forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 07:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 17 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΚΠ. ΕΤΟΥΣ 2009-2010 (ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2009, 23:12 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Μάιος 2009, 22:41
Δημοσ.: 10
Γεια σας φοιτητες (ή μη) του Μαθηματικου ειναι το πρωτο μου post στο site σας.Ειμαι εντυπωσιασμενος απο την διαδικτυακη οργανωση σας.Ειμαι προσφατα τελειοφοιτος της σχολης Χημειας στα Ιωαννινα (Ορκιστηκα τον Μαρτιο) και με ενδιαφερει παρα πολυ να μπω στο Μαθηματικο Αθηνων διοτι μου αρεσουν παρα πολυ τα μαθηματικα και με αυτο θελω να ασχοληθω στην ζωη μου.Εχω ομως καποια προβληματα σχετικα με το οτι δεν ξερω προσωπα και καταστασεις για το Μαθηματικο Αθηνων.
Επειδη εχω συνηθισει οπως λειτουργουσε η σχολη μου θελω να με βοηθησετε σε καποια πραγματα.
Εμαθα λοιπον οτι για να περασω με κατατακτηριες πρεπει να περασω τον Απειροστικο λογισμο 1,2,την Γραμμικη Αλγεβρα 1,2 και Πιθανοτητες.Αυτα τα βιβλια δηλαδη απο που τα παιρνω?Παιρνουμε σημειωσεις ή βιβλια?Εσεις τα πληρωνεται που ειστε φοιτητες?Σημειωσεις του μαθηματος απο που θα βρω?Θεματα παλια ή και τα θεματα του Ιουνιου 2009 αυτων των μαθηματων που θα τα βρω?
Συγνωμη που ρωταω πολλα αλλα εμας πανω στα Γιαννενα ηταν λιγο οτι να'ναι η κατασταση.Και εδω στην Αθηνα ηρθα στη γραμματεια του Μαθηματικου και μου ειπαν να παω σε 2 καθηγητες που μου ειπανε (Γιαννοπουλος,Μαλιακας) και δεν τους βρηκα καθολου.Συγνωμη αν σας κουρασα.Οποιος μπορει να με βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατατακτηριες Εξετασεις Δεκ 2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2009, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 22 Ιαν 2009, 21:24
Δημοσ.: 176
Γεια σου και σένα!

Καταρχήν γνώμη μου είναι πως τα βιβλία που διανέμονται δεν αξίζουν και τόσο πολύ. Περισσότερο αξίζει να διαβάσεις από σημειώσεις. Και ναι, εμείς τα παίρνουμε τζάμπα. Όπως και να έχει, τα βιβλία που διανέμονται σε αυτά τα μαθήματα μπορείς να τα δεις σε αυτό το link (και τα αντίστοιχα Απει2 και Γραμμ 2): http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?p=13490#p13490

Και οι διευθύνσεις των βιβλιοπωλείων είναι εδώ: http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?p=963#p963

Τώρα για σημειώσεις έχουμε μια ηλεκτρονική πλαταφόρμα, την η-τάξη: http://eclass.uoa.gr/modules/auth/courses.php. Εκεί μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα μαθήματα που ψάχνεις και στο σύνδεσμο έγγραφα θα βρεις κάποιες σημειώσεις.

Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ http://eclass.uoa.gr/courses/MATH241/. Είναι μια πρωτοβουλία φοιτητών που ανεβάζουν τις σημειώσεις που κρατούν στο μάθμημα.

Τέλος υπάρχει και το φωτοτυπείο ΝΕΟΝ (δεν θυμάμαι ακριβή διεύθυνση είναι κοντά στο νεκροταφείο Ζωγράφου) που έχει άπειρες σημειώσεις και παλιά λυμένα θέματα...

Αυτά ήταν, ελπίζω να βοήθησα!

Υ.Γ. Οι δύο καθηγητές που ανέφερες είναι όντως πολύ καλοί και εξυπηρετικοί... Ξαναδοκίμασε να τους βρεις, αξίζει τον κόπο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2009, 20:20 
Χωρίς σύνδεση

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για τα link σου.Με βοηθησες αρκετα.Θα ψαξω στις διευθυνσεις,θα παω και στο Νεον και στους καθηγητες και αμα χρειαστω κατι θα ξαναρωτησω.Ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 20:18 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπερα παιδια.θα ηθελα καποιες διεκρινησεις σχετικα με τα μαθηματα που δινω για κατατακτηριες γιατι πηγα σημερα και αγορασα καποια και φοβαμαι μην εδωσα τσαμπα λεφτα αν ειναι να τα αλλαξω.Λοιπον αγορασα τον απειροστικο τομο Ι απο εκδοσεις συμμετρια.Απο οτι ειδα πρεπει να παρω και το Ια ή το ΙΙα ?
Για τον απειροστικο 2 δεν πηρα τιποτα γιατι κατι ειδα στο forum να συζητατε για πανεπιστημιακες εκδοσεις Κρητης,ισχυει?ή να παρω τον τομο ΙΙβ απο εκδοσεις Συμμετρια?
Για το μαθημα Πιθανοτητες 1 πηρα το ΘΕΩΡΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΕΥΧΟΣ 1 απο εκδοσεις Συμμετρια και μαλλον δεν εχω κανει λαθος.
Τωρα για την Γραμμικη αλγεβρα εχω τις πολλες αποριες.Για την γραμμικη αλγεβρα 1 πηρα το ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ, ΤΟΜΟΣ Ι ενω 1ο προτεινομενο ειναι το ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ, ΤΟΜΟΣ Α΄.Και τα δυο ειναι απο τους ιδιους συγγραφεις και απο τις ιδιες εκδοσεις(Σοφια).Εσεις που ειστε φοιτητες ποιο εχετε και αν μου προτεινετε να το αλλαξω?
Και εκανα το αντιθετο για την Γραμμικη αλγεβρα 2.Πηρα το ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ, ΤΟΜΟΣ ενω 1ο προτεινομενο ειναι το ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ, ΤΟΜΟΣ ΙΙ.Αξιζει να τα αλλαξω ή δεν εχει σημασια γιατι θα παω που θα παω στο βιβλιοπωλειο.Δεν ξερω τι λενε οι καθηγητες και αν εχουν διαφορα μεταξυ τους.
Παιδια συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θελω ηρεμησω με αυτο το θεμα και οποιος με βοηθησει θα μου κανει πολυ καλο.Εγω στο χημικο πηγαινα γραμματεια στις αρχες του εξαμηνου και τα επαιρνα ολα.τα βιβλια...τωρα πως τα εχουν κανει ετσι...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Για τους απειροστικούς είναι καλά βιβλία, αλλά λίγο βαριά να ξεκινήσεις να διαβάζεις από εκεί. Θα σου πρότεινα τις σημειώσεις των καθηγητών που βρίσκονται στην e-class, σε συνδιασμό με σημειώσεις τάξης για να δεις τι ασκήσεις παίζουν.
Για την Γραμμική εγώ έχω το "Εισαγωγή στην Γραμμική Άλγεβρα" Τόμος Α και Β, και είναι πάρα πολύ καλά βιβλία. Αν και έχουν αρκετές ασκήσεις μέσα, ίσως χρειαστείς να βρεις και άλλες λυμένες ασκήσεις για εξάσκηση (από βοήθημα ή από σημειώσεις). Τώρα τα άλλα βιβλία της Γραμμικής που λες δεν τα γνωρίζω για να σου πω. Αλλά αν είναι των ίδιων καθηγητών, μήπως είναι νεότερες εκδόσεις αυτών που έχω εγώ? Όλο και κάποιος θα γνωρίζει να μας πει.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Υ.Σ. Δίνεις για να μπεις στο 3ο έτος? Γιατί δεν δίνεις για να μπεις στο πρώτο που είναι λιγότερα μαθήματα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 22:20 
Χωρίς σύνδεση

eliascm21 έγραψε:
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Υ.Σ. Δίνεις για να μπεις στο 3ο έτος? Γιατί δεν δίνεις για να μπεις στο πρώτο που είναι λιγότερα μαθήματα?

Σε ευχαριστω φιλε μου πιστευω οτι θα εχω προετοιμαστει καλα μεχρι τις εξετασεις.Δινω για να μπω στο 2ο ετος διοτι ετσι εχω καταλαβει οτι γινεται.Εγω που δεν ειμαι απο πολυτεχνικη σχολη δεν μπορω να δωσω για 3ο ετος οπως και για 1ο νομιζω.Το λεει στις ανακοινωσεις για ποιο εξαμηνο δινεις αναλογα απο τι σχολη προερχεσαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2009, 22:26 
Χωρίς σύνδεση

Παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγο.Γραφτηκα στο eclass και ψαχνω υλες,θεματα,σημειωσεις.Ρωτησα και μου ειπαν οτι για απειροστικο 1,2 να διαβασω μονο σημειωσεις οχι απο βιβλιο,ενω για Γραμικη αλγεβρα 1,2 το αντιθετο.Δυστυχως για Πιθανοτητες 1 δεν ξερω τιποτα και δεν το βρισκω στο eclass το μαθημα αυτο.
Μπορει καποιος να με συμβουλεψει σε αυτο το θεμα?
Επισης για απειροστικο 1 που ειδα στο eclass θα διαβασω και τις 3 σημειωσεις απο Γιαννοπουλο.Καταβολο,Πηχωριδης και το Φυσικοι ακεραιοι ρητοι?Ο καθε ενας καλυπτει διαφορετικη υλη?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2009, 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4403
Σωστά.
Για απειροστικό 1 διάβασε ή Γιαννόπουλο μόνο ή Κατάβολο μόνο (όποιο απτα 2 σε βολέψει :) )
Για πιθανότητες ναι δνε υπάρχει στην eclass, απόψεις διίστανται για το βιβλίο, άλλους τους βολεύει, άλλους όχι. Αν μπορείς να βρεις σημειώσεις και να τις συνδυάσεις με το βιβλίο πιστεύω θα είσαι εντάξει :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2009, 10:15 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009, 13:43
Δημοσ.: 2
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Σκέφτομαι σοβαρά κι εγώ να δώσω στις επόμενες κατατακτήριες. Καταρχήν ξέρει κανείς πότε θα ανακοινωθούν για το 2009 - 2010 γιατί δεν έχω βρει τίποτα ακόμα. Επίσης θα ήθελα να μάθω, αν είναι δυνατόν, ποσοστά συμμετοχής και επιτυχίας παλιότερων ετών, καθώς σκέφτομαι να δώσω για το Ε' εξάμηνο και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και το καλύτερο. Εννοείται πως παλιότερα θέματα είναι ευπρόσδεκτα (μάλλον δεν έχει σημασία, αλλά έτσι για να δω το γενικότερο κλίμα τωνσυγκεκριμένων εξετάσεων). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια, συμβουλή, ιδέα κλπ και ελπίζω να τα πούμε από κοντά ως συμφοιτητές

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2009, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Η εξεταστέα ύλη κατά το 2008-09 είναι στη διεύθυνση εδώ
Για το πρόγραμμα να ρωτήσεις τη Γραμματεία. Θα ανακοινωθεί και στην ιστοσελίδα του Τμήματος, όταν καταρτισθεί

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 18:33 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 12 Ιουν 2008, 11:30
Δημοσ.: 4
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως έχει βγει κάτι νεότερο για τις κατατακτηριες του τμήματος γιατί δν εχω τη δυνατοτητα να επισκεφτώ τη σχολή? Μήπως γνωρίζει κάποιος αν τελικά θα γίνουν και ποιες είναι οι ημερομηνίες για την υποβολή αιτήσεων?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2009, 09:31 
Χωρίς σύνδεση

Kαι εγω περιμενω.Τιποτα προς το παρον.Ουτε η υλη εχει βγει για το 2009-2010.Μου ειχαν πει οτι οι αιτησεις γινονται 1-15 Νοεμβριου αλλα πρεπει να βγει ανακοινωση.Στα προηγουμενα ετη οι κατατακτηριες συνηθως γινονται αρχες Δεκεμβρη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Οκτ 2009, 19:53 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 12 Ιουν 2008, 11:30
Δημοσ.: 4
καλησπερα και παλι! πηρα τηλεφωνο σημερα στη γραμματεια του τμηματος και μου ειπαν οτι αιτησεις γινονται 1-15 νοεμβρη και εξετασεις το πρωτο δεκαημερο του δεκεμβρη. η υλη λεει και η αιτηση εχουν αναρτηθει στο site στις ανακοινωσεις. εγω προσωπικα δν το βρηκα καπου αλλα αν το εχει δει κανεις και μπορει ας κανει post το link. ευχαριστω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Οκτ 2009, 21:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
diman έγραψε:
η υλη λεει και η αιτηση εχουν αναρτηθει στο site στις ανακοινωσεις. εγω προσωπικα δν το βρηκα καπου αλλα αν το εχει δει κανεις και μπορει ας κανει post το link. ευχαριστω.

Αν γράψεις "κατατακτήριες" στο search του site θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα.
π.χ. εδώ βρήκα την ύλη και εδώ την αίτηση. Βέβαια είναι παλαιότερες ανακοινώσεις για το προηγούμενο έτος. Φετινή ανακοίνωση όντος ούτε εγώ βρήκα. Πάντως η ύλη δεν νομίζω να αλλάζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2009, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Πανεπιστήμιο Αθηνών
Σχολή Θετικών Επιστημών
Τμήμα Μαθηματικών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝ/ΚΟ ΕΤΟΣ 2009 - 2010

ΜΑΘΗΜΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΩΡΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ

ΓΙΑ ΤΟ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ Ι

ΔΕΥΤΕΡΑ 07 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
9-12 π.μ.
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ Γ΄ΟΡΟΦΟΣ
ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ Ι
TΡITH 08 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
9-12 π.μ.
>>
ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 09 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
9-12 π.μ.
>>

ΜΑΘΗΜΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΩΡΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ

ΓΙΑ ΤΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ Ι &
ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ ΙΙ
9-12 π.μ.
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ Γ΄ΟΡΟΦΟΣ
ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ Ι &
ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΓΓΕΒΡΑ ΙΙ
TΡITH 08 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
9-12 π.μ.
>>
ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ Ι
9-12 π.μ.
>>

ΓΙΑ ΤΟ Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
9-12 π.μ.
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ Γ΄ΟΡΟΦΟΣ
ΒΑΣΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ
TΡITH 08 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
9-12 π.μ.
>>
ΔΙΑΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ Ι
9-12 π.μ.
>>
================================================================
================================================================

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 17 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: