forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 13:50

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σαν σήμερα...Η Άλωση της Πόλης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2008, 14:11
Δημοσ.: 542
Πριν 556 χρόνια έγινε η Άλωση της Πόλις μας...Μου έκανε φοβερά αρνητική εντύπωση πως δεν το έχω διαβάσει,σχεδόν,πουθενά!!Τα media,σήμερα,ασχολούνται με την σεξουαλικότητα των ψηφοφόρων και το χτεσινό debate...Εντάξει,λογικό,εν μέρει,αλλά ούτε μία αναφορά??Ντροπή...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαν σήμερα...Η Άλωση της Πόλις...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
Δεν αναφερεται στα μιντια φιλε μου για 2 λογους , κατα την αποψη μου.
1)γιατι δεν πουλαει σαν την eurovision.οι ειδησεις θα ασχολουνται σημερα μονο με τον ντιμπειτ και τον τσο χτες στο ΣΕΦ.
2)πλησιαζει η ενταξη των γειτονων μας στην ΕΕ και ως γνωστον ειμαστε οι καρπαζοεισπρακτορες των βαλκανιων.Εδω μας σκοτωνουν τους πιλοτους (δεν ξεχναμε τον Ηλιακη) και το μπουκωνουμε για χαρη μιας ανυπαρκτης συμφιλιωσης , ανεχομαστε ενα φασιστικο καθεστως που παραβιαζει καθημερινα τα δικαιωματα των Ελληνων της Πολης , για την Αλωση θα μιλησουμε?
Η Αλωση δεν εγινε το 1453 αλλα γινεται μεχρι σημερα...
Οι Τουρκοι καθε τετοια ''επετειο'' κανουν παρελασεις στην Πολη και αναπαραστασεις της Αλωσης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 12:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Οκτ 2007, 15:49
Δημοσ.: 1234
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Εγω παντως για να ειμαι ειλικρινης το ακουσα σημερα στο ραδιο και σε περισσοτερους απο εναν σταθμους...Βεβαια απλη αναφορα, οχι κατι περισσοτερο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Κι εγώ το άκουσα στο ραδιόφωνο.
Να αναφέρω ότι ήταν Τρίτη η ημέρα της άλωσης και ήταν το 1453. 1+4+5+3 =13 και έχω ακούσει ότι από εκεί έχει μείνει ότι η Τρίτη και 13 είναι γρουσουζική μέρα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 19:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιουν 2006, 18:05
Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
και γω το άκουσα σήμερα στο ράδιο και μάλιστα εκάναν και διαγωνισμό με δώρο σε όποιον απαντούσε σωστά τι ημέρα έγινε η άλωση :) (δε θυμάμαι ποιο σταθμό γιατί το αλλάζω συνέχεια :oops: )

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2008, 14:11
Δημοσ.: 542
Το ότι το ανέφεραν κάποιοι ραδιοφωνικοί σταθμοί,δε σημαίνει πως του δόθηκε η απαραίτητη προβολή...Κανάλια και internet?Ελάχιστα πράγματα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαν σήμερα...Η Άλωση της Πόλεως...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2009, 23:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Chris_Math έγραψε:
Πριν 556 χρόνια έγινε η Άλωση της Πόλις μας...Μου έκανε φοβερά αρνητική εντύπωση πως δεν το έχω διαβάσει,σχεδόν,πουθενά!!Τα media,σήμερα,ασχολούνται με την σεξουαλικότητα των ψηφοφόρων και το χτεσινό debate...Εντάξει,λογικό,εν μέρει,αλλά ούτε μία αναφορά??Ντροπή...

Αυτό που βρίσκω εγώ ντροπιαστικό είναι να μην ξέρει κάποιος να κλίνει το "πόλις" :P. Αλλά σοβαρά τώρα, "ΜΑΣ"?? Σου τη χάρισε ο "Θεός" ή είσαι απόγονος του Κωνσταντίνου ΙΑ'?

Σταματήστε να οικειοποιείστε (thanks, στάθη) πράγματα που δεν είχαν ποτέ καμμία σχέση με εσάς, και σταματήστε να ζείτε στο παρελθόν. Η πτώση μιας αυτοκρατορίας που έλαβε χώρα πριν από μισή χιλιετία δεν είναι επίκαιρη, ούτε έχει κάτι νέο να μας διδάξει (πέραν του ότι καμμιά αυτοκρατορία δε διαρκεί για πάντα). Όλοι φάγαμε στη μάπα τον "πατριωτισμό" των σχολικών βιβλίων, νομίζω πως είναι αρκετά αφελές και μαζοχιστικό να τον επιζητούμε και από τα media.

Πάντως, αρκετοί ανέφεραν το γεγονός: "Πριν από 556 χρόνια, έπεσε η Κωνσταντινούπολη." Τι άλλο θέλετε να πουν? Πόση προβολή θα ήταν αρκετή? Έπρεπε να μοιρολογήσουν και να προφητεύσουν πως κάποια μέρα θα είναι πάλι "δικά μας"? Και speaking of which, τι κόλλημα είναι αυτό που έχουν οι Έλληνες με την κτήση? Η δική μας Jennifer Aniston, ο δικός μας Δημήτρης Νανόπουλος, ο δικός μας Σάκης Ρουβάς, ο δικός μας Δημήτρης Σγούρος, ο δικός μας Πιτ Σάμπρας, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, και όλα τα σχετικά...

giannis_7 έγραψε:
Η Αλωση δεν εγινε το 1453 αλλα γινεται μεχρι σημερα...

LOL

giannis_7 έγραψε:
Οι Τουρκοι καθε τετοια ''επετειο'' κανουν παρελασεις στην Πολη και αναπαραστασεις της Αλωσης.

Όπως οι Έλληνες αισθάνονται υπερηφάνεια για το Μέγαν Αλέξανδρο ως κατακτητή, έτσι και οι Τούρκοι χαίρονται και ηρωποιούν την κατάκτηση της πρωτεύουσάς τους. Λογικό είναι, ο κάθε λαός γιορτάζει τις νίκες του. Τι ήθελες, να κλαίνε?

Seriously, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά θέματα που θα έπρεπε να αναφέρουν τα media, ας μην ασχολούμαστε με βλακείες...

Και για να μη γίνει πάλι σκατά η συζήτηση, δηλώνω από τώρα ότι δεν είχα σκοπό να προκαλέσω, απλώς εκφράζω την προσωπική μου άποψη επί του θέματος. Αν οι απόψεις μου προκαλούν, είναι δικό σας πρόβλημα, όχι δικό μου.

Τελευταία επεξεργασία απο noxteryn την 30 Μάιος 2009, 02:48, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαν σήμερα...Η Άλωση της Πόλεως...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
noxteryn έγραψε:
Αυτό που βρίσκω εγώ ντροπιαστικό είναι να μην ξέρει κάποιος να κλίνει το "πόλις" :P.

Σταματήστε να οικειοποιήστε

οικειοποιείστε

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 01:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Δεκ 2006, 00:05
Δημοσ.: 2268
Συμφωνω με τον nox, οι πολεις καλως ή κακως τους περασμενους αιωνες αλλαζαν χερια καθε τρεις και λιγο.
Χωρις αυτο να σημαινει σε καμια περιπτωση πως δικαιολογειται η καταστρατηγηση των δικαιωματων των μειονοτητων που ζουνε σε αυτες (οπως ειναι οι ελληνες στην κων/πολη τις τελευταιες δεκαετιες). Αν η ελλαδα ειχε μεινει στα προ-Μικρασιατικης καταστροφης συνορα, τα ιδια που λεμε εμεις τωρα θα ελεγαν και οι τουρκοι για ενα σωρο πολεις στην τουρκια, και ειμαι σιγουρος πως κανεναν μας δεν θα πειραζε το οτι η ελλαδα ειχε εισβαλλει στην τουρκια (και δεν αναφερομαι στα παραλια που κατοικουνταν κυριως απο ελληνες, ο ελληνικος στρατος υποθετοντας οτι οι μεγαλες δυναμεις θα τον υποστηριξουν ειχε βαλει μπρος να φτασει στην Αγκυρα..)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 01:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Nox πρόσεχε τι λες σε μία χώρα που έχει βουλευτή τον Άδωνη Γεωργιάδη, τον Πλέυρη Jr, τον Καρατζαφέρη κλπ κλπ κλπ
(χωρίς αυτό να πηγαίνει εννοείται στον chris που απλά επισήμανε ένα ιστορικό γεγονός, αλλά στους πιθανούς συμμετέχοντες του τόπικ που θα αρχίσουν να μιλάνε για μαρμαρωμένους βασιλιάδες, χαμένες πατρίδες και άλλα σχετικά).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 02:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
nox οταν λεω οτι η αλωση γινεται μεχρι σημερα αναφερομαι στην καταπατηση των δικαιωματων της ελληνικης μειονοτητας,εσυ τι καταλαβαινεις?δεν ειπα παρτε τα οπλα να την παρουμε πισω :?

Παράθεση:
Όπως οι Έλληνες αισθάνονται υπερηφάνεια για το Μέγαν Αλέξανδρο ως κατακτητή, έτσι και οι Τούρκοι χαίρονται και ηρωποιούν την κατάκτηση της πρωτεύουσάς τους. Λογικό είναι, ο κάθε λαός γιορτάζει τις νίκες του. Τι ήθελες, να κλαίνε?

οχι δεν ειπα οτι με ενοχλει απλα το ανεφερα.ειπα πριν τι με ενοχλει ,να σκοτωνουν τους πιλοτους μας και να τρεχει 2 μερες μετα η μπακογιαννη στην αγκυρα και να κανει δηλωσεις οτι το γεγονος δεν θα επηρεασει την ενταξιακη πορεια της τουρκιας.δεν ειμαι ουτε φιλοπολεμος ουτε στρατοκα..ος αλλα και η μ....κια στην εξωτερικη πολιτικη εχει και τα ορια της.

και το οτι επεσε μια αυτοκρατορια δεν σημαινει οτι πρεπει να την ξεχασουμε.δηλαδη εσυ διακρινεις τα 2 ακρα μονο?η να την διεκδικησουμε η να την διαγραψουμε απο την μνημη μας?

Παράθεση:
Nox πρόσεχε τι λες σε μία χώρα που έχει βουλευτή τον Άδωνη Γεωργιάδη, τον Πλέυρη Jr, τον Καρατζαφέρη κλπ κλπ κλπ
(χωρίς αυτό να πηγαίνει εννοείται στον chris που απλά επισήμανε ένα ιστορικό γεγονός, αλλά στους πιθανούς συμμετέχοντες του τόπικ που θα αρχίσουν να μιλάνε για μαρμαρωμένους βασιλιάδες, χαμένες πατρίδες και άλλα σχετικά).

πρεπει να εισαι φασιστας αμα ξερεις τα στοιχειωδη τουλαχιστον απο την ιστορια της χωρας σου? :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 02:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

heliasv, sorry, αλλά δεν κατάλαβα καθόλου τι λες...
:?

giannis_7, κατάλαβα τι λες, και συμφωνώ με αυτό. Απλώς το wording σου μου φάνηκε αστείο. Ωστόσο, το ότι κάποτε η Ελλάδα έχασε έναν πόλεμο από την Τουρκία δε νομίζω να σχετίζεται ιδιαίτερα με αυτά που αναφέρεις. Ας κατακρίνεις την Τουρκία για τη σημερινή της πολιτική, αλλά πού κολλάει η Άλωση της Πόλης? Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία χάθηκε επειδή απλούστατα παρήκμασε, όχι επειδή "ήρθαν οι κακοί Τούρκοι να μας την πάρουν". Με τη σειρά της, κατέρρευσε και η Οθωμανική Αυτοκρατορία, όπως κατέρρευσε και η Ναζιστική Γερμανία, ή η Σοβιετική Ένωση. And the world keeps turning...

Πάντως, δεν εννοούσα καθόλου να "ξεχάσουμε". Σέβομαι πάρα πολύ την Ιστορία ως επιστήμη, και μου φαίνεται κάπως υποκριτικό να "θυμόμαστε" κάποια πράγματα μια φορά το χρόνο, ή ακόμα χειρότερα, να τα θυμόμαστε με εντελώς λανθασμένο τρόπο. Το θέμα δεν είναι να πενθήσουμε για την ήττα ή να ονειροπολήσουμε πόσο γαμάτοι θα ήμασταν αν η Μικρά Ασία ήταν δική μας, αλλά να ανοίξουμε το μυαλό μας και να επιτρέψουμε στην Ιστορία να μας διδάξει κάποια πράγματα.

(στάθη, well played, αν και θα προτιμούσα να συνέβαλλες λίγο περισσότερο στις συζητήσεις, πέρα από το να με ακολουθείς στα διάφορα threads για να μου την πεις. Και σας παρακαλώ, κάποιος να διορθώσει τον τίτλο του topic!)

Μια ερώτηση: Είναι ιστορικώς αποδεδειγμένο ότι οι Γερμανοί διέπραξαν πολύ περισσότερα και μεγαλύτερα εγκλήματα κατά τη Γερμανική Κατοχή - η οποία ήταν και πιο πρόσφατη - από ό,τι οι Τούρκοι κατά την Οθωμανική Κατοχή. Γιατί, ως πλεοψηφία, οι σημερινοί Έλληνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τους Γερμανούς, αλλά τρέφουν τέτοια αντιπαλότητα προς τους Τούρκους?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 08:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Ιαν 2007, 16:18
Δημοσ.: 233
noxteryn έγραψε:
Μια ερώτηση: Είναι ιστορικώς αποδεδειγμένο ότι οι Γερμανοί διέπραξαν πολύ περισσότερα και μεγαλύτερα εγκλήματα κατά τη Γερμανική Κατοχή - η οποία ήταν και πιο πρόσφατη - από ό,τι οι Τούρκοι κατά την Οθωμανική Κατοχή. Γιατί, ως πλεοψηφία, οι σημερινοί Έλληνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τους Γερμανούς, αλλά τρέφουν τέτοια αντιπαλότητα προς τους Τούρκους?

Γιατί το υπαρκτό πρόβλημα δεν είναι οι Γερμανοί, αλλά ο εθνικιστικός και ιμπεριαλιστικός στρατός της Τουρκίας, ένα μεγάλο πλήθος του τούρκικου λαού (ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΛΟΙ...) αλλά και πολιτικές οργανώσεις (Γκίζοι λύκοι) που κατέχουν μεγάλη εξουσία στο τουρκικο κοινοβούλιο.
"ο κάτοχος βραβείου Νόμπελ συγγραφέας Ορχάν Παμούκ σε μια συνέντευξη, δήλωσε "τριάντα χιλάδες Κούρδοι και ένα εκατομμύριο Αρμένιοι φονεύθηκαν σε αυτή τη χώρα και κανένας, εκτός από εμένα, δεν τολμά να μιλήσει σχετικά"
Επίσης έχουν διαπράξει τρομερά εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας. Είναι γείτονες μας και έχουμε δοκιμάσει όλους τους τρόπους για την Ελληνοτουρκική φιλία (μη χέ_ω) και αυτοί συνεχίζουν ακάθεκτοι με θερμά επεισόδια, εμπόριο λαθρομεταναστών απο ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ και άλλα πολλά.

Και επειδή noxteryn έχω διαπιστώσει πως θεωρείς τον εαυτό σου πολύ έξυπνο (δεν σε ξέρω προσωπικά, απο τις θέσεις σου σε διάφορα θέματα του forum αυτό δείχνεις) και πιστεύεις οτι έχεις μια σχετικά σωστή κρίση σε αυτά τα θέματα για πες μας πως θα τα αντιμετόπιζες αυτά τα προβλήματα αν είχες εξουσία... Εγώ πραγματικά δεν έχω άποψη...

Και όσο για την Γερμανική κατοχή τι θες να πεις;; Οτι δεν μας πείραξε;; Το ίδιο μας πειράζει... Στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο χωριό του παππού μου οι αντάρτες σκότωσαν 9 Γερμανούς (όταν μάθαν οτι θα αποχωρούσαν τα γερμανικά στρατεύματα και πήγαν να κάνουν τους παλικαράδες, στην πορεία καλέσαν ενισχύσεις οι Γερμανοί απο κει που θα φεύγαν) και για κάθε στρατιώτη τους σκότωναν απο 10 Κρητικούς. Μέσα σε αυτούς τους 90 ήταν και αρκετοί συγκενείς μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 08:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Ενδιαφέρουσα απάντηση. (By the way, δε ρώτησα με κάποιο ύφος, όντως ήμουν περίεργος.) Δηλαδή το πρόβλημα με την Τουρκία δεν ήταν αυτά που έκανε τότε, αλλά αυτά που κάνει σήμερα. Okay...

Anyway, αν είχα εγώ την εξουσία, θα έκανα το εξής. Θα γέμιζα το Αιγαίο με αεροπλανοφόρα (δεν ξέρω πόσα έχει η Ελλάδα) και θα άρχιζα να βομβαρδίζω τα παράλια της Τουρκίας. Ως αντίποινα, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν οι Τούρκοι είναι να καταστρέψουν κάποιο νησί, γιατί, εφόσον έχουμε την κυριαρχία του Αιγαίου, θα τους καταρρίπταμε πριν καν πλησιάσουν την ενδοχώρα. Επίσης, με το πυροβολικό του Ναυτικού θα βομβάρδιζα το Istanbul, ενώ ταυτόχρονα θα έχωνα deploy μερικά τάγματα του Πεζικού στη Θράκη και την ανατολική Μακεδονία, σε περίπτωση που οι Τούρκοι αποπειραθούν απόβαση. Φυσικά, τα δικά μας στρατεύματα δε θα πατήσουν το πόδι τους σε Τουρκικό έδαφος, ώστε να μη θεωρηθεί "πόλεμος" (USA style). Απλώς θα βομβαρδίζουμε.

Πώς σου φαίνεται?
:)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2009, 09:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Ιαν 2007, 16:18
Δημοσ.: 233
Στρατηγικό μυαλό (!)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: