forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 00:58

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΠ. ΕΤΟΥΣ 2013-2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Σεπ 2013, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Απρ 2010, 10:05
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Επέστραψα από τη Θεσσαλονίκη και επανενεργοποιώ το τμήμα forum για τους κατατακτήριους. Δεν ξέρω αν υπάρχει χρόνος για συναντήσεις και σύμβουλές, πάντως θα κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω. Αναρτήστε ερωτήσεις ή στείλτε μου ΠΜ
Καλή επιτυχία σε όλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΠ. ΕΤΟΥΣ 2013-2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2013, 12:12 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 31 Οκτ 2013, 14:19
Δημοσ.: 3
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Είμαι τελειόφοιτος στο ΤΕΙ Πάτρας, στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μου έχει μείνει ένα μάθημα, που λογικά θα το δώσω τον Ιούνιο.

Μερικές ερωτήσεις:

1) Οι εξετάσεις γίνονται μόνο κάθε Δεκέμβριο? Αν ναι, δηλαδή οι επιτυχόντες ξεκινάνε πάντα από το (επόμενο) Εαρινό εξάμηνο?

2) Ως (μελλοντικός) απόφοιτος ΤΕΙ θα ξεκινήσω από το Γ εξάμηνο?

3) Είδα τα μαθήματα που εξετάζονται στις εξετάσεις και ενώ μου αρέσουν και είμαι καλός στα μαθηματικά, τα μαθήματα που εξετάζονται δεν τα έχω διδαχτεί ποτέ και θα χρειαστώ ειδική προετοιμασία για τις εξετάσεις. Πως προτείνετε να ξεκινήσω την προετοιμασία? (ιδιαίτερα μαθήματα, να πάρω βιβλία και να διαβάσω μόνος μου, κλπ..)

4) Αφού δώσω το μάθημα τον Ιούνιο, τελείωνουν οι υποχρεώσεις μου με την σχολή μου. Το πτυχίο όμως θα αργήσει να έρθει στα χέρια μου, λόγω του ότι οι ορκομοσίες καθυστερούν πολύ. Μπορεί και ένα χρόνο. Θα χρειαστώ αντιγράφο του πτυχίου μου ως δικαιολογητικό? Μια βεβαίωση από την γραμματεία ότι έχω ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις μου με το ΤΕΙ αρκεί?

5) Στη δική μου περίπτωση, πότε νομίζετε είναι το νωρίτερο που μπορώ να δώσω κατατακτήριες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μάριος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2013, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 20 Φεβ 2013, 11:37
Δημοσ.: 164
Καλησπέρα Μάριε,
1) Οι εξετάσεις γίνονται σχεδόν πάντα Δεκέμβριο, αλλά έχει υπάρξει περίπτωση να μετατεθούν χρονικά (κάνε αναζήτηση ‘κατατακτήριες’ στο site του τμήματος να πάρεις μια ιδέα). Για το δεύτερο σκέλος: από το επόμενο εαρινό ξεκινάνε, αλλά τουλάχιστον πρόπερσι (εξετάσεις 2011), όπως μου μετέφερε επιτυχών, τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν πριν την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου και μπόρεσαν να συμμετάσχουν στην εξεταστική.
2) Ναι, τυπικά εγγράφεσαι στο Γ εξάμηνο. (αυτό δε σημαίνει όμως πως θα σου αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα των 2 πρώτων εξαμήνων)
3) Προτείνω να ξεκινήσεις να διαβάζεις μόνος σου. Αν τσεκάρεις και τα υπόλοιπα θέματα θα δεις πως έχουν προταθεί πηγές για μελέτη. Επιπλέον, έχουν αναρτηθεί βιντεοδιαλέξεις στη Γραμμική Άλγεβρα από τον κ. Ράπτη και στις Πιθανότητες από τον κ. Οικονόμου
http://videolectures.uoa.gr/uvod/index.jsp
https://www.youtube.com/user/eraptis
4) Προσωπικά δεν γνωρίζω. Καλύτερα να απευθυνθείς στη γραμματεία όταν ανοίξει το Πανεπιστήμιο.
5) Αν εκπληρώσεις τις απαιτήσεις για πτυχίο τον επόμενο Ιούνη και αρκεί η βεβαίωση από τη γραμματεία του τμήματος που ανέφερες, θα μπορέσεις να συμμετάσχεις το Δεκέμβριο του 2014.
Αν ρωτάς πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να προετοιμαστείς, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Βέβαια, μη το αφήσεις για την τελευταία στιγμή!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2013, 11:43 
Χωρίς σύνδεση

Ivan έγραψε:
Καλησπέρα Μάριε,
1) Οι εξετάσεις γίνονται σχεδόν πάντα Δεκέμβριο, αλλά έχει υπάρξει περίπτωση να μετατεθούν χρονικά (κάνε αναζήτηση ‘κατατακτήριες’ στο site του τμήματος να πάρεις μια ιδέα). Για το δεύτερο σκέλος: από το επόμενο εαρινό ξεκινάνε, αλλά τουλάχιστον πρόπερσι (εξετάσεις 2011), όπως μου μετέφερε επιτυχών, τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν πριν την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου και μπόρεσαν να συμμετάσχουν στην εξεταστική.
2) Ναι, τυπικά εγγράφεσαι στο Γ εξάμηνο. (αυτό δε σημαίνει όμως πως θα σου αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα των 2 πρώτων εξαμήνων)
3) Προτείνω να ξεκινήσεις να διαβάζεις μόνος σου. Αν τσεκάρεις και τα υπόλοιπα θέματα θα δεις πως έχουν προταθεί πηγές για μελέτη. Επιπλέον, έχουν αναρτηθεί βιντεοδιαλέξεις στη Γραμμική Άλγεβρα από τον κ. Ράπτη και στις Πιθανότητες από τον κ. Οικονόμου
4) Προσωπικά δεν γνωρίζω. Καλύτερα να απευθυνθείς στη γραμματεία όταν ανοίξει το Πανεπιστήμιο.
5) Αν εκπληρώσεις τις απαιτήσεις για πτυχίο τον επόμενο Ιούνη και αρκεί η βεβαίωση από τη γραμματεία του τμήματος που ανέφερες, θα μπορέσεις να συμμετάσχεις το Δεκέμβριο του 2014.
Αν ρωτάς πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να προετοιμαστείς, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Βέβαια, μη το αφήσεις για την τελευταία στιγμή!

Ευχαριστώ Ivan για τη βοήθεια! Το καλό είναι ότι έχω αρκετό χρόνο για προετοιμασία.

Και όντως, όπως έχει αναφερθεί και σε άλλα θέματα, πιστεύω ότι οι κατατακτήριες ουσιαστικά υπάρχουν για να δουν οι υποψήφιοι φοιτητές εάν θα μπορούν να ανταποκριθούν στο επίπεδο των μαθημάτων, αφού επιτύχουν. Για να δούμε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2013, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
MSanto έγραψε:
Ivan έγραψε:
Καλησπέρα Μάριε,

Ευχαριστώ Ivan για τη βοήθεια! Το καλό είναι ότι έχω αρκετό χρόνο για προετοιμασία.

Και όντως, όπως έχει αναφερθεί και σε άλλα θέματα, πιστεύω ότι οι κατατακτήριες ουσιαστικά υπάρχουν για να δουν οι υποψήφιοι φοιτητές εάν θα μπορούν να ανταποκριθούν στο επίπεδο των μαθημάτων, αφού επιτύχουν. Για να δούμε!

Εγώ θα σου πρότεινα να πας να τα παρακολουθήσεις κιόλας αν αυτόν είναι δυνατό. Αν είσαι στην Αθήνα δηλαδή και αν ανοίξει ποτέ η σχολή. Άλλωστε πρόκειται για μαθήματα πολύ βασικά που διδάσκονται και στα 2 εξάμηνα και τόσο στάνταρ που θα μπορούσες και στο μαθηματικό της Πάτρας να τα παρακολουθήσεις ακόμα. Γενικά η φιλοσοφία των κατατακτήριων είναι να σε εξετάσουν στα βασικά μαθήματα του πρώτου έτους της σχολής και για αυτό ακριβώς ξεκινάς από το 2ο έτος. Ούτε κερδίζεις ούτε χάνεις τίποτα δηλαδή, είναι σαν να ξεκινάς αό την αρχή τη σχολή απλά αποφεύγεις κάποια λίγα όχι τόσο απαραίτητα μαθήματα του 1ου έτους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2013, 13:10 
Χωρίς σύνδεση

Καλή ιδέα :clap: Ίσως από Σεπτέμβρη, γιατί τώρα δεν βρίκομαι Ελλάδα.

Αυτό το θέμα με τις απεργίες και τις καταλήψεις με ανησυχεί πολύ, μιας και στην Αθήνα γίνονται τα 'χειρότερα'.

Thanks Sheldon! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2013, 22:41 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2013, 22:38
Δημοσ.: 2
Γεια Σας
Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τον Απειροστικό Λογισμό Ι και ΙΙ. Από που προτείνετε να διαβάσουμε; Στον εύδοξο είδα ότι προτείνουν
1. Απειροστικός Λογισμός, ΤΟΜΟΣ Ι, Νεγρεπόντης Στυλιανός,Γιωτόπουλος Σ. Χ.,Γιαννακούλιας Ευστάθιος
2. Εφαρμοσμένος Απειροστικός Λογισμός, Τσίτσας Λ
3. Γενικά Μαθηματικά - Απειροστικος Λογισμός τόμος Ι, Αθανασιάδης Χ. Ε., Γιαννακούλιας Ε., Γιωτόπουλος Σ.Χ
4. ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ, SPIVAK MICHAEL
Ακόμα στο e-class υπάρχουν πρόχειρες σημειώσεις διάφορων καθηγητών όπως των Κατάβολος, Παπαδημητράκης και του Πηχωρίδη καθώς και σημειώσεις από την τάξη.
Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Νοέμ 2013, 11:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Δεκ 2010, 15:16
Δημοσ.: 296
Spyros_T έγραψε:
Γεια Σας
Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τον Απειροστικό Λογισμό Ι και ΙΙ. Από που προτείνετε να διαβάσουμε; Στον εύδοξο είδα ότι προτείνουν
1. Απειροστικός Λογισμός, ΤΟΜΟΣ Ι, Νεγρεπόντης Στυλιανός,Γιωτόπουλος Σ. Χ.,Γιαννακούλιας Ευστάθιος
2. Εφαρμοσμένος Απειροστικός Λογισμός, Τσίτσας Λ
3. Γενικά Μαθηματικά - Απειροστικος Λογισμός τόμος Ι, Αθανασιάδης Χ. Ε., Γιαννακούλιας Ε., Γιωτόπουλος Σ.Χ
4. ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ, SPIVAK MICHAEL
Ακόμα στο e-class υπάρχουν πρόχειρες σημειώσεις διάφορων καθηγητών όπως των Κατάβολος, Παπαδημητράκης και του Πηχωρίδη καθώς και σημειώσεις από την τάξη.
Ευχαριστώ

Για να δώσεις κατατακτήριες θα πρέπει να φτάσεις στο επίπεδο να μπορείς να δώσεις το μάθημα στις εσωτερικές εξετάσεις του μαθηματικού. Αυτό είναι το "επιθυμητό" επίπεδο. Η αλήθεια είναι ότι στις κατατακτήριες τα θέματα είναι πιο εύκολα αφού λαμβάνουν υπόψη τους ότι δεν παρακολουθείς τη σχολή, συχνά δουλεύεις κλπ... αλλά όχι πολύ πιο εύκολα. Πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι θα μπορέσεις να επιβιώσεις στη σχολή. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι στις κατατακτήριες ελέγχεται μέσα από ασκήσεις η βασική κατανόηση των εννοιών... όχι εξεζητημένα/προχωρημένα θέματα. Δεν πάει να σε "σκοτώσει".

Για προετοιμασία στους απειροστικούς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: παίρνεις σημειώσεις Γιαννόπουλου για το κάθε μάθημα, διαβάζεις, καταλαβαίνεις τις έννοιες και παλεύεις τις ασκήσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Αν δεν καταλάβεις κάτι κοιτάς τις λύσεις (αφού τις έχεις προσπαθήσει μόνος).

Τα βιβλία που αναφέρεις δεν είναι για την περίπτωση. Του Νεγρεπόντη, αν δεν ξέρεις ήδη δε θα μάθεις από εκεί. Δε σε πιάνει από το χεράκι. Μπορεί να σε φοβίσει και να σε απογοητεύσει αυτό το βιβλίο. Επίσης δεν έχει λυμένες ασκήσεις που είναι το Α και το Ω στην αυτοδιδασκαλία. Του Spivak έχει άλλη προσέγγιση... αποδεικνύει συνέχειες με τον ορισμό και όχι με την αρχή μεταφοράς. Δε χρησιμοποιεί τις ακολουθίες σαν εργαλείο όπως του Νεγρεπόντη και του Γιαννόπουλου. Έχει άλλη προσέγγιση από αυτή που έχει η σχολή. Όμως έχει σχήματα και θα καταλάβεις τις έννοιες του ορίου και της συνέχειας. Είναι ότι πρέπει για να καταλάβεις τον ορισμό του ορίου (θα σου δείξει πάνω στη ζωγραφιά το ε και το δ).

Ουσιαστικά του Γιαννόπουλου οι σημειώσεις εκλαϊκεύουν το βιβλίο του Νεγρεπόντη.

Επίσης σε θέματα που καλύπτονται στη Γ λυκείου (πχ θεώρημα Rolle, μέσης τιμής) μπορείς να δεις και τις λυμένες ασκήσεις από τα βοηθήματα που κυκλοφορούν στο λύκειο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 19:11 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 30 Οκτ 2013, 11:40
Δημοσ.: 8
Θέλω κι εγώ να ρωτήσω την γνώμη σας για τα υπόλοιπα μαθήματα των κατατακτηρίων.
α) Για την Γραμμική Άλγεβρα το βασικό σύγραμμα του μαθήματος "Εισαγωγή στην Γραμμική Άλγεβρα" τόμοι 1,2 είναι αρκετό; Από εκεί διαβάζει κανείς για να περάσει το μάθημα;
β) Για τις πιθανότητες σκέφτομαι να διαβάσω από το "Εισαγωγή στην θεωρία πιθανοτήτων" των Hoel, Port, Stone (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης), μια και το βρίσκω πιο "μαζεμένο" από τα άλλα. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι ένα από τα προτεινόμενα συγγράμματα, είναι όμως στο πνεύμα του μαθήματος (και των εξετάσεων;) :?:

Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 20:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
elektram έγραψε:
Θέλω κι εγώ να ρωτήσω την γνώμη σας για τα υπόλοιπα μαθήματα των κατατακτηρίων.
α) Για την Γραμμική Άλγεβρα το βασικό σύγραμμα του μαθήματος "Εισαγωγή στην Γραμμική Άλγεβρα" τόμοι 1,2 είναι αρκετό; Από εκεί διαβάζει κανείς για να περάσει το μάθημα;
β) Για τις πιθανότητες σκέφτομαι να διαβάσω από το "Εισαγωγή στην θεωρία πιθανοτήτων" των Hoel, Port, Stone (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης), μια και το βρίσκω πιο "μαζεμένο" από τα άλλα. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι ένα από τα προτεινόμενα συγγράμματα, είναι όμως στο πνεύμα του μαθήματος (και των εξετάσεων;) :?:

Ευχαριστώ

α) Ναι το βιβλίο έχει ότι χρειάζεται και θα είσαι μια χαρά αν διαβάσεις από εκεί.
β)Το βιβλίο που λες δεν το έχω διαβάσει, αν θυμάμαι σωστά κάποιος μου είχε πει πως διάβασε από αυτό και ήταν αρκετά καλό. Κατά τη γνώμη των περισσότερων πολύ καλό και με πολλά παραδείγματα είναι το βιβλίο του Κούτρα το οποίο έχει όλα όσα διδάσκονται στο μάθημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Νοέμ 2013, 19:44 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2013, 22:38
Δημοσ.: 2
Μήπως γνωρίζει κανείς τι είχε γίνει με τις κατατακτήριες σε ανάλογες περιπτώσεις τα προηγούμενα χρόνια καθώς οι αιτήσεις είναι μέχρι 15 Νοεμβρίου; Υπάρχει περίπτωση να μετατεθούν οι εξετάσεις για τη νέα χρονιά;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2013, 20:47 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2013, 20:31
Δημοσ.: 1
Καλησπέρα και απο μένα. Είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς απο εμάς.
Αν κάποιος γνωρίζει αν θα δωθεί πρωτίστως παράταση για την υποβολή της αίτησης για τη συμμετοχή μας στις κατατακτήριες εξετάσεις θα είναι χρήσιμο γιατί η γραμματεία είναι κλειστή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2013, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο, από την οποία προέκυψαν κάποιες πληροφορίες : οι κατατακτήριες εξετάσεις διέπονται πλέον από τον Ν.4186/2013 (ΦΕΚ Α΄193/17-9-2013), άρθρο 57, το οποίο επιφέρει κάποιες τροποποιήσεις στον προηγούμενο νόμο.

Κάποια πραγματάκια που μου φάνηκαν σημαντικά (και κάποια δικά μου σχόλια )είναι:
Παράθεση:
Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. η ισότιμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ορίζεται σε ποσοστό 10% επί του αριθμού των εισακτέων σε κάθε τμήμα Πανεπιστημίου
Σχόλιο: δεν γίνεται κατανομή αυτού του ποσοστού σε απόφοιτους ΑΕΙ και ΤΕΙ ενώ για σχολές υπερδιετούς κύκλου σπουδών υπάρχει ένα ερωτηματικό
Παράθεση:
Η επιλογή των υποψηφίων για κατάταξη πτυχιούχων γίνεται αποκλειστικά με κατατακτήριες εξετάσεις με θέματα ανάπτυξης σε τρία μαθήματα.
Σχόλιο: ενώ μέχρι πέρσι κάποια τμήματα έκαναν επιλογή βάσει βαθμού πτυχίου.
Παράθεση:
Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορεί να προβλέπεται η καταβολή παραβόλου για τη συμμετοχή των υποψήφιων για κατάταξη πτυχιούχων στη διαδικασία επιλογής με εξετάσεις
Παράθεση:
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται ειδικότερα θέματα και κάθε άλλη λεπτομέρεια σχετικά με τη διαδικασία των κατατάξεων των πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

Τέλος έχω την αίσθηση πως ακόμα και ιδρύματα που λειτουργούν δεν έχουν δεχτεί ακόμα αιτήσεις υποψηφίων. Πχ ανακοίνωση από την ΑΣΠΑΙΤΕ με ημερομηνία 14.11 αναφέρει μεταξύ άλλων
Παράθεση:
Η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών , τα απαραίτητα δικαιολογητικά , ο χρόνος διεξαγωγής των εξετάσεων θα καθοριστούν με Υπουργική Απόφαση η οποία αναμένεται να εκδοθεί οπότε και θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Νοέμ 2013, 14:41 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 30 Οκτ 2013, 11:40
Δημοσ.: 8
Υποθέτω πως η τροποποίηση του νόμου θα ισχύσει από το επόμενο έτος, μια και όσα τμήματα έκαναν κατατάξεις με βαθμό πτυχίου δεν είχαν/έχουν τον χρόνο για ανακοίνωση εξεταστέας ύλης και διεξαγωγή εξετάσεων. Επομένως δεν γίνεται να εφαρμοστούν οι αλλαγές συνολικά από φέτος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Νοέμ 2013, 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

@elektram
Παράθεση:
Άρθρο 59 Έναρξη ισχύος
Η ισχύς του παρόντος νόμου άρχεται από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: