forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Σεπ 2017, 13:48

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διπλωμα Οδήγησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2008, 18:40 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 16 Απρ 2008, 18:03
Δημοσ.: 48
Πόσο χρόνο θέλει για να βγάλει κανείς δίπλωμα οδήγησης;
Ένας μήνας φτάνει; Και πάνω κάτω πόσα λεφτά είναι;

-Αν και θα πάω να τα ρωτήσω σε μία σχολή, ρωτάω κι εδώ για ευκολία-

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2008, 19:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Μαρ 2006, 03:26
Δημοσ.: 2224
Λογικά ένα μήνα θέλει η όλη διαδικασία. Νομίζω θέλει κάποια υποχρεωτικά μαθήματα και αν ο δάσκαλος κρίνει ότι χρειάζεσαι παραπάνω, γίνονται και επιπλέον.

Περίπου 700 ευρώ νομίζω ήταν όταν έδωσα εγώ. Αν ξέρει κάποιος πιο πρόσφατος driver ας το πεί.

Ελπίζω να βοήθησα

:)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2008, 19:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Ιουν 2007, 21:31
Δημοσ.: 1008
επειδή κάνω μαθήματα αυτή την περίοδο..
είναι γύρω στα 108 ευρώ τα παράβολα συνολικά και ανάλογα με τον δάσκαλο μπορείς να βρεις από 750 εώς και 850 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.
και είναι γύρω στα 20 θεωρητικά μαθήματα ( σήματα) και 20-21 υποχρεωτικά πρακτικά. Περίπου 2 μήνες κρατά η υπόθεση.

http://www.sos-villages.gr
http://www.hamogelo.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2008, 03:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Σεπ 2006, 15:44
Δημοσ.: 924
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
κοιτα θα σου παει το μαλλι γυρω στο 900+ βαλτα ΟΛΑ μεσα... :wink:
πια οπως εχουμε γινει χωρις λαδι δεν κουνιεται η μηχανη :cry:
εχω ακουσει περιπτωσεις που δε περνανε κιολας παιδια επειδη δεν ειχαν λαδι...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2008, 09:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Μαρ 2007, 17:47
Δημοσ.: 392
Τοποθεσια: Gothenburg, Sweden
Manthos έγραψε:
κοιτα θα σου παει το μαλλι γυρω στο 900+ βαλτα ΟΛΑ μεσα... :wink:
πια οπως εχουμε γινει χωρις λαδι δεν κουνιεται η μηχανη :cry:
εχω ακουσει περιπτωσεις που δε περνανε κιολας παιδια επειδη δεν ειχαν λαδι...

+1 from me...
Δυστυχώς τουλάχιστον Αθήνα ισχύει αυτό στο 95% των περιπτώσεων θα έλεγα. Λέω Αθήνα γιατί στην επαρχία δεν είναι τόσο "απαιτητικοί"...(απ'όσο έχω ακούσει και πάλι...)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2008, 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιαν 2008, 23:09
Δημοσ.: 142
Τοποθεσια: ιλισια
εγω εδωσα σηματα χωρις να κανω μαθηματα---οχι στην αθηνα---αλλα νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωτικα.γυρω στα 20 μαθηματα πρακτικης ειναι υποχρεωτικα--καλο ειναι να τα κανουμε γιατι βοηθανε!!!σε 1 μηνα εισαι ετοιμος για πρακτικη..εγω θα δωσω μολις ξεμπερδεψω απο δω!!! 8) :D
σπο οικονομικης αποψης στην αθηνα το ποσο μπορει να φτασει και τα 1000 €!!! :o
εγω που θα δωσω αγρινιο μουειπαν γυρω στα 500 € 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2008, 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Ναι και γω δεν είχα κάνει θεωρητικά για τα σήματα. Τα διάβασα μόνος μου από το βιβλίο (θα το χει κάποιος γνωστός σου δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις). Τα πρακτικά είναι όντως 20-22 μαθήματα (20 δηλαδή αλλά επειδή αργείς να δώσεις ίσως χρειαστείς κανένα παραπάνω). Επίσης συνήθως κάνουν τα μαθήματα ή σε 20 μονόωρα ή σε 10 δίωρα. Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο. Για τα λεφτά το λογικό για μένα είναι 700-800. Για το λάδι γίνεται και χωρίς, αλλά είναι προσωπικό θέμα του καθενός και είναι ντροπή αυτό το πράγμα που γίνεται (το συζητάμε λες και είναι κάτι φυσιολογικό!). Και τέλος κάτι σημαντικό για μένα είναι αφού θα έχεις κάνει μερικά μαθήματα και θα ξέρεις τα βασικά καλό είναι αν έχεις αυτοκίνητο να πας σε καμιά αλάνα ή κανένα parking του μετρό τις ώρες που είναι άδειο και να κάνεις εξάσκηση μαζί με κάποιον που έχει δίπλωμα. Αυτά! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιουν 2008, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Ιούλ 2006, 10:43
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Νομίζω πως πλέον και τα θεωρητικά είναι υποχρεωτικά παρακολούθησης.. Αλλά αυτό είναι και θέμα της εκάστοτε σχολής.

Εγώ έδωσα χωρίς να λαδώσω και χωρίς να με κόψουν γι' αυτό. Χρειάστηκα περίπου 2 μήνες, από τη μέρα που ξεκίνησαν τα θεωρητικά μαθήματα. Χρήματα δε θυμάμαι, αλλά νομίζω πως ήταν γύρω στα 800, μαζί με τα παράβολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Διπλωμα Οδήγησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2008, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Απρ 2008, 00:23
Δημοσ.: 55
mariapapa_70 έγραψε:
Πόσο χρόνο θέλει για να βγάλει κανείς δίπλωμα οδήγησης;
Ένας μήνας φτάνει; Και πάνω κάτω πόσα λεφτά είναι;

-Αν και θα πάω να τα ρωτήσω σε μία σχολή, ρωτάω κι εδώ για ευκολία-

Enas μηνας ειναι μια χαρα... Ουσιαστικα το ελαχιστο για να γινουν τα θεωρητικα. 800 περιπου χωρις το ΛΑΔΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2008, 18:06 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 16 Απρ 2008, 18:03
Δημοσ.: 48
Ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2008, 13:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Μαρ 2006, 12:52
Δημοσ.: 672
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Για ποιά λάδια λέτε? Ούτε ένα δίπλωμα αυτοκινήτου αλάδωτο? :?

Το 2001 εμένα μου κόστισε 350 ευρώ κ 30 ευρώ οι εξετάσεις για τα σήματα. Άρα 380 πακέτο.
1 μήνας αρκεί ναι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2011, 16:31 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 06 Απρ 2011, 16:25
Δημοσ.: 1
Πρέπει να αφαιρεθεί η δυνατότητα έκδοσης αδειών οδήγησης από τις δημόσιες υπηρεσίες και να δοθεί στις σχολές οδηγών, κάτι ανάλογο έγινε πριν από χρόνια με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ. Όσο επιτρέπει η εκάστοτε κυβέρνηση να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση η διαφθορά θα συνεχίζεται. Είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ενώ, για τους υπαλλήλους που εργάζονται ως εξεταστές και τους κοντινούς συγγενείς τους άμεση εφαρμογή του πόθεν έσχες.

Τελευταία επεξεργασία απο Variable την 06 Απρ 2011, 17:15, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Με απόφαση των διαχειριστών απαγορεύονται οι διαφημίσεις. Η υπογραφή σου αφαιρέθηκε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2011, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Μάιος 2008, 18:37
Δημοσ.: 886
Λοιπον η θεωρια ειναι 900 ερωτησεις. Παλιοτερα ηταν 30 τεστ απο 30 ερωτησεις αλλα τωρα μπαινουν ανακατεμενες και η εξεταση γινεται σε ηλεκτρονικο υπολογιστη και το αποτελεσμα βγαινει ανετα. Υπαρχουν και στο ιντερνετ αυτα τα τεστακια και μπορεις να τα κανεις ελευθερα αλλα δεν θυμαμαι την σελιδα.. :patpat:

Στην Αθηνα δεν γνωριζω, στην επαρχια ομως απο τα 20 θεωρητικα αντε να κανουμε 2-3 μαθηματα. Εννοειται πως ο δασκαλος θα πληρωθει και θα δηλωσει πως τα εκανες ολα. Στην πρακτικη τωρα οποιος γνωριζει με 2-3 μαθηματα παει για εξετασεις. Ενας που πιανει πρωτη φορα τιμονι μπορει να χρειαστει και 15-20 μαθηματα αναλογα την περιπτωση. Το 2005 που ειχα δωσει εγω ηταν 750 ευρω. Ο αδερφος μου εδωσε περυσι και η τιμη ειχε ανεβει στα 850 ευρω. Κομπλε.Χωρις λαδωματα.
Στην Αθηνα ξερω οτι παιρνει λαδωμα αλλα δεν ξερω ποσο.
Αυτα...

Τωρα το ποσο καιρο θα παρει εξαρταται απο το ποσα μαθηματα θα κανεις και ποσο κοντα το ενα με το αλλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2011, 21:47 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Δεκ 2006, 12:55
Δημοσ.: 4507
Κασσάνδρα έγραψε:
Λοιπον η θεωρια ειναι 900 ερωτησεις. Παλιοτερα ηταν 30 τεστ απο 30 ερωτησεις αλλα τωρα μπαινουν ανακατεμενες και η εξεταση γινεται σε ηλεκτρονικο υπολογιστη και το αποτελεσμα βγαινει ανετα. Υπαρχουν και στο ιντερνετ αυτα τα τεστακια και μπορεις να τα κανεις ελευθερα αλλα δεν θυμαμαι την σελιδα.. :patpat:

Ένα(από τα πολλά φαντάζομαι) για εξάσκηση στις θεωρητικές ερωτήσεις είναι αυτό, και εμένα προσωπικά με βοήθησε αρκετά. Κατά τα άλλα αν κάνεις μπόλικα τεστάκια ώστε να λυθεί το χέρι σου και αν διαβάσεις 2 φορές το βιβλίο με τις ερωτήσεις που δίνουν είναι υπέραρκετο, εως και αρκετά χαλαρό ώστε να περάσεις την θεωρητική εξέταση.

Στα πρακτικά τα υποχρεωτικά είναι 20 ώρες μαθήματος, και από εκεί και έπειτα αν αποφασίσει ο δάσκαλος πως θέλεις περισσότερα, τα κάνεις και μετά πας να δώσεις. Από ποσό χρημάτων οι περισσότερες σχολές οδήγησης ζητάνε 700+ ευρώ, στα όποια περιλαμβάνονται συνήθως τα 120 ευρώ που είναι για τα παράβολα, με εξέταση από οφθαλμίατρο και παθολόγο, όπως επίσης η αμοιβή του δασκάλου για τα μαθήματα. Το "λάδωμα" είναι στα 200 ευρώ, και θα πρέπει να συννενοηθείς με τον δάσκαλο πριν δώσεις πορεία. Αν κοπείς την πρώτη φορά είναι +150 ευρώ για να ξαναδώσεις, και υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο 1 εβδομάδας τουλάχιστον οπότε και μπορείς να ξαναδώσεις πορεία. Τα σήματα ισχύουν για 3 χρόνια αφού τα περάσεις για να μπορέσεις να δώσεις και πορεία. Η εξέταση πορείας είναι συνήθως πολλή σύντομη, και άγχος να μην υπάρχει ( :old rolleyes: ) , πιστεύω δεν είναι και τίποτα το τρομερό, αν εχεις καταλάβει τα βασικά του αμαξιού. 8)

And nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες