forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2018, 12:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σύλλογος Μεταπτυχιακών: Αντιμαθήματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 19:47 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 15
Ο σύλλογος μεταπτυχιακών αποφάσισε να προβεί σε διεξαγωγή αντιμαθημάτων, με τη σύμφωνη γνώμη της απεργιακής επιτροπής των διοικητικών υπαλλήλων. Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες ως προς την στόχευση της πρωτοβουλίας, επισυνάπτω την απόφαση της χθεσινής μας γενικής συνέλευσης.

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ Γ.Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ «ΕΥΔΟΞΟΣ»
Η επίθεση της κυβέρνησης στο πανεπιστήμιο, δεν αφορά μόνο τις απολύσεις των διοικητικών υπαλλήλων, αλλά έχει στόχο να χτυπήσει το δημόσιο και δωρεάν χαρακτήρα του. Ως σύλλογος Μεταπτυχιακών φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Μαθηματικού «Εύδοξος», στηρίζουμε τον αγώνα των διοικητικών υπαλλήλων και συμμετέχουμε σε αυτόν, με στόχο την ανατροπή της επίθεσης στο Πανεπιστήμιο.
Πιστεύουμε σε ένα πανεπιστήμιο ανοιχτό σε ολόκληρη την κοινωνία, που δε θα περιορίζεται σε μαθήματα-εξετάσεις και που θα είναι ανοιχτό στους προβληματισμούς και τις ανάγκες μας. Σε αυτή την κατεύθυνση, οργανώνουμε μια σειρά αντιμαθημάτων που δε θα έχουν αναφορά στην ύλη των διδακτέων μαθημάτων, αλλά θα εφορμώνται από τα μαθηματικά –και όχι μόνο- ενδιαφέροντα μας.
Η δράση αυτή έχει στόχο την στήριξη της απεργίας των διοικητικών και του αγώνα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:
ΔΕΥΤΕΡΑ 4/11, 11:00, ΑΙΘΟΥΣΑ Α21
«Συνδυαστική και η σύνδεση της με τους υπόλοιπους κλάδους των μαθηματικών»
«Γιατί οι εκλογές έπρεπε να είναι παράνομες: Το θεώρημα του Arrow»
«Θεωρία παιγνίων και μαθηματικά στην πολιτική»
ΤΡΙΤΗ 5/11, 11:00, ΑΙΘΟΥΣΑ Α21
Συζήτηση με θέμα «Κοινωνικοπολιτκές διαστάσεις των μαθηματικών»

ΕΠΟΜΕΝΗ Γ.Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/11 ΣΤΙΣ 11:30 ΣΤΗΝ Α21, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ OI ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ Γ.Σ. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 4-8/10.

Τελευταία επεξεργασία απο Διονυσία την 31 Οκτ 2013, 20:46, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύλλογος Μεταπτυχιακών: Αντιμαθήματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3012
Αν μπορούσες να μας πείς πότε έγινε αυτή η συνέλευση και ποιά ήταν η συμμετοχή καλά θα ήταν. Η κοινωνία ενημερώνεται μέσα από την σημερινή ανακοίνωση; Επίσης, ποιό ακριβώς είναι το νόημα του "αντί" μπροστά από το "μαθήματα"; Διότι, εγώ βλέπω τρείς διαλέξεις και μια συζήτηση. Η απεργιακή επιτροπή ενέκρινε με βάση το περιεχόμενο των διαλέξεων; Η συνδυαστική είναι θετικά προσημασμένη σε σχέση με το δημόσιο δωρεάν πανεπιστήμιο και ανοιχτή στους προβληματισμούς σας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 20:45 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 15
Η γενική συνέλευση έγινε χθες και η συμμετοχή ήταν περίπου στην απαρτία. Η κοινωνία ενημερώνεται από τη σημερινή κοινοποίηση της απόφασης.

Το "αντί" μπροστά από τα μαθήματα, σηματοδοτεί ότι δεν αποσκοπούμε να υποκαταστήσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία. Επίσης, η στόχευση είναι πολύ διαφορετική. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμο, εφόσον θέλουμε να σπάσουμε τη λογική της κάθετης μετάδοσης της γνώσης ή την -κοινωνική- ισχύ που παράγει η γνώση να κάνουμε τέτοιες ενέργειες και πειραματισμούς, υπό το σκεπτικό του "αντιπαραδείγματος".

Η κυρίαρχη άποψη στη συνέλευση, στο βαθμό που συζητήθηκαν τα παραπάνω, ήταν ότι λόγω της σημασίας της δομής στην οποία παράγεται η όποια γνώση, η στόχευση των αντιμαθημάτων θα αφορά κυρίαρχα στον τρόπο διεξαγωγής της όλης διαδικασίας. Επομένως, δε μιλάμε για τρεις διαλέξεις, παρά για τρεις σύντομες εισηγήσεις που ακολουθούνται από συζητήσεις. Η διαδικασία της τρίτης 5/11 έχει σκοπό να είναι στην ίδια λογική. Εκκρεμεί όμως το ζήτημα του εισηγητή και ενδεχόμενα γίνει μόνο συζήτηση.

Προφανώς δεν υπήρξε κάποιο φετίχ να μη συζητηθούν πράγματα που διδάσκονται στο τμήμα. Η συνδυαστική τέθηκε, δεδομένου ότι καταργείται ως μάθημα και κρίθηκε ότι έχει σημασία να γίνουν γνωστές στους συμμετέχοντες οι ευρείς εφαρμογές της στους άλλους κλάδους των μαθηματικών.

Δεν παρευρέθηκα στη συνεδρίαση της απεργιακής επιτροπής και ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά στον σχετικό προβληματισμό σας. Με δύο από τα μέλη της όμως που μίλησα -και εκτιμώ ότι αυτή είναι και η συνολική αντίληψη των απεργών διοικητικών- η λογική ήταν ότι έχει σημασία το πανεπιστήμιο να είναι ζωντανό, ανοιχτό στην ανταλλαγή ιδεών και ανοιχτό στην αλληλομετάδοση της γνώσης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 20:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το πανεπιστήμιο δεν είναι ζωντανό αυτήν την περίοδο, αυτό είναι προφανές. Τα αντιμαθήματα ή όπως αλλιώς θέλεις να τα πείς είναι μια παλιά, αδιέξοδη διαδικασία η οποία ικανοποιεί το εγώ ορισμένων, άξιων κατά τα άλλα, φοιτητών σε περιόδους κινητοποιήσεων που παίρνουν την μορφή κατάληψης. Το κλειστό δεν μπορεί να γίνει ανοιχτό επειδή θα το βαφτίσει κάποιος έτσι. Δοκιμάστε τον ίδιο κύκλο συζητήσεων σε κάποιον εξωτερικό χώρο αναζήτησης, σε ομίλους αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης. Με κάθε συμπάθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
Επιτρέψτε μου κι εμένα, παρ'ότι όχι μεταπτυχιακός, να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.
apgiannop έγραψε:
Τα αντιμαθήματα ή όπως αλλιώς θέλεις να τα πείς είναι μια παλιά, αδιέξοδη διαδικασία

Θα θέλατε να επεκταθείτε ως προς το λόγο που το λέτε αυτό; Γιατί αν είναι απλώς μία προσωπική εμπειρία ή μαρτυρία, τι σας κάνει να είστε τόσο σίγουρος ότι θα είναι "αδιέξοδη" η διαδικασία, η οποία στο κάτω κάτω κινείται στα πλαίσια του πειραματισμού, και τώρα;
apgiannop έγραψε:
η οποία ικανοποιεί το εγώ ορισμένων, άξιων κατά τα άλλα, φοιτητών σε περιόδους κινητοποιήσεων που παίρνουν την μορφή κατάληψης.

Είναι λίγο κρίμα να κάνετε κρίση προθέσεων. Έχουμε είδη λαμόγια που απεργούν, τεμπέληδες (και εκ των πραγμάτων σαδιστές) καταληψίες, παρτάκιδες φυτά, τώρα προστίθενται και ψώνια μεταπτυχιακοί. Δεν υπονοώ ότι τα παραπάνω τα έχω ακούσει από εσάς. Απλώς αναρωτιέμαι ποια είναι η νομιμοποιητική βάση που σας επιτρέπει να το πείτε αυτό για τους μεταπτυχιακούς που προτίθενται να κάνουν αυτά τα αντι-μαθήματα.
apgiannop έγραψε:
Το πανεπιστήμιο δεν είναι ζωντανό αυτήν την περίοδο, αυτό είναι προφανές. Το κλειστό δεν μπορεί να γίνει ανοιχτό επειδή θα το βαφτίσει κάποιος έτσι.

Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε κανείς το αντίθετο. Απλώς μια απόπειρα να κινηθεί και κάτι, έστω κι αν κάποιος το κρίνει ως δευτερεύον, νομίζω ότι προσπαθεί να γίνει.
apgiannop έγραψε:
Δοκιμάστε τον ίδιο κύκλο συζητήσεων σε κάποιον εξωτερικό χώρο αναζήτησης, σε ομίλους αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης. Με κάθε συμπάθεια.

Ούτως ή άλλως από τα post σας, αλλά ειδικά με το τελευταίο κομμάτι που παρέθεσα, διακρίνω μία ακατανόητη για μένα εχθρότητα προς μία κίνηση η οποία, στην χειρότερη των περιπτώσεων, απλώς θα αποτύχει. Τι το μεμπτό διακρίνετε σε αυτήν ώστε να δικαιολογείται αυτή η σχεδόν επίθεση στα παιδιά που πήραν την πρωτοβουλία; Η σχολή είναι κλειστή εδώ και δύο μήνες, ποιο είναι το πρόβλημα στο να αποπειραθεί κάτι που μπορεί να εμπλέξει και μερικούς φοιτητές;

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Λις έγραψε:
Θα θέλατε να επεκταθείτε ως προς το λόγο που το λέτε αυτό; Γιατί αν είναι απλώς μία προσωπική εμπειρία ή μαρτυρία, τι σας κάνει να είστε τόσο σίγουρος ότι θα είναι "αδιέξοδη" η διαδικασία, η οποία στο κάτω κάτω κινείται στα πλαίσια του πειραματισμού, και τώρα;
Μιλάω απρόσωπα με βάση την ιστορία του "θεσμού" τα τελευταία τριανταπέντε χρόνια και την πείρα μου. Εδώ χρησιμοποιείται επιπλέον η σφραγίδα του συλλόγου των μεταπτυχιακών του τμήματος.
Παράθεση:
Είναι λίγο κρίμα να κάνετε κρίση προθέσεων. Έχουμε είδη λαμόγια που απεργούν, τεμπέληδες (και εκ των πραγμάτων σαδιστές) καταληψίες, παρτάκιδες φυτά, τώρα προστίθενται και ψώνια μεταπτυχιακοί. Δεν υπονοώ ότι τα παραπάνω τα έχω ακούσει από εσάς. Απλώς αναρωτιέμαι ποια είναι η νομιμοποιητική βάση που σας επιτρέπει να το πείτε αυτό για τους μεταπτυχιακούς που προτίθενται να κάνουν αυτά τα αντι-μαθήματα.
Γράφω τις απόψεις μου όποτε το κρίνω σκόπιμο. Αυτές οι κινήσεις εξαντλούνται μετά από μία ή δύο συναντήσεις, πάντα σε περιόδους καταλήψεων. Συνοδεύονται επίσης από κάποια συγκεκριμένη θεματολογία την οποία στην περίπτωση των μαθηματικών ψάχνει κανείς να βρεί εναγωνίως.
Παράθεση:
Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε κανείς το αντίθετο. Απλώς μια απόπειρα να κινηθεί και κάτι, έστω κι αν κάποιος το κρίνει ως δευτερεύον, νομίζω ότι προσπαθεί να γίνει.
Ποιός δικαιούται να κινήσει κάτι αυτήν την περίοδο στον χώρο του πανεπιστημίου; Και από πού το παίρνει το δικαίωμα; Αν ξεκινήσω αντιπραγματική ανάλυση με εξάωρο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και αντιανάλυση-Fourier με τετράωρο εβδομαδιαίο πρόγραμμα από την ερχόμενη Δευτέρα, δεν θα είναι αυτό μια κάποια προσπάθεια; Ή θα λείψει η φρεσκάδα και ο αυθορμητισμός που τόσο έχουμε ανάγκη;
Παράθεση:
Ούτως ή άλλως από τα post σας, αλλά ειδικά με το τελευταίο κομμάτι που παρέθεσα, διακρίνω μία ακατανόητη για μένα εχθρότητα προς μία κίνηση η οποία, στην χειρότερη των περιπτώσεων, απλώς θα αποτύχει. Τι το μεμπτό διακρίνετε σε αυτήν ώστε να δικαιολογείται αυτή η σχεδόν επίθεση στα παιδιά που πήραν την πρωτοβουλία; Η σχολή είναι κλειστή εδώ και δύο μήνες, ποιο είναι το πρόβλημα στο να αποπειραθεί κάτι που μπορεί να εμπλέξει και μερικούς φοιτητές;
Δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι που μπορεί να εμπλέξει μερικούς φοιτητές - περισσότερο θα το περιέγραφα με την φράση "όταν λείπουν όλοι όσοι δεν σε καταλαβαίνουν τότε μπορείς να συνεννοηθείς άριστα με αυτούς που σε καταλαβαίνουν".

Να προσθέσω μια άσχετη λεπτομέρεια - το μάθημα της Συνδυαστικής μπορεί να μην προσφερθεί φέτος από τον τομέα στατιστικής και επιχειρησιακής έρευνας, διότι υπάρχει έλλειψη προσωπικού, αυτό όμως καθόλου δεν σημαίνει ότι υπάρχει τάση υποβάθμισης της συγκεκριμένης περιοχής από το τμήμα. Μεγάλο (έως αδικαιολόγητα μεγάλο για κάποιον κακόπιστο ή έστω έχοντα άλλες προτιμήσεις) πλήθος νέων μαθημάτων της ευρύτερης περιοχής έχει εισαχθεί στο πρόγραμμα σπουδών τα τελευταία χρόνια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2013, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 319
Η άποψή μου για δύο ζητήματα που θίχτηκαν σε προηγούμενα post:

1. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι προσπάθειες να γίνουν μαθηματικά έξω από τους "επισημοποιημένους" φορείς, υπό μορφή π.χ. "αντιμαθημάτων", ή να διερευνηθεί η κοινωνική ή πολιτική διάσταση των μαθηματικών, συνήθως είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε απλοποιημένα ή εκχυδαϊσμένα μαθηματικά. Αντίστοιχα κάπως με την περίπτωση της δικαιολογημένης αντίθεσης στην "επισημοποιημένη" ιατρική, που όμως, δυστυχώς, οδήγησε τις περισσότερες φορές σε τσαρλατανισμούς.

2. Η αντιπαράθεση μεταξύ συνεχών μαθηματικών (π.χ. κλασική ανάλυση) και διακριτών μαθηματικών (π.χ. συνδυαστική) είναι θαρρώ αντίστοιχη της διάκρισης μεταξύ κλασικής μουσικής και ρεμπέτικου. Και στα δύο είδη μουσικής υπάρχουν έργα τετριμμένα και έργα εμπνευσμένα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 00:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 365
Ένα ένα τα θέματα. Για τη συνδυαστική, η γνώμη μου είναι πως είναι ένα από τα πολύ σημαντικά μαθήματα στον τομέα. Όχι τόσο (ίσως) στο πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά είναι ένα πολύ σημαντικό εισαγωγικό μάθημα και ίσως «χάσουν» οι νέοι φοιτητές που δεν θα το έχουν από την αρχή. Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο, γιατί φαντάζομαι πως κάτι θα έχετε σκεφτεί οι καθηγητές για το θέμα αυτό.

Τώρα, όσο για τα αντί-μαθήματα (δε μου αρέσει καθόλου σαν έκφραση "αντί" γιατί χρειάζεται το λάθος για να υπάρχει.. τέλος πάντων..)Τη θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα κίνηση, η οποία, φαντάζομαι, δεν αποσκοπεί καν στο να έχει μεγάλη διάρκεια. Σε καιρούς τέτοιας στασιμότητας είναι καλό, για όσους θέλουν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να κάθονται σπίτι και να περιμένουν να ανοίξει η σχολή. Αντιλαμβάνομαι το τι λέει ο κύριος Γιαννόπουλος. Όταν οι ίδιοι οι καθηγητές δεν έχουν το δικαίωμα –η ορισμένοι, δικαίως και την πρόθεση- να κάνουν (έστω παράτυπα) μαθήματα εντός της σχολής, από πού και ως που, με τι εξουσιοδότηση, μπορούν να κάνουν οι φοιτητές, οποιουδήποτε επιπέδου και κατά πόσο αυτά που θα συζητηθούν θα είναι στο επίπεδο που πρέπει για τα μαθηματικά;

Αλλά κύριε Γιαννόπουλε, όσο και αν προσπαθώ να σας καταλάβω και όσο και αν περνάνε και από το δικό μου το μυαλό διάφορα, νομίζω είναι μια ευκαιρία για πολλούς να μπορέσουν να ξεσκάσουν λίγο και να νιώσουν πως κάτι κάνουν. Για εμάς, το να νιώθουμε πως κάτι κάνουμε, το να μην ξυπνάμε το πρωί και αναρωτιόμαστε «πώς να περάσει πάλι η μέρα;», το να υπάρχει κάποια ροή στην καθημερινότητα μας (μετά από αρκετούς μήνες διακοπών, αν προσθέσουμε και αυτούς του καλοκαιριού) είναι πλέον ζωτικής σημασίας. Έτσι και αλλιώς, δουλειά ούτε μπορεί να βρει κάποιος, αλλά και να βρει, ανά πάσα στιγμή μπορεί οι σχολές να ανοίξουν και να πρέπει να την παρατήσει πάλι.. Οπότε, όσο και αν είστε αντίθετος σε τέτοιου είδους «αντι»-συζητήσεις εντός της σχολής, για τους πραγματικά πολλούς λόγους, ας δείξετε και κάποια κατανόηση σε ορισμένους που, αν και είναι στο πλάι των απεργών, δεν αντέχουν άλλο την «ακινησία»
Υ.Γ. Δε συμετέχω στη συγκεκριμένη αντί-συζήτηση και κατά πάσα πιθανότητα ούτε θα το κάνω. Απλά συζητώντας με παιδιά που θέλουν να συμετάσχουν, αλλά και κρίνοντας από το πόσο δίσκολο είναι και για εμένα απλά να κάθομαι, περιμένωντας να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό μου, έχω καταλήξει σε αυτά που γράφω.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Τελευταία επεξεργασία απο fadom την 01 Νοέμ 2013, 00:26, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 00:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

apgiannop έγραψε:
Μιλάω απρόσωπα με βάση την ιστορία του "θεσμού" τα τελευταία τριανταπέντε χρόνια και την πείρα μου. Εδώ χρησιμοποιείται επιπλέον η σφραγίδα του συλλόγου των μεταπτυχιακών του τμήματος.

Η λογική λοιπόν είναι αφού δεν έγινε δεν θα γίνει. Πάω πάσο, συνεχίζοντας να μην καταλαβαίνω τι ενοχλεί η προσπάθεια.

lkirousis έγραψε:
1. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι προσπάθειες να γίνουν μαθηματικά έξω από τους "επισημοποιημένους" φορείς, υπό μορφή π.χ. "αντιμαθημάτων", ή να διερευνηθεί η κοινωνική ή πολιτική διάσταση των μαθηματικών, συνήθως είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε απλοποιημένα ή εκχυδαϊσμένα μαθηματικά. Αντίστοιχα κάπως με την περίπτωση της δικαιολογημένης αντίθεσης στην "επισημοποιημένη" ιατρική, που όμως, δυστυχώς, οδήγησε τις περισσότερες φορές σε τσαρλατανισμούς.

Το "συνήθως" το βάλατε για να μην είστε απόλυτος ή γνωρίζεται κάποια πιο επιτυχημένη απόπειρα; Θεωρείτε, όπως ο κ.Γιαννόπουλος, ότι η προσπάθεια είναι εξ αρχής ανούσια ή απλώς παραθέσατε έναν ορατό κίνδυνο;
apgiannop έγραψε:
Γράφω τις απόψεις μου όποτε το κρίνω σκόπιμο. Αυτές οι κινήσεις εξαντλούνται μετά από μία ή δύο συναντήσεις, πάντα σε περιόδους καταλήψεων. Συνοδεύονται επίσης από κάποια συγκεκριμένη θεματολογία την οποία στην περίπτωση των μαθηματικών ψάχνει κανείς να βρεί εναγωνίως.

Θέσατε συγκεκριμένο κίνητρο ως αυτό που παρακινεί τους μεταπτυχιακούς να προβούν σε αυτήν την πρωτοβουλία. Δεν έκρινα την σκοπιμότητα ή μη των απόψεών σας, έκρινα την, κατά την άποψή μου, έλλειψη πραγματικής βάσης για να εξάγετε το συμπέρασμα (περί του "εγώ" των μεταπτυχιακών). Αν είναι κι αυτή "ιστορική", τότε μάλλον η κουβέντα θα πρέπει να πάει αλλού. Στα υπόλοιπα που γράφετε, θα επιμένω να μην καταλαβαίνω τι ενοχλεί η προσπάθεια.
apgiannop έγραψε:
Ποιός δικαιούται να κινήσει κάτι αυτήν την περίοδο στον χώρο του πανεπιστημίου; Και από πού το παίρνει το δικαίωμα; Αν ξεκινήσω αντιπραγματική ανάλυση με εξάωρο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και αντιανάλυση-Fourier με τετράωρο εβδομαδιαίο πρόγραμμα από την ερχόμενη Δευτέρα, δεν θα είναι αυτό μια κάποια προσπάθεια; Ή θα λείψει η φρεσκάδα και ο αυθορμητισμός που τόσο έχουμε ανάγκη;

Φαντάζομαι ότι το δικαίωμα το παίρνει από την στιγμή που το συλλογικό όργανο των απεργών δεν θεωρεί ότι η οποιαδήποτε τέτοια κίνηση ακυρώνει στην πράξη την απεργία και το μπλοκάρισμα της λειτουργίας της σχολής. Το να διδάξετε εσείς τα μαθήματά σας κανονικά φαντάζομαι πως είναι μία κίνηση που το κάνει, χωρίς να έχει καμία σχέση ο αυθορμητισμός με αυτό.
apgiannop έγραψε:
Δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι που μπορεί να εμπλέξει μερικούς φοιτητές - περισσότερο θα το περιέγραφα με την φράση "όταν λείπουν όλοι όσοι δεν σε καταλαβαίνουν τότε μπορείς να συνεννοηθείς άριστα με αυτούς που σε καταλαβαίνουν".

Αυτό το σχόλιο ομολογώ ότι με ξεπερνάει. Προφανώς μια τέτοια κίνηση δεν θα εμπλέξει σε καμία περίπτωση όλους τους φοιτητές, και προφανώς δεν θα εμπλέξει αυτούς που παρακαλούν να έρθουν τανκς να ανοίξουν τις πύλες για να ξεκινήσουν τα μαθήματα κανονικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι συμπέρασμα θέλετε να βγει από αυτό που είπατε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 00:40 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 66
Καλα, δε χρειαζεται κ τοση διυλιση ο κωνωψ εν προκειμενω. Ηδη πολλαπλασιος αριθμος της δεκαριας της απαρτιας εχουν συμμετασχει/παρακολουθησει τον σχολιασμο μιας αποφασης της. Τ θεμα π καιει ειναι αλλο.
Παντως, οι μηχανισμοι αμυνας κ επαναφορας της ισορροπιας τ συστηματος, αν κ καθυστερημενα, ενεργοποιηθηκαν εν τελει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Κοιτάξτε, έχουμε περάσει στο πώς "ξεσκάει κανείς πολύ ή λιγάκι" και στην "προσπάθεια". Υπάρχουν πολλοί τρόποι fadom για να ξεσκάσει κανείς: καφενεία, πολιτιστικές ομάδες, όμιλοι περιπάτων κλπ. Επίσης, πολλοί φοιτητές προσπαθούν να ασχοληθούν με τα μαθηματικά αυτήν την περίοδο χωρίς να βγάζουν ανακοίνωση, οι περισσότεροι έχουν απλώς αποσυντονιστεί. Είμαι ο τελευταίος που θα εμπόδιζε κάποιον να ξεσκάσει ή να προσπαθήσει. Θα έλεγα όμως ότι εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα, έτσι ήταν Λις πάντα: το πανεπιστήμιο είναι κλειστό και τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την λειτουργία του τμήματος, μπορεί όμως να εμφανιστεί ως ανοιχτό στην κοινωνία με πρωτοβουλίες που συμπαρίστανται στην απεργία και δεν την ακυρώνουν, δυσανάλογα "λίγες" (λέω εγώ) σε σχέση με το πώς "ανακοινώνονται". Και επειδή, η "επίσημη γνώση" δεν προσφέρεται, αναζητά κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό που "σκόπιμα αποκρύπτεται": στην περίπτωσή μας, την σχέση της πολιτικής με τα παίγνια, την μαθηματική απόδειξη του παράνομου των εκλογών, κάποια αντιμιλιταριστικά κείμενα του Grothendieck ή του Godement ή κάποιου άλλου. Το εγώ πάλι Λις, όντως, είναι κι αυτό ιστορικά παρατηρημένο: υπάρχουν τα ρητά "όταν πήγαινες εγώ ερχόμουν", "εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θα'ρθεις" και άλλα πολλά. Κουβέντα κάνουμε, βλέπετε η καθημερινότητά μας περνάει και από τον συγκεκριμένο χώρο του forum, θέλοντας και μη, το τελευταίο δίμηνο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 01:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

apgiannop έγραψε:
το πανεπιστήμιο είναι κλειστό και τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την λειτουργία του τμήματος, μπορεί όμως να εμφανιστεί ως ανοιχτό στην κοινωνία με πρωτοβουλίες που συμπαρίστανται στην απεργία και δεν την ακυρώνουν, δυσανάλογα "λίγες" (λέω εγώ) σε σχέση με το πώς "ανακοινώνονται". Και επειδή, η "επίσημη γνώση" δεν προσφέρεται, αναζητά κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό που "σκόπιμα αποκρύπτεται": στην περίπτωσή μας, την σχέση της πολιτικής με τα παίγνια, την μαθηματική απόδειξη του παράνομου των εκλογών, κάποια αντιμιλιταριστικά κείμενα του Grothendieck ή του Godement ή κάποιου άλλου.

Κοιτάξτε, μπορεί να φταίω εγώ, μπορεί να φταίει και η ώρα, αλλά κάτι δεν πιάνω σε αυτά που γράφετε. Το θέμα σας είναι ότι αυτή η προσπάθεια πάει να αντικαταστήσει την λειτουργία του τμήματος; Αυτό, όπως λέτε κι εσείς, είναι αδύνατον (τουλάχιστον σε αυτά τα πλαίσια). Είναι ότι η κοινωνία θα το εκλάβει ως μερικό ή ολικό άνοιγμα του Πανεπιστημίου κι αυτό τελικώς θα ακυρώσει την απεργία; Είναι η θεματολογία που προτάθηκε; Κάτι άλλο; Με συγχωρείτε για τις συνεχείς διευκρινιστικές ερωτήσεις, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα και θέλω να καταλάβω, γιατί εξ αρχής με εντυπωσίασε η στάση σας και θέλω να αντιληφθώ τους λόγους.
apgiannop έγραψε:
Το εγώ πάλι Λις, όντως, είναι κι αυτό ιστορικά παρατηρημένο: υπάρχουν τα ρητά "όταν πήγαινες εγώ ερχόμουν", "εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θα'ρθεις" και άλλα πολλά.

Σε αυτήν την βάση όπως καταλαβαίνετε, χωρίς να θέλω να θίξω την αξία των παραπάνω ρητών, δεν μπορεί να συνεχιστεί κάποια συζήτηση. Πάντα θα είμαι μικρότερος σας, άρα όποτε επιλέγετε να "παίζετε αυτό το χαρτί" εγώ θα χάνω. Κατ επέκταση, το μόνο που μπορώ να ελπίζω είναι να υπάρχει το περιθώριο να γίνουν αλλιώς, αυτήν ή την επόμενη φορά, τα πράγματα.
Της ηλικίας είναι κι αυτό θα μου πείτε. Απ'το τίποτα όμως..;
Καλή σας νύχτα. Θα επανέλθω αύριο αν η κουβέντα συνεχιστεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 02:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Λις, να μην κουράζουμε τον κόσμο: το πρώτο, σε γενικές γραμμές. Η ιστορία των αντιμαθημάτων έπαναλαμβάνεται σε τέτοιες περιόδους, με συγκεκριμένο κοινό και θεματολογία. Εδώ, μου φαίνεται ότι δείχνει μια τάση να κυλήσει ο χρόνος "δημιουργικά" ενώ θα είναι παγωμένο το τμήμα και η πλειοψηφία του φοιτητικού κόσμου σε πλήρη ακινησία. Δεν την θεωρώ δημιουργική δραστηριότητα, να με συγχωρείς. Θα μου φαινόταν πιο χρήσιμη μια ανακοίνωση των μεταπτυχιακών φοιτητών που να εκθέτει τα προβληματά τους. Αυτή θα εξέφραζε περισσότερους στο κάτω-κάτω.

Όσο για τα ρητά, προφανώς δεν αναφέρομαι σε σένα, πάλι γενικά μιλάω και λέω ότι το "εγώ" είναι ιδιαιτέρως ανεπτυγμένο σε αρκετούς μεταπτυχιακούς φοιτητές - πάντα και παντού, ιδιαιτέρως δε στους μαθηματικούς οι οποίοι όπως καταλαβαίνεις έχουν και την ευγενή φιλοδοξία να αναμετρηθούν σε έναν δύσκολο στίβο: το μαθηματικό πρόβλημα ή θα μπορείς να το λύσεις ή όχι. Την καληνύχτα μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 08:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 319
Στο προηγούμενο post μου σε αυτό το θέμα θέλησα απλώς να επισημάνω τον κίνδυνο να εκφυλιστούν τα αντιμαθήματα σε forum έκφρασης (άμπελο-)φιλοσοφιών περί τα μαθηματικά. Αντίθετος όμως εξ αρχής δεν είμαι. Απεναντίας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2013, 17:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 630
ολα τα παραπανω, μπορουν να συμβουν, αλλά δινεται η δυνατοτητα, σε οποιον θελει να παρακολουθησει μια συζητηση, να δει οτι δεν κυκλοφορουν ''τερατα με ροπαλα'' στο χωρο του παν/μιου, και να κανει ερωτησεις που πιθανον εχει, και αντικειμενικα, θα ειναι πιο ''δυσκολο'' να τις θεσει σε γεματο αμφιθεατρο, το αν θα εχει συμμετοχη, ή ποια κατευθηνση θα παρει, θα φανει. το θεωρω ομορφη σαν πρωτοβουλια, παντως :happy: ( εξαλλου, οι αντι-διαλεξεις θα γινουν απο μεταπτυχιακους, οχι απο καποια ομαδα στο fb :P )
Βίκυ Φλέσσα έγραψε:
Καλα, δε χρειαζεται κ τοση διυλιση ο κωνωψ εν προκειμενω. Ηδη πολλαπλασιος αριθμος της δεκαριας της απαρτιας εχουν συμμετασχει/παρακολουθησει τον σχολιασμο μιας αποφασης της. Τ θεμα π καιει ειναι αλλο.
Παντως, οι μηχανισμοι αμυνας κ επαναφορας της ισορροπιας τ συστηματος, αν κ καθυστερημενα, ενεργοποιηθηκαν εν τελει.

και μεσω η-ταξης γινονται μαθηματα, προετοιμασιας, δεν το κατεκρινε κανεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: