forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 11:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δημοψήφισμα την επόμενη Κυριακή, εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 00:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Μάιος 2013, 18:06
Δημοσ.: 241
Τοποθεσια: Πετράλωνα
Ποιος είπε πως θα είναι βαρετό αυτό το καλοκαίρι;
Το ερώτημα του δημοψηφίσματος θα είναι ¨ αποδοχή ή απόρριψη της πρότασης των θεσμών ¨

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Δημοψήφισμα την επόμενη Κυριακή, εξήγγειλε ο Πρωθυπουργό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 00:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Μάιος 2013, 18:06
Δημοσ.: 241
Τοποθεσια: Πετράλωνα
Α ξέχασα. Εγώ ψηφίζω ΟΧΙ από σήμερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 00:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 03 Μαρ 2011, 15:41
Δημοσ.: 350
Τοποθεσια: Lost in my mind!!!
ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ και με τα δύο χέρια :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
Σιγά μην γίνει, παιδιαρίσματα από όλους, κυρίως από τους ΕΕ κλπ αλλά και από εμάς.
Οι αρχαίοι Έλληνες φοβούνταν τα ζόμπι

Η μλκία είναι μια, ότι δεν κάνουν αυτό το κάπιταλ κοντρόλ (η κυβέρνηση δλδ ή πιέζεις παντού ή όχι) και ο μόνος που θα αφήσει τα λεφτά στην τράπεζα θα είμαι εγώ :lol:
ευτυχώς δεν έχω και πολλά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιαν 2009, 13:03
Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
barney έγραψε:
Σιγά μην γίνει, παιδιαρίσματα από όλους, κυρίως από τους ΕΕ κλπ αλλά και από εμάς.
Οι αρχαίοι Έλληνες φοβούνταν τα ζόμπι

Η μλκία είναι μια, ότι δεν κάνουν αυτό το κάπιταλ κοντρόλ (η κυβέρνηση δλδ ή πιέζεις παντού ή όχι) και ο μόνος που θα αφήσει τα λεφτά στην τράπεζα θα είμαι εγώ :lol:
ευτυχώς δεν έχω και πολλά

Κι εγώ φίλε μου. Θα στηρίξω την προσπάθεια της κυβέρνησης με τα 8 euro μου. Μόνο μην γίνουν δραχμές (ασημένιες ή μη) και καταστραφώ.

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 12:37 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 10 Δεκ 2014, 11:11
Δημοσ.: 53
Δηλαδή έχουμε δημοψήφισμα
Και πως θα γινει ηλεκτρονικά ήοπως σε εκλογές ;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
Κανονικά σαν εκλογές

Αν ήταν έξυπνοι οι ευρωπαίοι θα βγαίναν και θα λέγαν
Τζα δεχόμαστε το πρόγραμμα που έθεσε η κυβέρνηση Συριζα Ανελ, άλλωστε μια χαρά σκληρά μέτρα* έχει, σας την σκάσανε-με
Έμμεσα κάτι τέτοιο θα γίνει

*καλώς ή κακώς άλλο θέμα αυτό

Τη δευτέρα έχει και μάλαμα στο θ βράχων

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 15:52 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 18 Ιαν 2011, 13:54
Δημοσ.: 81
Το αποτελεσμα ενος δημοψηφισματος ειναι πολυπαραγοντικο. Παρ'ολα αυτα μπορει να προβλεφτει απο το γεγονος οτι η πλειοψηφια επηρεαζεται πολυ απο το κατεγιστικο πληθος πληροφοριων που δεχεται καθημερινα και σχηματιζει αποψη απο τις επικρατεστερες πληροφοριες (συνηθως το θεμα ειναι πληθαριθμικο, δηλαδη οι επικρατεστερες πληροφοριες ειναι αυτες που ακουγονται περισσοτερο). Με λιγα λογια η αποψη των πολιτων περι ενος θεματος (μας ενδιαφερουν τα πολιτικα εδω) ειναι ο σταθμικος μεσος ορος των πιθανως διαφορετικα βεβαρημενων αποψεων που ενστερνιζονται τα Μ.Μ.Ε (Τηλεοραση, Ιντερνετ, Ραδιοφωνο,...).

Στην εποχη του Ποντιου Πιλατου τοτε παλια, ο ιδιος ως κυβερνητης της τοτε περιοχης διαμορφωνε-επηρεαζε τις πολιτικες ιδεες των πολιτων. Στην δικη του Χριστου ομως ενιψε τας χειρας του και αφησε την επιλογη στον λαο, ο οποιος εκδικασε τον Χριστο σε θανατο.
Ουσιαστικα αυτη ηταν και η επιθυμια του Πιλατου, απλα εκανε το πολιτικο τρικ: πετυχαινω τον σκοπο μου χωρις ευθυνες. Χαζος ο Ποντιος δεν ηταν γιατι ηξερε οτι παιζοταν κατι σημαντικο πολιτικα, οποτε φοβοταν τις ευθυνες οποιουδηποτε λαθους.
Η ιστορια εδειξε απο πολιτικης μερια οτι η επιλογη του ηταν λαθος. Επρεπε να αποφασισει ο ιδιος...
Σημαντικος σκοπος τετοιου τυπου "σημαντικων" προσωπων ειναι να αφησουν καλο ονομα στην ιστορια.
Γκες γουατ;;;
Δεν αφηνουν, γιατι η ιστορια ειναι ο πιο σκληρος εξεταστης που οι περισσοτεροι κοβομαστε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2015, 16:37 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Ιαν 2009, 17:43
Δημοσ.: 42
Τοποθεσια: Abelogarden
barney έγραψε:
Κανονικά σαν εκλογές

Αν ήταν έξυπνοι οι ευρωπαίοι θα βγαίναν και θα λέγαν
Τζα δεχόμαστε το πρόγραμμα που έθεσε η κυβέρνηση Συριζα Ανελ, άλλωστε μια χαρά σκληρά μέτρα* έχει, σας την σκάσανε-με
Έμμεσα κάτι τέτοιο θα γίνει

*καλώς ή κακώς άλλο θέμα αυτό

Τη δευτέρα έχει και μάλαμα στο θ βράχων

Συμφωνω μαζι σου.Ενας αλλος λογος που συμφωνω μαζι σου ειναι γιατι θεωρω οτι θελει η κυβερνηση να εχει επιπλεον ενα επιπλεον χαρτι στην διαπραγματευση.Οπως και να εχει,μετρα υπερ του λαου δεν θα ειναι παντως :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 22 Οκτ 2012, 11:19
Δημοσ.: 105
metalman έγραψε:
Το αποτελεσμα ενος δημοψηφισματος ειναι πολυπαραγοντικο. Παρ'ολα αυτα μπορει να προβλεφτει απο το γεγονος οτι η πλειοψηφια επηρεαζεται πολυ απο το κατεγιστικο πληθος πληροφοριων που δεχεται καθημερινα και σχηματιζει αποψη απο τις επικρατεστερες πληροφοριες (συνηθως το θεμα ειναι πληθαριθμικο, δηλαδη οι επικρατεστερες πληροφοριες ειναι αυτες που ακουγονται περισσοτερο). Με λιγα λογια η αποψη των πολιτων περι ενος θεματος (μας ενδιαφερουν τα πολιτικα εδω) ειναι ο σταθμικος μεσος ορος των πιθανως διαφορετικα βεβαρημενων αποψεων που ενστερνιζονται τα Μ.Μ.Ε (Τηλεοραση, Ιντερνετ, Ραδιοφωνο,...).

Στην εποχη του Ποντιου Πιλατου τοτε παλια, ο ιδιος ως κυβερνητης της τοτε περιοχης διαμορφωνε-επηρεαζε τις πολιτικες ιδεες των πολιτων. Στην δικη του Χριστου ομως ενιψε τας χειρας του και αφησε την επιλογη στον λαο, ο οποιος εκδικασε τον Χριστο σε θανατο.
Ουσιαστικα αυτη ηταν και η επιθυμια του Πιλατου, απλα εκανε το πολιτικο τρικ: πετυχαινω τον σκοπο μου χωρις ευθυνες. Χαζος ο Ποντιος δεν ηταν γιατι ηξερε οτι παιζοταν κατι σημαντικο πολιτικα, οποτε φοβοταν τις ευθυνες οποιουδηποτε λαθους.
Η ιστορια εδειξε απο πολιτικης μερια οτι η επιλογη του ηταν λαθος. Επρεπε να αποφασισει ο ιδιος...
Σημαντικος σκοπος τετοιου τυπου "σημαντικων" προσωπων ειναι να αφησουν καλο ονομα στην ιστορια.
Γκες γουατ;;;
Δεν αφηνουν, γιατι η ιστορια ειναι ο πιο σκληρος εξεταστης που οι περισσοτεροι κοβομαστε...

Ο Σύριζα όμως εξαρχής ανέφερε αυτήν την πιθανότητα δημοψηφίσματος, θυμίζω τι είχε πει η Κωνσταντοπούλου στον Παυλόπουλο κατά την ορκομωσία του ως πρόεδρο της δημοκρατίας. Εγώ νομίζω ότι η απόφαση αυτή για δημοψήφισμα ήταν αφενός η μόνη διέξοδος για την κυβέρνηση για την πολιτική της επιβίωση, αφετέρου όμως -και αυτό εγώ θεωρώ πιο σημαντικό- ήταν και η μόνη ριψοκίνδυνη μεν, αναγκαία δε, επιλογή για την επιβίωση της κοινωνίας μας...
Τελικά αφαιρεί κάθε δικαιολογία από εμάς, τους πολίτες δλδ, σχετικά με τις ευθύνες που έχουμε για τις ζωές μας. Να μη μπορεί δλδ κανείς να πει "οι προδότεστεμπέληδεςκτλ πολιτικοί".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 14:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 25 Αύγ 2010, 16:03
Δημοσ.: 686
Υπάρχουν και άλλα πράγματα πέρα από το δημοψήφισμα για την επιβίωση της κοινωνίας..Όταν τα πουλάς όλα χρόνια τώρα ένα δημοψήφισμα δεν σε σώζει.
Επίσης metalman ο σύριζα δεν έχει ως κρυφό σχέδιο την έξοδο από το ευρώ.Σε όλους τους τόνους το έχει πει χρόνια τώρα.Ούτε πρόκειται για κίνηση αναίρεσης των ευθυνών του.Είναι μία λύση για να κερδίσει επικοινωνιακά, να φανεί στον κόσμο ότι αντιστέκεται ώστε να μην φανεί ότι υποχώρησε.Τα στελέχη του παρουσιάζουν σαν ηρωική κίνηση το δημοψήφισμα.

Επίσης μόνο γελοία η στάση της ΝΔ.Πάει να τσιμπήσει συγκρίνοντας το μέιλ χαρδούβελη με τα νέα μέτρα, πάει με το μένουμε ευρώπη και προσπαθεί να δημιουργήσει ένα αντανακλαστικό που λέει "Ας κοπούν μισθοί, ας υπάρχει ανεργία και μνημόνιο αλλά να μείνουμε ευρώπη γιατί ασφάλεια, πολιτισμός, ήθος, ευρώ".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 15:52 
Χωρίς σύνδεση

otinanai έγραψε:
Υπάρχουν και άλλα πράγματα πέρα από το δημοψήφισμα για την επιβίωση της κοινωνίας..Όταν τα πουλάς όλα χρόνια τώρα ένα δημοψήφισμα δεν σε σώζει.
Επίσης metalman ο σύριζα δεν έχει ως κρυφό σχέδιο την έξοδο από το ευρώ.Σε όλους τους τόνους το έχει πει χρόνια τώρα.Ούτε πρόκειται για κίνηση αναίρεσης των ευθυνών του.Είναι μία λύση για να κερδίσει επικοινωνιακά, να φανεί στον κόσμο ότι αντιστέκεται ώστε να μην φανεί ότι υποχώρησε.Τα στελέχη του παρουσιάζουν σαν ηρωική κίνηση το δημοψήφισμα.

Τα εγραψα ετσι γενικα ωστε να εννοω πολλα γραφοντας λιγα,αλλιως θα εγραφα μεχρι την επομενη μερα. Φυσικα εννουσα και συμφωνω απολυτα οτι
otinanai έγραψε:
Είναι μία λύση για να κερδίσει επικοινωνιακά, να φανεί στον κόσμο ότι αντιστέκεται ώστε να μην φανεί ότι υποχώρησε.Τα στελέχη του παρουσιάζουν σαν ηρωική κίνηση το δημοψήφισμα.

Δεν θελουμε ηρωες αλλα αποτελεσματα. Δεν ειναι ή ολα ή τιποτα. Σκοπος ειναι η επιβιωση, λιθαρακι λιθαρακι.
Επισης δεν συμφωνω να πουμε ΝΑΙ αλλα ουτε και ΟΧΙ, γιατι το ΝΑΙ στην προκειμενη περιπτωση ειναι το ΟΧΙ οπως το Γιαννης με το Γιανης.
8,5 δισ. εναντι 8 δισ... Αντε γειαα! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 16:29 
Χωρίς σύνδεση

pastitchu έγραψε:
Ο Σύριζα όμως εξαρχής ανέφερε αυτήν την πιθανότητα δημοψηφίσματος, θυμίζω τι είχε πει η Κωνσταντοπούλου στον Παυλόπουλο κατά την ορκομωσία του ως πρόεδρο της δημοκρατίας. Εγώ νομίζω ότι η απόφαση αυτή για δημοψήφισμα ήταν αφενός η μόνη διέξοδος για την κυβέρνηση για την πολιτική της επιβίωση, αφετέρου όμως -και αυτό εγώ θεωρώ πιο σημαντικό- ήταν και η μόνη ριψοκίνδυνη μεν, αναγκαία δε, επιλογή για την επιβίωση της κοινωνίας μας...
Τελικά αφαιρεί κάθε δικαιολογία από εμάς, τους πολίτες δλδ, σχετικά με τις ευθύνες που έχουμε για τις ζωές μας. Να μη μπορεί δλδ κανείς να πει "οι προδότεστεμπέληδεςκτλ πολιτικοί".

Παει ο Γιωργος στον Τακη και του λεει θα σου σκασω μπουνια ρεεε. Του λεει ο Τακης: Τι λες ρε, αντε φυγε. Ε, περναει η ωρα και ο Γιωργος την σκαει την μπουνια.
Του λεει ο Τακης: Τι εκανες ρε πας καλα; Αυτο ειναι ανηθικο.
Του λεει ο Γιωργος: Καθολου, εγω σε ειχα προειδοποιησει!

Το οτι μας το ειχαν πει δεν τους κανει ηθικους. Οταν σε εχει ψηφισει ο ελληνικος λαος, κανε την δουλεια σου οπως και εσυ στην ταξη που θα εισαι και θα κανεις μαθημα δεν θα ρωτησεις τους μαθητες σου να σου πουν ποσο κανει \int xdx και αν σου πουν 10 ,θα γραψεις 10. Εσυ εισαι στα πραγματα εσυ ξερεις καλυτερα!!!

Καλειται τωρα η γιαγια να παει να ψηφισει για πραγματα που ουτε καν εχει ιδεα τι ειναι. Το πικρο σε ολη την ιστορια δεν οτι αυτο ισχυει για τις γιαγιαδες αλλα και σχεδον για ολους εμας ,με εμενα μεσα, που δεν εχουμε τις γνωσεις ωστε να παρουμε την σωστη αποφαση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 18:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 22 Οκτ 2012, 11:19
Δημοσ.: 105
metalman έγραψε:
Το οτι μας το ειχαν πει δεν τους κανει ηθικους. Οταν σε εχει ψηφισει ο ελληνικος λαος, κανε την δουλεια σου οπως και εσυ στην ταξη που θα εισαι και θα κανεις μαθημα δεν θα ρωτησεις τους μαθητες σου να σου πουν ποσο κανει \int xdx και αν σου πουν 10 ,θα γραψεις 10. Εσυ εισαι στα πραγματα εσυ ξερεις καλυτερα!!!

Καλειται τωρα η γιαγια να παει να ψηφισει για πραγματα που ουτε καν εχει ιδεα τι ειναι. Το πικρο σε ολη την ιστορια δεν οτι αυτο ισχυει για τις γιαγιαδες αλλα και σχεδον για ολους εμας ,με εμενα μεσα, που δεν εχουμε τις γνωσεις ωστε να παρουμε την σωστη αποφαση.

Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Στο αντικείμενό σου -πρέπει να- είσαι ειδικός για να το διδάξεις, στην πολιτική όμως δεν υπάρχουν ειδικοί. Όπως το λέγαν στην αρχαία Αθήνα: "Έδοξε τη βουλή και τω δήμω". Η πολιτική είναι ζήτημα γνώμης δηλαδή όχι γνώσης. Πραγματικά ποιος μπορεί να πιστέψει σοβαρά ότι οι τεχνοκράτες αμερόληπτα και με βαθιά γνώση του αντικειμένου τους αποφασίζουν; Το ότι συγκαλύπτουν αυτό το πράγμα πίσω από ψευδοεπιστημονικές επιφάσεις είναι απλά μια κοροϊδία, που βέβαια διασφαλίζει και ότι θα διατηρηθούν και οι ίδιοι στην προνομιούχο θέση τους. Οπότε όλοι μπορούμε να εκφράσουμε την άποψή μας για το πως θέλουμε να ζούμε, έστω και με ένα δημοψήφισμα, με τους περιορισμούς βέβαια που έχει αυτή η διαδικασία. Εμείς βιώνουμε τις συνέπειες των αποφάσεων και γι'αυτό μπορούμε να ξέρουμε και καλύτερα μάλιστα να αποφασίζουμε για τις ζωές μας. Μην υποτιμάμε τον εαυτό μας ούτε και τους συμπολίτες μας. Έχουμε ζήσει τα αποτελέσματα των πολιτικών που ακολουθήθηκαν τα τελευταία χρόνια, ξέρουμε νομίζω τι πρέπει -τουλάχιστον- να εμποδίσουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2015, 20:59 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 10 Δεκ 2014, 11:11
Δημοσ.: 53
Άρα κλειστές τράπεζες για μια εβδομάδα τουλάχιστον ανώτερο όριο αναλήψεων 50-60€ τέλεια
Εμείς που δεν είμαστε απο εδώ με αυτά τι θα κάνουμε θα πληρώσουμε το νοίκι τα κοινόχρηστα να βγάλουμε εισιτήρια για το τόπο μας ή να πάρουμε τρόφιμα να φάμε
Δε θέλω τέτοια μέτρα προφανώς αλλά προφανώς και δε θέλω να τρέχω στις ουρές να πάρω λεφτά για να βγάλω τα εισιτήρια αλλά και τις καθημερινές μου ανάγκες (οι οποίες πλέον είναι περιορισμενες)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: