forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 17 Οκτ 2017, 13:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Θεωρείς τον εαυτό σου ερωτευμένο?
Ναι. 70%  70%  [ 58 ]
Όχι. 24%  24%  [ 20 ]
Προτιμώ να μην απαντήσω. 6%  6%  [ 5 ]
Σύνολο ψήφων : 83
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Είστε ερωτευμένοι?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Απρ 2006, 12:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Είχα μια λογομαχία της προάλλες για το αν οι νέοι σήμερα ερωτεύονται.
Εγώ πιστεύω ότι ο έρωτας δεν έχει πεθάνει.
Το αντίθετο, μάλιστα.

Για να δούμε τι θα βγάλει η έρευνα!
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Απρ 2006, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Είμαι ερωτευμένος.

Βέβαια, γνωρίζω ότι ο έρωτας είναι απλώς ένα τέχνασμα των κυττάρων που αποτελούν το σμήνος του εαυτού μου για να διατηρείται το DNA μου. Ξέρω ότι οποιοδήποτε συναίσθημα που νιώθω είναι αποτέλεσμα των ορμονών που απελευθερώνονται με εντολή του εγκεφάλου μου, ο οποίος αποφασίζει ότι έχω βρει κατάλληλο δοχείο για να φέρει το γόνο μου.

Πιστεύετε ότι η γνώση μας κάνει κυνικούς?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Είστε ερωτευμένοι?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Απρ 2006, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
noxteryn έγραψε:
Είχα μια λογομαχία της προάλλες για το αν οι νέοι σήμερα ερωτεύονται.
Εγώ πιστεύω ότι ο έρωτας δεν έχει πεθάνει.
Το αντίθετο, μάλιστα...

Συμπλήρωσε στο Poll τότε αν έχετε ερωτευθεί, μου φαίνεται λίγο ασαφές. Εφόσον θες να μάθεις αν οι νέοι ερωτεύονται μην περιορίζεις την χρονική στιγμή, δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο η χρονική διάρκεια! Δηλαδή η άποψη του κάθε βδομάδα ερωτεύομαι και άλλη, ή ερωτευμένος με ένα ίδαλμα (κάτι άπιαστο), ή ερωτευμένος με την ζωή, ή ερωτευμένος με την στιγμή...
Νομίζω πρέπει να γίνεις πιο σαφής, αν και εγώ πιστεύω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.
Επιπλέον, πιστεύεις ότι ο έρωτας είναι ένας και μοναδικός; Η μπορεί να υπάρξει και άλλες φορές;
Ισχύει το "είσαι το άλλο μου μισό" (η κατά τον αηδό είσαι το άλλο μου εγώ); Με αυτή την άποψη, μήπως υπάρχει περίπτωση κάποιοι να μην βρουν τον έρωτά τους ποτέ (αν ζει σε άλλη χώρα); Μήπως ο έρωτας τελικά προσαρμόζεται στα μέτρα μας και εξιδανικεύουμε το ταίρι μας;
Έχεις ερωτευθεί, είπες; Αν μετά από 5 χρόνια βρεις άλλο ταίρι που θα ερωτευθείς, θα νιώθεις τα ίδια ή αυτός θα είναι άλλος έρωτας, άλλα αισθήματα;
Μήπως αυτό που νιώθεις τώρα είναι το πιο δυνατό συναίσθημα, προς το ταίρι σου, που έχεις νιώσει ως τώρα;

Η άποψή μου είναι ότι ο έρωτας υπάρχει, αλλά δεν τον ψάχνει σχεδόν κανείς! Καμιά φορά θέλει θυσίες και δεν μπορούν όλοι να θυσιάσουν την μέχρι τώρα ζωή τους (καλοπέραση πχ..).
Μιλάω εντελώς γενικά και μέσω συζητήσεων με αρκετά άτομα και των δύο φύλων...
Σου εύχομαι τα καλύτερα nox, ωραίο θέμα!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Έβαλα "είστε ερωτευμένοι" και όχι "έχετε ερωτευθεί" επειδή δεν πιστευώ ότι ερωτεύεται κανείς κάθε μέρα, και αν κάποιος υποστηρίζει ότι αυτό ισχύει, τότε δε μιλά για έρωτα, αλλά για λαγνεία.
Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει λαγνεία σήμερα. (Φυσικά, δεν υπονοώ ότι αυτό είναι κακό. Εώς ένα βαθμό, είνα καλό.)
Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι ο έρωτας.

Πες με ρομαντικό (ή αφελή), αλλά πιστεύω ότι αν ο έρωτας δεν κρατά για πάντα, τότε δεν είναι έρωτας.

Ο έρωτας δε θέλει μόνο θυσίες.
Ο έρωτας απαιτεί εμπιστοσύνη και πίστη.

Κύριος λόγος που ξεκίνησα τέτοιο thread (παρ'ό,τι άνδρας) είναι επειδή έχω σιχαθεί τα cliche των σχέσεων και των φύλων: "οι άνδρες θέλουν οπωσδήποτε να βλέπουν ποδόσφαιρο την Κυριακή", "οι άνδρες δε θέλουν να δεσμευτούν", "οι γυναίκες σκέφτονται συνέχεια το γάμο", "οι άνδρες θέλουν να βλέπουν μόνο ταινίες δράσης" και πολλές άλλες μπαρούφες που διαβάζουμε σε χαζοπεριοδικά ή βλέπουμε σε sitcoms.

Είναι γελοίο. Σε παλαιότερες εποχές, τα θέματα του έρωτα και του sex παρέμεναν επισκιασμένα, επειδή θεωρούνταν taboo. Σήμερα, μερικές δεκαετείες μετά τη Σεξουαλική Επανάσταση, τα ζευγάρια προτιμούν να στέλνουν γράμματα σε περιοδικά και στην Athens Voice (προς τέρψη των υπολοίπων αναγνωστών!), παρά να συζητήσουν με το σύντροφό τους (περιλαμβάνω και τα δύο φύλα).
(Για άλλη μια φορά, θα πω ότι, στην εποχή της πληροφόρησης, οι άνθρωποι πνίγονται στην παραπληροφόρηση.)

Καιρός για λίγη ειλικρίνια...

PS: Έχουν περάσει πέντε χρόνια από τότε που ερωτεύθηκα, και είμαι more in love than ever!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
noxteryn έγραψε:
Σήμερα, μερικές δεκαετείες μετά τη Σεξουαλική Επανάσταση, τα ζευγάρια προτιμούν να στέλνουν γράμματα σε περιοδικά και στην Athens Voice (προς τέρψη των υπολοίπων αναγνωστών!), παρά να συζητήσουν με το σύντροφό τους

Για να ανταπεξελθουμε στον ανταγωνισμο, προτεινω να ανοιξει στο forum ειδικη στηλη που θα απανταει σε ερωτικης φυσεως προβληματισμους των μελων του. Οι ειδικα εκπαιδευμενοι για το σκοπο αυτο επιτηρητες θα αναλαβουν υπευθυνα να δωσουν τις Απαντησεις που προσδοκειτε. (τα καλυτερα γραμματα θα αναρτωνται στην εισοδο του εργαστηριου)

[/offtopic]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

noxteryn έγραψε:
Πες με ρομαντικό (ή αφελή), αλλά πιστεύω ότι αν ο έρωτας δεν κρατά για πάντα, τότε δεν είναι έρωτας.
Μ'αρέσει...
noxteryn έγραψε:
Ο έρωτας δε θέλει μόνο θυσίες.
Ο έρωτας απαιτεί εμπιστοσύνη και πίστη.
Σωστό αλλά θέλει σίγουρα θέλει και τα τρία!
noxteryn έγραψε:
...οι άνδρες θέλουν οπωσδήποτε να βλέπουν ποδόσφαιρο την Κυριακή...
Έχεις ακούσει το "Γίνε ολυμπιακός" των Going Through ?:lol:
noxteryn έγραψε:
"οι γυναίκες σκέφτονται συνέχεια το γάμο", "οι άνδρες θέλουν να βλέπουν μόνο ταινίες δράσης" και πολλές άλλες μπαρούφες που διαβάζουμε σε χαζοπεριοδικά ή βλέπουμε σε sitcoms.
Τίποτα από αυτά δεν είναι απόλυτο πιστεύω.
noxteryn έγραψε:
παρά να συζητήσουν με το σύντροφό τους
Εδώ μπορεί να φταίει και ο σύντροφος όμως!
noxteryn έγραψε:
PS: Έχουν περάσει πέντε χρόνια από τότε που ερωτεύθηκα, και είμαι more in love than ever!
Πιστεύεις δηλαδή ότι δεν θα νιώσεις ποτέ κάτι παραπάνω; Έχεις φτάσει στα όρια; (Το 5 χρόνια ήταν εικονικό.)

Ωραίος και ο λόγος του thread. Σε πολλά συμφωνούμε νομίζω. Αλλά δεν βρίσκεις κάθε μέρα άτομα που μπορούν να συζητήσουν για τέτοια θέματα, για αυτό βγάζω και άλλα από σένα ρωτώντας :D
eirik έγραψε:
Οι ειδικα εκπαιδευμενοι για το σκοπο αυτο επιτηρητες

Ναι ήταν βασικό στοιχείο για την επιλογή μας ως επιτηρητές! Μπορούμε να δεχτούμε και την ώρα των επιτηρήσεων βέβαια, ή ανώνυμα μέσω email... Οι επιτηρητές διπλα σας!!! :clap:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 12:14 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 40
O έρωτας βουτάει από τις ταράτσες στο κενό
χώνει το χέρι σε νερό, νερό που βράζει
δεν έχει σώμα ούτε μυαλό
δεν αρρωσταίνει, δεν πονάει
δεν δειλιάζει
είναι σιωπή , είναι φωτιά
είναι αυτός που καίγεται στη μέση της πλατείας
είναι σιωπή είναι φωτιά
είναι αυτός που φεύγει πριν το τέλος την ταινίας
Είναι θεός και εγκληματίας
Είναι σιωπή, είναι φωτιά....

Ενδελέχεια-Ο Έρωτας

Πώς σας φαίνεται?Καλύτερη περιγραφή του έρωτα δεν έχω ξαναβρεί...Προσωπικά πάντως είμαι ερωτευμένος με όλες τις γυναίκες του κόσμου...Γιατί είναι όλες ξεχωριστές και χωρίς αυτές η ζωή μας δεν θα είχε κανένα νόημα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ενδιαφέρον τραγούδι, μου βγάζει όμως και μια κατάθλιψη και δεν συμφωνώ.
SoC έγραψε:
...Προσωπικά πάντως είμαι ερωτευμένος με όλες τις γυναίκες του κόσμου...Γιατί είναι όλες ξεχωριστές και χωρίς αυτές η ζωή μας δεν θα είχε κανένα νόημα.
Νομίζω δεν είναι ο έρωτας που αναφέρει ο nox, αλλά ας το σχολιάσει εκείνος.
Μια περίεργη ερώτηση! Αφού όλες είναι ξεχωριστές πως είναι δυνατόν να είναι στην ίδια ομάδα; Φτιάχνεις ένα σύνολο που περιέχει όλες τις ξεχωριστές; Μα αυτό δεν τις ομαδοποιεί εφόσον τρέφεις τα ίδια συναισθήματα για όλες; Παράξενο όχι; :cry:
Ουσιαστικά καμία δεν είναι μοναδική για σένα ή βγάζω λάθος συμπέρασμα;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2006, 23:37 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 40
Όλες οι γυναίκες είναι όμορφες.Όλες έχουν ένα στοιχείο που σε κάνει να τις θέλεις και σε κάθε μια είναι διαφορετικό.Τις θέλω όλες γιατί κάθε μια έχει κάτι διαφορετικό να μου δώσει...μια διαφορετική πλευρά του χαρακτήρα μου να συμπληρώσει...Κι εγώ έχω κάτι διαφορετικό να δώσω σε κάθε μια.Να την κάνω να νοίωσει μοναδική...Να την κάνω να νοιώσει χαρούμενη...Κάθε μια με διαφορετικό τρόπο.Όλες οι γυναίκες είναι διαφορετικές...Και αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που έχουν κοινο μεταξύ τους.Τεσπά,συγγνώμη που βγήκα λίγο εκτός θέματος...

Πίσω στο θέμα.Το με πια γυναίκα θα καταλήξεις είναι καθαρά θέμα μοίρας.Μοίρας με την έννοια ότι δεν εξαρτάται και πολύ από σένα.Τουλάχιστον έτσι πιστεύω.Μπορεί την στιγμη που είσαι έτοιμος να κάνεις πρόταση στην γυναίκα με την οποία θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου και να σου πει το ναι,να ρίξεις μια τυχαία ματιά στον χώρο και να δεις μια άλλη γυναίκα και να πεις:"Ότι και να κάνω δεν έχει καμμία σημασία.Ότι και να γίνει δεν έχει καμμία σημασία.Θέλω αυτήν την γυναίκα τώρα...Την θέλω κι ας πεθάνω μετά το πρώτο μου άγγιγμα στο πρόσωπό της...Την θέλω κι ας πεθάνω μετά το πρώτο άγγιγμα των χειλιών της..."Τότε δεν θα σκέφτεσαι τίποτε άλλο.Θα ήθελα πολύ να ζήσω την στιγμή που θα γνωρίσω αυτήν την γυναίκα...Τότε ο χρόνος θα σταματήσει.

ps1:Μην αναλώνεσαι στις λέξεις theodore.Διάβαζε και πίσω απ' τις γραμμές καμμιά φορά...
ps2:Για πες λοιπόν nox...Ποιά είναι η έννοια του έρωτα στην συγκεκριμένη συζητηση?
ps3:Θέλω να δω και απαντήσεις από κοπέλες σ' αυτό το thread.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Απρ 2006, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

(SoC, καθόλου δε βγαίνεις εκτός θέματος.)

Οφείλω να πω ότι κάποτε ήμουν και εγώ κυνικός, και έλεγα "σιγά μη κάτσω εγώ να σκάσω για μια γυναίκα". Ντρέπομαι για την άγνοιά μου. Όχι μόνο σκάς, αλλά πεθαίνεις και σκοτώνεις για γυναίκα, αρκεί να είναι η σωστή γυναίκα για σένα.

SoC, διαφώνω με τον παραλληλισμό που έκανες με το παράδειγμα της πρότασης γάμου.
Η κοπέλα που αγαπώ είναι τέλεια για μένα. Δηλαδή, δεν υπάρχει τίποτα που να ήθελα και δεν είναι, και δεν είναι τίποτα που να μην ήθελα να είναι.
Άρα, είναι αδύνατο να βρω κάποια άλλη γυναίκα που θα προτιμούσα, γιατί δε μπορώ καν να φανταστώ πώς θα ήταν αυτή. Εξάλλου, ακόμα και αν τη συναντούσα (το οποίο πραγματικά πιστεύω ότι είναι αδύνατο), δε θα την αναγνώριζα.
Και φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό. Υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα.

Για να χαρακτηρίσω την έννοια του έρωτα, θα χρησιμοποιούσα τη φράση "απόλυτη αφοσίωση": Δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος (περιλαμβάνοντας τον εαυτό σου), για τον οποίο ενδιαφέρεσαι περισσότερο.
Αυτό είναι για μένα μια σχέση.
Βέβαια, αυτό δεν αναφέρεται στο τυπικό "δεν πηγαίνω με άλλες", αλλά στο ότι μία από τις πρωτεύουσες προτεραιότητές σου είναι να υπηρετείς το σύντροφό σου. Για να μην παρεξηγηθώ, αρκεί να σημειώσω ότι η λέξη "samurai" σημαίνει "υπηρετώ".

theodore έγραψε:
noxteryn έγραψε:
παρά να συζητήσουν με το σύντροφό τους

Εδώ μπορεί να φταίει και ο σύντροφος όμως!

Αν υπάρχουν θέματα για τα οποία δε μπορείς να μιλήσεις καθόλου με το σύντροφό σου, τότε η σχέση σου έχει πρόβλημα.
(Δεν το λέω για σένα! Απλώς, δε βρίσκω άλλο τρόπο να το συντάξω...)

Α, η φράση "more than ever" αναφέρεται στο παρελθόν. Δηλαδή, ο χρόνος μεγιστοποιεί τον έρωτα. Το "πέντε χρόνια" το είπα και εγώ για αστείο. Απλώς το σχολίασα για να δείξω ότι δεν ερωτεύθηκα χθές! :lol:

Τελευταία επεξεργασία απο noxteryn την 28 Απρ 2006, 20:45, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2006, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

(bump)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2006, 13:17 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
(thud)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2006, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

(lol)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2006, 23:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4858
Τοποθεσια: Χολαργός
Δεν πάτε καλά.
Μήπως σας βάρεσε ο έρωτας στο κεφάλι? :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Απρ 2006, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά, πολλά πράγματα με έχουν βαρέσει στο κεφάλι τελευταία... :lol:

Προσπαθώντας να ανανεώσω τη συζήτηση, θα επεκτείνω λίγο το θέμα.

Μια συνηθισμένη ιστορία που ακούμε συχνά είναι η εξής:
Ένα ζευγάρι ζει ευτυχισμένα για αρκετό καιρό, μέχρι που κάποια στιγμή αποφασίζουν και οι δύο να παντρευτούν. Μέσα σε μερικές ημέρες, χωρίζουν. Γιατί?

Στις περισσότερες περιπτώσεις, ο γάμος είναι καθαρά τυπικό θέμα, και κυρίως νομικό (πχ. ένα έγγαμο ζευγάρι μπορεί να θεωρηθεί ως μόνο ένα νομικό πρόσωπο). Τι είναι αυτό που κάνει τουλάχιστον το ένα από τα δύο μέλη να μη θέλει πλέον το άλλο, τόσο ξαφνικά, ειδικά αν συζούσαν ήδη για αρκετό καιρό?

Είναι η προοπτική του finalization του γάμου που τρομάζει τον κόσμο?
Πολλοί λένε ότι όταν παντρεύεσαι, ξέρεις ότι πρόκειται για κάτι μόνιμο.

Δεν το νομίζω. Κατά τη δική μου γνώμη, όσο εύκολα χωρίζεις οποιονδήποτε ("φίλο", "φίλο και roommate", αρραβωνιαστικό), το ίδιο εύκολα χωρίζεις και από σύζυγο. Αρκεί να το θέλεις.

Η ιδέα του γάμου είναι όντως τόσο τρομακτική?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: