forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Δεκ 2018, 02:21

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 60 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοινή συνέλευση όλων των μελών του Μαθηματικού Τμήματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 126
Σχετικα με τις αποψεις του τεθηκαν προς συζητηση γιατι πιστευω αυτες εχουν σημασια και για το αν παρευρεθηκαν καθηγητες και διοικητικοι υπαλληλοι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 693
Στην συνέλευση ήρθαν και καθηγητές.
Την περισσότερη ώρα είχαν τον λόγο τα παιδιά των παρατάξεων που αράδιαζαν τις κλασικές ομιλίες-συνταγές τους.
Μας είπαν πως θα χτυπήσουμε το σύστημα, πως θα κάνουμε το καπιταλιστικό οικοδόμημα να καταρρεύσει, πως θα φτιάξουμε τη χώρα μας ώστε να σπουδάζουν όλοι, να διορίζονται την επόμενη μέρα κτλ κτλ και γενικότερα κατατέθηκαν αρκετές προτάσεις και προβληματισμοί για το πως θα λύσουμε τα προβλήματα όλης της χώρας -και όχι μόνον αυτά.
Στα αξιοσημείωτα είναι ότι κάποιος καθηγητής υποστήριξε κατά λέξη ότι "λεφτά υπάρχουν" και μάλιστα βρήκε αρκετούς υποστηρικτές -μιλάω σοβαρά.
Επίσης κάποιος άλλος καθηγητής έσπευσε να τον υποστηρίξει, αλλά δεν έμεινε μόνο εκεί. Μας κατέδειξε και που ακριβώς υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Το μόνο που μένει είναι η τελειωτική επίθεση στο κάστρο των εχθρών. Κακά τα ψέματα όλες οι μεγάλες επαναστάσεις από κάτι τέτοια αμφιθέατρα σαν του Μαθηματικού αναδύθηκαν.

Ενδιαφέρον είχε επίσης ότι όλα τα παιδιά (εεε συγγνώμη οι συνάδελφοι) των παρατάξεων έσπευσαν να μας διευκρινίσουν αρκετές φορές ότι αυτό που έγινε σήμερα δεν ήταν συνέλευση, αλλά μάζωξη ή κάτι τέτοιο. Βλέπετε τον περίοπτο τίτλο "συνέλευση" θέλουν να τον κρατήσουν μόνο για τις δικές τους οικογενειακές συγκεντρώσεις. Α μιας και είπα οικογενειακές, συζητήθηκε και γιατί οι συνελεύσεις δεν μαζεύουν κόσμο. Βρέθηκαν αρκετοί λόγοι όπως οι ελλιπής ενημέρωση των φοιτητών, οι πάγοι στους πόλους, οι αεροψεκασμοί και άλλα τέτοια σχετικά.

Μου άρεσε επίσης που παιδιά της ίδιας παράταξης ζητούσαν τον λόγο ο ένας μετά τον άλλον για να μας πούνε πόσο συμφωνούσαν με τον προλαλήσαντα και να αναμασήσουν τα ίδια νοήματα της κομματικής τους γραμμής αλλάζοντας δυο κόμματα. Η αλληλεγγύη ακόμα και μεταξύ τους πρέπει να φαίνεται.

Ακούστηκαν και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά προς το παρόν θα προτιμήσω να μείνω σε αυτά.
Γενικώς ήμασταν μια ωραία ατμόσφαιρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 619
perlman έγραψε:
Την περισσότερη ώρα είχαν τον λόγο τα παιδιά των παρατάξεων που αράδιαζαν τις κλασικές ομιλίες-συνταγές τους.
Μας είπαν πως θα χτυπήσουμε το σύστημα, πως θα κάνουμε το καπιταλιστικό οικοδόμημα να καταρρεύσει, πως θα φτιάξουμε τη χώρα μας ώστε να σπουδάζουν όλοι, να διορίζονται την επόμενη μέρα κτλ κτλ και γενικότερα κατατέθηκαν αρκετές προτάσεις και προβληματισμοί για το πως θα λύσουμε τα προβλήματα όλης της χώρας -και όχι μόνον αυτά.
Στα αξιοσημείωτα είναι ότι κάποιος καθηγητής υποστήριξε κατά λέξη ότι "λεφτά υπάρχουν" και μάλιστα βρήκε αρκετούς υποστηρικτές -μιλάω σοβαρά.
Επίσης κάποιος άλλος καθηγητής έσπευσε να τον υποστηρίξει, αλλά δεν έμεινε μόνο εκεί. Μας κατέδειξε και που ακριβώς υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Το μόνο που μένει είναι η τελειωτική επίθεση στο κάστρο των εχθρών. Κακά τα ψέματα όλες οι μεγάλες επαναστάσεις από κάτι τέτοια αμφιθέατρα σαν του Μαθηματικού αναδύθηκαν.

Ενδιαφέρον είχε επίσης ότι όλα τα παιδιά (εεε συγγνώμη οι συνάδελφοι) των παρατάξεων έσπευσαν να μας διευκρινίσουν αρκετές φορές ότι αυτό που έγινε σήμερα δεν ήταν συνέλευση, αλλά μάζωξη ή κάτι τέτοιο. Βλέπετε τον περίοπτο τίτλο "συνέλευση" θέλουν να τον κρατήσουν μόνο για τις δικές τους οικογενειακές συγκεντρώσεις. Α μιας και είπα οικογενειακές, συζητήθηκε και γιατί οι συνελεύσεις δεν μαζεύουν κόσμο. Βρέθηκαν αρκετοί λόγοι όπως οι ελλιπής ενημέρωση των φοιτητών, οι πάγοι στους πόλους, οι αεροψεκασμοί και άλλα τέτοια σχετικά.

Μου άρεσε επίσης που παιδιά της ίδιας παράταξης ζητούσαν τον λόγο ο ένας μετά τον άλλον για να μας πούνε πόσο συμφωνούσαν με τον προλαλήσαντα και να αναμασήσουν τα ίδια νοήματα της κομματικής τους γραμμής αλλάζοντας δυο κόμματα. Η αλληλεγγύη ακόμα και μεταξύ τους πρέπει να φαίνεται.

Ακούστηκαν και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά προς το παρόν θα προτιμήσω να μείνω σε αυτά.

Όλα αυτά τα παραπάνω έγιναν έκτος από το bold.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1136
Ανοίξτε τη σχολή τώρα.

Αν συνεχιστεί η απεργία δε θα έχουμε καμμία δικιολογία αν αποτύχουμε στην εξεταστική.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Δημοσ.: 58
AmpalosMathimatikos έγραψε:
Ανοίξτε τη σχολή τώρα.

Αν συνεχιστεί η απεργία δε θα έχουμε καμμία δικιολογία αν αποτύχουμε στην εξεταστική.

δεν βλεπω να γινεται εξεταστικη.μαλλον θα αρχισει με το εξαμηνο οταν ξεκινησει.εμεις χασαμε τη ζωη μας ολη με αυτην την απεργια 2 μηνων.αρα ρε παιδια απορω με τις παραταξεις και τους διοικητικους.ειδικα με τις παραταξεις.οταν πανε με τα φυλλαδιακια να πεισουν τα πρωτοετα να γραφτουν στις παραταξεις τους οι πρωτοετεις πως πρεπει να αντιδρασουν?εγω αν ημουν πρωτοετης και ερχοταν ενας με φυλλαδιακι να μου πει να γραφτω δε θα του εβγαινε σε καλο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1136
ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΟΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΥΣ ΑΜΕΣΑ.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΩΡΑ.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ CAUCHY.

P.S: τον Augustin-Louis.

Τελευταία επεξεργασία απο AmpalosMathimatikos την 23 Οκτ 2013, 17:47, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 7
προς πτυχιο έγραψε:
Ανοίξτε τη σχολή τώρα.

δεν βλεπω να γινεται εξεταστικη.μαλλον θα αρχισει με το εξαμηνο οταν ξεκινησει.εμεις χασαμε τη ζωη μας ολη με αυτην την απεργια 2 μηνων .αρα ρε παιδια απορω με τις παραταξεις και τους διοικητικους.ειδικα με τις παραταξεις.οταν πανε με τα φυλλαδιακια να πεισουν τα πρωτοετα να γραφτουν στις παραταξεις τους οι πρωτοετεις πως πρεπει να αντιδρασουν? εγω αν ημουν πρωτοετης και ερχοταν ενας με φυλλαδιακι να μου πει να γραφτω δε θα του εβγαινε σε καλο

Εκτός του να ψευτοκλαιγεσαι και να το παιζεις μαγκιόρος στο φόρουμ της σχολής σου που εδεησες να γραφτεις μολις πριν ενα μηνα μήπως ανέβηκες και στη συνελευση να πεις την αποψη σου;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Altair έγραψε:
perlman έγραψε:

Όλα αυτά τα παραπάνω έγιναν έκτος από το bold.

Νομίζω πως είναι σαφές το ύφος μου στο συγκεκριμένο σημείο και δείχνει το αν έγιναν ή όχι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 18:00 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator

Δημοσ.: 781
Τοποθεσια: forum.math.uoa.gr
O χρήστης προς πτυχίο αποκλείσθηκε μόνιμα από το forum εξαιτίας συνεχούς flamming ,trolling και spamming ,παρά τις παρατηρήσεις που του είχαν γίνει.

Παραμείνετε εντός του θέματος της συζήτησης τηρώντας τον κανονισμό :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αιωνίως Φοιτητής έγραψε:
προς πτυχιο έγραψε:
Ανοίξτε τη σχολή τώρα.

δεν βλεπω να γινεται εξεταστικη.μαλλον θα αρχισει με το εξαμηνο οταν ξεκινησει.εμεις χασαμε τη ζωη μας ολη με αυτην την απεργια 2 μηνων .αρα ρε παιδια απορω με τις παραταξεις και τους διοικητικους.ειδικα με τις παραταξεις.οταν πανε με τα φυλλαδιακια να πεισουν τα πρωτοετα να γραφτουν στις παραταξεις τους οι πρωτοετεις πως πρεπει να αντιδρασουν? εγω αν ημουν πρωτοετης και ερχοταν ενας με φυλλαδιακι να μου πει να γραφτω δε θα του εβγαινε σε καλο

Εκτός του να ψευτοκλαιγεσαι και να το παιζεις μαγκιόρος στο φόρουμ της σχολής σου που εδεησες να γραφτεις μολις πριν ενα μηνα μήπως ανέβηκες και στη συνελευση να πεις την αποψη σου;

Παιδιά ας τελειώνει αυτή η καραμέλα. Και εγώ ανέβηκα σήμερα για μια και καλά "διαφορετική από τις άλλες" συνέλευση...εεε συγγνώμη μάζωξη εννοούσα. Σε μια αίθουσα όμως γεμάτοι "επαναστάτες" προφανώς και δεν μπορεί να βγει ο καθένας και να πει ότι θέλει. Αν σηκωνόμουν να πω ότι είμαι υπέρ των διαγραφών, υπέρ της κατάργησης του ασύλου (η κατάσταση που περιγράφω είναι ένας επαρκής λόγος για κάτι τέτοιο), υπέρ της σύνδεσης του πανεπιστημίου με την αγορά (ναι μιλάω για τους σαρκοβόρους καπιταλιστές που θα έρθουν και θα μας φάνε), υπέρ της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων (ναι ναι, γι αυτά τα πανεπιστήμια μιλάω που έχουν σπουδάσει όλοι οι επαναστάτες που υπηρετείτε καθώς και τα τέκνα αυτών), υπέρ της σοβαρής και αδιάβλητης αξιολόγησης σε όλους...και κατά των καταλήψεων, κατά της ακατάσχετης αφισοκόλλησης και γραφής συνθημάτων (καταλαβαίνω κάποιοι κάνουν την επανάστασή τους έτσι...ναι κάνοντας οίκο ανοχής το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο για το οποίο αγωνίζονται), κατά...κατά...αν σηκωνόμουν λοιπόν και έλεγα όλα αυτά υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι θα έφευγα ακέραιος απ' την σχολή (έστω ρητός ρε παιδί μου), υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι δεν θα ήμουν από εκεί και πέρα στιγματισμένος και δακτυλοδεικτούμενος ως ακραίος φιλελεύθερος, καπιταλιστής, φασίστας κτλ κτλ.

Κάποιος θα βιαστεί να υποστηρίξει ότι το ίδιο θα συνέβαινε και με κάποιον που υποστηρίζει ακριβώς τα αντίθετα...θα ήταν και αυτός "στιγματισμένος" -ξύλο λίγο δύσκολο να τρωγε. Θα αγνοήσει όμως μια βασική διαφορά. Ότι αυτός ο κάποιος έχει έναν -κομματικό- στρατό από πίσω του να τον υποστηρίζει. Εγώ θα ήμουν ξυπόλυτος στα αγκάθια. Και αν κάποια στιγμή θελήσω να "πολεμήσω" τους "αντιπάλους" ο μόνος τρόπος να το κάνω (έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα) είναι να χρησιμοποιήσω τα μέσα τους, να παίξω στο γήπεδο τους. Ναι, να χρησιμοποιήσω ανάλογες τακτικές με το "βία στην βία της εξουσίας" ή "εκμηδένιση του πανεπιστημίου για να αποτρέψουμε την εκμηδένισή του" και άλλα σχετικά. Θα πρέπει κι εγώ να φτιάξω τον δικό μου -κομματικό ή μη- "στρατό" για να τους πολεμήσω. Εγώ λοιπόν δεν σκοπεύω να γίνω τέρας, για να πολεμήσω το τέρας που βλέπω μπροστά μου. Θα συνεχίσω να είμαι ένας "αδιάφορος φοιτητής που προτιμά πηγαίνει για καφέ παρά να έρθει στην συνέλευση να μας πει τη γνώμη του" και εσείς θα συνεχίστε τις συνελεύσεις μας μεταξύ συγγενών και φίλων για να παρουσιάζετε τα λογύδριά σας και να τσακώνεστε σε επίπεδο κατώτερο από μεσημεριανής εκπομπής.

Παράρτημα

[...]Ένας σκληρός δαίμονας όλο και περισσότερο εκτοπίζει από την πίστη μας τους παλαιούς αγαθούς θεούς. Η Βία. Που άλλοτε χτυπάει ωμά με τη ρομφαία, και άλλοτε κρύβει με υποκρισία τις χυδαίες προθέσεις της μέσα σε βελούδινες λέξεις. Είναι ένας κυκλώνας φοβερός που άρχισε κάπου, πολύ μακριά, αλλά όλο και απλώνεται με κολοσσιαίους στροβιλισμούς για να σκεπάσει την οικουμένη ολόκληρη. Και κινδυνεύουμε να το κατορθώσει, γιατί κατάφερε τούτο το σατανικό παράδοξο: έκανε και εκείνους που τάχθηκαν φρουροί της ελευθερίας, στον ίδιο δαίμονα της βίας να καταφεύγουν για να πολεμήσουν τους εχθρούς της.
Υπάρχουν παρατηρητές που ερμηνεύοντας τα σημεία των καιρών επιμένουν ότι αυτό είναι ήδη η αρχή τους τέλους. Της ελευθερίας οι διώκτες πέτυχαν να παρασύρουν στο χορό τους τους υπερασπιστές της. Υψώνοντας με τραχύτητα τον εριστικό τόνο της συζήτησης κατόρθωσαν να κάνουν τους αντιπάλους τους να χάσουν την νηφαλιότητά τους, να σφίξουν με λύσσα τα δόντια τους, να χτυπήσουν βάναυσα τις γροθιές τους - και προπάντων να συζητήσουν το πρόβλημα απάνω στη θέση όπου εκείνοι το έβαλαν, και με τον ίδιο τόνο. Έτσι, οι ίδιοι πάνε να θυσιάσουν τους καλούς θεούς που θέλησαν να υπερασπίσουν. Και οι πιστοί της ελευθερίας που μέρα με την ημέρα συμπιέζονται και γίνονται λιγότεροι, βρίσκονται σήμερα μπροστά στο φοβερό δίλημμα: σε ποιους να ζητήσουν άσυλο; Από τους εχθρούς του ξέρει επιτέλους κανείς πως να προφυλαχτεί, αλλά πώς να προστατευτεί από τους φίλους του;

υγ : Όπου βία/ελευθερία στο παράρτημα ας βάλει ο καθένας δυο ανάλογες έννοιες που θέλει, για να φτιάξει την "δική" του ιστορία.

Τελευταία επεξεργασία απο perlman την 23 Οκτ 2013, 21:37, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3039
Μάλλον είχες περισσότερες προσδοκίες από την σημερινή συνάντηση. Μιλάς όμως το ίδιο γενικά με όσους ακούσαμε: για θέματα που δεν σε αφορούν κιόλας θα έλεγα, όπως οι διαγραφές, διότι δεν έχεις αυτό το άγχος ούτε τις κατάλληλες παραστάσεις. Αυτό δεν δείχνει αναγκαστικά αδιαφορία, όπως και τα λογύδρια δεν δείχνουν αναγκαστικά ενδιαφέρον. Ένα από τα βασικά προβλήματα της περιόδου είναι ακριβώς ότι πολλά παιδιά ονειρεύονται να βρίσκονταν αλλού, αυτό επιβεβαιώνεις.

Εδώ υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, το οποίο όμως αφορά πολλούς ανθρώπους στους οποίους ασκείται "βία" όπως καταλαβαίνεις. Για την ακρίβεια, είναι τελείως προφανές ότι στο δικό μας τμήμα είναι πολύ λιγότεροι από ότι θα έπρεπε και απολύτως απαραίτητοι. Η δε καθυστέρηση στην λύση (είτε καλή είτε κακή) του προβλήματος θα έπρεπε, αφού σκέφτεσαι λογικά, να αποδοθεί και σε όποιον αποφασίζει. Πρακτικά θέματα θα συζητηθούν αργότερα, και πιστεύω ότι θα γίνει από όλους η προσπάθεια που απαιτείται για το καλύτερο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

apgiannop έγραψε:
Μάλλον είχες περισσότερες προσδοκίες από την σημερινή συνάντηση.

Αυτό είναι αλήθεια. Το άφησα να εννοηθεί στο πρώτο μου μήνυμα και το έκανα πιο ξεκάθαρο στο δεύτερο. Νόμιζα πως δεν θα είναι η κλασική συνέλευση όπου θα παίρνουν τον λόγο με την σειρά ένας-ένας οι παραταξιακοί και θα μας κάνουν αόριστες αναλύσεις επί παντός επιστητού. Από ότι νομίζω θα είδατε και ο ίδιος, η κατάσταση ήταν μια από τα ίδια σε λίγο βελτιωμένη έκδοση -από ότι μου είπαν παιδιά που πηγαίνουν τακτικά στις συνελεύσεις.

Παράθεση:
Μιλάς όμως το ίδιο γενικά με όσους ακούσαμε:

Τα θέματα που έθιξα στο προηγούμενό μου μήνυμα -και στα οποία νομίζω ότι αναφέρεστε- δεν είναι αυτά που περίμενα να συζητηθούν στην συνέλευση. Τα χρησιμοποίησα για να δείξω ότι η παραίνεση πολλών "ελάτε στις συνελεύσεις να συζητήσουμε" σημαίνει στην πραγματικότητα "ελάτε στις συνελεύσεις να μας ακούσετε να λέμε τα δικά μας". Για αυτό και δεν πατάει κανείς στο τέλος.

Παράθεση:
για θέματα που δεν σε αφορούν κιόλας θα έλεγα, όπως οι διαγραφές, διότι δεν έχεις αυτό το άγχος ούτε τις κατάλληλες παραστάσεις. Αυτό δεν δείχνει αναγκαστικά αδιαφορία, όπως και τα λογύδρια δεν δείχνουν αναγκαστικά ενδιαφέρον.

Αν φτάσουμε στο σημείο να κρίνουμε το σωστό και το δίκαιο με βάση του τι μας συμφέρει και τι μας αφορά, νομίζω πως είμαστε στον λάθος δρόμο. Προσπαθώ, και ελπίζω να καταφέρνω σε κάποιο σημείο, να κρίνω τα πράγματα ανεξάρτητα από το προσωπικό μου συμφέρον και τις επιθυμίες μου.
Νομίζω πάντως πως δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε τα των διαγραφών. Σίγουρα πάντως το πρόβλημα ξεκινάει από την ατάκα που πέταξε ένας καθηγητής σήμερα ότι "θέλουν να μας κάνουν εργάτες". Λες και στην Ελλάδα είμαστε τόσο σπέσιαλ που όλοι πρέπει να γίνουμε πτυχιούχοι και μάλιστα αποφοιτώντας από τα ανώτερα ιδρύματα. Ε λοιπόν τι να κάνουμε, κάποιοι θα πρέπει να γίνουν εργάτες. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν γιατροί, δεν μπορούν όλοι να γίνουν δικηγόροι, δεν μπορούν όλοι να γίνουν μηχανικοί, δεν μπορούν όλοι να σπουδάσουν μαθηματικά. Προφανώς καμία (σχεδόν) ελληνική οικογένεια δεν μπορεί να το χωνέψει αυτό. Πρέπει πάση θυσία το καμάρι της να φοιτήσει στο πιο περιώνυμο τμήμα ακόμα και αν μπει σε αυτό με τα χίλια ζόρια.
Για να το πω ορθά κοφτά, μεγάλο ποσοστό που βρίσκεται σήμερα στο μαθηματικό δεν κάνει για μαθηματικά. Βρέθηκαν εκεί από σπόντα και επειδή δεν περνούσαν κάπου αλλού. Κάποιος πρέπει να βρεθεί να τους πει ότι δεν κάνουν. Αυτόν τον ρόλο αναλαμβάνουν οι διαγραφές.
Για τον ίδιο λόγο που αν πήγαινα σε μια ομάδα ποδοσφαίρου θα ερχόταν την επόμενη μέρα ο προπονητής και θα μου έλεγε "αγόρι μου δεν το κλωτσάς το τόπι", για τον ίδιο λόγο που αν πήγαινα σε ένα ωδείο θα μου έλεγε την επόμενη μέρα ο καθηγητής "αγόρι μου δεν τις πιάνεις τις νότες". Τι να κάνουμε δεν είναι όλοι για όλα. Δυστυχώς στην Ελλάδα αυτό το αγνοούμε παντελώς. Ο καθένας είναι ότι θέλει και ότι δηλώνει.

Παράθεση:
Ένα από τα βασικά προβλήματα της περιόδου είναι ακριβώς ότι πολλά παιδιά ονειρεύονται να βρίσκονταν αλλού, αυτό επιβεβαιώνεις.

Ήταν συνειδητή μου επιλογή να κάτσω να σπουδάσω στην Ελλάδα. Πίστευα ότι μπορούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Απογοητεύομαι όταν συνειδητοποιώ καθημερινά ότι τίποτα στην ουσία δεν έχει αλλάξει, ούτε υπάρχει ελπίδα προς αυτήν την κατεύθυνση. Ίδια νοοτροπία, ίδιες παθογένειες.

Παράθεση:
Εδώ υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, το οποίο όμως αφορά πολλούς ανθρώπους στους οποίους ασκείται "βία" όπως καταλαβαίνεις. Για την ακρίβεια, είναι τελείως προφανές ότι στο δικό μας τμήμα είναι πολύ λιγότεροι από ότι θα έπρεπε και απολύτως απαραίτητοι. Η δε καθυστέρηση στην λύση (είτε καλή είτε κακή) του προβλήματος θα έπρεπε, αφού σκέφτεσαι λογικά, να αποδοθεί και σε όποιον αποφασίζει. Πρακτικά θέματα θα συζητηθούν αργότερα, και πιστεύω ότι θα γίνει από όλους η προσπάθεια που απαιτείται για το καλύτερο.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το κλείσιμο της σχολής μπορεί να βοηθήσει στην λύση του συγκεκριμένου προβλήματος. Που στοχεύει; Ποιον έχει αποδέκτη; Το υπουργείο;
Το υπουργείο με τις κινήσεις του και σύμφωνα με όσα υποστηρίζουν οι περισσότεροι "επαναστάτες" υπονομεύει την λειτουργία του πανεπιστημίου και συνεχώς το οδηγεί στην απαξίωση. Αν αυτό είναι αλήθεια, τότε πως το κλείσιμο της σχολής, που αυτόματα την απαξιώνει, μπορεί να ενοχλήσει το υπουργείο; Δεν υπάρχει αντίφαση εδώ; Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως ο αγώνας κατά της απαξίωσης του πανεπιστημίου περνάει από την εκμηδένισή του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2013, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 873
Παράθεση:

Συμφωνώ κατά κάποιον τρόπο. Κι εγώ νομίζω πως θα ήταν πιο γόνιμο να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα και να προγραμματίσουμε ενέργειες που θα γίνουν και θα έχουν κόσμο. Αυτό το λέω γιατί τα παιδιά των παρατάξεων πρέπει να θυμούνται και μερικές φορές τι έγινε με τις συνελέυσεις των προπτυχιακών που περιείχαν και περιέχουν πολύ "θεωρία" και με τα πανεκπαιδευτικά συλλαλητήρια καλεσμένα από πολλούς με λίγη συμμετοχή. Μιλάμε για αυτούς που κάθονται στον καναπέ και δε συμμετέχουν σε συνελέυσεις και κινηματικές διαδικασίες, αλλά έχω να πω από την πλευρά μου (γιατί έχω πλέον μια, όχι μηδαμινή, εμπειρία) πως δεν μπορώ να ακούσω με ενδιαφέρον τις απόψεις κάποιου αν δεν ξέρω πως είναι συνεπής με αυτές, αν δεν τον έχω δει μαζί μου στο δρόμο. Μπορεί κάποιοι που δε συμμετέχουν να έχουν την ίδια παραξενιά. Αυτά σκεφτόμουν να τα πω και στη συνέλευση αλλά τα θεώρησα αυτονόητα. Τώρα το ξανασκέφτηκα.

Παράθεση:

Αυτό το μεταφέρεις διαστρεβλωμένο είτε επειδή κάτι δεν κατάλαβες είτε επίτηδες. Αν θες να είσαι σοβαρός οφείλεις να είσαι πιο προσεκτικός. Αν θες μπορώ να επεκταθώ.

Παράθεση:

Προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, καθηγητές έχουν από έναν σύλλογο. Συνεργασία και συνεννόηση μπορεί και κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει αλλά δεν είναι σωστό να γίνει κάτι σαν κοινή συνέλευση για διάφορους λόγους (μπορούμε να επεκταθούμε και σε αυτό). Επίσης η σημερινή συνάντηση είχε 100 άτομα το πολύ. Ούτε απαρτία της συνέλευσης των προπτυχιακών δεν έφτανε παρόλο που καλούσε υπρεσύνολό αυτών, οπότε δεν μπορούσε να αποφασίσει και κάτι (αλλά μερικοί ξεχνάνε τις μειοψηφικές αποφάσεις, που επικαλούνται συχνά, όταν είναι να στηρίξουν κάποιο "επιχείρημά" τους).

Παράθεση:

Λεπτομέρεια αλλά δεν ισχύει. Και εν πάσει περιπτώσει, εσύ, που δεν πας στις συνελέυσεις και μπήκες δεύτερο έτος αν δεν απατώμαι, πώς ξέρεις ποιοι είναι στην ίδια παράταξη;

Παράθεση:
Σίγουρα πάντως το πρόβλημα ξεκινάει από την ατάκα που πέταξε ένας καθηγητής σήμερα ότι "θέλουν να μας κάνουν εργάτες". Λες και στην Ελλάδα είμαστε τόσο σπέσιαλ που όλοι πρέπει να γίνουμε πτυχιούχοι και μάλιστα αποφοιτώντας από τα ανώτερα ιδρύματα. Ε λοιπόν τι να κάνουμε, κάποιοι θα πρέπει να γίνουν εργάτες. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν γιατροί, δεν μπορούν όλοι να γίνουν δικηγόροι, δεν μπορούν όλοι να γίνουν μηχανικοί, δεν μπορούν όλοι να σπουδάσουν μαθηματικά. Προφανώς καμία (σχεδόν) ελληνική οικογένεια δεν μπορεί να το χωνέψει αυτό. Πρέπει πάση θυσία το καμάρι της να φοιτήσει στο πιο περιώνυμο τμήμα ακόμα και αν μπει σε αυτό με τα χίλια ζόρια.
Για να το πω ορθά κοφτά, μεγάλο ποσοστό που βρίσκεται σήμερα στο μαθηματικό δεν κάνει για μαθηματικά. Βρέθηκαν εκεί από σπόντα και επειδή δεν περνούσαν κάπου αλλού. Κάποιος πρέπει να βρεθεί να τους πει ότι δεν κάνουν. Αυτόν τον ρόλο αναλαμβάνουν οι διαγραφές.

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά (ή εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω) αλλά αναφερόταν στο ότι θέλουν να κάνουν τους καθηγητές εργάτες. Σαφώς και δεν μπορούν και δεν πρέπει να γίνουν όλοι γιατροί, δικηγόροι κτλ. αλλά ένα θέμα που υπάρχει είναι πως σε μια κοινωνία αξιολογείται η προσφορά του καθενός και σε τι μεταφράζεται. Επίσης η λογική αυτή, που υιοθετεί και η βασανισμένη ελληνική οικογένεια, γεννιέται από την κουλτούρα του συστήματος που θέλοντας και μη εσύ υπερασπίζεσαι (προς επέκταση κι αυτό). Τέλος, οι διαγραφές δεν έχουν ούτε αυτόν τον ρόλο ούτε αυτόν τον σκοπό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2013, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 873
Παράθεση:
Δεν μπορώ να καταλάβω πως το κλείσιμο της σχολής μπορεί να βοηθήσει στην λύση του συγκεκριμένου προβλήματος. Που στοχεύει; Ποιον έχει αποδέκτη; Το υπουργείο;
Το υπουργείο με τις κινήσεις του και σύμφωνα με όσα υποστηρίζουν οι περισσότεροι "επαναστάτες" υπονομεύει την λειτουργία του πανεπιστημίου και συνεχώς το οδηγεί στην απαξίωση. Αν αυτό είναι αλήθεια, τότε πως το κλείσιμο της σχολής, που αυτόματα την απαξιώνει, μπορεί να ενοχλήσει το υπουργείο; Δεν υπάρχει αντίφαση εδώ; Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως ο αγώνας κατά της απαξίωσης του πανεπιστημίου περνάει από την εκμηδένισή του.

Το κλείσιμο της σχολής και η απεργία έχουν στόχο να πιέσουν την κυβέρνηση να αλλάξει τις αποφάσεις της, να γνωστοποιήσουν στην κοινωνία το πρόβλημα και να δημιουργηθεί αντίσταση απέναντι σε αυτό που πιστεύουν αρκετοί πως διαλύει το δημόσιο Πανεπιστήμιο. Η κυβέρνηση έχει συγκεκριμένες απόψεις για το πως θέλει να είναι το Πανεπιστήμιο που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Το κλείσιμο της σχολής στην παρούσα φάση στοχέυει στην πίεση για την ανατροπή των παραπάνω. Δεν εκμηδενίζεται το Πανεπιστήμιο όταν μένει για κάποιο διάστημα κλειστό έχοντας ως στόχο να διατηρήσει μια ποιότητα και μία αξιοπρέπεια. Κατά τη γνώμη μου μάλιστα, όλοι έχουμε την υποχρέωση να παραδώσουμε στους επόμενους ένα καλύτερο δημόσιο Πανεπιστήμιο. Οι φοιτητές θα φύγουν, οι καθηγητές θα φύγουν. Θα έρθουν άλλοι. Οφείλουμε να τους δώσουμε ότι παραλάβαμε και κάτι ακόμα καλύτερο. Αφού σου αρέσουν και τα Μαθηματικά, πάρε αξιώματα (που θα συζητηθούν), κανόνες συμπερασμού (που θα συζητηθούν), βγάλε την αντίφαση και ξαναμιλάμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2013, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

foithths έγραψε:
Παράθεση:

Αυτό το μεταφέρεις διαστρεβλωμένο είτε επειδή κάτι δεν κατάλαβες είτε επίτηδες. Αν θες να είσαι σοβαρός οφείλεις να είσαι πιο προσεκτικός. Αν θες μπορώ να επεκταθώ.

Δεν βγήκε καθηγητής και έλεγε ότι όντως λεφτά υπάρχουν και ότι το 0.5% του πληθυσμού έχει θησαυρίσει μέσα στην κρίση και οι εργολαβικές επιχειρήσεις κάνουν πάρτι κτλ κτλ. Τώρα αυτά περί επίθεσης ελπίζω να μην τα πήρες σοβαρά.

Παράθεση:
Παράθεση:

Προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, καθηγητές έχουν από έναν σύλλογο. Συνεργασία και συνεννόηση μπορεί και κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει αλλά δεν είναι σωστό να γίνει κάτι σαν κοινή συνέλευση για διάφορους λόγους (μπορούμε να επεκταθούμε και σε αυτό). Επίσης η σημερινή συνάντηση είχε 100 άτομα το πολύ. Ούτε απαρτία της συνέλευσης των προπτυχιακών δεν έφτανε παρόλο που καλούσε υπρεσύνολό αυτών, οπότε δεν μπορούσε να αποφασίσει και κάτι (αλλά μερικοί ξεχνάνε τις μειοψηφικές αποφάσεις, που επικαλούνται συχνά, όταν είναι να στηρίξουν κάποιο "επιχείρημά" τους).

Ούτε από απαρτίες ξέρω, ούτε από αποφάσεις, ούτε τίποτα. Εγώ δεν έθιξα τέτοια πράγματα. Αυτό που καυτηρίασα ήταν ότι ορισμένοι παραταξιακοί, επειδή είδαν ότι κάτι υγιές και έξω από το μαγαζάκι τους (που έχουν καταντήσει την γσ) πήγε να γίνει, έσπευσαν επανειλημμένως να το απαξιώσουν και να του δώσουν ένα πιο λαιτ χαρακτηρισμό, μην χάσει τάχα η δική τους υπερσυνέλευση την αίγλη που έχει..."ωραία η μάζωξη που έγινε σήμερα εδώ, έτσι για να περάσουμε την ώρα μας, αλλά μην νομίζετε ότι μπορεί να συγκριθεί αυτό με τις υπερπαραγωγές τις δικές μας και μην διανοηθείτε να το πείτε συνέλευση".

Παράθεση:
Παράθεση:

Λεπτομέρεια αλλά δεν ισχύει. Και εν πάσει περιπτώσει, εσύ, που δεν πας στις συνελέυσεις και μπήκες δεύτερο έτος αν δεν απατώμαι, πώς ξέρεις ποιοι είναι στην ίδια παράταξη;

Ποιο ακριβώς δεν ισχύει; Οι εκπρόσωποι των εαακ (που μίλησαν προς το τέλος ένα αγόρι και ένα κορίτσι) μίλησαν ο ένας μετά τον άλλον. Μάλιστα η κοπέλα ξεκίνησα τον λόγο της λέγοντας "συμφωνώ με τον συνάδελφο"...σώπα εγώ περίμενα να διαφωνήσουν. Του κκε (ΜΑΣ) δεν μίλησαν ο ένας μετά τον άλλον, το παραδέχομαι σας κορόιδεψα. Παρενεβλήθησαν πέντε άτομα.
Εκτιμώ την προσπάθειά σου να πλήξεις την αξιοπιστία μου, αλλά νομίζω ότι τα υπόλοιπα που γράφεις φτάνουν στα όρια του ξεκατινιάσματος. Εν πάση περιπτώσει, θα σου απαντήσω, γιατί ξέρω ότι ρώτησες από πηγαίο ενδιαφέρον. Στην συνέλευση ήρθα με κάποιους συμφοιτητές μου (ίδιο έτος αν σε ενδιαφέρει) που πηγαίνουν σχεδόν σε κάθε συνέλευση και ήξεραν πρόσωπα και καταστάσεις. Έτσι κατάφερα να διεισδύσω στις εν λόγω απόρρητες πληροφορίες. Για την ιστορία τα παιδιά από την ίδια παράταξη καθόντουσαν δίπλα-δίπλα, μιλούσαν συνέχεια μεταξύ τους και κάποιοι από αυτούς το δήλωσαν και μόνοι τους που ανήκουν. Κοντολογίς, έπρεπε να είσαι ντετέκτιβ, με τουλάχιστον δέκα χρόνια στην σχολή και τουλάχιστον 50 συνελεύσεις στον ενεργητικό σου, για να καταλάβεις ποιοι είναι στην ίδια παράταξη.

Παράθεση:
Παράθεση:
Σίγουρα πάντως το πρόβλημα ξεκινάει από την ατάκα που πέταξε ένας καθηγητής σήμερα ότι "θέλουν να μας κάνουν εργάτες". Λες και στην Ελλάδα είμαστε τόσο σπέσιαλ που όλοι πρέπει να γίνουμε πτυχιούχοι και μάλιστα αποφοιτώντας από τα ανώτερα ιδρύματα. Ε λοιπόν τι να κάνουμε, κάποιοι θα πρέπει να γίνουν εργάτες. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν γιατροί, δεν μπορούν όλοι να γίνουν δικηγόροι, δεν μπορούν όλοι να γίνουν μηχανικοί, δεν μπορούν όλοι να σπουδάσουν μαθηματικά. Προφανώς καμία (σχεδόν) ελληνική οικογένεια δεν μπορεί να το χωνέψει αυτό. Πρέπει πάση θυσία το καμάρι της να φοιτήσει στο πιο περιώνυμο τμήμα ακόμα και αν μπει σε αυτό με τα χίλια ζόρια.

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά (ή εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω) αλλά αναφερόταν στο ότι θέλουν να κάνουν τους καθηγητές εργάτες. Σαφώς και δεν μπορούν και δεν πρέπει να γίνουν όλοι γιατροί, δικηγόροι κτλ. αλλά ένα θέμα που υπάρχει είναι πως σε μια κοινωνία αξιολογείται η προσφορά του καθενός και σε τι μεταφράζεται. Επίσης η λογική αυτή, που υιοθετεί και η βασανισμένη ελληνική οικογένεια, γεννιέται από την κουλτούρα του συστήματος που θέλοντας και μη εσύ υπερασπίζεσαι (προς επέκταση κι αυτό). Τέλος, οι διαγραφές δεν έχουν ούτε αυτόν τον ρόλο ούτε αυτόν τον σκοπό.

Αν αναφερόταν σε αυτό που λες, τότε εγώ δεν κατάλαβα καλά και πάω πάσο. Ειπώθηκε "πάνε να μας κάνουν εργάτες", αλλά δεν κατάλαβα αν εννοούσε εμάς τους καθηγητές ή εμάς τους πολίτες αυτής της χώρας. Όπως και να χει αφορμή ήταν αυτό και όχι η ουσία.
Τώρα παρακάτω μπλέκεις συστήματα και στην γραμμική άλγεβρα δεν είμαι ιδιαίτερα καλός. Οπότε ας το αφήσουμε.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 60 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: