forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 01:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σημειώσεις για τις κατατακτήριες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2011, 22:26 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 04 Ιούλ 2011, 22:02
Δημοσ.: 2
Χαιρετώ το φόρουμ, καθώς είμαι νέος εγγεγραμμένος.

Έχω αποφασίσει να συμμετέχω στις κατατακτήριες εξετάσεις του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 για το Γ΄ εξάμηνο σπουδών. Αναζητώ λοιπόν, σημειώσεις (και συμβουλές). Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής που έχει κατάλληλες σημειώσεις και ενδιαφέρεται να μου τις δώσει, θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σημειώσεις για τις κατατακτήριες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2011, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Οκτ 2010, 23:16
Δημοσ.: 143
panos12351 έγραψε:
Χαιρετώ το φόρουμ, καθώς είμαι νέος εγγεγραμμένος.

Έχω αποφασίσει να συμμετέχω στις κατατακτήριες εξετάσεις του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 για το Γ΄ εξάμηνο σπουδών. Αναζητώ λοιπόν, σημειώσεις (και συμβουλές). Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής που έχει κατάλληλες σημειώσεις και ενδιαφέρεται να μου τις δώσει, θα ήμουν ευγνώμων.

Φίλε είμαι ένας από αυτούς που έχουν μπει από κατατακτήριες. Καταρχήν το τόλμημά σου είναι εξαιρετικά δύσκολο (φαντάζομαι ότι δεν σε πολυνοιάζει...) τόσο για να μπεις (στο εύχομαι) όσο και για μετέπειτα...Σαν πρώτες συμβουλές όσον αφορά την ύλη θα σου έλεγα τα εξής
α. Για ΑΠ Ι και ΙΙ να αναζητήσεις κάποια στιγμή τον κ. Απόστολο Γιαννόπουλο (καθηγητής-άριστος) στην σχολή, εφόσον μπορείς, προκειμένου να σε κατευθύνει σωστά όσον αφορά την διδάσκουσα ύλη, σημειώσεις κλπ.
β. Για Γραμμική Αλγεβρα Ι και ΙΙ ομοίως θα σε βοηθούσε ο κ. Ευάγγελος Pάπτης
γ. Για Πιθανότητες Ι εκτιμώ ότι η κ. Ευαγγελάτου θα σε βοηθούσε. Ένα καλό σύγγραμμα που θα σου πρότεινα είναι του Χαραλαμπίδη (εκδ. συμμετρία) (δύο βιβλία το ένα θεωρία και το άλλο ασκήσεις) ή του Κούτρα (εκδόσεις Σταμούλη).

Πάντως εκτός των ανωτέρω εάν έχεις κάποιον φίλο φοιτητή του μαθηματικού ζήτα από αυτόν σημειώσεις από την e-class οι οποίες θα σε βοηθήσουν αφάνταστα...

PS. Δεν είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις τι πας να κάνεις...όπως και γω βέβαια...Βοήθεια μας.. :D :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2011, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
DIMITRI έγραψε:
Πάντως εκτός των ανωτέρω εάν έχεις κάποιον φίλο φοιτητή του μαθηματικού ζήτα από αυτόν σημειώσεις από την e-class οι οποίες θα σε βοηθήσουν αφάνταστα...

δεν χρειάζεται να έχει φίλο φοιτητή του Μαθηματικού για να βρεις τις σημειώσεις από την e-class :D Εδώ είναι το λινκ και είτε γράφεσαι είτε δεν γράφεσαι(υπάρχουν κάποια μαθήματα που απαιτούν εγγραφή και κάποια άλλα όχι) και βλέπεις τι σημειώσεις έχει ανεβάσει ο κάθε καθηγητής. Υπάρχουν και 3 "μαθήματα" με σημειώσεις φοιτητών και εκεί δεν χρειάζεσαι εγγραφή :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2011, 22:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Μαρ 2007, 19:28
Δημοσ.: 339
αντε καλε μην τον αποθαρυνεις τον ανθρωπο.... :P

λοιπον αν κ εγω δεν μπηκα με κατακτηριες θα σου πω ( οντας παλια στη σχολη ) οτι εμενα με βοηθησαβ για πιθανοτητες ο κ.Οικονομου παρα πολλυ ( να ναι καλα ο ανθρωπος μου ελυνε με υπολονη ολες τις αποριες ) και το βιβλιο του κουτρα.... του χαραλαμπιδη ειναι πιο αοτομοο στα δυσκολα αν θες.... για απ1 και 2 δεν το συζητω... συμφωνο με το δημητρη

αν χρειαστεις σημειωσεις απο την eclass πες μου να στις στειλω με mail οπου τις χρειαζεσαι :) αν κ νομιζω μπορεις να εγγραφεις μονο σου

καλη αρχη στην προσπαθεια σου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιούλ 2011, 13:16 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 04 Ιούλ 2011, 22:02
Οκ παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Οι σημειώσεις από το e-class φαίνονται αρκετά χρήσιμες, όσο για βιβλία χρησιμοποιώ κάποια της αδερφής μου από Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.
Εγώ θα κάνω μια προσπάθεια και εάν δεν τα καταφέρω...ξανά του χρόνου.
Εξάλλου, δεν με ενδιαφέρει να πετύχω στις εξετάσεις χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις απ' τα εξεταζόμενα μαθήματα,
καθώς ενδιαφέρομαι για ουσιαστικές σπουδές στο τμήμα μαθηματικών.

Καλή συνέχεια σε όλους μας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιούλ 2011, 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Φεβ 2009, 16:45
Δημοσ.: 208
panos12351 έγραψε:
Οκ παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Οι σημειώσεις από το e-class φαίνονται αρκετά χρήσιμες, όσο για βιβλία χρησιμοποιώ κάποια της αδερφής μου από Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.
Εγώ θα κάνω μια προσπάθεια και εάν δεν τα καταφέρω...ξανά του χρόνου.
Εξάλλου, δεν με ενδιαφέρει να πετύχω στις εξετάσεις χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις απ' τα εξεταζόμενα μαθήματα,
καθώς ενδιαφέρομαι για ουσιαστικές σπουδές στο τμήμα μαθηματικών.

Καλή συνέχεια σε όλους μας...

η eclass ειναι το Α κ το Ω για τη σχολη. εγω δεν εχω παρακολουθησει ουτε λεπτο και παντα υπηρχαν στην eclass τα απαραιτητα για να περασει κανεις το μαθημα!

Απορω πως τη παλευαν παλια βασικα :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2012, 02:32 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 17:45
Γεια Σας.
Αποφάσισα κάπως καθυστερημένα να ξεκινήσω να προετοιμάζομαι για τις κατατακτήριες. Βαρέθηκα τα "αβάδιστα, αβασάνιστα, αβεβαιότητα τέλος", τα θύματα-θύτες της Herbalife και τις λοιπές βλακείες που βρίσκει κανείς στη Χρ. Ευκαιρία και αποφάσισα ότι, αφού με τρέφουν οι γονείς μου, θέλουν δε θέλουν, και θα το κάνουν για πολύ καιρό ακόμα από ό,τι φαίνεται, καλύτερα να σπουδάσω κάτι :idea: Ξέρω ότι φαντάζει δύσκολο, αλλά τα εξεταζόμενα μαθήματα (για το Γ εξάμηνο) τα έχω διδαχτεί ήδη ως επί το πλείστον και ο χρόνος μου μέχρι το Δεκέμβριο είναι παντελώς ελεύθερος.
Δεν έχω γραφτεί ακόμα eclass, αλλά, από ό,τι είδα, υπάρχει πολύ πράμα και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο ξεσκαρτάρισμα. Προφανώς, για τη θεωρία δε χρειάζεται να διαβάσει κανείς πολλά διαφορετικά πράγματα... Είδα, επίσης, ότι στους απειροστικούς λογισμούς υπάρχουν ολόκληρα συγγράμματα, αλλά στα άλλα μόνο κάτι χειρόγραφες σημειώσεις... Θα ήθελα να παρακαλέσω, όποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το τι ακριβώς να διαβάσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2012, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Απρ 2010, 10:05
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μερικές γρήγορες συμβουλές για το ζήτημα. Με δεδομένο ότι η δυσκολία των κατατακτηρίων έγκειται πρωτίστως στην έκταση της ύλης και όχι τόσο στη δυσκολία των θεμάτων, το κόλπο είναι να μην πελαγώσει κανείς από το μέγεθος των διαθέσιμων πηγών μελέτης και να επικεντρωθεί στα απαραίτητα. Προτείνω κατ' ελάχιστο τα εξής:

(1) ΑΠΕΙΡ. ΛΟΓΙΣΜΟΣ Ι&ΙΙ: Δεν χρειάζεσαι βιβλία. Οι σημειώσεις του Γιανόπουλου στην e-class υπεραρκούν. Βασίσου σ' αυτές και στις λυμμένες του ασκήσεις/θέματα. Είναι αρκετά σε ποσότητα/ποιότητα και καλά οργανωμένα. Δώσε λιγότερη βάση στις αποδείξεις περίπλοκων προτάσεων/θεωρημάτων, συνήθως πέφτουν τα πιο απλά. Επίσης, πάντα πέφτουν ασκήσεις με εύρεση ορίων ακολουθιών, σειρών και ολοκληρώματα. Μάθε τις βασικές μορφές, είναι στάνταρ και σου δίνουν σχετικά εύκολα κάποια νούμερα.
(2) ΓΡΑΜ, ΑΛΓΕΒΡΑ Ι&ΙΙ: Περιορίσου στο βιβλίο και στις ασκήσεις του. Υπάρχει στη e-class σε pdf. Δώσε βάση σε ασκήσεις μεθολογίας (πχ εύρεση βάσης πίνακα, τριγωνισμός πίνακα κλπ) και σε αντιπαραδείγματα. Επίσης κατέβασε και τις συζητήσεις/μαθήματα του Ράπτη. Αν υπάρχει χρόνος μπορεί κάποιος να γραφεί και στα online μαθήματα της γραμμικής στην e-class.
(3) ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ: Κράτα ένα σετ σημειώσεων τάξης και τις λυμμένες ασκήσεις από το e-class. Επίσης αγόρασε είτε το βιβλίο του Κούνια είτε το βιβλίο του Χαραλαμπίδη μαζί με τις λύσεις τους (πωλούνται χώρια). Τα πλήρη στοιχεία των βιβλίων είναι στην e-class.

Τώρα, αν σε κάποιο μάθημα θεωρείς ότι δεν καλύπτεσαι, μπορείς να κάνεις μια επίσκεψη σε εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία και να τσεκάρεις διάφορα βοηθήματα που κυκλοφορούν. ΜΗΝ αγοράσεις βιβλία θεωρίας, κοίτα για βιβλία μεθοδολογίας και λυμμένων θεμάτων. Για προφανείς λόγους δε μπορώ να γράψω τίτλους, αν θες στείλε μου email.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιος άλλος έχει να δώσει επιπλέον συμβουλές, θα ήταν πολύ χρήσιμο να το κάνει. Ετοιμάζω ένα site για τις κατατακτήριες και κάθε συμβουλή/παραίνεση θα ληφθεί υπόψη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: