forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 07:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2008, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Απρ 2006, 00:26
Δημοσ.: 600
Τοποθεσια: Ζωγράφου - Αθήνα
crunch έγραψε:
Δηλαδη για παραδειγμα μετα το γυμναστηριο ή μολις ξυπνησεις το πρωι ειναι σιγουρα προτιμοτερο να πιεις ενα σεικ με νερο κ πρωτεινη γιατι θα αποροφηθει αμεσως.Ειναι ανοιχτο το λεγομενο "αναβολικο παραθυρο" (ελπιζω να μην παρεξηγηθω! :lol: ) και ο οργανισμος πρεπει να αναπληρωσει αμεσα τα διατροφικα στοιχεια που εχασε κυριως και που χρειαζεται για να χτισει μυες. :wink:

Σωστότατο. Δεν είπα όμως ότι πρέπει να αντικαθιστάς το φαϊ με συμπλήρωμα:)
Απλά είπα ότι είναι πολύ δύσκολο να λαμβάνεις με το φαι την αναγκαία ποσότητα πρωτεΐνης.

Το πρωι είναι καλό να παίρνεις και υδατάνθρακες (για ενέργεια) και πρωτεΐνη, αφού το στομάχι σου είναι άδειο και μπορεί αυτή να απορροφηθεί αμέσως. Μια καλή λύση για πρωινό είναι ένα μπώλ με βρώμη και δημητριακά ολικής αλέσεως με ξερά φρούτα που θα σου δώσει ενέργεια και πνευματική διαύγεια καθώς επίσης και ένα σεικ πρωτεΐνης!
Επιβάλλεται βεβαίως και ένα σεικ after training:P :P

Επίσης είναι καλό να πίνεις ένα σεϊκ πριν πας για υπνο για να μην "καταστραφούν" οι μύες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2008, 20:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Δεκ 2006, 20:48
Δημοσ.: 1144
Τοποθεσια: Reykjavik
Σωστος κ παλι..! :wink:
Για το βραδυ η καλυτερη πηγη πρωτεινης ειναι η καζεινη (υπαρχει κ σε συμπληρωμα) επειδη εχει αργη αποροφηση οποτε και θα βοηθησει ακομη περισσοτερο σε εναν 7-8ωρο υπνο..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2008, 20:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

thanx 4 the tip :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Απρ 2008, 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

http://www.dailymotion.com/related/4706 ... t1_extreme

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2008, 16:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Για γερά νεύρα :twisted:
http://www.tugagym.info/?p=60

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2008, 19:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
ρε παιδιά είχατε αναφέρει(νομίζω ο noxtery k o Yiannis)ότι αν τρέχεις λάθος(δλδ κοιτάς κάτω όταν τρέχεις κ δεν είναι το σώμα σε 90 μοίρες)έχεις πόνους στη μέση αργότερα...
αυτό ακριβώς έπαθα.τώρα τρέχω σε γιατρούς της πλάκας που λεφτά δυστυχώς για καλούς κ δεν ξέρω.
για φυσιοθεραπείες μου είπαν...έχει κανείς να προτείνει τπτ καλύτερο?όχι ότι είστε πιο είδικοι από τους ορθοπεδικούς αλλά επειδή αν κατάλαβα καλά το έχετε πάθει κ εσείς...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2008, 20:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Τί ακριβώς έχεις πάθει και πώς;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2008, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

έχω πόνους στη μέση...
πηγαίνα για τρέξιμο κ μετά από 2 βδομάδες με έπιασε κάπως η μέση αλλά δεν έδωσα σημασία(είχα πολύ καιρό να γυμναστώ κ το θεώρησα πιάσιμο απλό),μετά όμως στο ξεκάρφωτο με έπιασε καλά κ πήγα ορθοπεδικό(μου έδωσε παυσίπονο κ μου'πε να βγάλω ακτινογραφία)στην ακτινογραφί δεν φαίνεται λέει κάτι κ μου λέει ότι τη κούρασα τη μέση μου(!)...κ μου έγραψε φυσιοθεραπείες.
δε είναι σίγουρος πως το έπαθα αφού όταν μ'έπιασε καλά δεν είχα κάνει κάτι φοβερό(είχα σταματήσει το τρεξιμο 1 βδομάδα κ με έπιασε μετά,αν κ από ότι ξέρω αυτά μαζέυονται κ ειδικά για τη μέση μπορεί να έχει πάθει κάτι κ να στο εμφανίσει στο μέλλον...απλώς επειδή ανέφερε κάποιος για πόνους στη μέση με λάθος τρέξιμο(που το κάνω κ εγώ)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2008, 23:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Φιλε lazkan αρχικα περαστικα σου!
Βασικα η μεση ειναι πολυ υπουλο σημειο.Μπορει να κανεις την πιο απλη κινηση οπουδηποτε και να παθεις μικροζημια,ενω μπορει να σηκωνεις πολλα κιλα στο γυμναστηριο σε ασκησεις που την επιβαρυνουν και να μην παθεις τιποτα..
Θελω να πω με αυτο οτι μπορει να εκανες καποια κινηση χωρις να το καταλαβες και να σου δημιουργησε καποιο προβλημα(το οποιο σου εμφανιστηκε τωρα!)
Ελπιζω να γινεις γρηγορα καλα.Θα σε συμβουλευα να κανεις πολλους ραγχαιους για να δυναμωσεις σταδιακα τους μυες της μεσης σου(να δεσει η περιοχη).
Επισης να κανεις διατασεις πολλες,δηλαδη να τεντωνεις τη μεση σου..
Μπορει να μην ειναι και τιποτα αυτο που εχεις αλλα καλυτερα να την ξεκουρασεις για ενα διαστημα,να δεις πως θα κυλησει και αν ολα πανε καλα ξεκινα ασκησεις να την δυναμωσεις πρωτα..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 00:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

thx crunch...αυτό το ανέφερα κ εγώ πιο πάνω για το ότι δεν είμαι σίγουρος πως το έπαθα αφού μπορεί να το έπαθα οπουδήποτε κ να μην το κατάλαβα κ να μου τα "έσκασε" τώρα.αν κ θυμάμαι κ γυμναστήριο που πήγαινα είχα ευαισθησία σε αυτό το σημείο,δλδ είχα ενοχλησούλες αλλά τις ερμήνευα ότι στραβωκοιμήθηκα ή "στραβοέπαιξα" μια άσκηση στο gym...ίσως μαζευόντουσαν κ παρουσιάστηκαν τώρα.
τεσπά αφού με τα παυσίπονα δεν έχω φοβερά προβλήμτα οκ...αν κ δε "ντοπαριζόμουν" στο γυμναστήριο,"ντοπαρίζομαι" τώρα με χαπάκια που δεν γυμνάζομαι. :lol: :lol:

crunch πότε το άρχισες το gym?έκανες κανένα άθλημα πιο πριν?έτσι πληροφοριακά ρωτάω γιατί σε βλέπω να ασχολείσαι με το gym αρκετά...εγώ το βαρέθηκα κ το έκοψα πριν κάποιο καιρό για την δε την παλέυεις γενικά(εγώ τουλάχιστον).
δεν διασκεδάζεις όπως σε άθλημα όπως η μπάλα ή το μπάσκετ...
λίγο άρρωστος να είσαι,λίγο να τραυματιστείς.λίγο οι εξεταστικές(που εγώ στις εξεταστικές δεν πήγαινα gym) "πέφτεις" εύκολα...κ μέχρι να έρθεις στα προηγούμενα επίπεδα σου δε τη παλέυεις που σηκώνεις πχ 10κιλα κ περιμένεις να φτάσεις πάλι στα 18κιλα...για αυτό θα ξανά αρχίσω τη μπάλα που εκεί όσο κ να σταματήσω δεν "πέφτω" αφού το τόπι,το ποδήλατο κ το σεξ δεν ξεχνιούνται...χαχαχα εγώ κ ο ρονάλντο είμαστε(ο χοντρός,όχι ο "δαιμονισμένος" ο κριστιάνο)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 01:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

:lol: :lol: :lol: Ωραιος!!
Βασικα πηγαινω απο τελη λυκειου και κολλησα απο τοτε.. :oops:
Πιστεψε με,ελαχιστες φορες ενιωσα μονοτονια κ βαρεμαρα(πραγμα πολυ συνηθισμενο οταν κανεις πανω κατω συνεχως τα ιδια.)
Μοναχα φετος απο το καλοκαιρι μεχρι κ πριν κανενα 2μηνο δεν ειχα ορεξη,δυναμεις,κινητρα..Μεχρι που τα βρηκα και επανηλθα.. :lol:
Το θεμα σε ολα τα πραγματα ειναι να βρισκεις κινητρα και ενθουσιασμο!Καπως ετσι ειναι κ εδω.
Παλιοτερα εκανα στιβο και επαιζα μπασκετ.Αλλα τωρα επειδη δεν στριβω και πολυ ευκολα :lol: τα εχω κοψει αρκετα.Αλλα μπασκετ κ μπαλιτσα που κ που παιζουμε λιγακι..
Γενικα αυτο που λες οτι λιγο οι εξεταστικες,λιγο η βαρεμαρα,λιγο οι τραυματισμοι κτλ σε φερνουν πισω,ισχυει.Αλλα πανω κατω αυτα ειναι παντου..
Τι εννοεις οτι τωρα ντοπαριζεσαι?? :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγώ να δείς πόσες φορές "τραυματίστικα" στη μέση. :D Πριν 2 βδομάδες έκανα μια απότομη κίνηση και πιάστηκε ο αυχένας μου. Μη σου πώ ότι ακόμα πονάω. :D Στην αρχή είχα φοβηθεί γιατί δυσκολευόμουν ακόμη και να σταθώ. Ευτυχώς όμως ήταν μια μικρή θλάση. Αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι δύσκολα θα πάθεις στο γυμναστήριο κάτι σοβαρό που να χρειαστεί επέμβαση, εκτός βέβαια και αν είσαι bodybuilder και βάζεις 200000 κιλά στο smith :D Ο γιατρός θα σου πεί για φυσιοθεραπείες και τέτοια (:δεν έχεις κάτι σοβαρό αλλά για να ανακουφιστείς κάνε αυτά και αυτά).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Υiannis αυτο που λες το ειχα παθει περσυ!
Στη μηχανη smith εκανα ωμους και μετακινησα την καρεκλα ενω εκανα (χαζος μιλαμε! :roll: ) και εμεινα εκει για λιγο.. :o
Ευτυχως δεν ηταν τιποτα σοβαρο..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

crunch έγραψε:
Υiannis αυτο που λες το ειχα παθει περσυ!
Στη μηχανη smith εκανα ωμους και μετακινησα την καρεκλα ενω εκανα (χαζος μιλαμε! :roll: ) και εμεινα εκει για λιγο.. :o
Ευτυχως δεν ηταν τιποτα σοβαρο..

Θυμήθηκα ένα άρθρο από ένα Musclemag tou 1999 (ήταν και το πρώτο και μοναδικό τεύχος που πηρα :lol: ) που έλεγε για τον Jason Marcovici ο οποίος έκοψε κυριολεκτικά τον τένοντα στο γόνατό του κάνοντας smith.
[url]http://findarticles.com/p/articles/mi_m0KFY/is_1_21/ai_98542723
[/url]

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Απρ 2008, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Αυτα τα περιοδικα εκτος του οτι ειναι πανακριβα,ειναι γεματα διαφημισεις.Η πλακα ειναι οτι σε ορισμενα αρθρα για παραδειγμα παρουσιαζει το προγραμμα καποιου αθλητη και τη διατροφη του και στο τελος καταληγει να διαφημιζει τα συμπληρωματα εταιριων. :x

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: