forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 13:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαν σήμερα...Η Άλωση της Πόλις...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 10:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
giannis_7 έγραψε:
heliasv έγραψε:
Nox πρόσεχε τι λες σε μία χώρα που έχει βουλευτή τον Άδωνη Γεωργιάδη, τον Πλέυρη Jr, τον Καρατζαφέρη κλπ κλπ κλπ
(χωρίς αυτό να πηγαίνει εννοείται στον chris που απλά επισήμανε ένα ιστορικό γεγονός, αλλά στους πιθανούς συμμετέχοντες του τόπικ που θα αρχίσουν να μιλάνε για μαρμαρωμένους βασιλιάδες, χαμένες πατρίδες και άλλα σχετικά).
πρεπει να εισαι φασιστας αμα ξερεις τα στοιχειωδη τουλαχιστον απο την ιστορια της χωρας σου? :?

Αυτό κατάλαβες? ΟΚ....
Μάλλον τα ελληνικά μου είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν μπορείτε να καταλάβετε αυτό που γράφω. Sorry για την παρέμβαση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Πειράζει αν εγώ δεν θεωρώ τη βυζαντινή αυτοκρατορία κομμάτι της ελληνικής ιστορίας; Πιο σάπια αυτοκρατορία απο αυτή δεν έχω ξαναδεί. Η παρακμή της ρώμης εις διπλούν.

Δεν λέω ότι δεν θεωρώ τους ανθρώπους που ζούσαν εκτός ελλαδικού χώρου Έλληνες( τα μικρασιατικά παράλια ήταν αποικιμένα απο πολύ παλαιότερα, πριν το "μέγα" Κων/νο και τη μεταφορά της πρωτεύουσας), με την αυτοκρατορία έχω πρόβλημα όχι με τον απλό λαο.

Μια αυτοκρατορία που ήταν απολυτα υποταγμένη στην εκκλησία, που κατέστρεψε αρχαίους ναούς και έργα τέχνης, που τα μόνα έργα τέχνης που προσέφερε είχαν σχέση με τη θρησκεία( ναοί, εικόνες, ναοί, εικόνες,....)

Δηλαδή επειδή έπεσε η Κων/πολη, θα πρέπει να βάλουμε και κανα μαύρο περιβραχιόνιο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 12:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
heliasv υποθετω οτι διαβασα καπως κακοπροαιρετα το σχολιο σου οποτε σορυ.

elohim64, με τα θετικα της και τα αρνητικα της η βυζαντινη αυτοκρατορια μας κληροδοτησε ολα τα ηθη και εθιμα που γνωριζουμε μεχρι σημερα στην ελλαδα και τα περισσοτερα εχουν σχεση με την θρησκεια (δυστυχως) οποτε δεν μπορεις να μην την λαμβανεις ως κομματι της ελληνικης ιστοριας.
και μην ξεχναμε οτι η θυσια του κωνσταντινου που αργοτερα εγινε μυθος (μαρμαρωμενος βασιλιας κλπ κλπ) ηταν αυτη που κρατησε τους ελληνες δυνατους 400 χρονια ωστε να διεκδικησουν την ελευθερια τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Δεκ 2008, 12:51
Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
giannis_7 έγραψε:
elohim64, με τα θετικα της και τα αρνητικα της η βυζαντινη αυτοκρατορια μας κληροδοτησε ολα τα ηθη και εθιμα που γνωριζουμε μεχρι σημερα στην ελλαδα και τα περισσοτερα εχουν σχεση με την θρησκεια (δυστυχως) οποτε δεν μπορεις να μην την λαμβανεις ως κομματι της ελληνικης ιστοριας.
και μην ξεχναμε οτι η θυσια του κωνσταντινου που αργοτερα εγινε μυθος (μαρμαρωμενος βασιλιας κλπ κλπ) ηταν αυτη που κρατησε τους ελληνες δυνατους 400 χρονια ωστε να διεκδικησουν την ελευθερια τους.

Μα για πιο λογο;Απο που κι ως οπου η βυζαντινη αυτοκρατορια και η Κωνσταντινουπολη ειναι ελληνικα;Μαλλον καποιοι ξεχασανε οτι το βυζαντιο ηταν πολυεθνικο κρατος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 13:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ξαναδιαβασε τι εγραψα.λεω οτι μας κληροδοτησε στοιχεια οποτε ειναι κομματι της ελληνικης ιστοριας.δεν ισχυριζομαι οτι το βυζαντιο ηταν ελληνικη αυτοκρατορια ουτε οτι οι κατοικοι ηταν ολοι ελληνες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
noxteryn έγραψε:
(στάθη, well played, αν και θα προτιμούσα να συνέβαλλες λίγο περισσότερο στις συζητήσεις, πέρα από το να με ακολουθείς στα διάφορα threads για να μου την πεις.)

Μια ερώτηση: Είναι ιστορικώς αποδεδειγμένο ότι οι Γερμανοί διέπραξαν πολύ περισσότερα και μεγαλύτερα εγκλήματα κατά τη Γερμανική Κατοχή - η οποία ήταν και πιο πρόσφατη - από ό,τι οι Τούρκοι κατά την Οθωμανική Κατοχή. Γιατί, ως πλεοψηφία, οι σημερινοί Έλληνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τους Γερμανούς, αλλά τρέφουν τέτοια αντιπαλότητα προς τους Τούρκους?

Το θέμα είναι τετριμμένο (άλλωστε, όλοι συμφωνείτε γενικά). Κανένας από τους σημερινούς Έλληνες (με τους οποίους έχω στοιχειώδη συνεννόηση) δεν τρέφει αντιπαλότητα προς τους Τούρκους. Οι άνθρωποι γύρω μας έχουν την κοινή λογική και πολύ πιο ανεπτυγμένο αισθητήριο απ' όσο νομίζετε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2008, 14:11
Δημοσ.: 542
Σε πρώτη φάση θα ήθελα να τονίσω πως άνοιξα αυτό το topic για να πω τη γνώμη μου,όχι για να ανοιχτεί νέος κύκλος αντιπαραθέσεων.Από 'κει και πέρα,θα παρακαλούσα,αγαπητέ nox,αν κρίνεις ως ''βλακείες'' αυτό το σημαντικό για άλλους ζήτημα,πολύ απλά να μην ασχολείσαι με αυτό κι όχι να βάλλεις κατά πάντων...Μην ξεχνάς πως κάποιοι από εμάς (τους Έλληνες-μιλάς σαν να μην ανήκεις,λέγοντας ''οι Έλληνες''...),έχουμε προγόνους που διώχθηκαν με πολύ άσχημο τρόπο απο εκεί-Μικρασιατική καταστροφή...Τέλος,δεν ανέφερε κανείς περί μίσους προς την Τουρκία ή κάτι παραπλήσιο...Αυτό θα μπορούσες να το ανοίξεις σε άλλο topic,όπως προτρέπει κι ο κανονισμός του forum,μιας κι εδώ είναι εκτός θέματος...Ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Ιαν 2007, 16:18
Δημοσ.: 233
Εγώ πάντως θα πρότεινα για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν το βιβλίο "Εάλω η Πόλις" του Γεώργιου Φραντζή που ήταν πολύ στενός φίλος του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και έγραψε το χρονικό της άλωσης της Κωνσταντινούπολης. Το βιβλίο το έχω διαβάσει και είχα συγκλονιστεί με την μαχητικότητα των Βυζαντινών και τις αγωνιώδεις προσπάθειες να προστατέψουν τα ήδη κατεστραμένα τείχη της Κωνσταντινούπολης και η παλικαριά των Κρητών που έμειναν τελευταίοι και εξακολουθούσαν να μάχονται γνωρίζοντας οτι η Πόλη είχε ήδη πέσει...
Τα παραδείγματα είναι άλλα προς μίμηση και άλλα προς αποφυγήν.
Το ιστορικό αυτό γεγονός θα πρέπει να το θυμόμαστε και να μας κρατάει δεμένους. Η διαφθορά της Βυζαντινής αυτοκρατορίας απο την άλλη είναι προσ αποφυγήν. Η μοναδική "αυτοκρατορία" μέχρι στιγμής που δείχνει να έχει μελετήσει πολύ καλά την ιστορία είναι η Αμερική. Και θα πρόσθετα επίσης και το ΚΡΑΤΟΣ του Ισραήλ το οποίο έχει στενές σχέσεις με την Αμερική.
Παράθεση:
«Ελέγξτε το πετρέλαιο και θα ελέγχετε έθνη.
Ελέγξτε το φαγητό και θα ελέγχετε τον κόσμο».
Χένρι Κισινγκερ 1974

Ξέρω αυτά τα λόγια όταν τα ακούνε οι αναρχο-ακρο-αριστεροί σκάνε εγκεφαλικά το ένα μετά το άλλο... Μην δουν τα μάτια τους την λέξη ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ή ο,τι έχει να κάνει με αυτήν, κάνει κακό στην υγεία τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 00:56 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Δεκ 2008, 06:52
Δημοσ.: 51
noxteryn έγραψε:
Μια ερώτηση: Είναι ιστορικώς αποδεδειγμένο ότι οι Γερμανοί διέπραξαν πολύ περισσότερα και μεγαλύτερα εγκλήματα κατά τη Γερμανική Κατοχή - η οποία ήταν και πιο πρόσφατη - από ό,τι οι Τούρκοι κατά την Οθωμανική Κατοχή. Γιατί, ως πλεοψηφία, οι σημερινοί Έλληνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τους Γερμανούς, αλλά τρέφουν τέτοια αντιπαλότητα προς τους Τούρκους?

Καλυτερα να απεχεις απο συζητησεις ιστοριας . Οι Γερμανοι σκοτωσαν καποιες χιλιαδες , οι Τουρκοι σε ολη την περιοδο της Οθωμανικης κατοχης , σκοτωσαν εκατομμυρια

noxteryn έγραψε:
Anyway, αν είχα εγώ την εξουσία, θα έκανα το εξής. Θα γέμιζα το Αιγαίο με αεροπλανοφόρα (δεν ξέρω πόσα έχει η Ελλάδα) και θα άρχιζα να βομβαρδίζω τα παράλια της Τουρκίας. Ως αντίποινα, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν οι Τούρκοι είναι να καταστρέψουν κάποιο νησί, γιατί, εφόσον έχουμε την κυριαρχία του Αιγαίου, θα τους καταρρίπταμε πριν καν πλησιάσουν την ενδοχώρα. Επίσης, με το πυροβολικό του Ναυτικού θα βομβάρδιζα το Istanbul, ενώ ταυτόχρονα θα έχωνα deploy μερικά τάγματα του Πεζικού στη Θράκη και την ανατολική Μακεδονία, σε περίπτωση που οι Τούρκοι αποπειραθούν απόβαση. Φυσικά, τα δικά μας στρατεύματα δε θα πατήσουν το πόδι τους σε Τουρκικό έδαφος, ώστε να μη θεωρηθεί "πόλεμος" (USA style). Απλώς θα βομβαρδίζουμε.

Καλυτερα να απεχεις απο καθε συζητηση βαρεμενο τρολλ

elohim64 έγραψε:
Μια αυτοκρατορία που ήταν απολυτα υποταγμένη στην εκκλησία

Λαθος . Η εκκλησια ηταν απολυτα υποταγμενη στην αυτοκρατορια

giannis_7 έγραψε:

Ενωμενους τους κρατησαν η κοινή συνειδηση τους και τα κοινα προβληματα , οχι ο θανατος ενος βασιλια 400 χρονια πριν

Dark Earl έγραψε:
Μα για πιο λογο;Απο που κι ως οπου η βυζαντινη αυτοκρατορια και η Κωνσταντινουπολη ειναι ελληνικα;Μαλλον καποιοι ξεχασανε οτι το βυζαντιο ηταν πολυεθνικο κρατος.

giannis_7 έγραψε:
δεν ισχυριζομαι οτι το βυζαντιο ηταν ελληνικη αυτοκρατορια ουτε οτι οι κατοικοι ηταν ολοι ελληνες.

Στα τελευταια της 200 χρονια αποτελουταν σε συντριπτικο ποσοστο απο ελληνικους πληθυσμους

Maidenas έγραψε:
Η μοναδική "αυτοκρατορία" μέχρι στιγμής που δείχνει να έχει μελετήσει πολύ καλά την ιστορία είναι η Αμερική. Και θα πρόσθετα επίσης και το ΚΡΑΤΟΣ του Ισραήλ το οποίο έχει στενές σχέσεις με την Αμερική.

Μελετανε οι αυτοκρατοριες ιστορια ; Μουσικη και μαθηματικά μελετανε ; Μηπως τρωνε και πινουνε κιολας ;

Μπορειτε να συζητησετε την ακρως εποικοδομητικη συζητηση

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 01:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιουν 2006, 18:05
Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Παρακαλώ η συζήτηση να γίνεται σε ήπιους τόνους :) Αυτή η παράκληση γίνεται μετά απο κάποια post τα οποία δεν περνάν απαρατήρητα απο τους moderator απλώς δε θέλουμε να μπαίνουμε και να κάνουμε συνέχεια παρατηρήσεις. :) Οπότε θα παρακαλούσα να σέβεστε τους συνομιλητές σας!

Επίσης να πω ότι αλλαγή τίτλου ή οποιουδήποτε ποστ γίνεται μόνο όταν το ζητήσει ο ίδιος ο δημιουργός και όχι μετά απο υποδειξη για λάθος :) (και όταν περιέχει υβριστικό περιεχόμενο)

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 01:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Ενωμενους τους κρατησαν η κοινή συνειδηση τους και τα κοινα προβληματα , οχι ο θανατος ενος βασιλια 400 χρονια πριν

τι εννοεις κοινη συνειδηση? η πιστη και ο ποθος των ελληνων οτι καποια μερα θα απελευθερωθει η κωνσταντινουπολη δεν αποτελουσε μερος της συνειδησης?η μηπως η αυτοθυσια του παλαιολογου δεν ειχε μεινει χαραγμενη στην μνημη τους?

Παράθεση:
Στα τελευταια της 200 χρονια αποτελουταν σε συντριπτικο ποσοστο απο ελληνικους πληθυσμους

το βυζαντιο ειχε 1100 χρονια ιστορια τι μας λες για τα τελευταια 200?ηταν μια αυτοκρατορια με επισημη γλωσσα την ελληνικη που ομως ειχε εκτος απο ελληνες ,σλαβους ,αιγυπτιους και πολλους αλλους κατοικους διαφορετικης καταγωγης.ουτε οι αυτοκρατορες δεν ηταν ολοι ελληνες...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ποιος Κισσινγκερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 01:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
Για το Maidena:

Χρήστος Γιανναράς έγραψε:
Ελληνοκτόνος Παιδαγωγία

Θέλω να παρακαλέσω προσωπικά τον κάθε αναγνώστη που διαβάζει (κατά σύμπτωση η με θελημένη επιλογή) το άρθρο αυτό: Να βρει οπωσδήποτε και (έστω) να ξεφυλίσει τα "αναγνωστικά", όπως λέγονταν κάποτε (τα βιβλία με τον τίτλο "Η γλώσσα μου") που διδάσκονται σήμερα τα ελληνόπουλα στην πρώτη, δευτέρα και τρίτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου. Αν οι λέξεις Έλληνας και πολίτης δημιουργούν ακόμα στον αναγνώστη μου κάποια αίσθηση ευθύνης, ας ξοδέψει από το υστέρημά του τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά τους. Το γλωσσικό εγχειρίδιο του μαθητή στα πρώτα σχολικά του χρόνια δεν είναι ένα από τα πολλά διδακτικά βιβλία που θα του μεταγγίσει κάποιες επιμέρους γνώσεις. Είναι το βασικό εργαλείο για την πρόσβασή του στην οργανωμένη γλώσσα, επομένως και στην οργάνωση της σκέψης και της έκφρασης. Επιπλέον, με τη γλώσσα εντασσόμαστε σε κοινωνία σχέσεων που υπάρχει πριν από μας. Γι' αυτό και το βιβλίο που μας εισάγει στη γλώσσα, μας εισάγει και στην κοινωνία. Τα αναγνωστικά του Δημοτικού απαντούν έμμεσα αλλά έμπρακτα στο ερώτημα: ποιόν τύπο ανθρώπου θέλει μια κοινωνία να πλάσει στους κόλπους της, πόσο την ενδιαφέρει η λειτουργική συνοχή της. Κατά τούτο τα γλωσσικά εγχειρίδια του μαχητή είναι πολιτειακά κείμενα πρωτίστης σημασίας. Αφορούν τον κάθε πολίτη πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε νομικό πλαίσιο του κοινωνικού βίου η πολιτικό πρόγραμμα διαχείρησης των κοινών. Και οφείλουν να εκφράζουν την ευρύτερη δυνατή κοινωνική συναίνεση-όχι ιδεολογικές μονομέρειες εφήμερων κομματικών πλειοψηφιών. Είναι αδιανόητο να υπονομεύουν την κοινωνική συνοχή, να ενσταλάζουν στις παιδικές ψυχές παραταξιακές προκαταλήψεις, κοινωνικές αντιλήψεις και σύμβολα με περιορισμένη η αμφισβητούμενη συλλογική αποδοχή. Για παράδειγμα: Ποιός βεβαίωσε τούς συγγραφείς των αναγνωστικών που διδάσκονται (15 χρόνια τώρα) τα παιδιά μας στην πρώτη, δευτέρα και τρίτη τάξη του Δημοτικού, ότι η ελληνική κοινωνία συναινεί στον απροκάληπτο αφελληνισμό της νεολαίας της; Και τα 10 συνολικά τεύχη των γλωσσικών εγχειριδίων χειραγωγούν το Ελληνόπουλο σε μια κοινωνία ουδέτερη, χωρίς ταυτότητα, χωρίς παραδόσεις, χωρίς ιστορία, χωρίς συλλογικά βιώματα και μνήμες, χωρίς μεταφυσική ελπίδα, χωρίς γιορτές. Επιμένουν σε έναν άχρωμο κοινωνικό φαινομεναλισμό, μεθοδικά απογυμνωμένο από κάθε χαρά η αίσθηση ανθρώπινης κοινότητας με συνέχεια και διάρκεια. Οι θεματικές ενότητες είναι δημοσιογραφικά "ενσταντανέ" περιγραφικής συμπτωματολογίας της πιο πεζής καθημερινότητας. Τη λέξη πατρίδα τη συναντάει για πρώτη φορά το ελληνόπουλο στο αναγνωστικό της Δευτέρας δημοτικού και μόνο δύο η τρεις φορές στη διάρκεια των τριών πρώτων χρόνων του σχολείου. Μαθαίνει σε κάθε τάξη (από την πρώτη κιόλας) το καραγκιόζη, το Χατζηαβάτη, το Κολλητήρι, το Νιόνιο. Δε βρίσκει το ελληνόπουλο σε κανένα από τα αναγνωστικά του τον Κολοκοτρώνη, τον Κανάρη, τον Νικηταρά, το Μακρυγιάννη η οποιονδήποτε άλλον αγωνιστή του 21. Η εθνεγερσία έχει προκλητικά περιθωριοποιηθεί, υπάρχουν τρεις η τέσσερις έμμεσες και ξεκάρφωτες αναφορές στο σύνολο των 10 τευχών. Να μη συνεπαρθεί το παιδί από αρχέτυπα ηρώων αυτοθυσίας, φιλοπατρίας (για να διδαχθεί αργότερα από άλλα εγχειρίδια ότι μόνο οι οικονομικές δυνάμεις κινούν την ιστορία). Οι αναφορές στην 28η Οκτωβρίου, επίσης, ελάχιστες και αποσπασμένες από την ιστορική αξιολόγηση, γυμνωμένες από κάθε πατριωτική συγκίνηση. Αντίθετα, προπαγανδίζεται με έμφαση το όχι στους εξοπλισμούς, η με κάθε τίμημα εξασφάλιση του κομφόρ της "Ειρήνης". Το παιδί αποκόβεται μεθοδικά από κάθε βιωματική ρίζα ελληνικής ιδιαιτερότητας, πολιτιστικής καύχησης, πίστης, λαϊκής ευσέβειας. Η λέξη "προσευχή" έχει απαλειφθεί ολοκληρωτικά. Υπάρχει μόνο ένα λαϊκό στιχούργημα επίκλησης στο Θεό για βροχή που τιτλοφορείται "Παρακάλεση". Στα τρία χρόνια εμφανίζεται δύο φορές η λέξη Παναγιά-Παναγίτσα και άλλες δύο η λέξη Χριστός, τη μία σε κείμενο του Ανατόλ Φρανς (!) και την άλλη σε αφελές και πάλι στιχούργημα. Το Πάσχα και τα Χριστούγεννα μνημονεύονται με φολκρορική αποκλειστικά σημασιοδότηση και επεξηγήσεις του τύπου "τότε τρώμε αρνί σουβλιστό και κοκορέτσι", η "μαμά τα Χριστούγεννα θέλω να μου φτιάξεις χριστόψωμο". Ακόμα και ο "Αϊ-Λιάς" παρουσιάστηκε στα παιδιά σαν γέρος θαλασσινός που βαρέθηκε τη θάλασσα και έστησε την καλύβα του σε μια κορφή: "Από τότε οι κορφούλες των βουνών γέμισαν με εκκλησάκια του Αϊ-Λια."! Αλλά και οι αρχετυπικές εικόνες της οικογένειας, της μάνας, του πατέρα, της γιαγιάς, του παππού, λειτουργούν στα αναγνωστικά του ελληνόπουλου σαν κοινωνιολογικά κυρίως δεδομένα και ελάχιστα η καθόλου ως άξονες πρωταρχικών σχέσεων κοινωνίας της ζωής. Απ' την πρώτη κιόλας δημοτικού το παιδί μυείται ανέλπιδα και καταθλιπτικά στο ενδεχόμενο να διαλυθεί και το δικό του σπίτι με διαζύγιο των γονιών του. Η γλωσσική ποιότητα των βιβλίων η "λεκτική χάρη", η εικονοπλαστική ευρηματικότητα είναι σε επίπεδο τόσο υποβαθμισμένο που προκαλεί άλλοτε θλίψη και άλλοτε οργή. Αφέλειες τεχνητής και επιτηδευμένης "παιδικότητας", εκφραστικοί λαϊκισμοί, άκοσμα και ανούσια συνθέματα ατάλαντων στην παιδαγωγική τέχνη συγγραφέων. Την πρώτη επαφή του ελληνόπουλου με την ποιητική παράδοση της πατρίδος του μονοπωλούν παιδαριώδη στιχουργήματα παντελώς άγνωστων στιχοπλόκων αλλά παρεμβάλλεται (στάχτη στα μάτια) δύο φορές στα τρία χρόνια και ο Ελύτης, μία ο Παλαμάς, τρις ο Ζαχαρίας Παπαντωνίου, μια ο Δροσίνης. Απουσιάζει παντελώς ο Σολωμός (μάλλον επειδή έχει το κουσούρι να θεωρείται "εθνικός" ποιητής). Μια επιφυλλίδα μόνον νύξεις μπορεί να δώσει. Θα επαναλάβω την έκκληση σε κάθε πολίτη Έλληνα να διαβάσει η έστω να φυλλομετρήσει τα βιβλία "η γλώσσα μου" της Α', Β' και Γ' τάξης του Δημοτικού. Πέρυσι κυκλοφόρησαν σε 16η έκδοση και σε 1.495.000 χιλιάδες αντίτυπα. Φτάνουν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και της αποδημίας, μπαίνουν στη ζωή της ελληνικής οικογένειας, μπολιάζουν συνειδήσεις, πλάθουν τον αυριανό έλληνα. Να τα διαβάσει ο πολίτης και να κρίνει μήπως (ειλικρινά) υπερβάλλω στις αποτιμήσεις μου. Ίσως και ν' απορρήσει μαζί μου: "Τόσες εκατοντάδες χιλιάδων γονέων, τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικών, τόσοι εξειδικευμένοι στα εκπαιδευτικά δημοσιογράφοι, τόσοι πατριώτες βουλευτές, τόσοι δημοσιογραφούντες επίσκοποι, και δεν εξεγείρεται κανένας για το απροκάληπτο έγκλημα που συντελείται στα ελληνικά σχολεία δύο δεκαετίες τώρα". Είναι μεγαλύτερος κίνδυνος η Τουρκική απειλή, η πλαστογράφηση της ελληνικής ιστορίας από τούς Σκοπιανούς από το μεθοδικό αφελληνισμό της νεολαίας που απεργάζεται ανενόχλητη μια χούφτα φανατικών στο Υπουργείο Παιδείας.

Αν σβήσει σε μια κοινωνία η ετοιμότητα της οργής, σβήνει και κάθε ελπίδα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 05:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
giannis_7 έγραψε:

Δε νομίζω πως είναι σωστό αυτό. Πρώτον, ο ελλαδικός πληθυσμός δε δέχτηκε τόσους εκδιωγμούς κατά την κατοχή, όσους αναφέρουν τα σχολικά βιβλία. Από όσο ξέρω, ο εξισλαμισμός, τα κρυφά σχολεία, και το παιδομάζωμα, είναι πλέον highly disputed, και αρκετοί ισχυρίζονται ότι αποτελούσαν μεταγενέστερους μύθους και θρύλους της Εκκλησίας για να διογκώσει το ρόλο της στην Ελληνική Αντίσταση και Επανάσταση. Δεύτερον, εφόσον η Ελληνική Επανάσταση στην ουσία απέτυχε (οι Ευρωπαϊκές Δυνάμεις ήταν αυτές που απελευθέρωσαν την Ελλάδα), δε θεωρώ σωστό να αποδώσουμε credit στον Κωνσταντίνο για μια αποτυχημένη επανάσταση...

[off-topic]
Chris_Math, το μεγαλείο του ανθρώπινου δημοκρατικού διαλόγου είναι η διαφωνία. Είπες κάτι σε μια δημόσια συζήτηση, και εγώ το σχολιάζω αρνητικά επειδή το θεωρώ βλακεία, και προσπαθώ να αποδείξω ότι είναι βλακεία με λογικά επιχειρήματα. Εσύ, από την άλλη, είσαι ελεύθερος να στηρίξεις τη δική σου θέση με δικά σου λογικά επιχειρήματα, και όχι να μου να λες να μη μιλάω. Αν δε μπορείς να ανεχτείς λίγη κριτική, τότε να μιλάς με ντουβάρια. In retrospect, όμως, βλέπω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που διαφωνεί με εσένα, άρα μη μου λες ότι βάλλω κατά πάντων. Όσο για τους πρόγονούς σου, αμφιβάλλω να περιμένες τα media για να τους θυμηθείς.
[/off-topic]

"Patriotism is the virtue of the vicious." ~Oscar Wilde

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Ιαν 2007, 16:18
Δημοσ.: 233
Φίλε nox... Ισχυρίζεσαι κάτι επειδή θέλεις να το πιστέψεις χωρίς να είναι αλήθεια αυτό που λες... Η ιδεολογία σου είναι τέτοια που μόνο ανθελληνικά μπορείς να μιλάς... Ισυρίζεσαι οτι ο εξισλαμισμός και το παιδομάζωμα είναι highly disputed.... Οι Σουλιώτισες με τα μωρά τους που πήγαν και αυτοκτόνησαν ομαδικά για να μην πέσουν στα χέρια των Τούρκων για ποιο λόγο το κάναν;; Τους λεγόμενους γεννίτσαρους δεν τους έχεις ακουστά;; Το οτι οι Τούρκοι προέρχονται απο τα βάθη της Ασίας και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να μην έχουν δείγμα μογγολικών χαρακτηριστικών αλλά ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά δεν σου κινεί την περιέργεια οτι αυτό επαληθεύει την ιστορία... Βέβαια ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα αλλα δεν μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο. Δεν κατάλαβα λίγο αυτο που είπες:
Παράθεση:
Δεύτερον, εφόσον η Ελληνική Επανάσταση στην ουσία απέτυχε (οι Ευρωπαϊκές Δυνάμεις ήταν αυτές που απελευθέρωσαν την Ελλάδα), δε θεωρώ σωστό να αποδώσουμε credit στον Κωνσταντίνο για μια αποτυχημένη επανάσταση...

Έκανε ο Κωνσταντίνος καμία επανάσταση;; Και η ελληνική επανάσταση δεν απέτυχε... Πάλι ανθελληνικά μιλάς.... Οι Έλληνες έχουν αποδείξει ιστορικά οτι οι αξίες και τα ιδανικά της φιλοπατρίας και της ελευθερίας είναι ανίκητοι... Θα σου αναφέρω οτι η μεγαλύτερη πολιορκία που έχει καταγράψει ποτέ η ιστορία είναι η μάχη του Χάνδακα (το σημερινό Ηράκλειο της Κρήτης) έπεσε μετά απο 22 χρόνια (το 1669)!!! Γεννήθηκαν παιδιά στον πόλεμο μεγάλωσαν στον πόλεμο και πολέμησαν κίολας.

Και θα σου παραθέσω αυτό Απόσπασμα ομιλίας του Henri Kissinger στην Ουάσινγκτον τον Σεπτέμβρη του 1974...
Παράθεση:
(Οι Έλληνες είναι αναρχικοί και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες: έτσι ίσως καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή

Το να το πω εγώ θα φανεί εθνικιστικό... Αλλά να στο λέει ο εχθρός σου...;;;; Καλά δικός σου εχθρός αποκλείεται να είναι... Το λέω για αυτούς που αισθάνονται Έλληνες...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2009, 11:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Εγώ αισθάνομαι Ιρλανδός, με πιάνει;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: