forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 18 Οκτ 2017, 22:08

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τσιγάρο...ΤΕΛΟΣ;;;!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Ιούλ 2009, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Γιατί εμείς που καπνίζουμε είμαστε χαραμοφάιδες και γουρούνια που ζούμε απο τη δουλειά των υπολοίπων, που μένουν καθαροί απο την πανούκλα του τσιγάρου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Ιούλ 2009, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
Dark Earl έγραψε:
giannis_7 έγραψε:
θελω να δω την επομενη γενικη συνελευση φοιτητων.....τπτ αλλο.....θα γελασουμε.... :lol:

μα ηδη απαγορευοταν το καπνισμα εντος των αμφιθεατρου,απλα κανεις δεν το τηρουσε,και μαλλον ετσι θα συνεχισουν να κανουν...

το ξερω απλα πιστευω θα ειναι ενα επιπλεον κινητρο για τους μη καπνιστες να διεκδικησουν το αυτονοητο (οσο και αν με χαλαει... :P )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Ιούλ 2009, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2008, 12:31
Δημοσ.: 260
Τοποθεσια: Belgique
Παιδιά οι επίσημες αναφορές κάνουν λόγο για 3500 νεκρούς παθητικούς καπνιστές το χρόνο παγκοσμίως..Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω..Τώρα σε σχέση με τις συνελεύσεις αν ήταν μόνο το τσιγάρο το πρόβλημα των συνελευσεών μας, θα είχαμε τις πιο ουσιαστικές και λειτουργικές συνελεύσεις του κόσμου, δεν πιστεύω να σταματήσει το κάπνισμα σε οποιαδήποτε συνέλευση σε οποιαδήποτε σχολή..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 00:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2009, 16:56
Δημοσ.: 365
Κοίτα, προσωπικά δεν καπνίζω και δε μου αρέσει σα συνήθεια, αν και κάνω κανένα εδω κει.. Αλλά δε μπορώ να μην σου πω πως, οκ υπάρχουν 3500 νεκροί παθητικοί καπνηστές.. Μπορείς μήπως πόσους νεκρούς συνεπηβάτες σε τροχαία που εύτεγε ο άλλος έχουμε; Μήπως να απαγορεύσουμε και την οδήγηση;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 00:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
bartok318941 έγραψε:
Παιδιά οι επίσημες αναφορές κάνουν λόγο για 3500 νεκρούς παθητικούς καπνιστές το χρόνο παγκοσμίως..

Nope.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

noxteryn έγραψε:
bartok318941 έγραψε:
Παιδιά οι επίσημες αναφορές κάνουν λόγο για 3500 νεκρούς παθητικούς καπνιστές το χρόνο παγκοσμίως..

Nope.

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά το γεγονός είναι ότι πράγματι άνθρωποι πεθαίνουν ως αποτέλεσμα του παθητικού καπνίσματος, μάλιστα αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται ότι σε περιοχές έντονης έκθεσης σε καπνό η αναλογία είναι ο παθητικός καπνιστής να έχει κάνει 6 τσιγάρα τον χρόνο, αυτό όπως και να το κάνουμε είναι παραβίαση της ελευθερίας των άλλων..Όσο για το θέμα της οδήγησης, σαν προκαλέσεις κάθε είδους ατύχημα υπάρχει αντίστοιχη τιμωρία, αν δλδ δεν προσέχεις πώς οδηγάς (αντίστοιχα πώς καπνίζεις) επέρχεται η απαγόρευση..Η αλήθεια είναι υπάρχει έντονα η αίσθηση ρατσισμού απέναντι στους καπνιστές, αλλά το ίδιο μπορούν να πουν σε σχέση με την ελευθερία τους όσοι δεν καπνίζουν, για παράδειγμα σε κλειστές καφετέριες και φυσικά..στο αμφιθέατρο μας κατά την διάρκεια συνελεύσεων!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Dude, υπάρχει κάτι που λέγεται statistical relevance. Έξι τσιγάρα το χρόνο? Seriously? Σιγά τη ζημιά. Είναι παράλογο να δημιουργήσεις νομοθεσία και να διχάσεις τον πληθυσμό σου για κάτι τόσο ασήμαντο. Μια βόλτα στην Ομόνοια θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα από πλευράς υγείας. (Και αν τους νοιάζει τόσο πολύ υγεία των ανθρώπων, ας αρχίσουν να επιτρέπουν τη χρήση των μηχανών Diesel στα IX.)

For the record, δεν καπνίζω, και απεχθάνομαι τη μυρωδιά του καπνού, τόσο στον αέρα, όσο και στα ρούχα μου ή στα μαλλιά μου. Αλλά δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει νόμος που απαγορεύει κάτι, μόνο και μόνο επειδή "με χαλά".

Όταν εγώ κάθομαι στο λεωφορείο, και ο διπλανός μου βήχει εκρηκτικά χωρίς να καλύπτει το στόμα του, νιώθω αρκετές εκατοντάδες φορές περισσότερο κίνδυνο για την υγεία μου από ό,τι όταν αναπνέω καπνό. Δεν πρόκειται να ζητήσω να ποινικοποιηθεί το βήξιμο χωρίς προστασία, απλώς θα γυρίσω και θα του πω: "Ρε μπίχλα, δεν ξέρεις να καλύπτεις το στόμα σου όταν βήχεις?" Ομοίως, όταν βρίσκομαι σε πολύ κλειστό χώρο, και ένας τυπάς με έχει ντουμανιάσει με το τσιγάρο του, θα του πω κάτι αντίστοιχο. Είναι θέμα ευγένιας, όχι νομοθεσίας, και έχω γνωρίσει αρκετούς καπνιστές που σέβονται τους μη-καπνιστές.

By the way, μιας και αναφέρθηκε η παραγωγικότητα, να σημειώσω ότι όλες οι στατιστικές δείχνουν πως η απαγόρευση του καπνίσματος δε μειώνει τους καπνιστές, απλώς τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Και στο χώρο της εργασίας, όταν ο καπνιστής δε μπορεί να κάνει ένα γρήγορο διάλειμμα για να καπνίσει, η παραγωγικότητά του θα πέσει μέχρι και στο 50%.

Anyway, εγώ πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο πρακτικό να έβγαινε νόμος που θα ανάγκαζε το κτίρια να έχουν καλύτερο και αποδοτικότερο εξαερισμό. Αυτό θα μείωνε και τη μεταδοτικότητα των κοινών ασθενειών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
noxteryn έγραψε:
Dude, υπάρχει κάτι που λέγεται statistical relevance. Έξι τσιγάρα το χρόνο? Seriously? Σιγά τη ζημιά. Είναι παράλογο να δημιουργήσεις νομοθεσία και να διχάσεις τον πληθυσμό σου για κάτι τόσο ασήμαντο.
Ποιον πληθυσμό βλέπεις εσύ να έχει διχαστεί? Οι περισσότεροι συμφωνούν. Επειδή βλέπεις όλα αυτά τα 'σοβαρά' ρεπορτάζ που μεταδίδει η τηλεόραση (που δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί τώρα) περί καπνιστών και μη καπνιστών, πάει να πει ότι υπάρχει διχόνοια? Το τσιγάρο κάνει αποδεδειγμένα κακό στην υγεία, και δεν θέλω ούτε μισό τσιγάρο να αναγκάζομαι να καπνίζω τον χρόνο.
Μια χαρά είναι το μέτρο. Καιρός ήταν.

noxteryn έγραψε:
Μια βόλτα στην Ομόνοια θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα από πλευράς υγείας. (Και αν τους νοιάζει τόσο πολύ υγεία των ανθρώπων, ας αρχίσουν να επιτρέπουν τη χρήση των μηχανών Diesel στα IX.)

Συμφωνώ. Αλλά τι σχέση έχει αυτό? Επειδή υπάρχουν και άλλα πράγματα που κάνουν κακό στην υγεία μας, να μην ασχοληθούμε ούτε με το τσιγάρο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιούλ 2009, 20:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

nox έχεις δίκιο σε πολλά σημεία, ειδικά στο θέμα της παραγωγικότητας εν ώρα εργασίας είναι πολύ σημαντικό το θέμα, γτ σαν κάποιος στο άγχος απαντά με τσιγάρο και εσύ του το κόβεις είναι σίγουρα πολύ δύσκολο..Αλλά, θα επιμείνω στις θέσεις μου, τελικά δεν πρέπει να ρυθμιστεί ένα θέμα που αποδεδειγμένα προκαλεί προβλήματα υγείας;; Συμφωνώ πώς ίσως δεν είναι το καταλληλότερο μέτρο και ίσως αυξηθεί η συχνότητα του φαινομένου του καπνίσματος, ως κάτι που αποκτά τον χαρακτηρισμό του απαγορευμένου..Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα ήταν προτιμότερο..Αλλά δεν γίνεται να προσπερνάμε κάτι που κάνει κακό.

Υ.Γ. Το 6 τσιγάρα τον χρόνο το είδα στο κείμενο που έστειλες

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
noxteryn έγραψε:

By the way, μιας και αναφέρθηκε η παραγωγικότητα, να σημειώσω ότι όλες οι στατιστικές δείχνουν πως η απαγόρευση του καπνίσματος δε μειώνει τους καπνιστές, απλώς τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Και στο χώρο της εργασίας, όταν ο καπνιστής δε μπορεί να κάνει ένα γρήγορο διάλειμμα για να καπνίσει, η παραγωγικότητά του θα πέσει μέχρι και στο 50%.

Ο εργαζόμενος χάνει την παραγωγικότητα του κ όταν δεν έχει σεξουαλική ζωη!Δε χρειάζεται να κάνω την παρομοίωση...με πιάνεις!
Το θέμα δεν είναι επειδή υπάρχουν κ άλλα προβλήματα μεγαλύτερα του τσιγάρου,δε θα ασχοληθούμε κ με αυτό!Το θέμα είναι να λύνεται ένα ένα(αν κ ουτοπικό στην ουσία,ας προσπαθήσουμε να το εφαρμόσουμε σε χ βαθμό)
Κ όσο για το "Μπορείς μήπως πόσους νεκρούς συνεπηβάτες σε τροχαία που εύτεγε ο άλλος έχουμε; Μήπως να απαγορεύσουμε και την οδήγηση;" δεν απαγορέυεις την οδήγηση(μην το κάνετε μελοδραματικό)απλώς τιμωρείς τους "ενόχους".Όπως δεν απαγορέυεις ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΑΛΛΑ "ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ Ή ΙΔΩΤΙΚΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ"!
Δεν έγινε το κάπνισμα ακόμα παράνομο...απλώς περίορίζεται το που θα γίνετε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Δεκ 2008, 13:17
Δημοσ.: 3237
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
lazkan έγραψε:
Ο εργαζόμενος χάνει την παραγωγικότητα του κ όταν δεν έχει σεξουαλική ζωη!

Όλοι οι εργαζόμενοι έχουν σεξουαλική ζωή καθημερινά και με την κυβέρνηση και με τα αφεντικά τους (θέλοντας και μη...) :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 18 Νοέμ 2008, 00:23
Δημοσ.: 148
είμαι τόσο υπέρ που δεν πάει παραπάνω..!!κι ήδη χθες είδα σε μεγάλο κομμωτήριο να ζητείται από μία κυρία,η οποία πρέπει να ήταν και καλή πελάτισσα,να βγει εκτός του χώρου για να ανάψει το τσιγάρο που μόλις είχε βάλει στο στόμα της..
διάβασα με ενδιαφέρον όλα όσα έχουν γραφτεί παραπάνω, και για τη μείωση παραγωγικότητας λόγω της αφαίρεσης του δικαιώματος ενός σύντομου διαλείμματος-τσιγάρου, για την απειλή της υγείας των μη-καπνιζόντων κλπ..
μπορεί όσα επιχειρήματα κι αν σκεφτεί ένας που υποστηρίζει το συγκεκριμένο νόμο,άλλα τόσα να σκεφτεί κι ένας που είναι κατά..οπότε θέμα για συζήτηση υπάρχει..η δική μου γνώμη λοιπόν..υπέρ όσο δεν πάει!!και βασικά επειδή δεν υπήρχε σεβασμός στους ήδη υπάρχοντες κανονισμούς που περιόριζαν το κάπνισμα σε διάφορους χώρους (πχ νοσοκομεία,ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ κλπ),θεωρώ πως με το νέο αυτό νόμο,τουλάχιστον θα καλυτερεύσει η κατάσταση και θα υπάρξει διαφορά στους χώρους που ήταν ήδη υπό περιορισμό το τσιγάρο (αλλά μόνο στις πινακίδες,όχι στην πράξη!!)..δυστυχώς,δεν πιστεύω ότι θα εφαρμοστεί όπως ακριβώς προβλέπεται..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Με την απαγόρευση του τσιγάρου, θα επέλθει νομιμοποίηση της μαριχουάνας, ή ακόμα είναι πολύ συντιρητική αυτή η κοινωνία;

Προς αποφυγή παρεξηγησεων, δεν έχω κάνει και ούτε θέλω να κάνω χορτο, αλλα μου τη δίνει να συλλαμβάνονται άτομα και να στιγματίζονται επειδή έχουν μαζί τους ποσότητα μαριχουάνας( για προσωπική χρήση, όχι για εμπορία), ενώ μεγαλοβαποράκια την βγάζουν καθαρή, επειδή υποστηρίζουν με κοκαϊνες και άλλα όλο το σάπιο lifestyle αυτης της χώρας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 16:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
elohim64 έγραψε:
Με την απαγόρευση του τσιγάρου, θα επέλθει νομιμοποίηση της μαριχουάνας, ή ακόμα είναι πολύ συντιρητική αυτή η κοινωνία;

Προς αποφυγή παρεξηγησεων, δεν έχω κάνει και ούτε θέλω να κάνω χορτο, αλλα μου τη δίνει να συλλαμβάνονται άτομα και να στιγματίζονται επειδή έχουν μαζί τους ποσότητα μαριχουάνας( για προσωπική χρήση, όχι για εμπορία), ενώ μεγαλοβαποράκια την βγάζουν καθαρή, επειδή υποστηρίζουν με κοκαϊνες και άλλα όλο το σάπιο lifestyle αυτης της χώρας

Δε κατάλαβα τον τρόπο σκέψης σου,να νομιμοποιηθεί το "χόρτο",επειδή δεν συλλαμβάνονται οι έμποροι??Αν κ είναι Άλλη συζήτηση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

eliascm21 έγραψε:
noxteryn έγραψε:
Μια βόλτα στην Ομόνοια θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα από πλευράς υγείας. (Και αν τους νοιάζει τόσο πολύ υγεία των ανθρώπων, ας αρχίσουν να επιτρέπουν τη χρήση των μηχανών Diesel στα IX.)

Συμφωνώ. Αλλά τι σχέση έχει αυτό? Επειδή υπάρχουν και άλλα πράγματα που κάνουν κακό στην υγεία μας, να μην ασχοληθούμε ούτε με το τσιγάρο?

Καθόλου. Αυτό το επιχείρημα θα ήταν ηλίθιο. Εγώ απλώς ήθελα να δείξω πόσο ακίνδυνο είναι το παθητικό κάπνισμα σε σχέση με κάτι άλλο που συμβαίνει καθημερινά, το οποίο είναι πραγματικά επικίνδυνο (πχ αν μιλούσαμε για τα Κέντρα Υπερηψηλής Τάσης, θα έλεγα ότι η ακτινοβολία που δεχόμαστε από την τηλεόραση είναι πολύ πιο επικίνδυνη).

Εδώ επέρχεται το statistical relevance που ανέφερα νωρίτερα. Πάρα πολλά πράγματα της καθημερινής μας ζωής έχουν αρνητικές επιπτώσεις. Τα αυτοκίνητα μολύνουν τον αέρα, ο καφές προκαλεί καρκίνο, η δυνατή μουσική καταστρέφει την ακοή, το αλκοόλ προκαλεί τρακαρίσματα, τα κινητά μπορεί να προκαλούν καρκίνο, κτλ. Ο λόγος που δεν απαγορεύουμε τη χρήση των παραπάνω είναι ο προφανής: Κανείς δε νοιάζεται. Μας αρέσει να κυκλοροφούμε με το αυτοκίνητο, και δε μας ενδιαφέρει αν κάποιοι πολίτες χρησιμοποιούν αποκλειστικά τις συγκοινωνίες αλλά συνεχίζουν να αναπνέουν τα καυσαέριά μας. Μας αρέσει να ακούμε δυνατή μουσική στην καφετέρια, και δε μας ενδιαφέρει αν κάποιοι πελάτες δεν επιθυμούν να κουφαθούν πριν τα 40 τους. Μας αρέσει να μιλάμε στο κινητό, και δε μας ενδιαφέρει αν οι άνθρωποι γύρω μας δεν επιθυμούν να αναπτύξουν καρκίνο.

Η διαφορά με το πώς αντιμετωπίζει η κοινή γνώμη το κάπνισμα δεν έχει να κάνει με την επικινδυνότητα του καπνού, αλλά με την προπαγάνδα που κυριαρχεί τα τελευταία 15 χρόνια. Ως αποτέλεσμα αυτού, έχει αναπτυχθεί ένας φανατισμός που αγγίζει τα όρια του ρατσισμού. Και ναι, ο λαός διχάζεται, τη στιγμή που οι Έλληνες καπνιστές αντιστοιχούν στο 48% του πληθυσμού, και είναι οι 6οι μεγαλύτεροι καταναλωτές καπνού στον κόσμο.

Πάντως, δεν έχει σημασία πόσοι είναι υπέρ και πόσοι κατά της νομοθεσίας. Η επιστήμη δεν είναι δημοκρατική, και δε θα έπρεπε να ψηφίζονται νόμοι βάσει προκαταλήψεων και δεισιδαιμονίας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: