forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 15 Δεκ 2017, 02:36

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τσιγάρο...ΤΕΛΟΣ;;;!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1888
noxteryn έγραψε:
Τα αυτοκίνητα μολύνουν τον αέρα, ο καφές προκαλεί καρκίνο, η δυνατή μουσική καταστρέφει την ακοή, το αλκοόλ προκαλεί τρακαρίσματα, τα κινητά μπορεί να προκαλούν καρκίνο, κτλ. Ο λόγος που δεν απαγορεύουμε τη χρήση των παραπάνω είναι ο προφανής: Κανείς δε νοιάζεται.

Συμφωνώ. Δυστυχώς οι περισσότεροι σκέφτονται την πάρτη τους. Το προσωπικό όφελος και όχι το όφελος της κοινωνίας. Και αυτά που αναφέρεις είναι πταίσματα σε σχέση με άλλα πολλά που γίνονται.
Θέμα παιδείας? Σίγουρα η καλύτερη παιδεία θα μπορούσε να βοηθήσει..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2009, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1234
Τοποθεσια: Αιγάλεω
http://www.youtube.com/watch?v=zUDuxVn4bvE :)

Κι εγω υπερ οσο δεν παει!! Δεν αντεχω αλλο τσιγαρο!!!! :evil:
Ο πατερας μου παιδια κανει 4 πακετα τη μερα και δε βαζει μυαλο το ατομο με τιποταααααα!!! :evil: Μεχρι και ο γιατρος του χει πει κοφτο και τον συνεδεσε με Καϊρο τον doctor!!! :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιούλ 2009, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
roulacity έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=zUDuxVn4bvE :)

Κι εγω υπερ οσο δεν παει!! Δεν αντεχω αλλο τσιγαρο!!!! :evil:
Ο πατερας μου παιδια κανει 4 πακετα τη μερα και δε βαζει μυαλο το ατομο με τιποταααααα!!! :evil: Μεχρι και ο γιατρος του χει πει κοφτο και τον συνεδεσε με Καϊρο τον doctor!!! :evil:

Same here. Αν και είναι στα 2 πακέτα τη μέρα.

BTW, και άσχετο, αυτό με τον καφέ είναι εξακριβωμένο; :?

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιούλ 2009, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
daemon έγραψε:
BTW, και άσχετο, αυτό με τον καφέ είναι εξακριβωμένο; :?

Για να είμαι ειλικρινής, το είπα κάπως αυτόματα, έχοντας στο νου τις έρευνες που είχαν γίνει για την καφεΐνη και την ακρυλαμίδη.

Τώρα που ξαναέκανα ένα γρήγορο search, βλέπω ότι υπάρχουν και νεότερες έρευνες, που λένε ότι μπορεί να αποτρέπει τον καρκίνο.

Δεν έχω χρόνο να λιώσω στο διάβασμα αυτή τη στιγμή, αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2009, 01:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 365
απ' όσο ξέρω, η καφείνη λέγεται πως είναι μεταλαξογώνος παράγοντας (μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνογέννεση) αλλά οι έρευνες δεν είναι και πολύ ακριβείς σε αυτό..(Βιολογία κα;τευθ Γ λυκείου)Αλλά από την άλλη έχει αντιοξειδωτική δράση παρόμοια με αυτή του πράσινου τσάι και της σοκολάτας (δεν μιλάμε για καφέδες τύπου νες.. Για το αφέψημα λέω, όπως ο ελληνικός, ο γαλλικός κλπ..) Αλλά προσοχή με τους καφέδες και της σοκολάτες γιατί αν δεν προσέξουμε την ποσότητα δημιουργούν πολύ περισσότερα προβλήματα από τα οφέλη που μας παρέχουν..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Επόμενη συνέλευση?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μάιος 2010, 02:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 278
σπαμαρω τωρα και το ξερω......ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ και η κοροιδια εχει και τα ορια της. εγω σημερα τελειωσα το τελευταιο πακετο , και για την υγεια μας και για την τσεπη μας

3.8 Χ 5 = 19
19 Χ 4 = 76

76 Χ 12 = 912 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 5 ΠΑΚΕΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΜΗΝ ΠΩ ΠΟΥΚΕΤ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :)

Eτσι σκατα που εχουν γινει ολα ψαλιδι στο τσιγαρο . και αμα δεν το κανετε για την υγεια σας καντε το για τις τσεπες σας.
τωρα θα μου πειτε για να παω διακοπες θα το κοψω ετσι που εχουν ερθει τα πραγματα?(καιρο τωρα....) οχι αλλα ειναι το πρωτο βημα. ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα ρε παιδες .

ΜΗΝ αγχωνεστε για δουλειες, ετσι σκατα που ειναι η παιδεια, και τοσο υποβαθμισμενος που ειναι ο ελληνας εκπαιδευτικος
ζητω η παραπαιδεια. πως θα μπαινουν στα πανεπιστημια ρε παιδια?
ακομα και τα δημοτικα πως θα μαθουν μαθηματικα? με 30 παιδια που ειναι σε καθε ταξη? ρε θα πλουτισουμε αχχααχχαχα :pissed: τωρα βεβαια με ασφαλισεις συνταξεις σουπα μουπες κλαφτα χαραλαμπε αλλα εδω που φτασαμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μάιος 2010, 04:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 374
Τοποθεσια: Ζωγράφου
Να σπαμάρω κι εγώ με τη σειρά μου...
ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ εδώ και 2 μήνες πάνω κατω (με μικρές παρεκτροπές) και αυτό που κατάλαβα είναι πως ότι χάλαγα για τσιγάρα , τα χαλάω για φαγητά-γλυκά κλπ καθώς και περισσότερα ξίδια...
Κόβοντας το τσιγάρο ανοίγει η όρεξη και αυτό δεν είναι καθόλου μύθος.
Μέχρι στιγμής ουσιαστική εξοικονόμηση χρημάτων δεν έχω δει.
Βέβαια , δεν έκοψα το κάπνισμα για να κάνω οικονομία , αλλά αποκλειστικά για λόγους υγείας και γιατί ... έτσι μου τη βάρεσε ένα βράδυ.
Γενικά πάντως πιστεύω πως ένας καπνιστής ΠΟΤΕ δεν κόβει το τσιγάρο , αλλά απλά το διακόπτει για ένα χρονικό διάστημα που αν όλα καλά μπορεί αυτό το διάστημα να γίνει πολύ μεγάλο. Πάντα όμως η ιδέα θα υπάρχει στο μυαλό.

Τώρα , στα υπόλοιπα που λέμε για δουλειές - συντάξεις - μέτρα κλπ κλπ αφήστε να πάει... Απ' το κακό στο χειρότερο και ακόμα μάλλον δεν έχουμε δει τίποτα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μάιος 2010, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 278
σε αυτο εχεις δικιο, πολυς κοσμος που το κοβει πινει πιο πολυ ή τρωει σοκολατακια,, πατατακια και 1002 πραγματα για να εχει να κανει.....κατι.
αρχιζεις να κοιτας τα μπισκοτα που σου φερνουν στην καφετερια αντι μονο το πακετο σου :mrgreen:
η αλλαγη στον μεταβολισμο σου διακιολογειται και επιστημονικα οπως πληροφοριθηκα απο εναν φιλο μου που ξερει απο τη στιγμη που κοβεις το τσιγαρο.

Φυσικα το πρωτο πραγμα που εχει σημασια ειναι η υγεια αρα και ο πρωτος λογος για να κοψει κανεις το καπνισμα.

και φυσικα συμφωνα με (αχριαστες) ερευνες και την κοινη......λογικη οπως ο δολοφονος επιστρεφει στον τοπο του εγκληματος ετσι και ο καπνιστης ειδικα ο χρονιος........ μαλλον νομιζει οτι κανει ενα μεγαλο διαλλειμα παρα το κοβει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μάιος 2010, 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1001
ναι οντως ειναι επιστημονικα αποδεδηχμενο οτι στην ουσια παχαινεις οταν το κοψεις και οφειλετε στην ενεργεια που καταναλωνεις ως καπνιστης κανοντας τη κινηση του καπνισματος(τη μικρουλα αυτη κινηση του χεριου),και εξαιτιας αυτου αλλαζει ο μεταβολισμος.το ιδιο ισχυει και με τους νευρικους,καινε πολυ περισσοτερες θερμιδες με καποιον που δεν κουναει τα ποδια του οταν καθετε. :kota:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 00:55 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Δημοσ.: 360
Τοποθεσια: Εκάλη-Κορινθος
Νομίζω ότι η μόδα του τσιγάρου έχει περάσει. Οι καινούριες γενιές της νεολαίας ούτε να το βλέπουν δε θέλουν. Συνεχίζουν να καπνίζουν (ως επί το πλέιστον) οι παλαιότερες γενιές όπου κάποτε το τσιγάρο ΄(πριν 15-20 χρόνια) θεωρούταν ''μαγκια'' και αργότερα (πριν 10 χρόνια) κάληψη της αμηχανίας και της ανασφάλειας. Συνεπώς εκείνες οι γενιές μάθανε το τσιγάρο. Η σημερινή νεολαία η οποία είναι πολύ πιο άνετη από παλαιότερες γενιές και έχει εξεληχθεί προς το καλήτερο, δεν χρειάζεται πια το τσιγάρο.
Γιαυτό ακριβώς βρήκαν πρόσφορο έδαφος και μπήκαν τα καινούρια αντικαπνιστικά μέτρα, γιατι σήμερα είναι η κατάλληλη εποχή να εφαρμοστούν. Πιστεύω ότι με την εξέλιξη των πραγμάτων (και βάζοντας και την οικονομική κρίση μέσα) σε λίγα χρόνια από τώρα δε θα καπνίζει σχεδών κανένας και όποιος θα καπνίζει θα θεωρείται περιθωριοποιημένος, και θα είναι η εξαίρεση. Οπότε και τα αντικαπνιστικά μέτρα θα ξεχαστούν αφού δε θα έχουν καμία αξία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 01:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3295
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
aidiothir έγραψε:
Νομίζω ότι η μόδα του τσιγάρου έχει περάσει. Οι καινούριες γενιές της νεολαίας ούτε να το βλέπουν δε θέλουν.

Δεν ξέρω αν η μόδα του τσιγάρου έχει περάσει (ελπίζω να είναι έτσι), αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι όλο και περισσότεροι άνδρες-καπνιστές το κόβουν σε αντίθεση με τις γυναίκες-καπνίστριες που παραμένουν θεριακλούδες.
Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη, 1000 φορές καλύτερα 5-10 κιλά παραπάνω από το να είναι κάποιος καπνιστής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
Παράθεση:
Νομίζω ότι η μόδα του τσιγάρου έχει περάσει. Οι καινούριες γενιές της νεολαίας ούτε να το βλέπουν δε θέλουν

Το αντιθετο θα ελεγα,τωρα πια ξεκιναν το καπνισμα απο πολυ νωρις.Εγω το ξεκινησα το περασμενο καλοκαιρι,δηλαδη στα 19 μου,και γενικοτερα οι περισσοτεροι τα ξεκινησουν στα 16-17 τους,και στην αρχη καναν μια στο τοσο κι οχι συστηματικα.Ενω τωρα πια βλεπεις πολλα 14χρονα να καπνιζουν συστηματικα.Μια φορα ειχα μεινει κοκκαλο γιατι ειχε ερθει να μας κανει τρακα ενα παιδακι που αποκλειεται να ηταν πανω απο 12 χρονων!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 260
Τοποθεσια: Belgique
cachilleas έγραψε:
3.8 Χ 5 = 19
19 Χ 4 = 76

76 Χ 12 = 912 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

Απλά να θεωρήσω ότι ο χρόνος έχει 52 βδομάδες, άρα 52 * 19 = 988 ! Μεγαλύτερο το κέρδος !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 260
Τοποθεσια: Belgique
Dark Earl έγραψε:
Παράθεση:
Νομίζω ότι η μόδα του τσιγάρου έχει περάσει. Οι καινούριες γενιές της νεολαίας ούτε να το βλέπουν δε θέλουν

Το αντιθετο θα ελεγα,τωρα πια ξεκιναν το καπνισμα απο πολυ νωρις.Εγω το ξεκινησα το περασμενο καλοκαιρι,δηλαδη στα 19 μου,και γενικοτερα οι περισσοτεροι τα ξεκινησουν στα 16-17 τους,και στην αρχη καναν μια στο τοσο κι οχι συστηματικα.Ενω τωρα πια βλεπεις πολλα 14χρονα να καπνιζουν συστηματικα.Μια φορα ειχα μεινει κοκκαλο γιατι ειχε ερθει να μας κανει τρακα ενα παιδακι που αποκλειεται να ηταν πανω απο 12 χρονων!

Να προσθέσω ότι στο Βέλγιο είναι η μοναδική περίπτωση να αρχίζουν τα παιδιά το συστηματικό κάπνισμα από το Γυμνάσιο και βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών Δημοτικού... Άνοδος του κοινωνικού status, δεν βλέπω άλλο λόγο στα μάτια των παιδιών που αρχίζουν το κάπνισμα. Να βρούμε μια ταυτότητα, να ταιριάξουμε σε μια παρέα κλπ Δεν είμαι καπνιστής, άρα ίσως να μην είναι αυτοί οι λόγοι, αλλά αυτά έβλεπαν και βλέπουν τα μάτια μου σαν αιτίες...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: