forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 13:10

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: εκμάθηση αγγλικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Σεπ 2013, 22:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 08 Νοέμ 2012, 08:56
Δημοσ.: 452
Σε ευχαριστώ πολύ! Οποία άλλη πληροφορία είναι καλοδεχουμενη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4404
Βρήκα αυτό για τις φετινές εγγραφές και εδώ είναι το πρόγραμμα μαθημάτων πριν 3 χρόνια από το οποίο μπορείς να δεις ότι δεν γίνονται μαθήματα το σκ και δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Οι αίθουσες διδασκαλίες ή η γραμματεία είναι στην λέσχη της ιπποκράτους?Λέτε αν περάσω από εκεί να υπάρχει κανείς να κάνω κάποιες ερωτήσεις? :S

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Στο κτίριο της λέσχης δεν είναι τίποτα απτα δυο, η λέσχη είναι στην Ιπποκράτους 15.
Στην Ιπποκράτους 7 2ο όροφο είναι η γραμματεία, υπάρχουν εκεί άτομα, αλλά όταν είχα πάει μια φορά δεν μου απάντησαν σε τίποτα γιατί μου έδωσαν το χαρτί με τις πληροφορίες για τις φετινές εγγραφές και μου είπαν ότι εκεί βρίσκονται τα πάντα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση,θα παω την παρασκευή μπας κ εχω καλύτερη τύχη.Να ρωτήσω κάτι τελευταίο,ο καθηγητής του κάθε τμήματος προτείνει βιβλίο,διορθώνει εκθέσεις,κάνουμε εξάσκηση στο προφορικό λόγο? Οποίος γνωρίζει οτιδήποτε γιατί δεν αναφέρει πουθενά τέτοιες πληροφορίες :o

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 22:51 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

δεν ξέρω τέτοιες πληροφορίες αλλά υπάρχει ένα φόρουμ για το διδασκαλείο, που εκεί λογικά θα ξέρουν να σου απαντήσουν!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 23:16 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator

Εγγραφη: 10 Δεκ 2010, 21:46
Δημοσ.: 780
Τοποθεσια: forum.math.uoa.gr
απ'όσο γνωρίζω για τα μαθηματα ξένων γλωσσων του διδασκαλείου χρησιμοποιούν και αίθουσες σχολών (π.χ. στη φιλοσοφική)...οποτε ειναι αναλογα τι γλώσσα θα κάνεις ,σε ποιο τμήμα κτλ

Αν μάθεις πάντως περισσότερες πληροφορίες ενημέρωσε κι εδώ στο φόρουμ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2013, 23:51 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Οκτ 2011, 12:50
Δημοσ.: 66
Ήρθα να σας δώσω τα φώτα μου :P

Εγώ πριν 2 χρόνια που έκανα ισπανικά στο διδασκαλείο τα πράγματα είχαν ως εξής...
Τα μαθήματα γίνονταν μόνο καθημερινές και κάθε τμήμα έκανε δύο 3ωρα ανά εβδομάδα!Το διδασκαλείο έκανε μαθήματα σε τέσσερα διαφορετικά κτίρια (ένα στην Ιπποκράτους,ένα στην Ερεσσού,ένα στην Μπενάκη και στη Φιλοσοφική στην πανεπιστημιούπολη). Γενικά στην αρχή αφού δηλώσουν όλοι ποιό τμήμα προτιμούν και έχουν εννοείται δώσει τα χρήματα αρχίζουν να σχηματίζονται τα τμήματα...απλά σε κάθε τμήμα υπάρχει ελάχιστος αριθμός μαθητών(γύρω στους 15) και στα τμήματα των Α' τάξεων κάνουν μαζί δύο τάξεις Α1 και Α2
Όσο για τα μαθήματα...ντάξει γίνεται δουλειά απλά καμιά φορά μπορεί να κουράζει ο μεγάλος αριθμός μαθητών αλλά μην σε ανγχώνει αυτό ιδιαίτερα γιατί πολλοί στην μέση της χρονιάς τα παρατάνε!Οι καθηγητές μιλάνε στην τάξη μόνο την γλώσσα που διδάσκουν και πολύ λίγα ελληνικά (πράγμα το οποίο βοηθάει στο να μάθεις ευκολότερα).Σε κάθε μάθημα δίνονται εργασίες οι οποίες εξετάζονται την επόμενη φορά και στο τέλος της χρονιάς δίνονται κάτι πανεύκολες εξετάσεις(γραπτές+προφορικές) από τις οποίες παίρνεις το κρατικό πτυχίο του Α2 (δηλαδή το πτυχίο που θα πάρεις πχ. στα ισπανικά στην Ελλάδα αναγνωρίζεται αλλά επειδή δεν είναι εξετάσεις από το Θερβάντες δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται στην Ισπανία)
ααα!Επίσης πέρα από τα δίδακτρα θα χρειαστεί να πάρεις και τα αντίστοιχα βιβλία που θα χρησιμοποιήσεις σε όλη τη χρονιά...
Τέλος, θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάποιο τμήμα που να κάνει μάθημα στη Φιλοσοφική γιατί εμείς που κάναμε στο κέντρο ακυρώνονταν πολλά μαθήματα λόγω απεργιών και πορειών (τα οποία αναπληρώνονταν αλλά σε άλλες ώρες και μέρες)

Αυτάααα,ελπίζω να σε βοήθησα!Άμα θες πάντως την γνώμη μου θα σου έλεγα να πας γιατί και θα γνωρίσεις καινούργιο κόσμο και γιατί γίνεται καλή δουλειά...το μόνο αρνητικό είναι ότι για κάποιον που θέλει να πάρει κάποιο σοβαρό πτυχίο χρειάζεται τουλάχιστον 3 χρόνια σε αντίθεση με άλλα (πιο ακριβά) φροντιστήρια που μπορεί να το πάρει και σε 2.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2013, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ήσουν κατατοπιστικη κ αναλυτική σε όλα :) Πρέπει πρώτα από ΌΤΙ κατάλαβα από την ανακοίνωση να γράφω στο Δ.Ξ.Γ αλλά αυτό γίνεται οπότε θέλω?Με μπέρδεψαν κάτι νούμερα που αντιστοιχούν σε αίθουσες που λέει η γραμματεία μια ημέρα πριν από την έγγραφη :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2013, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Συγχώνευσα το θέμα "εκμάθηση Αγγλικών" με ένα παλιό θέμα για το δισκαλείο ξένων γλωσσών για να είναι μαζεμένες όλες οι πληροφορίες! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Σεπ 2013, 09:11 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Οκτ 2011, 12:50
Δημοσ.: 66
Δυστυχώς τη διαδικασία εγγραφής δεν την πολυθυμάμαι οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Σεπ 2013, 09:32 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Για το ποια νουμερα αντιστοιχουν σε ποιες αιθουσες δες το ωρολογιο προγραμμα(3 χρονια πριν) που σου εχω παραθεσει παραπανω. Βλέπω εδώ τα λέει ωραία και αναλυτικά!
Κάτι άλλο που διάβασα σε αυτό το φόρουμ είναι ότι αν έχεις lower δεν χρειάζεται να δωσεις κατατακτηριες για να πας στο proficiency αρκει να πας στη γραμματεία πρώτα, αν και θυμομουν διαφορετικά εγώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2013, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Μάιος 2012, 17:23
Δημοσ.: 156
τα διδακτρα τα δινεις ολα μαζι στην αρχη?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2013, 15:43 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

ναι και δεν γινεται επιστροφη χρηματων αν π.χ. το μετανιωσεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2013, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Μάιος 2012, 17:23
Δημοσ.: 156
χμ..οκ! σε ευχαριστω! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: