forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 14 Νοέμ 2018, 02:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ισοδύναμο με μάστερ το πτυχίο του EMΠ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 20:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Αντιγράφω από το site του skai:

Παράθεση:
Πτυχίο που ισοδυναμεί με μάστερ, αποφάσισε να χορηγεί το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο, αν και δεν υπάρχει υπουργική απόφαση. Πρόκειται για πάγιο αίτημα των πολυτεχνικών σχολών ωστόσο ακόμα εκκρεμεί η έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης.

Το θέμα - όσο αφορά στις άλλες πολυτεχνικές σχολές - απασχολεί τη συνάντηση που πραγματοποιούν στα Χανιά οι Πρυτάνεις και οι Κοσμήτορες των Πολυτεχνικών Σχολών.

Πηγή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ισοδύναμο με μάστερ το πτυχίο του EMΠ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Μαρ 2006, 17:51
Δημοσ.: 830
:shock: Really? Είχα ακούσει κάτι σχετικές φήμες αλλά όντως έγινε? Πάντως είναι λίγο περίεργο. Αν το δίπλωμα που χορηγεί (νομίζω ότι στο Πολυτεχνείο το πτυχίο λέγεται δίπλωμα) είναι ισοδύναμο με master τότε γιατί προσφέρουν στους διπλωματούχους τους μεταπτυχιακά? Εννοώ αφού τελειώσει κάποιος μια σχολή του ΕΜΠ μετά μπορεί να κάνει αίτηση για μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενό του πάλι στο ΕΜΠ. Θα είναι σαν να έχει δύο masters έτσι? Ή και οι ίδιοι δεν το αναγνωρίζουν ακριβώς σαν master ακόμα απλά είναι στα σκαριά το σχέδιο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιουν 2009, 21:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Τί να σου πω και γω τις ίδιες απορίες έχω + άλλες τόσες. Αν για παράδειγμα ισχύει αυτό, κάποιος που χει τελειώσει το ΣΕΜΦΕ έχει αυτόματα +2 ή +3 μόρια για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ (και αντίστοιχα για άλλους διαγωνισμούς δημοσίου). Επομένως δεν ξέρω τί ακριβώς παίζεται. Επίσης δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει το ότι το αναγνωρίζει το ΕΜΠ αλλά δεν υπάρχει υπουργική απόφαση. Τέλος τίθεται το ερώτημα γιατί δεν προβαίνουν και τα υπόλοιπα ΑΕΙ σε αντίστοιχη κίνηση (έχω μια απάντηση για το τελευταίο αλλά δεν τη γράφω για να μη με λες καχύποπτο :P)

Υ.Γ.: Ναι, δίπλωμα λέγεται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2009, 16:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Μάιος 2008, 16:29
Δημοσ.: 339
τα υπολοιπα αει δεν το ζητανε γιατι δεν ειναι 5 χρονια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2009, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
daemon έγραψε:
Αν για παράδειγμα ισχύει αυτό, κάποιος που χει τελειώσει το ΣΕΜΦΕ έχει αυτόματα +2 ή +3 μόρια για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ (και αντίστοιχα για άλλους διαγωνισμούς δημοσίου). Επομένως δεν ξέρω τί ακριβώς παίζεται. Επίσης δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει το ότι το αναγνωρίζει το ΕΜΠ αλλά δεν υπάρχει υπουργική απόφαση.

Το ότι δεν αναγνωρίζεται από το κράτος, σημαίνει ότι δεν δίνει μόρια για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Αλλά ακόμα και να αναγνωριστεί από το κράτος, μπορεί να αποφασίσουν το συγκεκριμένο να μην δίνει μόρια για τους διαγωνισμούς καθηγητών που είναι έτσι και αλλιώς ειδικοί διαγωνισμοί (ώστε να μην θιχτούμε και εμείς).

Αυτό νομίζω το κάναν ώστε να μπορούν όσοι τελειώνουν το πολυτεχνείο να αρχίζουν κατευθείαν διδακτορικό, καθώς ο νέος νόμος επιβάλει να έχεις κάνει πρώτα master. Βέβαια από την στιγμή που δεν αναγνωρίζεται από το κράτος, πάλι 'παράνομοι' θα είναι όσοι ξεκινάνε κατευθείαν διδακτορικό. Οπότε η κίνηση αυτή μάλλον κίνηση πίεσης προς το κράτος είναι και όχι κάτι ουσιαστικό.

Πάντως στο εξωτερικό αναγνωρίζεται έτσι και αλλιώς ήδη σαν ισότιμο master το πτυχίο του Πολυτεχνείου, καθώς σε δέχονται κατευθείαν για διδακτορικό. Απλά τώρα θα υπάρχει και ένα τυπικό χαρτί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2009, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Μάιος 2009, 18:51
Δημοσ.: 103
Καλησπέρα

Με αφορμή λοιπόν αυτή την ''αυτόνομη'' κίνηση του ΕΜΠ,που όπως προαναφέρθηκε πιο πάνω μόνο συμβολική μπορεί
να είναι.Θα ήταν ωραίο να δούμε και τα δικά μας τα πτυχία της σχολής,με τι αναγνωρίζονται και τι δυνατότητες μας δίνουν για το εξωτερικό.

Προσπαθώ να βρώ με τι ισοδυναμεί το πτυχίο μας ως προς την ενιαία Ευρωπαική Εκπαίδευση αλλα δεν έσω βρεί.
Μηπως ισοδυναμεί με Phd...?

Σίγουρα είναι εξωφρενικό να εχει εξισωθεί με τα 3 ετή πτυχία της Ευρώπης χωρίς να μας έχει δοθεί το παραμικρό
προνόμιο σε σύγκριση με τους υπόλοιπους που κατέχουν τον ίδιο τίτλο αλλα εχουν σπουδάσει 3 χρόνια!!

Επίσης,δεν έχω βρει πουθένα σε καμία σχολή ούτε στο site του Υπουργείο Παιδείας,για την κίνηση που αποφάσισε
''εθελοντικά'' η κυβέρνηση μας της εφαρμογής του συστήματος των Πιστωτικών μονάδων..!
Καθ'οτι δηλώνω παντελώς ανίδεος για αυτό!

Παρακαλώ όποιος έχει πληροφορίες να ανταποκριθεί,και ιδιαίτερα ευχάριστο θα ήταν εαν πάρουμε απάντηση απο καθηγήτη!!

Ελπίζω να μην 'εχω βγεί εκτός θέματος,εαν ναι συγχωρήστε με.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: