forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Σεπ 2018, 13:09

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 132 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οι Πρυτανικές αρχές προτείνουν Ηλεκτρονική ψηφοφορία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 630
Perlman, δεν ξερεις καν τις διαδικασιες για τις βουλευτικες εκλογες, να σε ενημερωσω ότι, καποιος που εχει καποιο πρόβλημα είναι υποχρεωμενο το κρατος να τον διευκολινει να ψηφισει, γιατι η ψηφος είναι υποχρεωτικη, όχι προαιρετικη, με τη λογικη σου θα μπορουσε να δωσει καποιος ηλεκτρονικα εξετασεις.... ισως, στο μελλον...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 693
absurd έγραψε:
Perlman, δεν ξερεις καν τις διαδικασιες για τις βουλευτικες εκλογες, να σε ενημερωσω ότι, καποιος που εχει καποιο πρόβλημα είναι υποχρεωμενο το κρατος να τον διευκολινει να ψηφισει, γιατι η ψηφος είναι υποχρεωτικη, όχι προαιρετικη, με τη λογικη σου θα μπορουσε να δωσει καποιος ηλεκτρονικα εξετασεις.... ισως, στο μελλον...

Γι αυτό γράφω εδώ, για να μαθαίνω από εσάς που ξέρετε.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά που υποστήριξα ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να τον διευκολύνει;

Το να δώσει κάποιος ηλεκτρονικά εξετάσεις είναι άλλο θέμα και μάλιστα αρκετά γενικά διατυπωμένο. Αν εννοείς να δώσει ηλεκτρονικά εξετάσεις στον χώρο του πανεπιστημίου, τότε γιατί όχι; Μάλιστα σε κάποια μαθήματα (Πληροφορική ας πούμε) έτσι θα πρεπε να είναι. Σε άλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Αν εννοείς στο σπίτι του, δεν νομίζω Τάκη. Θα μπορούσε να του τα λύσει κάποιος άλλος.

Πάμε παρακάτω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

το ονομα μου δεν είναι Τακης... :lol: ουτε καν... συγκρινεις ασχρτα πραμματα, επισης στις βουλευτικες υπαρχει στερηση δικαιώματος, προτείνεις εφαρμογή και σε μας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

absurd έγραψε:
το ονομα μου δεν είναι Τακης... :lol: ουτε καν... συγκρινεις ασχρτα πραμματα, επισης στις βουλευτικες υπαρχει στερηση δικαιώματος, προτείνεις εφαρμογή και σε μας;

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά τι λες. Που κολλάνε όσα γράφεις με αυτά που γράφω εγώ;
Εγώ ίσα ίσα αυτό που υποστηρίζω είναι ότι πρέπει να βρεθεί μια διαδικασία που να μην στερεί, θεσμικά/θεωρητικά, αλλά και πρακτικά/ουσιαστικά, σε κανένα το δικαίωμα στις αποφάσεις.
Κατά την γνώμη μου, δεδομένων των καταστάσεων, η καλύτερη διαδικασία προς αυτήν την κατεύθυνση είναι η ηλεκτρονική ψηφοφορία.
Λέω κάτι δύσκολο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

perlman έγραψε:
Αν εννοείς στο σπίτι του, δεν νομίζω Τάκη. Θα μπορούσε να του τα λύσει κάποιος άλλος.

Πάμε παρακάτω

δεν εχω τιποτα με τους Τακηδες, παντως, αφου εισαι τοσο ενθερμος υποστηρικτης της η/ψ θα συμμετείχες και σ' αυτή; : https://secure.avaaz.org/el/petition/Sy ... noy/?pv=14

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Κόψε τα ναρκωτικά, σου κάνουν κακό.
Καλό απόγευμα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 18:52 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 57
Περλμαν δε θελω να εντεινω τους τονους δε πιστευω οτι εχω λαμπροτερο μελλον απο αλλους απλα θελω να ειμαι σιγουρη οτι αυτα που θελω να κανω δεν επηρεαζουν αρνητικα κανεναν σε θεματα βιοτικης αναγκης..Το να ψηφιστει ας πουμε συτιση μονο για λιγους αυτο με επηρεαζει,αν ψηφιστει το ν + 2 αυτο με επηρεαζει και αλλα πολλα οχι ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ αλλα και αλλους που ισως δεν εχουν κατσει να το σκεφτουν και λενε νταξει κατι θα ξερουν παραπανω αυτοι που αποφασιζουν(ΧΑΧΑ).ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΞΩ ΚΑΝΕΙΣ αυτοο το καταλαβαινεις????????Θελω τουλαχιστον να ευαισθητοποιηθει ο κοσμος πανω στις μειονοτητες που μπορει να αποτελει μερος και δεν εχει δυναμη να μιλησει γιατι λεει ετσι ειναι δεν αλλαζει..Δεν θελω να γινει στα μετρα μου δεν ισχυει αυτο σε διαβεβαιω γιατι δε ξερω ακομα παααρα πολλα πραγματα αρα δε μπορω να ορισω το πως θα ειναι αυτα τα "μετρα"...Επισης εχω ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ και εγω απο αερολογιες και ξαναλεω δεν ανηκω και δεν εχω καν γνωστους απο παραταξεις επιμενω...δεν πιστευω οτι τωρα γινεται σοβαρη δουλεια αλλα η ηλεκτρονικη ψηφοφορια οχι μονο δεν ενεργει θετικα ειναι τελειως στην αλλη κατευθυνση!!!!Τελος παντων δε προκειται να το λυσουμε εδω γιατι δε με ακους και δεν σε ακουω (μεταφορικα) δε μπορω καθολου να συμμεριστω την αποψη σου..Η πρωτη παραγραφος που εγραψες στο τελευταιο σχολιο σου ομως μου διεγειρε τον προβληματισμο..να βελτιωσω την διαδικασια για μενα εκει ειναι το προβλημα που πρεπει να εστιασουμε..Ευχαριστω καλη συνεχεια!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

perlman έγραψε:
Κόψε τα ναρκωτικά, σου κάνουν κακό.
Καλό απόγευμα

θες να μας πεις για ποιον το εγραψες αυτό; μπορω κι εγω και οποιοσδηποτε, να σαι βέβαιος να γραψει πολλα αντιστοιχα και χειροτερα για σενα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 20:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

τελος παντων, εγω δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου, το ότι μπορει να μην εχεις αποψη για κατι ή να μη θες να την εκφρασεις, το σεβομαι, αυτό που θεωρω απαραδεκτο είναι το να υιοθετείς απαράδεκτες πρακτικες, οι οποιες εχουν διωξει κοσμο όχι μονο από το forum, αλλα και από τη σχολη, και δεν εννοω συμπεριφορές φοιτητών

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 79
Εγω θα γλιτωσω καποιον απο τον κοπο του να διαβασει 9 σελιδες , και αν το εχει ηδη κανει θα τον γλιτωσω απο τον διαλογισμο!Γλιτωνω μαλιστα και τον εαυτο μου απο οποιαδηποτε αντιπαραθεση σβηνοντας την πρωτη παραγραφο που ειχα ετοιμασει και θα γινω κυνικος.

Αγαπητε λοιπον αναγνωστη αυτου του μηνυματος , παρε ενα μπουκαλακι κοκα-κολα ( η κατι για να διευκολυνει την πεψη σου ) και προσπαθησε για το δικο σου το καλο (και το δικο μας) να χωνεψεις οσο γινεται καλυτερα το παρακατω , οπου πολυ ευστοχα εγραψε ο κ.Ραπτης :

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
...αργά ή γρήγορα οι συλλογικότητες θα ενσωματώσουν και την δυνατότητα Ηλεκτρονικής Ψηφοφορίας στην λήψη αποφάσεών τους...

Προσωπικα πιστευω πως αυτην την στιγμη θα επρεπε να συζηταμε το πως , το που και το ποτε ετσι ωστε

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Η ενσωμάτωση αυτή ελπίζω να γίνει συνειδητά και προσεκτικά χωρίς καταναγκασμούς από σωτήρες.

Μπορουμε να σφυριξουμε αδιαφορα 1-2-3-5-8-13... χρονια !Ομως αυτη η μερα θα ερθει!Ας αποφασισει λοιπον ο καθενας πως θελει να τον βρει αυτη η μερα!Η πως θελει να βρει τον επομενο απο αυτον , αν ενδιαφερεται τοσο πολυ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2014, 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

δεν ξερω για τους υπολοιπους, εγω όμως, θα γελαω παντα, με ότι αισθανομαι οτι θελει να με περιοριζει και να με φερνει στα μετρα τους , καποιοι αρέσκονται να ζουν αλλιως

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2014, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 619
Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Οι πρυτανικές αρχές προτείνουν με σημερινή (18/11/2014) ανακοίνωσή τους Ηλεκτρονική ψηφοφορία για αποφάσεις των φοιτητών.Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες
Συγκεκριμένα μεταξύ άλλων γράφουν και προτείνουν "...περιοδική διεξαγωγή ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων κατά Τμήματα, ώστε να δοθεί επί τέλους η δυνατότητα στην πλειοψηφία των φοιτητών/-τριών να αποφασίζουν όλοι απ’ ευθείας ως προς την εκάστοτε διακοπή των μαθημάτων που ορισμένοι προτείνουν κι επιτήδεια επιβάλλουν. Πρέπει να δοθεί στη δημοκρατική πλειοψηφία η σύγχρονη δυνατότητα να μιλήσει και να χειρισθεί τις τύχες της αναλαμβάνοντας τις ευθύνες της. Η έξοδος από το τέλμα μη δημοκρατικών πρακτικών δεν είναι ο δρόμος της οποιασδήποτε βίας εντός των πανεπιστημιακών χώρων αλλά μόνον η απαρέγκλιτη εφαρμογή των νόμων μιας δημοκρατικής πολιτείας. ..."

Προς όλους τους φοιτητές: Η ανακοίνωση αυτή αποτελεί σοβαρή εξέλιξη. Ποια είναι η γνώμη σας;

Μια άποψη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 132 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: