forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 18 Οκτ 2017, 22:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 155 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μέθοδοι επηρεασμού νέων φοιτητών. Εγγραφές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2009, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3624
Τοποθεσια: Αθήνα
Σήμερα Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου είδα στους διαδρόμους του Τμήματος Μαθηματικών μία μίζερη κατάσταση με αφίσες κομμάτων. Λέω μίζερη διότι οι αφίσες δεν είχαν κάποιο πολιτικό έστω μήνυμα. Είμαι υπέρ της διακίνησης ιδεών στο Πανεπιστήμιο, το είχα γράψει άλλωστε και παλαιότερα, ούτε ζητάω να φύγουν οι αφίσες. Όμως καλώ τις φοιτητικές και κομματικές παρατάξεις να εξηγήσουν εδώ γιατί διαλέξανε την μέθοδο αυτή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μέθοδοι επηρεασμού νέων φοιτητών. Εγγραφές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Επίσης, οι αφίσες πάνω στα παράθυρα, έχουν και κάποιο κρυφό μήνυμα; Ας πούμε, ότι κοιτώντας αυτές χάνει κανείς οτιδήποτε φωτεινό θα μπορούσε να δει;

Ας εκφράζουν οι αφίσες κάτι αξιόλογο κι ας το εκφράζουν στα σωστά σημεία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Somewhere in Time The Final Frontier
Κρίμα τόσο χαρτί,κρίμα τόσα λεφτά πάνε τσάμπα!!!
χτες που μπήκα στο κτήριο από την κεντρική είσοδο ένοιωθα λες και μπαίνω σε τυπογραφείο όλη σκάλα καλυμμένη με αφίσες αλλά η υπόθεση είχε και ακόμα πιο μίζερη κατάληξη μπροστά από την είσοδο του αμφιθεάτρου 22 ένα βουνό από κατεστραμμένες αφίσες πετάμενες κάτω έκλειναν την είσοδο έπρεπε να περάσεις από πάνω τους για να μπεις :cry: :cry:
να σας δώσω και μια ιδέα στις τουαλέτες χαρτί δεν έχει γιατί δεν βάζετε και εκεί τουλάχιστον θα φανεί χρήσιμο :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 233
Κύριε Ράπτη δυστυχώς, η πρόθεση των παρατάξεων δεν είναι καλοπροέραιτη. Οπότε δεν πρόκειται να καταφέρουμε κάτι. Αν δείτε πόσα διαφορετικά επιχειρήματα έχουν προβληθεί σε άλλο post που υποστηρίζουν γιατι δεν πρέπει να υπάρχουν στον τοίχο τέτοιες αφίσες (ή έστω να περιοριστούν πίσω απο τους πάγκους τους) και το μοναδικό επιχείρημα της άλλης πλευράς ειναι¨"ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΦΙΣΕΣ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ;;; ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΑΦΙΣΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ???"...
Τι να τους πεις μετά;;; Δεν υπάρχει λογική...
Μετά στο πάνε στο αρθρο 16... Και βγαινουν και απο πανω.... :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 767
οι εγγραφες ειναι ενα διαφορετικο κομματι της χρονιας οπως και οι εκλογες.αυτο που λες Μaidenas για το να περιοριστουν οι αφισες στους παγκους των παραταξεων κατα τη διαρκεια της χρονιας το εχω γραψει εγω παλαιοτερα και θα γινει πραξη απο την πασπ οπως και τα προηγουμενα χρονια.τωρα το πως θα πειστουν και οι υπολοιπες παραταξεις να το ακολουθησουν αυτο φετος θα κριθει και απο την κινητοποιηση ανεξαρτητων φοιτητων.πχ αν κατα τη διαρκεια της χρονιας γινει κινηση απο εμας προκειμενου και επισημα να μην υπαρχουν παντου αφισες,θα ηθελα τοτε ολοι να ειστε παροντες σε αυτο και να μας στηριξετε...λιγο συναινεση δεν βλαπτει αλλωστε.
προφανως τωρα οι αφισες δεν υπαρχουν ωστε να στρεψουν τον νεοεισηχθεντα φοιτητη προς ενα πολιτικο χωρο ουτε να τον ''προσηλυτισουν'' γιατι δεν ειναι κανεις και τοσο κουτος ωστε να πειστει ετσι.
ξεκαθαρα οι αφισες αυτην την περιοδο υπαρχουν για το ''φαινεσθε''.το ουσιαστικο ομως και αυτο που αφορα τους φοιτητες ειναι το ''ειναι'' μιας παραταξης το οποιο πιο πολυ με καιει εμενα προσωπικα.δηλαδη προτιμω να κανετε καποιοι κριτικη για τις αφισες αυτου του 3ημερου και την υπολοιπη χρονια να ειστε ικανοποιημενοι απο την δραση μας στα οργανα συνδιοικησης.
crube εχεις δικιο αλλα αν εχει σημασια ποσες αφισες καταναλωνονται ακομα μεγαλυτερη σημασια εχει ποσες αφισες ανακυκλωνονται ωστε να μην πηγαινει τσαμπα το χαρτακι στα Ανω Λιοσια.υπαρχουν μπλε καδοι στην εισοδο του μαθηματικου και εκει καταληγουν οι περισσοτερες αφισες ειτε απο εμας ειτε απο τις καθαριστριες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 115
Τοποθεσια: N.Smirni/Athens
Και οι αφίσσες πρέπει να είναι δηλαδή και πάνω στα παράθυρα?Εξ άλλου δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα εχει να "ντύσετε" όλο τον τοίχο με αφίσσες..Δηλαδή αν ήταν μία δεν θα τη βλέπαμε?

"system of a down

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι θεωρω γελοιο με το που πας να μπεις μεσα στο κτιριο να στην πεφτουν απο τριγυρω ατομα διαφορων παραταξεων για να σε "βοηθησουν" στην εγγραφη και να προσπαθησουν να σε χωσουν στην Χ παραταξη.Αν ο αλλος θελει να μπει στην παραταξη θα ερθει απο μονος του,δεν χρειαζεται να πας απ'την πρωτη μερα να τον κυνηγας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 19:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

dark το να βοηθουν τη μερα των εγγραφων μεγαλυτεροι φοιτητες αλλους φοιτητες δεν το θεωρω κακο.αλλωστε στις εγγραφες ειναι 3 μελη της γραμματειας τα οποια εχουν πανω απο το κεφαλι τους 100 ατομα ημερησιως και λογικο ειναι να μην την παλευουν και αυτοι.πιστευω οτι αν δεν ηταν μεγαλυτεροι φοιτητες να δειξουν 5 πραγματα στους πρωτοετεις οι εγγραφες δεν θα τελειωναν ουτε μεχρι τις 5 το απογευμα.
αυτο που θεωρω γελοιο ειναι να γνωριζουν καποιοι τους πρωτοετεις φοιτητες και να τους φιλανε σταυρωτα λες και ειναι χαμενος συγγενης απο την Μ.Ασια .Αυτο ειναι γελοιοτητα και ξεφτιλα και ειμαι μαζι σου...
Υ.Γ θελω να γραψω και αλλα αλλά εχω δουλεια θα επανελθω το βραδυ. :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
Κι εγω εκανα περσι εγγραφη κι ηταν και καποιο ατομο απο παραταξη που με "βοηθουσε" αλλα δεν μπορω να πω οτι χρειαστηκα ιδιαιτερη βοηθεια περα απ'το οτι δεν ειχα στυλο μαζι μου...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 582
Πραγματικα ειναι γελοιο να υπαρχουν αφισες στα παραθυρα κ ειναι κατι παραπανω απο προσβλητικο για οσους το κανουν.

"Το κελί γίνεται φίλος μα γίνεται κι εχθρός
Αδερφός γίνεται ο δρόμος κι ο κόσμος ουρανός
Τελικός προορισμός μοναχικός μα δεν πειράζει
Το ταξίδι τώρα πια δε με τρομάζει"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς giannis_7:

Για αυτό που θα ήθελα να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου είναι ότι διατυπώνεις τη σκέψη να μην πετάξεις στα σκουπίδια τις αφίσες αλλά να τις πας στην ανακύκλωση. Μακάρι και οι άλλοι να το κάνουν αυτό

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

κυριε Ραπτη δεν χρειαζεται να μου δινετε συγχαρητηρια για το αυτονοητο παντως αφου μου δινετε την ευκαιρια να πω οτι η ανακυκλωση δεν αφορα μονο τις αφισες και μονο τις παραταξεις.Η ανακυκλωση ειναι τροπος ζωης και το εχω καταλαβει εδω και μερικους μηνες που την εφαρμοζω σπιτι μου και ο καθε πολιτης οφειλει να κανει ανακυκλωση.Πριν μερικους μηνες αρχισε να εφαρμοζεται η ανταποδοτικη ανακυκλωση.προκειται για καποια σημεια στην αθηνα με την μορφη περιπτερου στα οποια μπορει ο καθενας να κανει ανακυκλωση ολων των προιοντων και μπορει να προσφερει ενα αντιτιμο για τα αντικειμενα που ανακυκλωσε, στο χαμογελο του παιδιου.καλο ειναι να το ψαξει οποιος ενδιαφερεται να κανει ανακυκλωση γιατι ειναι πολυ σημαντικη πρωτοβουλια και πανω απο ολα ειναι ο προσωπικος αγωνας του καθενος μας για την προστασια του περιβαλλοντος.
Αυτα παω να δω την ολυμπιακαρα... :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2009, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Λοιπόν είτε νικήσει είτε χάσει η ομάδα σου κάνε και το εξής: Βρες διευθύνσεις στις οποίες μπορεί να γίνεται η ανακύκλωση αυτή που περιγράφεις. Γράψε τα ευρήματά σου στο ΦΟΡΟΥΜ κάπως οργανωμένα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2009, 00:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Κέντρα ανταποδοτικής ανακύκλωσης

Υπάρχουν 25 ολοκληρωμένα κέντρα ανταποδοτικής ανακύκλωσης σε πλατείες σε όλη την έκταση του Δήμου, στα οποία συλλέγονται ξεχωριστά πλαστικά μπουκάλια, γυάλινα μπουκάλια, μεταλλικοί περιέκτες, χάρτινες συσκευασίες και ειδικά απορρίμματα όπως κινητά τηλέφωνα. Με την ανακύκλωση των απορριμμάτων τους στο σύστημα αυτό οι πολίτες είτε κερδίζουν εκπτωτικά κουπόνια είτε κάνουν δωρεά το χρηματικό ποσό υπέρ κοινωνικών σκοπών

Παροτι το εψαχνα καιρο δεν εχω βρει μια διευθυνση που να ανεφερει τις οδους στις οποιες βρισκονται τα κεντρα,αν καποιος που ειναι πιο expert στο internet τις εχει βρει ας το ανεβασει.

Τα κεντρα που εχω βρει εγω βρισκονται.
1)πλατεια Ομονοιας
2)Πειραιως κοντα στη σταση Θησειο του ηλεκτρικου
3)απεναντι απο τον σταθμο Λαρισσης
4)Ευελπιδων και Μαυρομματαιων (λιγα στενα κατω απο τα δικαστηρια)
5)λεωφορος Αλεξανδρας και Δαρβακη (λιγο κατω απο τη διασταυρωση Αλεξανδρας-Χ.Τρικουπη)
6)Αλεξανδρας και Βασ. Σοφιας
7)Βασ. Σοφιας λιγο πριν την αμερικανικη πρεσβεια

Υπαρχουν 25 απλα αυτα μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη.Επισης υπαρχουν 5 κεντρα στον Πειραια.Ενα σιγουρα ειναι απεναντι απο το Δημοτικο θεατρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2009, 00:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 233
Ένα πράγμα ακόμα που δεν μου αρέσει καθόλου... Όχι απλώς δεν μου αρέσει, αλλά το συχαίνομαι είναι για οτιδήποτε καλό μπορεί να συμβεί στη σχολή να υπερυφανεύονται οι παρατάξεις για τα "κατορθώματα τους"... Την απόφαση την παίρνει ο φοιτητικός σύλλογος με τις ψήφους του. Τις ψήφους των ανένταχτων φοιτητών τις εκμεταλεύεστε για να αναδείξετε ο καθένας τις παρατάξεις σας.

Και να σου πω ρε giannis_7... Και γω είχα μιλήσει ως ανεξάρτητος στην Γενική Συνέλευση για το πολυτεχνείο πέρυσι και το είχα προτείνει αυτό αλλά κανείς δεν πήρε θέση... Γιατί άραγε;;; Είχες άλλη γνώμη τότε;;;

Παράθεση:
πχ αν κατα τη διαρκεια της χρονιας γινει κινηση απο εμας προκειμενου και επισημα να μην υπαρχουν παντου αφισες,θα ηθελα τοτε ολοι να ειστε παροντες σε αυτο και να μας στηριξετε...λιγο συναινεση δεν βλαπτει αλλωστε.

Και δεν ντρέπεσαι να το λες;;; Για να υπερηφανεύεσαι μετα ως ΠΑΣΠ οτι καταφέρατε να περιορίσετε τις αφισες και να καπελώνεται ολόκληρο τον φοιτητικό σύλλογο;;;

Οι αφίσες είναι καθαρά προπαγανδιστικές και να προκαλούν ιδεολογική τρομοκρατία.... Ενας πρωτοετής φοιτητής αμα δει ολοκληρο πανεπιστήμιο να κατακλύζεται απο αφίσες μιας "άλφα" παράταξης αμέσως θα καταλάβει οτι αυτή η παράταξη είναι που κάνει κουμάντο. (Όχι οτι είναι και έτσι)...

Είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχετε καθόλου καλές προθέσεις... Και οι φοιτητές θα πρέπει να σας απομονώσουν ώστε να μην έχετε λόγο ύπαρξης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 155 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: