forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Σεπ 2017, 13:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πως να φτιάξετε διακοσμητικά κεριά μόνοι σας!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μάιος 2009, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4388
Ναι καιρό ήθελα να το κάνω και επιτέλους έφτιαξα τα δικά μου κεριά! Δεν είναι ακόμα τέλεια, άλλα βελτιώνονται, θα σας δείξω και σε λίγο καιρό φωτογραφίες απτα κεριά μου! Πάμε λοιπόν στα υλικά και την διαδικασία!
Πάμε σε ένα κατάστημα που πουλάει υλικά για κεριά(αν μένετε Ν.Σμύρνη ή Ζωγράφου στείλτε μου πμ. να σας πω που βρίσκονται αυτά τα μαγαζιά) και προμηθευόμαστε τα παρακάτω:

Υλικά: 1) Παραφίνη (πήρα 1,5 κιλό και είναι υπεραρκετή για 5-6 κεριά, ακόμα δεν την έχω τελειώσει. Πήρα αυτήν που είναι σε κόκκους, έχει κ άλλες μορφές αλλά μου είπαν ότι αυτή λιώνει πιο εύκολα!)
2) χρώματα (ό,τι χρώμα θέλετε να κάνετε τα κεριά σας. Υπάρχουν σε υγρή μορφή και σε σκόνη, με έχουν βολέψει καλύτερα αυτά που είναι σε υγρή μορφή)
3) φυτίλι (1,5 μέρο μου έφτασε για 4-5 μέτρα)
4) αρώματα (ό,τι άρωμα θέλετε να μυρίζει το κερί σας, αλλά γίνεται άνετα και να μην βάλετε άρωμα!!)

Διαδικασία:
Λιώνετε την παραφίνη σε μπεν μαρέ. Κι επειδή εγώ δεν ήξερα τι είναι το μπεν μαρέ κι έψαξα, θα σας εξηγήσω, μην ψάχνεστε! Παίρνουμε μια κατσαρόλα γεμάτη με νερό και μέσα σε αυτήν βάζουμε μια άλλα κατσαρόλα κι σε αυτήν θα βάλουμε την παραφίνη. Και το βάζουμε σε κάπως σιγανή φωτιά και το αφήνουμε να βράσει μέχρι να λιώσει η παραφίνη. Συνήθως λένε σε τι θερμοκρασία λιώνει η παραφίνη αλλά επειδή δεν έχω θερμόμετρο ειδικό δεν το έχω μετρήσει ποτέ και δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερα χρήσιμο.
Όταν λιώσει η παραφίνη, το βγάζετε απτη φωτιά, βάζετε λίγες σταγόνες απτο χρώμα και ανακατεύετε. Μετά το χύνετε στα καλούπια που θα χρησιμοποιήσετε.
Για καλούπια μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χάρτινα κουτιά από γάλατα, αμίτες κτλ ή οτιδήποτε άλλο μαγειρικό σκέυος αλλά για να βγει μετά το κερί φροντίστε να αλείψετε νωρίτερα με λάδι το σκέυος!
Και πριν χύσετε την παραφίνη στο καλούπι να βάλετε
το φυτίλι μέσα στο καλούπι. Θα πιάσετε ένα μολύβι και θα τυλίξετε πάνω του την μια άκρη απτο φυτίλι, την άλλη θα την αφήσετε να πέσει στο πάτο του καλουπιού και θα στηρίξετε το μολύβι πάνω στο καλούπι.
Όταν χύσετε την παραφίνη στο καλούπι, βάλτε και λίγες σταγόνες απτο άρωμα που επιθυμείτε και αφήστε το να κρυώσει!
Αργότερα μπορείτε να στολίσετε το κερί σας όπως επιθυμείτε.
Ελπίζω να τα είπα καλά αν κ λίγο βιαστικά και θα επανέλθω :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πως να φτιάξετε διακοσμητικά κεριά μόνοι σας!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Ορίστε και το 1ο μου κερί! Ελπίζω να φτιάξω και καλύτερα :P
Εικόνα

Ξέχασα να σας πω παραπάνω ότι μπορούμε και να διακοσμήσουμε τα κεριά μας όπως εμείς επιθυμούμε! Εγώ πήρα κάποια λουλουδάκια τα οποία έχουν αυτοκόλλητο και μπορούμε να τα βάλουμε πάνω στα κεριά αφού στεγνώσουν!
Για οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε ελεύθερα και ελπίζω να ξέρω να σας πω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Νοέμ 2007, 17:46
Δημοσ.: 1026
Marm πολύ ωραίο το κερί που έφτιαξες! :clap:
Με επιτυχία και τα επόμενα! :happy:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιουν 2009, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Ιουν 2009, 12:32
Δημοσ.: 8
NA ROTISO??TI LAKOYBITSA STO PANO MEROS TOY KERIOY POS THN FTIAXNEIS? :D THELO NA FTIAKSO K EGO..PROTI FORA...AN TO PETYXO THA STO DEIKSO N M PEIS TH GNOMH S...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιουν 2009, 16:09 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

χαχαχα η λακουβίτσα βγήκε μόνη της χωρίς να το θέλω! ρώτησα απο κει που πήρα τα υλικά πως να μην μου βγαίνει. Δημιουργείται λόγω του φυτιλιού. Αν δεν το θες απλως περιμένεις να κρυώσει ελάχιστα ή όταν βλέπεις να αρχίσει να δημιουργείται η λακουβίτσα και ρίχνεις λίγο ακόμα κερί για να ισοροπήσει!!!
Ό,τι θες ρώτα!!!

A και αν θες μην γράφεις ούτε με κεφαλαία, ούτε με greeklish, τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις και τα greeklsh δεν είναι και τόσο ευανάγνωστα για τους άλλους :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πωhttp://forum.maς να φτιάξετε διακοσμητικά κεριά μόνοι σας!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιουν 2009, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Κάποια χρήσιμα σαιτς με οδηγίες είναι τα παρακάτω:
http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=92
http://magicasland.com/echo-iperentasi-as-ftiaxoume-keria/2007/06/10/
http://www.hobby.gr/?page_id=237&album=1&gallery=5&pid=120

μπορείτε να βρείτε και κάποια βιντεάκια στο youtube για την κατασκευή κεριών αλλά δεν είναι και πολύ κατατοπιστικά!

και για την παραπάνω ερώτηση δεν το παθαίνω μόνο εγώ :P
Οταν το κερί κρυώσει, δημιουργεί στο κέντρο μια κοιλότητα. Τη γεμίζουμε προσθέτοντας ακόμη λίγη παραφίνη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιουν 2009, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Μαρ 2008, 12:28
Δημοσ.: 456
Τοποθεσια: N. Kόσμος (τον παλιό τον γκρεμίσαμε!)
Όπως πολύ καλά καταλάβατε, ότι απορία έχετε περι νοικοκυριού, απευθυνθήτε στην marm :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω πολυ...αλλα ξερεις τι?αυτο που πηγα να φτιαξω εγω δεν εχει καμια λακουβα..γιατι??οκ...θα διορθωσω και τη γραφη...δεν το ηξερα..σορρυ..ευχαριστω και παλι..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

χμ έβαλες την παραφίνη μέχρι το χείλος του καλουπιού?? η υπάλληλος στο μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι ίσως δημιουργήθηκε η λακκούβα επειδή δεν είχα βάλει την παραφίνη μέχρι πάνω! 3 κεριά έχω κάνει μέχρι τώρα και τα 3 με λακούβα μου βγήκαν... για πες μπας και βρούμε τι φταίει!! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2009, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

βασικα ανακατεψα και φυσικο κερι και εβαλα δυο αρωματικα ρεσο μεσα...πηρα και ενα κουτι απο γαλα εριξα μεσα το μιγμα αλλα οχι μεχρι το χειλος...ουτε μεχρι τη μεση δεν εφτασε το κερι.. :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2009, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

hm ok well done :clap:
τι να πω... κι εγώ αρχάρια είμαι σε αυτό...
είχες βάλει και φυτίλι,ε? :P
τελοσπάντων ίσως την επόμενη φορά να σου προκύψει η λακκουβίτσα :D
καλή μας συνέχεια!!! και μας υποσχέθηκες φωτο απτο κερί σου! που είναι?? :har:
Το επόμενο μου κερί θα μου πάρει κάμποση ώρα αλλά θα είναι με διάφορα χρώματα :happy: :happy: :happy:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2009, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Πόσο πάει το μαλλί σε αυτό το χόμπυ;

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2009, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Όλα μαζί τα υλικά που ακόμα δεν τα τελείωσα και θα κρατήσουν ακόμα πολύ, γύρω στα 20 ευρώ!
4-5 χρώματα, 3 αρώματα, 1,5 κιλό παραφίνη, 2 μέτρα φυτίλι, στολίδια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Αύγ 2009, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Φεβ 2007, 02:45
Δημοσ.: 9
Μια χαρα σε βρίσκω φθηνα ειναι... :) Μερικα υλικα κιολας πιστευω πως ισως να μπορεις να τα αντικαταστησεις με πιο κοινα πραγματα για να σου ερθει πιο φθηνα (πχ το φυτιλι με σχοινακι το οποιο το εχεις βουτιξει πρωτα στο λιωμενο κερι σου) η και καποια χρωματα (εχω διαβασει οτι για κοκκινο χρωμα κανει και η παπαρουνοσκονη και για ολα τα χρωματα κανουν και τα χρωματα ζαχαροπλαστικης .. δεν ξερω ομως αν ειναι πιο φθηνα :? και αλλα θα ψαξω και θα σας πω)

Μου αρεσε πολυ η ιδεα σου θα φτιαξω και εγω... :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Αύγ 2009, 23:09 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Το 2ο κεράκι μου!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: