forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 17 Δεκ 2017, 13:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεκεμβριανα 2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Δεκ 2009, 21:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
StrangeAttractor έγραψε:
Θέλουμε τα πάντα!

Εικόνα

Dark Earl έγραψε:
Ειναι αδυνατον τα παιδια ενος βουλευτη να ειναι πολιτικα συνηδητοποιημενα;

Όχι, αλλά είναι σίγουρα ειρωνικό. Παιδιά που τρέφονται και ζουν από το ίδιο το σύστημα να παριστάνουν τους πολέμιους του συστήματος και να επιζητούν την κατάλυσή του? Εγώ το βρήκα αρκετά αστείο.
:P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Δεκ 2009, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
mariaaa έγραψε:
τι να σου πω... απο οτι εχω διαβασει κ μου ειπε ενας φιλος μου αστυφυλακας που ετυχε κ ηταν παρων..οτι υπηρχαν κροτιδες... ας παρακαμψουμε το περιστατικο με το στεκι..στο δημαρχειο τι εγινε...? φυσηξε δυνατα..? κ δεν ειπε κανενας οτι απαγορευονται να εχουν πολιτικες θεσεις τα ''βολεμενα'' παιδια... θυμο να μν εχουν,κ να μν βγαινουν να τα σπανε επειδη ξερουν οτι κανενας δν θα τους πειραξει... εμενα αυτο μου δειχνει οτι προκειται για ασεβη ατομα... δεν εχουν κανενα λογο να συμπεριφερονται ετσι... κ δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη αυτη..''τα εχω ολα..τους κανω οτι θελω..ας βγω τωρα να τα σπασω κ να το παιξω κ αναρχικος να μν νομιζουν οτι ειμαι το παιδακι του μπαμπα..να πουν οτι κανω κατι..κ αργοτερα οταν μεγαλωσω θα μου βρει κ μια ωραια δουλιτσα ο μπαμπας..'' ωραιοι υποκριτες...

Οταν εχουν συλληφθει ατομα και κατηγορουνται για κακουργηματα,ειναι λογικο να υπαρξει αντιδραση,εξου κι η καταληψη του δημαρχειου.Kαι γιατι υποθετεις οτι αυριο θα τα βολεψει ο πατερας τους βρισκοντας τους δουλεια;Δεν μπορουν να ειναι ανεξαρτητοι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Δεκ 2009, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 124
οκ... μν τρελαθουμε τωρα... τι ειδους αντιδραση αυτη... δηλ οποιος συλαμβανεται κ κατηγορειται πρεπει καποιος αλλος να κανει καταληψη οπου βρει κ να τα σπασει..??? κατηγορεισαι..αντιμετωπισε τις κατηγοριες..κ προχωρα... τεσπα... δν λεω,μπορει να ειναι ανεξαρτητα τα παιδια... κ εδω θα φανει... αλλα οπως φαινεται σε τετοιες περιπτωσεις παρατηρειται το εξης παραδοξο..αυτα τα ''βολεμενα'' παιδακια απο ανεξαρτητοι κ αναρχικοι γινονται κοτες κ επικαλουνται το ονομα του μπαμπα ή της μαμας ή του θειου κ την επομενη κ μεθεπομενη μερα ξανα στα σπιτακια τους... ενω το παιδακι με τα πρασινα παπουτσια κ αλλοι που δεν ειχαν τα μεσα αντιμετωπισαν τη δικαιοσυνη κτλ... τι να πω... περιεργα πραγματα... κ περιεργα συμπερασματα βγαινουν...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Δεκεμβριανα 2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 00:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
Τα Δεκεμβριανά ήταν άλλη ιστορία, καμία σχέση. Καλή ανάρρωση στη μαθηματικό Αγγελική Κουτσουμπού. Οι μοτοσυκλέτες κατά διαδηλωτών είναι εξίσου πρωτοφανείς με τις καδρονιές στα Προπύλαια (περαστικά και στον πρύτανη).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 02:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 216
Τοποθεσια: η' της Τροπιδος
Είναι πολύ καλό όταν δεν γνωρίζεις για κάτι να μην το αναφέρεις καθόλου. Και προφανώς όταν η μόνη σου πληροφόρηση είναι απο τα media (φερέφωνα της αστυνομίας) δεν γνωρίζεις τίποτα. Όσοι ήταν στο δρόμο σήμερα είδαν τι θα πει αστυνομικό κράτος. Ο πρύτανης απο μισοπεθαμένος έγινε σοβαρα τραυματισμένος και τώρα φτάσαμε στις εκδορές...

Τέλος πάντων δεν έχω όρεξη να αντιπαρατίθεμαι με απαθέστατα μίζερα άτομα που βλέπουν τηλεόραση και σχολίαζουν τα πάντα, ενώ υπάρχει κόσμος εκει έξω που παίζει το κώλο του και αντιστέκεται. Η ιστόρια γράφεται στους δρόμους...

ΥΓ1: Απο τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα, η μολοτωφ δεν φτιάχνεται με κηροζίνη.
ΥΓ2: Ακόμα και στο σπίτι μου να έρθεις υπάρχουν άπειρα άδεια μπουκάλια που θα πάνε για ανακύκλωση.
ΥΓ3: Όλοι μιλάνε για τον πρύτανη, αλλα κανείς δεν μιλάει για τη γυναίκα (σημειωτέων ήταν και στην εξέγερση του πολυτεχνείου το 73) που είναι πολύ ασχημα μετα το χτύπημα των καμικάζι Δ που το είδαν άντρες (μετά βέβαια στο τρέξιμο ξεχάσανε και τις μηχανές τους πίσω....)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 02:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

StrangeAttractor έγραψε:
Τέλος πάντων δεν έχω όρεξη να αντιπαρατίθεμαι με απαθέστατα μίζερα άτομα που βλέπουν τηλεόραση και σχολίαζουν τα πάντα, ενώ υπάρχει κόσμος εκει έξω που παίζει το κώλο του και αντιστέκεται. Η ιστόρια γράφεται στους δρόμους...

Unwarranted Self-Importance

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 03:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 216
Τοποθεσια: η' της Τροπιδος
Γι αυτό που ρώτησε ο theodore:
Κανείς δεν είπε οτι μια πορεία έχει ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Ένας αστυνομικός δεν πρόκειται να έχει ποτε την αλληλεγγύη μου όχι γιατι είναι κακός άνθρωπός αλλα γιατι είναι προδότης της τάξης του.

Τώρα περι ανυποψίαστου κοσμάκη και καταστροφές περιουσιών δεν έχω να πω τίποτα, η χαζός είσαι η κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.

noxteryn
Μάλιστα 20.000 κόσμου σήμερα ήταν ποζεράδες...

Έχω μανία καταδίωξης όταν

-είμαι φοιτητής και πρέπει να αποδείξω σε μερικούς καθηγηταράδες οτι ξέρω ένα μάθημα με μια χαζή εξέταση
-κάνω δύο δουλείες οπού τα αφεντικά μου πιάνουν το κώλο και πρέπει να λέω και ευχαριστώ
-τρώω ξύλο και δακρυγόνα απο προστάτες του πολίτη
-με βομβαρδίζουν με χιλιάδες διαφημίσεις για το πως πρέπει να ζήσω,να διασκεδάσω, να ερωτευτώ ...
-απο παιδί μου λένε για τη παρτίδα και το έθνος και τους κακούς τούρκου
-απο παιδι μου λένε για θεούς και δαίμονες και οτι θα πάω στη κόλαση
-απο παιδί μου λένε για τη δημοκρατία και την ελευθερία που έχω να ψηφίζω μια φορά κάθε 4 χρόνια τον πιο άξιο πολιτικό
-μου λένε να βρώ μια μου**ρα να έχω για γκόμενα, έτσι κάνουν οι άντρες
-θα δουλεύω σαν σκυλί μέχρι τα φεύγα μου για ένα κόμματι ψωμί
.
.
.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 03:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν είναι θέμα ποζεριάς, είναι θέμα ναρκισσιμού. Ο αριθμός των διαδηλωτών, από την άλλη, είναι θέμα μιμητισμού. Όσο και να το πιστεύεις ή να το διαλαλείς, δεν είσαι ήρωας ούτε ξεχωριστός. Αντιθέτως, κάνεις ζημιά στην κοινωνία που προσπαθείς να σώσεις, ακριβώς επειδή αντιδράς προβλέψιμα και βραχυπρόθεσμα, και μετά έρχεσαι εδώ και παραπονιέσαι για το πώς οι μπάτσοι, το κράτος, και τα media, σε κέρδισαν στο ίδιο τους το παιχνίδι.

Με όλα τα points που αναφέρεις, συμφωνώ. Άλλωστε, δε λες κάτι νέο, αυτά τα γνωρίζει οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος με το που μπαίνει στην εφηβεία. Πάντα υπάρχουν flaws σε μια κοινωνία (υπάρχουν δεκάδες οικονομολογικά θεωρήματα που το αποδεικνύουν), αλλά αυτό που εσύ αποκαλείς "αγανάκτηση" και "αγώνα", εγώ το αντιλαμβάνομαι ως "παιδάκι που κλαίει και χτυπιέται επειδή δεν του πήραν παγωτό". Αν θέλεις να αλλάξεις τα πράγματα, χρησιμοποίησε το μυαλό σου για αλλαγή και σχεδίασε κάποια στρατηγική. (Προσωπικά, προτιμώ να προσαρμόζομαι στο σύστημα και να κερδίζω όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτό. Αν όλοι σκέφτονται έτσι, μέσω του ανταγωνισμού η κοινωνία προοδεύει.)

Πραγματικά αναρωριέμαι, εφόσον λες ότι κάθε φορά που πηγαίνεις σε πορείες τρως ξύλο και χημικά χωρίς να προκαλέσεις κανέναν και μετά τα μέσα ενημέρωσης σε παρουσιάζουν ως τον κακό της υπόθεσης, κάνοντάς σε να χάνεις πολύτιμο έδαφος στον αγώνα δημοσίων σχέσεων, μαζόχας είσαι και ξαναπάς? Γιατί δεν αλλάζεις τακτική?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 27
Τοποθεσια: Αθήνα
Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι είναι ντροπή να ονομάζουμε τα περσινά γεγονότα Δεκεμβριανά. Είναι κρίμα να σπηλώνουμε τα πραγματικά Δεκεμβριανά αλλά να χάνεται και η αξία της χαμένης ψυχούλας του Αλέξανδρου!!!
Βρε StrangeAttractor αφού έχεις χοντροπρόβλημα με αυτά που γίνονται γύρω σου σε τούτη δω τη χώρα γιατί δεν πας σε άλλη που ίσως να σου αρέσει περισσότερο;Και ειλικρινά δεν στο λέω κακοπροαίρετα, αλλά εγώ ξέρω ότι όταν δεν σου αρέσει κάτι το αλλάζεις δεν αλλάζεις τα φώτα των γύρω σου ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
StrangeAttractor έγραψε:
Γι αυτό που ρώτησε ο theodore:
Κανείς δεν είπε οτι μια πορεία έχει ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Ένας αστυνομικός δεν πρόκειται να έχει ποτε την αλληλεγγύη μου όχι γιατι είναι κακός άνθρωπός αλλα γιατι είναι προδότης της τάξης του.
Θυμήσου το αυτό όταν θα πάρεις τηλέφωνο το 100 για ληστεία, καταστροφή περιουσιακών στοιχείων, όταν θα χτυπήσουν άγνωστοι κάποιο πρόσωπο που αγαπάς. Εκτός βέβαια αν επιδιώκεις να μην αισθάνεσαι.
StrangeAttractor έγραψε:
Τώρα περι ανυποψίαστου κοσμάκη και καταστροφές περιουσιών δεν έχω να πω τίποτα, η χαζός είσαι η κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.
Χαζός είμαι, αυτό όμως νομίζω δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να συζητάω μαζί σου και να ρωτάω. Από όσο θυμάμαι ειδικά πέρσι έγιναν τρομερές καταστροφές περιουσιών, υπάρχουν καταστήματα που ακόμη δεν έχουν ανοίξει, αλλά και κάποια που δεν θα ανοίξουν ποτέ.
Μπορείς να μου πεις πως αυτοί που τα έσπασαν/έκαψαν, βοήθησαν τους ανθρώπους χάνοντας την δουλειά τους;

Η βία θα φέρει βία, έχε το υπόψη σου, όσο οργανώνονται οι μεν τόσο οργανώνονται οι δε. Οι καταστροφές προκαλούν ένα αστυνομοκρατούμενο κράτος, και σε αυτό δεν φταίει η αστυνομία αλλά αυτοί που καταστρέφουν. Μας καταδικάζουν σε κάτι που καταδικάζουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Πρωϊνή δήλωση του Καρατζαφέρη - Γιατί αυτός που βλέπει να έρχεται μια μηχανή δεν κάνει μισό βήμα πίσω;

WTF? :?

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 164
Τοποθεσια: βριλησσια
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ=ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ΠΑΟΚΙ έγραψε:
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ=ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

Ναι ρε,γι'αυτο τους σαπιζουν στο ξυλο και τους σκοτωνουν,για το καλο τους...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 19:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 164
Τοποθεσια: βριλησσια
το πασοκ θελει να δωσει δικαιωμα ψηφου στα παιδια των μεταναστων που εχουν γεννηθει στην ελλαδα
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2009, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ΠΑΟΚΙ έγραψε:
το πασοκ θελει να δωσει δικαιωμα ψηφου στα παιδια των μεταναστων που εχουν γεννηθει στην ελλαδα
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Ναι,και που ειναι το προβλημα;
Τι να ερθω να παρω;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 42 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: