forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Ιουν 2018, 18:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 79 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Στάση Πληρωμών Δέσμευση Καταθέσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Οκτ 2008, 19:34
Δημοσ.: 398
Αγοράστε καλαμπόκι και κότες και φυτέψτε στα μπαλκόνια ντομάτες να έχουμε κάτι να τρώμε. :kota:

Δεν πάμε καθόλου καλά όπως βλέπω....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2009, 16:56
Δημοσ.: 365
http://www.bankingnews.gr/bank-insider/ ... E%B1%CF%82

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Ιαν 2009, 01:23
Δημοσ.: 873
Η πηγή σου δε μου φαίνεται αντικειμενική.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

"Να μεταφέρετε τα χρήματα σας στο σπίτι , όμως υπάρξουν τα εξής ρίσκα ποια θα είναι η πραγματική αξία των χρημάτων σας μετά το default σε αυτό ουδείς μπορεί να απαντήσει.
Αν τα μεταφέρετε στο σπίτι κινδυνεύετε από ληστεία , από τον σκόρο και από σπάταλη οικογένεια αν δεν έχει συνετισθεί με όλα αυτά που θα συμβούν. "

Αυτό το default θα είναι μια νέα ισοτιμία; Δεν το καταλαβαίνω. Είναι μάλλον οικονομικός όρος

Ακόμα και να πτωχεύσει το κράτος αν πας τότε τα λεφτά σου στην τράπεζα δεν θα τα ανταλλάσουν με δραχμές; Αφού είναι ευρωπαικό νόμισμα δεν μπορεί να μην το δέχονται.

Επίσης αυτό το site είναι site τράπεζας...Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να το εμπιστευτούμε μιας και είναι η άποψη από την πλευρά των τραπεζων οπότε ίσως να τα λένε με τρόπο που τους συμφέρει...Ξέρω και γω;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Ιούλ 2009, 02:45
Δημοσ.: 1001
Εγραψα προηγουμενως οτι:

Σύμφωνα με το σχέδιο η Ελλάδα θα τεθεί και επισήμως σε "καθεστώς" πτώχευσης, δηλαδή θα τεθεί στη διάθεση των δανειστών της και των επιτρόπων τους, αλλά δίχως να απολάβει τις όποιες ωφέλειες έχει η πτώχευση για τον οφειλέτη. Δηλαδή τη μερική έστω απαλλαγή από το βάρος των δανείων. Αυτός είναι ο θεμέλιος λίθος του σχεδίου «διάσωσης»
Συμπερασματικα:
Αυτο σημαινει οτι αυτη τη στιγμη βρισκομαστε σε καθεστως πτωχευσης εφοσον ειμαστε στη διάθεση των δανειστών της και των επιτρόπων τους.Και αυτο διοτι στην Ελλάδα δεν θα επιτραπεί να προχωρήσει σε επίσημη χρεωκοπία.δηλαδη να μη μπορει πληρώσει τους δανειστές της σε ρευστό.
Οποτε δεν μπορει να υπαρξει χρεωκοπεια υπο την εννοια που σκεφτεσαι,παυση πληρωμων-δεσμευση καταθεσεων. Μια χώρα προχωρά σε μονομερή παύση πληρωμών ακριβώς επειδή δεν θέλει να της επιβληθεί ή να αναγκαστεί από την αγορά να κηρύξει πτώχευση.
Θεωρητικα βεβαια κατι τετοιο θα μπορουσε να συμβει μονο αν αποτυγχανε και το ΔΝΤ.Οποτε και τα αποτελεσματα θα ηταν να φορολογήσει, να πάρει ένα ποσοστό από τις καταθέσεις, να πάρει ένα ποσοστό από καταθέσεις πάνω από ένα ύψος, ή που ανήκουν σε μία κατηγορία προσώπων.
Η Αργεντινη προχωρησε σε επίσημη χρεωκοπία,οποτε και υπηρξε δεσμευση καταθεσεων σε προσπαθεια να σταθεί η χώρα και ο λαός της στα πόδια του,χωρις να εχει το "βαρος" του δανειου,και τελικα μαλλον απετυχε αυτη η προσπαθεια για ανασυσταση του κρατους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν ξέρω κατά πόσο θα επιτύχει το ΔΝΤ. Συζητιέται ότι δεν θα πάρουμε την 3η δόση τον Νοέμβριο γιατί τα μέτρα δεν αποδίδουν. Θα δείξει

Ο Θεος βοηθός

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 18:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παντως οι αποψεις στη βουλη ηταν αποψεις που περνουν απο το μυαλο ολων νομιζω οποτε σωστα ειπωθηκαν. Στην ουσια : 1) προσφυγη στο ΔΝΤ αλλα με προυποθεσεις πανω στα φορολογικα μετρα.2)προσφυγη στο ΔΝΤ διοτι δεν υπαρχει λυση να γινει ανασυσταση χωρις να προχωρησουμε σε χρεωκοπεια .3)αποφυγη του ΔΝΤ καθως υπαρχει σοβαρο αποθεμα για αποτελεσματικη διεξοδο και ανασυσταση.

Σε καθε περιπτωση
Παράθεση:
Ο Θεος βοηθός

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2008, 16:37
Δημοσ.: 921
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=140401&cid=6

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Να τα μας...αρχίσαμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 27 Σεπ 2009, 20:34
Δημοσ.: 360
Τοποθεσια: Εκάλη-Κορινθος
Παντος 1 εχω να πω. Τη χρεοκοπία δεν τη γλυτωνουμε με κανένα τροπο, απλως με το Δ.Ν.Τ πηραμε μια μικρη παράταση, για 1-2 χρονια. Οπότε αυτό με τη δεσμευση των καταθέσεων μάλλον θα συμβει αλλά όχι τωρα. Μετα απο 2 χρόνια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 23:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 20 Σεπ 2009, 16:40
Δημοσ.: 367
Τοποθεσια: πειραιάς
Νατάλια Φουρκάδε, Αργεντινή
"Οι τράπεζες κατέβασαν ρολά. Δεν μπορούσε κανείς να πάρει τα χρήματά του. Ο κόσμος, λέει, δεν ήταν υποψιασμένος. «Οι πλούσιοι ήξεραν και είχαν στείλει τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό"

http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81% ... F%82%C2%BB

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2010, 23:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εχω την εντυπωση οτι αν ληφθουν και νεα φορολογικα μετρα τοτε ο κοσμος θα υποψιαστει οτι το ΔΝΤ δεν επιτυγχανει στην μειωση του ελειματος και τοτε ολοι θα σπευσουν να μεταφερουν τα χρηματα τους (ηδη και πολλοι το σκεφτονται),οποτε πλεον σιγουρα το ΔΝΤ θα αποτυχει.Και αυτο εξαιτιας του γεγονοτος οτι στην Ελλαδα γνωριζουμε τις συνεπεις στην Αργεντινη κτλπ.Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι επομενες κινησεις θα εχουν πολυ μεγαλη σημασια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2010, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αρκετές ενδείξεις έχουμε μου φαίνεται...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιουν 2010, 02:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 11 Δεκ 2006, 21:04
Δημοσ.: 275
Τοποθεσια: Μαρούσι
http://www.lifo.gr/mag/columns/2944

Για πειτε μου τη γνωμη σας..........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιουν 2010, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 11 Νοέμ 2009, 19:37
Δημοσ.: 286
Τοποθεσια: Ζωγράφου
εγώ από κύπρο είμαι γιαυτό θα πω απλά τη γνώμη μου, χωρίς να έχω ζήσει πιο παλιά στην ελλάδα.

κατεμένα εδώ και σαράντα χρόνια λίγοι κλέβουν και πολλοί πληρώνουν. τόσο καιρό κανείς δν αντιδρούσε. όλα ήταν ρόδινα. έγιναν οι ολυμπιακοί, (ακόμη χρωστά το κράτος) και όλοι ήταν ευτυχισμένοι. και ξαφνικά ψάχνουν τους ένοχους που οδήγησαν την χώρα ένα βήμα από τη χρεωκοπία.

αρκετοί έχουν πεθάνοι, άλλοι λείπουν στο εξωτερικό και άλλοι ζούν ανάμεσα μας, αλλά κανείς δν τους ξέρει!

έχουν γίνει τόσα σκάνδαλα, έχουν κλαπεί εκατομμύρια ευρώ και τώρα θυμιθηκανε να τα ψάξουν. και ο λόγος είναι απλός. η χώρα κινδυνεέι. προσωπικά πιστεύω πως αν δν ερχότανε η οικονομική κρίση, κανείς δν θα τους αναζητούσε, και όλα θα ήταν όπως πριν.

επαναλαμβάνω, κύπριος είμαι. φέτος ήρθα για σπουδές. απλά εκφράζω την άποψη μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 79 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: