forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2018, 13:49

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποτελέσματα Διαγωνισμού Seemous 2015
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2015, 22:08 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 11 Μαρ 2015, 20:11
Δημοσ.: 4
Ασφαλώς και το φόρουμ του μαθηματικού πρέπει να δώσει μεγαλύτερη σημασία στους δικούς του φοιτητές. Ωστόσο, όλοι οι υπόλοιποι φορείς που αναπαράγουν την είδηση (π. χ. mathematica.gr, καθώς και κάποια ειδησεογραφικά) έχουν ως πηγή αυτό το φόρουμ, με συνέπεια η πληροφόρηση να είναι ελλειπής, πράγμα αδικαιολόγητο. Επίσης, να υπενθυμίσω πως από το ΕΜΠ δεν ήταν μόνο ο Αθηναγόρας στην εθνική ομάδα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2015, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
agm έγραψε:
Ασφαλώς και το φόρουμ του μαθηματικού πρέπει να δώσει μεγαλύτερη σημασία στους δικούς του φοιτητές. Ωστόσο, όλοι οι υπόλοιποι φορείς που αναπαράγουν την είδηση (π. χ. mathematica.gr, καθώς και κάποια ειδησεογραφικά) έχουν ως πηγή αυτό το φόρουμ, με συνέπεια η πληροφόρηση να είναι ελλειπής, πράγμα αδικαιολόγητο. Επίσης, να υπενθυμίσω πως από το ΕΜΠ δεν ήταν μόνο ο Αθηναγόρας στην εθνική ομάδα...

Αυτό είναι πρόβλημα αυτών που αναπαράγουν την είδηση. Αν δηλαδή εγώ είχα ένα προσωπικό μπλογκ και έγραφα ότι ο φίλος μου Κώστας πήρε χρυσό και μετά έπαιρναν τα σαιτ και οι υπόλοιποι φορείς και έγραφαν μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα, ο Κώστας πήρε χρυσό, θα ήμουν εγώ υπόλογος;

Ο καθηγητής που ανακοίνωσε τα αποτελέσματα και ο captainjp (φοιτητής στην ομάδα από το ΕΚΠΑ) που μας έδωσε τις βαθμολογίες δεν είναι δημοσιογράφοι και ως εκ τούτου δεν κάθισαν να κάνουν ένα πλήρες και εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ. Άλλοι που θέλησαν, μάλλον δεν φρόντισαν να τσεκάρουν τις πηγές τους. Κακοί δημοσιογράφοι, συμφωνούμε, αλλά δεν θα απολογηθούμε και γι αυτούς. Απλά πράγματα.

Πριν έγραφα από κινητό και δεν μπορούσα να είμαι αναλυτικός. Στο φόρουμ του μαθηματικού είναι λογικό να μονοπωλήσουν δυο πράγματα: η επίδοση των φοιτητών μας και η επίδοση της εθνικής μας. Η εθνική μας κατετάγη 1η, εξαιτίας κυρίως των χρυσών μεταλλίων. Εκεί έγινε η αναφορά στον Αθηναγόρα.

Επίσης σε πείραξε ότι στην φωτογραφία ήταν 10 παιδιά και εδώ αναφέρθηκαν 6. Άλλοι φοιτητές από ελληνικά πανεπιστήμια δεν πήραν μετάλλιο; Γι αυτούς δεν έχεις την ίδια ευθιξία;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2015, 23:27 
Χωρίς σύνδεση

perlman έγραψε:
agm έγραψε:

Αυτό είναι πρόβλημα αυτών που αναπαράγουν την είδηση. Αν δηλαδή εγώ είχα ένα προσωπικό μπλογκ και έγραφα ότι ο φίλος μου Κώστας πήρε χρυσό και μετά έπαιρναν τα σαιτ και οι υπόλοιποι φορείς και έγραφαν μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα, ο Κώστας πήρε χρυσό, θα ήμουν εγώ υπόλογος;

Ο καθηγητής που ανακοίνωσε τα αποτελέσματα και ο captainjp (φοιτητής στην ομάδα από το ΕΚΠΑ) που μας έδωσε τις βαθμολογίες δεν είναι δημοσιογράφοι και ως εκ τούτου δεν κάθισαν να κάνουν ένα πλήρες και εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ. Άλλοι που θέλησαν, μάλλον δεν φρόντισαν να τσεκάρουν τις πηγές τους. Κακοί δημοσιογράφοι, συμφωνούμε, αλλά δεν θα απολογηθούμε και γι αυτούς. Απλά πράγματα.

Πριν έγραφα από κινητό και δεν μπορούσα να είμαι αναλυτικός. Στο φόρουμ του μαθηματικού είναι λογικό να μονοπωλήσουν δυο πράγματα: η επίδοση των φοιτητών μας και η επίδοση της εθνικής μας. Η εθνική μας κατετάγη 1η, εξαιτίας κυρίως των χρυσών μεταλλίων. Εκεί έγινε η αναφορά στον Αθηναγόρα.

Επίσης σε πείραξε ότι στην φωτογραφία ήταν 10 παιδιά και εδώ αναφέρθηκαν 6. Άλλοι φοιτητές από ελληνικά πανεπιστήμια δεν πήραν μετάλλιο; Γι αυτούς δεν έχεις την ίδια ευθιξία;

Κατ' αρχάς να θέσω ένα ερώτημα. Ποια ορίζουμε ως εθνική ομάδα; Σύμφωνα με τους κανονισμούς του Seemous είναι:

Παράθεση:
Teams represent institutions but results per country will be computed for teams of six students made up by the best six scores of students participating from each country, except if a National team is officially participating. The National teams have to be specified, in writing, by the national Mathematical Society or the Ministry of Education of the country.

Και σύμφωνα με το eclass:

Παράθεση:
Στο τέλος των μαθημάτων γίνεται Πανελλήνιος Διαγωνισμός για να γίνει η επιλογή της εξαμελούς Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας.

Άρα η εθνική ομάδα είναι αυτή της ΕΜΕ, βάσει του σχετικού θέματος του forum είναι:

Παράθεση:
Ομάδα ΕΜΕ

Ψαρομήλιγκος Κώστας (ΕΚΠΑ)
Μουζάκης Νίκος (ΕΜΠ)
Τσίνας Κωνσταντίνος (ΕΚΠΑ)
Τσαμπασίδης Χάρης (ΕΚΠΑ)
Σαράντης Μιχαήλ (ΕΚΠΑ)
Σκιαδόπουλος Αθηναγόρας (ΕΜΠ)

Όσον αφορά στο θέμα των ομάδων από την επαρχία για την μεν Θράκη έγιναν σχετικά ρεπορτάζ (http://adesmeuti-thrakis.blogspot.gr/2015/03/n.html), για τη δε Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, ωστόσο πιστεύω πως θα έπρεπε και στην ομάδα του ΑΠΘ να γίνει αναφορά, καθώς ο Σιλουανός εκτέλεσε χρέη αρχηγού και για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, διεκδικώντας και για τους φοιτητές της ομάδας του ΑΠΘ μονάδες όταν γίνονταν οι ενστάσεις (συμπεριλαμβάνονται στις 26 μονάδες που πήρε). Τέλος, φίλτατε, δεν ξέρω αν έχουμε γνωριστεί από κάπου, πάντως αμφιβάλλω εάν σου έχω δώσει δικαίωμα να σχολιάζεις κατά πόσο είμαι εύθικτος ή όχι. Το μοναδικό που σχολίασα ήταν πως κάποια πράγματα καλό είναι να μην θάβονται. Δεν νομίζω ότι μειώνεται η ομολογουμένως τεράστια επιτυχία του μαθηματικού ΕΚΠΑ αν ειπωθεί μια καλή κουβέντα και για τους άλλους στο φόρουμ του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2015, 23:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ξέρω καλά ποια είναι η ομάδα μας. Είπα πουθενά το αντίθετο;

Καλό θα ήταν να πούμε και για τα παιδιά του ΑΠΘ, καλό θα ήταν να πούμε και για τα παιδιά της Θράκης και για όποιον άλλον θες. Όπως σου είπα για να ανακοινώσει ο καθηγητής μας τα αποτελέσματα δεν είναι υποχρεωμένος να κάτσει να κάνει ολόκληρη αναζήτηση και να πάρει πλήρη έκθεση για όλους τους Έλληνες συμμετέχοντες. Ή να πάρει σεργιάνι το θρακηνιουζ και να δει αν γράφτηκε για τους μαθητές της Θράκης, άρα τότε δεν χρειάζεται να αναφερθούμε σε αυτούς. Κάποια πράγματα όντως είναι καλό να μην θάβονται. Από το να κάνεις ερωτήσεις ξέθαψέ τα.

Δεν χρειάζεται να γνωριστούμε προσωπικά για να πω κάποια πράγματα. Έκανες ερώτηση μόνο για τους 4 που δεν αναφέρθηκαν από την φωτογραφία. Αυτό μου δείχνει ότι είσαι λιγότερο εύθικτος για όλους τους υπόλοιπους Έλληνες συμμετέχοντες. Δεν τους ανέφερες πουθενά. Τρία μηνύματα μετά ξαφνικά τους θυμήθηκες.

Δεν θα δώσω συνέχεια σε αυτήν την φαρσοκωμωδία. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα πάρεις μετάλλιο, να σου δώσουν μεγαλύτερη δημοσιότητα! Για να είσαι ευχαριστημένος ντε...μην μας κάνει παραπονάκια.

Άντε καληνύχτα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μαρ 2015, 00:18 
Χωρίς σύνδεση

Εσύ πριν γράψω δεν είχες μπει καν να συγχαρείς τους συμφοιτητές σου :P . Ξαφνικά θυμήθηκες να υπερασπιστείς τον καθηγητή που δεν χρειάζεται να ψάξει το θράκηνιουζ (πράγμα το οποίο δεν ζήτησα :cry: ). Άλλες χρονιές (π. χ. 2011) γινόντουσαν αναφορές και στα άλλα τμήματα στα σχετικά θέματα. Δεν νομίζω ότι όσα είπα δικαιολογούν να με προσβάλλεις έτσι. Ζητώ συγγνώμη αν χάλασα το κλίμα ευφορίας εδώ μέσα. Δεν θα ξαναγράψω γιατί δεν αξίζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μαρ 2015, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 19 Ιαν 2014, 22:08
Δημοσ.: 268
Τοποθεσια: Νίκαια
agm: Η Ελλάδα κατετάγη πρώτη σύμφωνα με το "μετράμε τους 6 πρώτους", όπου στην 6άδα βρίσκεται ο Φαίδωνας Ανδριόπουλος αντί του Νίκου Μουζάκη. ΑΝ μετρήσεις την αρχική Εθνική άλλωστε θα δεις ότι θα βγαίναμε δεύτεροι. Νομίζω ότι λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Φαίδωνας δεν ήταν στην ομάδα ΕΜΕ όχι ως έβδομος αλλά σε ισοβαθμία (με τον Αθηναγόρα), ότι ο διαγωνισμός επιλογής δεν πολυέχει σχέση με τον Seemous και το ότι εκεί βγήκε 3ος, δεν είναι άδικο να θεωρείται μέλος της εθνικής (που είναι σύμφωνα με τον εκεί κανονισμό). Είναι όντως ασαφές αλλά ξαναλέω η πρωτιά μετρήθηκε με αυτό τον τρόπο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μαρ 2015, 02:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

agm έγραψε:
Εσύ πριν γράψω δεν είχες μπει καν να συγχαρείς τους συμφοιτητές σου :P . Ξαφνικά θυμήθηκες να υπερασπιστείς τον καθηγητή που δεν χρειάζεται να ψάξει το θράκηνιουζ (πράγμα το οποίο δεν ζήτησα :cry: ). Άλλες χρονιές (π. χ. 2011) γινόντουσαν αναφορές και στα άλλα τμήματα στα σχετικά θέματα. Δεν νομίζω ότι όσα είπα δικαιολογούν να με προσβάλλεις έτσι. Ζητώ συγγνώμη αν χάλασα το κλίμα ευφορίας εδώ μέσα. Δεν θα ξαναγράψω γιατί δεν αξίζει.

Μάλλον δεν διάβασες καλά το θέμα. Το δεύτερο ποστ είναι δικό μου και λέω "Μπράβο σε όλα τα παιδιά και στον Σιλουανό!"
Μάλιστα ρωτάω αν υπάρχουν κάπου όλα τα αποτελέσματα, ακριβώς γιατί με ενδιέφερε να δω τι έκαναν και οι υπόλοιποι.

Στο φόρουμ, όσοι είμαστε "μόνιμα" μέλη και δεν γραφτήκαμε δυο ώρες πριν για κάνουμε τα παράπονά μας, απαντάμε σε όλα τα θέματα, όπου πιστεύουμε ότι μπορούμε να "βοηθήσουμε". Έκανες μια ερώτηση και έδωσα μια λογική (νομίζω) απάντηση. Δεν υπερασπίστηκα τον καθηγητή, τον οποία μάλιστα δεν γνωρίζω και ούτε είχα πότε κάποια σχέση μαζί του.

Δεν απαγόρευσε κανείς να γίνει αναφορά και στα άλλα τμήματα, όπως έγινε το 2011. Το φόρουμ είναι ανοικτό και μπορεί να γράψει ο καθένας. Αν ήξερες τα υπόλοιπα αποτελέσματα, μπορούσες να τα γράψεις. Δεν στο απαγόρευσε κανείς. Ούτε και σε κανέναν άλλον βέβαια.

Δεν ήταν πρόθεσή μου να σε προσβάλλω, αν εν τέλει αυτό έκανα. Απλώς δεν καταλαβαίνω το νόημα των επίμονων ερωτήσεων/ενστάσεών σου. Το φόρουμ είναι ελεύθερο και ο καθένας γράφει ότι θέλει. Προφανώς δεν μπορείς να εγκαλείς κάποιων γιατί έκανε "μερική" ενημέρωση. Αν ήθελε κάποιος άλλος ας έκανε πιο πλήρη. Δεν τον εμπόδισε κανείς. Απλά πράγματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μαρ 2015, 02:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

captainjp έγραψε:
agm: Η Ελλάδα κατετάγη πρώτη σύμφωνα με το "μετράμε τους 6 πρώτους", όπου στην 6άδα βρίσκεται ο Φαίδωνας Ανδριόπουλος αντί του Νίκου Μουζάκη. ΑΝ μετρήσεις την αρχική Εθνική άλλωστε θα δεις ότι θα βγαίναμε δεύτεροι. Νομίζω ότι λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Φαίδωνας δεν ήταν στην ομάδα ΕΜΕ όχι ως έβδομος αλλά σε ισοβαθμία (με τον Αθηναγόρα), ότι ο διαγωνισμός επιλογής δεν πολυέχει σχέση με τον Seemous και το ότι εκεί βγήκε 3ος, δεν είναι άδικο να θεωρείται μέλος της εθνικής (που είναι σύμφωνα με τον εκεί κανονισμό). Είναι όντως ασαφές αλλά ξαναλέω η πρωτιά μετρήθηκε με αυτό τον τρόπο.

Κώστα,

αυτά είναι ψιλά γράμματα. Η ουσία είναι αλλού. Εγώ ήθελα να ανακοινώσω την επιτυχία του φίλου μου και του ανιψιού μου στο φόρουμ, όπου ελεύθερα γράφει ο καθένας. Είμαι υποχρεωμένος να λογοδοτήσω γι αυτό;

Ούτε στην ΝΕΡΙΤ έκανα την ανάρτηση, ούτε σε επίσημη ανακοίνωση του πανεπιστημίου.

Απορώ τι καθόμαστε και συζητάμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Μαρ 2015, 20:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Από εδώ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά. :winner_first_h4h:

Παρατηρώντας τα ονόματα των όσων έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό (διακριθέντες και μη) , διαπιστώνουμε ότι όλοι σχεδόν (εκτός μία εξαίρεση) ανήκουν στον ανδρικό πληθυσμό. Στην αρχαιότητα, όπου η πλειοψηφία των όσων διέπρεψαν στα μαθηματικά ήταν άνδρες, μπορούσε να εξηγηθεί μιας και τότε ήταν άλλη η θέση της γυναίκας
Σήμερα, μπορεί να εξηγηθεί το φαινόμενο αυτό; Γνωρίζει κάποιος αν έχει γίνει κάποια επιστημονική έρευνα; (Στα σχολεία πάντως, αλλά και στις Πανελλήνιες , δεν παρατηρούμε κάποια υστέρηση των κοριτσιών έναντι των αγοριών στην απόδοσή τους στα μαθηματικά. Νομίζω ότι η υστέρηση συμβαίνει σε διεθνείς διαγωνισμούς)

Αλήθεια, τι λέτε;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 3027
Καλησπέρα, τώρα το είδα αυτό. Νομίζω ότι, ανεξαρτήτως φύλου, είναι θέμα χαρακτήρα το αν κάποιος θα συμμετέχει σε διαγωνισμούς αυτού του τύπου ή όχι. Αυτό βλέπουμε τόσα χρόνια και στον ανδρικό πληθυσμό των αριστούχων.

Με την ευκαιρία: με βάση τους πτυχιούχους των τελευταίων 30 ετών στο τμήμα μας, με βαθμό άριστα έχουν πάρει το πτυχίο τους 164 συνολικά φοιτητές και φοιτήτριες. Ανάμεσά τους, 46 φοιτήτριες του τμήματος.

Αν όμως κοιτάξουμε πόσοι πήραν πτυχίο ακριβώς στα 8 εξάμηνα σπουδών τότε τα ποσοστά είναι 50% και 50%. Και υποψιάζομαι ότι αν πάμε λίγο πιο κάτω θα είναι μάλλον περισσότερες οι φοιτήτριές μας παρά οι φοιτητές μας που ολοκληρώνουν τις σπουδές τους μέχρι τα 10, ας πούμε, εξάμηνα σπουδών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 17:44 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Ιαν 2014, 22:30
Δημοσ.: 32
Εγώ νομίζω ότι παρά την επιφανειακή βελτίωση της κοινωνικής θέσης της γυναίκας τα τελευταία χρόνια , ακόμα παραμένει βαθιά ριζωμένη , ειδικά στην ελληνική κοινωνία , η προκατάληψη απέναντι στη γυναίκα-επιστήμονα (και γενικότερα απέναντι στη γυναίκα που τολμάει να αλώσει αντρικά προπύργια). Τα κοινωνικά πρότυπα δηλαδή είναι εναντίον της. Γι' αυτόν το λόγο , μια γυναίκα σήμερα μπορεί να έχει κίνητρο να σπουδάσει μαθηματικά , ακόμα και να αριστεύσει στις σπουδές της (αν και σε πολύ μικρότερο ποσοστό από τους άντρες), αλλά ακόμα δεν έχει ούτε την αυτοπεποίθηση , ούτε το συναγωνισμό ώστε να φτάσει στο απολύτως υψηλότερο επίπεδο που είναι οι διαγωνισμοί. Με άλλα λόγια , αν και το πρότυπο της γυναίκας-νοικοκυράς έχει καταρριφθεί , είναι ακόμα ταμπού για ένα κορίτσι να ξεπεράσει τα κοινωνικώς επιτρεπτά όρια. Γι' αυτό και προσωπικά θεωρώ διπλά αξιοθαύμαστες τις κοπέλες που συμμετέχουν και διακρίνονται στις ολυμπιάδες μαθηματικών και στην επιστήμη γενικά.
Για του λόγου το αληθές δείτε και εδώ:
http://www.hms.gr/node/947
Άλλο παράδειγμα είναι η αντίστοιχη αναλογία στο μεταπτυχιακό των Θεωρητικών.

Ο αριθμός 164 μου φαίνεται πάντως πολύ μικρός για 30 χρόνια , ειδικά αν μετρήσουμε και το προηγούμενο έτος όπου πρέπει να αρίστευσαν πάνω από 10 , ίσως και 15 άτομα (αν και καταλαβαίνω ότι οι εισαχθέντες του 2010 ήταν ειδική χρονιά).
Από εκεί και πέρα , θα ήταν ενδιαφέρον κύριε Γιαννόπουλε να δούμε τόσο την κατανομή των αριστούχων στο διάστημα [8,5 , 10] όσο και την κατανομή των γυναικών αριστούχων σε αυτό.

Τέλος , επειδή νομίζω ότι συζήτηση για κάποιον χωρίς αυτόν δεν έχει νόημα και επειδή είναι ενδιαφέρον θέμα , καλό θα ήταν να πει την άποψή της και κάποια κοπέλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 18:03 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2009, 19:37
Δημοσ.: 67
mathrandom έγραψε:
Εγώ νομίζω ότι παρά την επιφανειακή βελτίωση της κοινωνικής θέσης της γυναίκας τα τελευταία χρόνια , ακόμα παραμένει βαθιά ριζωμένη , ειδικά στην ελληνική κοινωνία , η προκατάληψη απέναντι στη γυναίκα-επιστήμονα (και γενικότερα απέναντι στη γυναίκα που τολμάει να αλώσει αντρικά προπύργια). Τα κοινωνικά πρότυπα δηλαδή είναι εναντίον της. Γι' αυτόν το λόγο , μια γυναίκα σήμερα μπορεί να έχει κίνητρο να σπουδάσει μαθηματικά , ακόμα και να αριστεύσει στις σπουδές της (αν και σε πολύ μικρότερο ποσοστό από τους άντρες), αλλά ακόμα δεν έχει ούτε την αυτοπεποίθηση , ούτε το συναγωνισμό ώστε να φτάσει στο απολύτως υψηλότερο επίπεδο που είναι οι διαγωνισμοί. Με άλλα λόγια , αν και το πρότυπο της γυναίκας-νοικοκυράς έχει καταρριφθεί , είναι ακόμα ταμπού για ένα κορίτσι να ξεπεράσει τα κοινωνικώς επιτρεπτά όρια. Γι' αυτό και προσωπικά θεωρώ διπλά αξιοθαύμαστες τις κοπέλες που συμμετέχουν και διακρίνονται στις ολυμπιάδες μαθηματικών και στην επιστήμη γενικά.
Για του λόγου το αληθές δείτε και εδώ:
http://www.hms.gr/node/947
Άλλο παράδειγμα είναι η αντίστοιχη αναλογία στο μεταπτυχιακό των Θεωρητικών.

Λιγο αφελης η τοποθετηση σου για δυο λογους.
Πρωτον, περισσοτερες γυναικες μετεχουν στην επιστημη και στα μαθηματικα που προερχονται απο χωρες που χαρακτηριζονται ως λιγοτερο ισες παρα οσες ταξινομουνται ως προεδευτικοτερες επι του θεματος (π.χ. Δανια, Σουηδια - Ηνωμενες Πολιτειες)
Δευτερον, περισσοτερες γυναικες βραβευτηκαν με νομπελ επιστημης στις 5 πρωτες δεκαετιες του 20ου αιωνα παρα στις 5 τελευταιες δεκαετιες του 20ου αιωνα.

apgiannop έγραψε:
Με την ευκαιρία: με βάση τους πτυχιούχους των τελευταίων 30 ετών στο τμήμα μας, με βαθμό άριστα έχουν πάρει το πτυχίο τους 164 συνολικά φοιτητές και φοιτήτριες. Ανάμεσά τους, 46 φοιτήτριες του τμήματος.
.

Οταν γραφετε αριστα εννοειτε τους φοιτητες που ελαβαν το πτυχιο με βαθμο μεγαλυτερο ή ισο του 8,5?
Δηλαδη μονο περιπου 2 ατομα το χρονο μεσα στα τελευταια 30 χρονια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 3027
Ναι, από 8.5 και πάνω. Είναι 5 ανά έτος (μέσος όρος). Κοιτάζοντας την τελευταία δεκαετία, είναι:

2 του 2000, 4 του 2001, 7 του 2002, 5 του 2003, 5 του 2004, 10 του 2005, 6 του 2006, 7 του 2007, 6 του 2008, 4 του 2009, 7 του 2010.

Βέβαια, από τα έτη 2008, 2009, 2010 ίσως υπάρχουν κάποιοι πολύ πρόσφατα και ίσως υπάρξουν μερικοί ακόμα. Δηλαδή, στην τρέχουσα περίοδο οι αριστούχοι είναι περίπου 7-8 τον χρόνο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 19:23 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Ιαν 2014, 22:30
Δημοσ.: 32
Zarathustra έγραψε:
Πρωτον, περισσοτερες γυναικες μετεχουν στην επιστημη και στα μαθηματικα που προερχονται απο χωρες που χαρακτηριζονται ως λιγοτερο ισες παρα οσες ταξινομουνται ως προεδευτικοτερες επι του θεματος (π.χ. Δανια, Σουηδια - Ηνωμενες Πολιτειες)
Δευτερον, περισσοτερες γυναικες βραβευτηκαν με νομπελ επιστημης στις 5 πρωτες δεκαετιες του 20ου αιωνα παρα στις 5 τελευταιες δεκαετιες του 20ου αιωνα.
.

Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.
Αν μέτρησα σωστά , οι γυναίκες που πήραν Nobel (όχι ειρήνης ή λογοτεχνίας) πριν το 1950 είναι μόλις 3 (η Marie Curie πήρε δύο φορές) , ενώ μετά το 1950 είναι 13.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fe ... _laureates
Ειδικά για τα μαθηματικά , μετάλλιο Fields έχει πάρει μόλις μία γυναίκα , πέρισυ.
Όπως και να έχει , δες την αναλογία με τους άντρες βραβευμένους... (Για το Fields είναι 55/1)
Επίσης , τουλάχιστον για τα Nobel ''επιστήμης'' , όλες ανεξαιρέτως οι γυναίκες κατάγονται από τις πιο προηγμένες χώρες του κόσμου (Γαλλία, ΗΠΑ , Γερμανία ,...). Μεμονωμένες εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν , μάλλον για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα (πχ. Fields-Ιράν).
Πάντως δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Γι' αυτό , καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2015, 19:57 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2009, 19:37
Δημοσ.: 67
mathrandom έγραψε:
Zarathustra έγραψε:
.

Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.
Αν μέτρησα σωστά , οι γυναίκες που πήραν Nobel (όχι ειρήνης ή λογοτεχνίας) πριν το 1950 είναι μόλις 3 (η Marie Curie πήρε δύο φορές) , ενώ μετά το 1950 είναι 13.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fe ... _laureates
Ειδικά για τα μαθηματικά , μετάλλιο Fields έχει πάρει μόλις μία γυναίκα , πέρισυ.
Όπως και να έχει , δες την αναλογία με τους άντρες βραβευμένους... (Για το Fields είναι 55/1)
Επίσης , τουλάχιστον για τα Nobel ''επιστήμης'' , όλες ανεξαιρέτως οι γυναίκες κατάγονται από τις πιο προηγμένες χώρες του κόσμου (Γαλλία, ΗΠΑ , Γερμανία ,...). Μεμονωμένες εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν , μάλλον για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα (πχ. Fields-Ιράν).
Πάντως δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Γι' αυτό , καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς.

Την τοποθετηση σου χαρακτηρισα αφελη, οχι εσενα. Εαν σε προσεβαλε ζητω συγγνωμη.
Οσον αφορα το πρωτο σκελος εχεις δικιο, μιλησα βεβιασμενα για τα nobel.
Για το δευτερο μερος, αναφερομουν στο Gender Inequality Index. Οπως προειπες, οι χωρες απο τις οποιες καταγονταν αυτες οι γυναικες ηταν χωρες οπως οι ΗΠΑ κτλ, οχι χωρες οπως η Ολλανδια, η Δανια ή η Σουηδια.
Εντυπωση δεν σου κανει που βραβευτηκε για πρωτη φορα γυναικα με το Fields η οποια ειναι Ιρανη?
Θελω να πω το εξης: αυτη η τοσο σπανια μαθηματικη ικανοτητα ειναι περισσοτερο σαν το λαχειο, κατι που εμφανιζεται τυχαια (και δεν μπορουμε να το εξηγησουμε ακομα) και ειτε το εχεις ειτε δεν το εχεις.
Οι περισσοτεροι απ'εμας μπορουμε απλως να γινουμε αρκετα ικανοι με την καταλληλη εξασκηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: