωρεσει ενα αμφιθεατρο. Οποτε κακως κανεις αυτο το σχολιο , ειτε για να παραπλανησεις , ειτε επειδη οντως το εννοεις (!!!)

Μολαταύτα, η προσέλευση είναι πάνω από 5 φορές μικρότερη από ό,τι θα έπρεπε να είναι. Οπότε κακώς κάνεις αυτό το σχόλιο, είτε για να παραπλανήσεις, είτε επειδή όντως το εννοείς!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2014, 21:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3629
Τοποθεσια: Αθήνα
Το θέμα που συζητάμε είναι κατά την γνώμη μου πολιτικό και όχι τεχνικό.
Το ερώτημα είναι:Ποια μέθοδο μπορεί και πρέπει μία συλλογικότητα να χρησιμοποιεί για να αποφασίζει;

Πρέπει, κατά την γνώμη μου, να εξασφαλίζεται η δυνατότητα εξαντλητικής συζήτησης και η δημοκρατική συμμετοχή απολύτως.
Η χρήση της Ηλεκτρονικής ψηφοφορίας δεν έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω ούτε όμως εξασφαλίζει από μόνη της τίποτα από αυτά.

Πριν από 20 χρόνια για παράδειγμα κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την σημαντική επίδραση του ιντερνετ στην εκπαιδευτική διαδικασία. Πάρα πολλοί εκείνη την εποχή ήταν αντίθετοι με την ανάρτηση ασκήσεων και σημειώσεων. Στις μέρες μας η μη-χρήση των ηλεκτρονικών μέσων στην εκπαίδευση μοιάζει αδιανόητη.
Μήπως η χρήση άλλων μεθόδων ψηφοφορίας αποτρέπει χειραγώγιση αποφάσεων; Όλοι μας λίγο-πολύ γνωρίζουμε απαράδεκτες ψηφοφορίες όπου άμεσα ή έμμεσα εκβιάζονται αποφάσεις.

Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα οι συλλογικότητες θα ενσωματώσουν και την δυνατότητα Ηλεκτρονικής Ψηφοφορίας στην λήψη αποφάσεών τους. Η ενσωμάτωση αυτή ελπίζω να γίνει συνειδητά και προσεκτικά χωρίς καταναγκασμούς από σωτήρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 17:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 630
πραγμα το οποιο σημαινει ότι θα καταργηθεί η ανωνυμια, εφοσων θα υπαρχει μια βαση δεδομενων που καποιοι ''σωτηρες'' θα μπορουν να ελεγχουν, επισης, επειδή συχνα αναφέρεται η ανωνυμια του forum, νομιζω ότι οι περισσοτεροι δωσαν αν όχι το ονομα τους για να φτιαξουν λογαριασμο, τουλάχιστον το mail, που χρησιμοποιουν στις υπολοιπες ηλεκτρονικες εφαρμογες του παν/μιου και τoυ υπουργείου, η τελος παντων λιγο πολύ, μετα από τοσα χρονια οι περισσοτεροι γνωρίζομαστε μεταξυ μας,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

φυσικα είναι προσωπικο θεμα του καθενος αν μπορει να εχει το θαρρος της γνωμης του, και να το παρουσιασει σε ένα χωρο, που μπορει να διαφωνει, αλλά αυτο το θεμα τίθεται μονο όταν προκειται για αποφαση εναντια στην ενομη ταξη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 18:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 693
absurd έγραψε:
πραγμα το οποιο σημαινει ότι θα καταργηθεί η ανωνυμια, εφοσων θα υπαρχει μια βαση δεδομενων που καποιοι ''σωτηρες'' θα μπορουν να ελεγχουν, επισης, επειδή συχνα αναφέρεται η ανωνυμια του forum, νομιζω ότι οι περισσοτεροι δωσαν αν όχι το ονομα τους για να φτιαξουν λογαριασμο, τουλάχιστον το mail, που χρησιμοποιουν στις υπολοιπες ηλεκτρονικες εφαρμογες του παν/μιου και τoυ υπουργείου, η τελος παντων λιγο πολύ, μετα από τοσα χρονια οι περισσοτεροι γνωρίζομαστε μεταξυ μας,

diapsiquir έγραψε:
Σε κάποια στιγμή είχα συζητήσει με έναν καθηγητή πολιτικής επιστήμης του οικονομικού πανεπιστημίου Αθηνών, και απ' ό,τι μου είχε εξηγήσει, κατά τον σύγχρονο πολιτικό στοχασμό ένας μείζον λόγος για τον οποίο δεν καταφεύγουμε γενικότερα για την πολιτική στις ηλεκτρονικές ψηφοφορίες -οι οποίες μάλιστα θεωρείται ότι μπορούν να αποτελούν βάση για αμεσοδημοκρατικά σχήματα- είναι ότι δεν μπορεί να εξασφαλιστεί προς το παρόν η ιδιωτικότητα και η μυστικότητα των προσωπικών δεδομένων. Αρνούμαι να πιστέψω ότι ο πρύτανης αγνοεί τα συγκεκριμένα.

Αλήθεια, όταν εγώ σήκωνα το χέρι μου ανάμεσα σε είκοσι φοιτητές αριστερών παρατάξεων για να ψηφίσω κατά της κατάληψης, εξασφαλίζονταν η ιδιωτικότητά μου και η μυστικότητα των προσωπικών δεδομένων μου;

Επίσης για το forum χρειάζεται απλά ένα mail. Φτιάχνεις ένα καινούργιο άμα θες και τελείωσε το θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 18:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

στο forum δεν εξασφαλίζεται ότι οι συμμετέχοντες είναι φοιτητες, επισης γιατι φοβασαι τους συμφοιτητες σου; όταν δηλ. εβγαινε πλαισιο δαπ, οι υπολοιποι σκεφτονταν με τη λογικη σου; στην τελικη, δεν ηρθε ποτε δικος μου γονιος να τραμπουκισει συμμαθητες συμφοιτητες μου γιατι ηταν εναντιον καταληψης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 693
absurd έγραψε:
στο forum δεν εξασφαλίζεται ότι οι συμμετέχοντες είναι φοιτητες, επισης γιατι φοβασαι τους συμφοιτητες σου; όταν δηλ. εβγαινε πλαισιο δαπ, οι υπολοιποι σκεφτονταν με τη λογικη σου; στην τελικη, δεν ηρθε ποτε δικος μου γονιος να τραμπουκισει συμμαθητες συμφοιτητες μου γιατι ηταν εναντιον καταληψης

Ένα-ένα.
1) Ηλεκτρονική ψηφοφορία δεν θα γίνει (αν κάποτε γίνει) μέσω του φόρουμ. Απλώς σου απάντησα σε αυτό που έγραψες.
2) Αυτοί που βρίσκονται στην συνέλευση δεν είναι πάντα συμφοιτητές μου. Επίσης στο πανεπιστήμιο μπορεί να βρεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Από χούλιγκαν μέχρι άνθρωπο του μεγάρου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να νιώθω ασφάλεια απέναντι στους συμφοιτητές μου.
3) Όταν έβγαινε πλαίσιο της ΔΑΠ ο ΕΕΑΚ-ιτης ας πούμε είχε και μια στρατιά 30-40 ατόμων από πίσω του. Εγώ δεν έχω τέτοιες πολυτέλειες.
4) Αυτό με τον γονιό δεν κατάλαβα που κολλούσε.
5) Όπως και να χει τα παραπάνω είναι άσχετα με το θέμα που συζητάμε. Προφασίζεστε την αδυναμία τήρησης της ιδιωτικότητας την στιγμή που με τα τωρινά δεδομένα ψηφίζουμε μπροστά σε 150 άτομα. Τόσο ιδιωτικά δηλαδή...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2014, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

στο ότι δεν νιώθεις ασφαλης με τους ανθρώπους γυρω σου, μαλλον θα πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου για το πως βλέπεις τους αλλους ανθρώπους, δεν μπορει καποιος άλλος να σου δωσει λυση σ' αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 132 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: