forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 13:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 48 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΑΝΘΡΩΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2014, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Δεκ 2008, 13:17
Δημοσ.: 3210
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2014, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Πληροφοριακά: Mερικές φορές το ντόμινο δεν ολοκληρώνεται, όσο καλοί και να είναι οι υπολογισμοί. Δες το πρωτάθλημα ντόμινο που βάζουν στόχο να πέσει ένα αριθμός από τουβλάκια. Ποτέ δεν πέφτουν όλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μαρ 2015, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το κοριτσάκι από τη Συρία που μπέρδεψε την κάμερα με όπλο και «παραδόθηκε»

Εικόνα

H φωτογραφία ενός μικρού κοριτσιού που σηκώνει τα χέρια να παραδοθεί, έγινε viral με το hashtag #Surrended. Πρόκειται για ένα κοριτσάκι από τη Συρία που έχει ζήσει τον εμφύλιο. Όταν λοιπόν την πλησιάζει ο φωτογράφος για να τραβήξει τη φωτογραφία της,η μικρή νομίζει ότι ο φωτογράφος κρατάει όπλο,σηκώνει τα χέρια ψηλά για να «παραδοθεί».

Πηγή : http://www.voicenews.gr/index.php/parak ... weets.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Απρ 2015, 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2015, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να σκοτώσεις έναν άνθρωπο. Μπορείς να τον μαχαιρώσεις στην κοιλιά, να του αρπάξεις το ψωμί απ’το στόμα, να μην τον γιατρέψεις από την ασθένεια που πάσχει, να τον βάλεις σε μια άθλια κατοικία, να τον εξοντώσεις βάζοντάς τον να δουλεύει μέχρι θανάτου, να τον οδηγήσεις στην αυτοκτονία, να τον στείλεις στον πόλεμο. Λίγοι μόνο απ’αυτούς τους τρόπους είναι απαγορευμένοι στο κράτος μας.

Μπέρτολτ Μπρεχτ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2015, 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν μπορεί να είμαστε τόσο ηλίθιοι... by potsirikos

Κομπανιέρο Πιτσιρίκο,
Είναι έκδηλος ο προβληματισμός χιλιάδων συνανθρώπων μας για ένα τυχόν εναλλακτικό πλάνο.
Δεν θα σχολιάσω το γεγονός πως η χώρα οδηγείται στη γκιλοτίνα και εμείς προσπαθούμε να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις, συγκρίνοντας τα σημερινά δεδομένα με ένα υποθετικό πλάνο.

Δηλαδή, αυτή τη στιγμή ορθώνεται ένας δήμιος μπροστά μας και εμείς φοβόμαστε τι θα μας κάνει αν προσπαθήσουμε να αποδράσουμε.

Βέβαια, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στην σημερινή Ελλάδα είναι να πέσει πείνα.

Σε μια χώρα που μπορεί να παράγει τα πάντα, φοβόμαστε την πείνα. Μάλιστα.

Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ζούμε στην ίδια χώρα, σίγουρα μένουμε όλοι Ελλάδα;

Η χώρα έχει υποστεί τη μεγαλύτερη καταστροφή που έχει υποστεί κράτος σε περίοδο ειρήνης και ακόμα συζητάμε για την καταστροφή που θα φέρει τυχόν ρήξη με τους δανειστές.

Λες και άμα είμαστε καλά παιδιά, όπως οι Ιρλανδοί, θα πάνε όλα καλά.

Έχει πάει κανείς πρόσφατα στην Ιρλανδία ή απλά ακούει ότι λένε τα ξεπουλημένα ΜΜΕ, για τον τίγρη που τάχα μου βγήκε από το μνημόνιο;

Σε όλα ψεύτες οι καθεστωτικοί δημοσιογράφοι, αλλά μια στο τόσο λένε και μια αλήθεια, ε;

Τουλάχιστον μπορείς κάποιος να μου απαντήσει, εμπεριστατωμένα, γιατί η Ελλάδα υποφέρει αυτή τη στιγμή;

Όχι με ευφυολογήματα του στυλ «έχουμε πολλούς συνταξιούχους», «φταίει το δημόσιο έλλειμμα» και άλλα τέτοια.

Γιατί το χρέος έχει εκτοξευθεί από το 100% του ΑΕΠ το 2005, στο 148% το 2010 και 180% φέτος, παρά τις «μεταρρυθμίσεις»;

Γιατί θα εκτοξευθεί στο 200% μέχρι το τέλος του 2016;

Γιατί μια χώρα που έχει καταχρεωθεί πληρώνει δεκάδες δισ. σε τόκους και χρεολύσια;

Ποιος θα ζημιωθεί πραγματικά αν η χώρα σταματήσει να πληρώνει τα χρέη της;

Ποιος ζημιώνεται όταν ο δανειολήπτης σταματάει να πληρώνει το χρέος του;

“Εχετε καταλάβει ότι το μνημόνιο δεν είναι το τέλος του χρέους, αλλά η περαιτέρω εξάρτηση της χώρας από τα δανεικά;

Συνεπώς η αγαπημένη μου συστημική ρήση είναι αυτή: «το πάρτυ τελείωσε».

Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε γιατί το πάρτυ μόλις ξεκινά και εσείς δεν είστε καλεσμένοι.

Σήμερα η γερμανική Fraport αγόρασε 14 κερδοφόρα αεροδρόμια, επιπλωμένα, με τη «δίκαιη» τιμή των 1,23 δις.

100 εκατομμύρια για κάθε αεροδρόμιο, καταξοδεύτηκαν τα παιδιά.

Θα κάνει μάλιστα και πληθώρα επενδύσεων.

330 εκατομμύρια την πρώτη δεκαετία και άλλο 1,5 δις τις επόμενες τέσσερις που θα το διαχειρίζεται.

Μιλάμε ανατρίχιασα.

Τα υπόλοιπα περιφερειακά αεροδρόμια θα μείνουν προς το παρόν υπό κρατικό έλεγχο, γιατί είναι ζημιογόνα ρε αδερφέ και οι ιδιώτες δεν είναι δα και φιλανθρωπικές οργανώσεις.

Τότε γιατί τους τα δίνουμε;

Τι παραπάνω θα κάνουν;

Απλά η διαχείριση αλλάζει δηλαδή, σαν να αλλάζεις διευθυντή ειδήσεων στο MEGA.

Στο μεταξύ, υποτίθεται πως το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το δημόσιο έλλειμμα.

Παρ” όλα αυτά, κλωτσάμε τις κερδοφόρες ΔΕΚΟ και κρατάμε τις ζημιογόνες.

Συγγνώμη, αυτό δεν διογκώνει το δημόσιο έλλειμμα, που υποτίθεται ότι μας έφερε ως εδώ;

Θα έλεγα επίσης για την αναπόφευκτη αύξηση στα αεροπορικά, αλλά σε λίγο θα ακούτε αεροπλάνο και θα τρέχετε να δείτε αν πετάει τρόφιμα, οπότε δώρον άδωρο.

Τουλάχιστον θα έχουμε πλαστικό χρήμα (μαγειρεύεται εδώ και μήνες και μάλλον προσπαθούν να μας το φέρουν με τρόπο).

Ω, ναι, το είπε σήμερα ο Αλεξιάδης, πως εξετάζουν τη σύνδεση του αφορολόγητου με το πλαστικό χρήμα και την περαιτέρω χρήση χρεωστικών και πιστωτικών κρατών.

Επιπρόσθετα, συζητιόταν πριν λίγο καιρό για τα νησιά, η υποχρεωτική χρήση κάρτας στις συναλλαγές άνω των 70 ευρώ, αλλά μετά πέσαμε στο δημοψήφισμα και στο «new» deal του Τσίπρα και ξεχάστηκε.

Το μεγαλύτερο κόλπο με το πλαστικό χρήμα είναι ότι οι τράπεζες θα βάλουν χέρι στο τελευταίο οχυρό της χώρας, στα λεφτά που κρύβουμε σε στρώματα και μαξιλάρια.

Ξέρετε, τα 600 δισ. της λίστας Λαγκάρντ κινήθηκαν μέσω τραπεζών, ούτε με βαλίτσες έφυγαν ούτε στα μουλωχτά.

Οπότε το επιχείρημα περί πάταξης της φοροδιαφυγής είναι ότι πιο παιδικό έχω ακούσει.

Έλα, δεν μπορεί να είμαστε τόσο ηλίθιοι.

Η πραγματική φοροδιαφυγή, της ολιγαρχίας, ούτε που τους νοιάζει.

Για άλλους λόγους γίνονται όλα αυτά.

Θα πάρουν τον δημόσιο πλούτο τζάμπα.

Θα βάλουν χέρι στον ιδιωτικό.

Θα επιβάλλουν τη διαμεσολάβηση των τραπεζών σε όλες τις συναλλαγές (που σημαίνει προμήθειες στις τράπεζες με κάθε αγορά, αποκλεισμός ανθρώπων λόγω χρεών και όποτε θέλουν θα μπορούν να δημεύουν περιουσίες ή χρήματα).

Οι ολιγάρχες, εντός και εκτός συνόρων, θα αυξήσουν τα κέρδη τους, που απειλήθηκαν λιγάκι λόγω της παγκόσμιας κρίσης, βάζοντας περισσότερο το χέρι τους στις τσέπες μας.

Οι περικοπές και το ξεπούλημα της χώρας έχει κάποια άλλη εξήγηση;

Μ” αρέσει κιόλας που φοβάστε μην πεινάσετε.

Μην αγχώνεστε καθόλου, η πείνα έρχεται και φοράει κοστούμι.

Καλή απόλαυση.

Ξέρω γίνομαι εριστικός.

Ευτυχώς όλα συνηγορούν πως η ελληνική κοινωνία, συνειδητά ή μη, θα τα κάνει όλα πουτάνα.

Κρατάω πάντα μια πισινή, αλλά ποτέ δεν αμφέβαλλα ότι η κοιλιά σέρνει καράβι.

Πως το λέει το ρητό: δεν κάνουν οι πεινασμένοι επανάσταση, αλλά οι χορτάτοι που έχουν να φάνε τρεις μέρες.

Όπως και να έχει, θα τα μάθουμε όλα συντομότερα απ” όσο νομίζουμε.

Συμφωνώ απόλυτα, ελευθερία ή ησυχία.

Και τα δυο μαζί δεν γίνονται.

Με εκτίμηση

Άρης

(Αγαπητέ Άρη, υπάρχουν αρκετοί Έλληνες -όχι η πλειοψηφία- που τους αρέσει να κάνουν τους χαζούς και να προσποιούνται πως δεν έχουν αντιληφθεί τι συνέβη και τι συμβαίνει στη χώρα. Είναι αυτοί ακριβώς που δεν έχουν κινδυνεύσει ακόμα. Το κακό είναι πως κάποιοι από αυτούς μου στέλνουν μέιλ, ενώ πολλοί περισσότεροι μου στέλνουν σχόλια και μηνύματα στα social media. Ευτυχώς, τους αντιλαμβάνομαι με τη μία, και τους μπλοκάρω με τη μία. Είναι έγκλημα να χαλάς τον χρόνο σου σε ραγιάδες. Άρη, μας έχω εμπιστοσύνη. Πουτάνα όλα. Να είσαι καλά.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2015, 07:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Τα ίδια άτομα που έμμεσα μας λέγανε τι καλός που θα ναι ο συριζα (σοκαρίζονταν με τη μη σύμπραξη του κκε κλπ τέτοια) τώρα λένε ότι υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πάλι να τους πιστέψεις ή και το ίντερνετ είναι κακό μμε;; άποψη δεν έχουμε
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Σεπ 2015, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Διατροφική επάρκεια και στα μούτρα σου by potsirikos

Πιτσιρίκο γεια σου,
Σου γράφω σχετικά με την διατροφική επάρκεια που είχες δημοσιεύσει από ένα φίλο πριν λίγες μέρες. Ειμαι γεωπόνος, και μάλιστα απο εκείνους του χωραφιού όχι του γραφείου.

Θέλω να ξέρεις και εσύ και οι αναγνώστες σου, ότι ειναι μεγάλη προσβολή για τους γεωπόνους -αλλά και για τους αγρότες αυτής της χώρας- όταν διάφορα πολιτικά σκουπίδια – συγγνώμη δεν βρίσκω άλλον όρο πιο πολιτικά ορθό- βγαίνουν στο γυαλί και απευθύνονται στον ελληνικό λαό και του λένε «Οι πολιτικές που ακολουθούμε ειναι μονόδρομος γιατί δεν παράγουμε τίποτα».

Ακομα και ο πολύς Μιχαλολιάκος, ο φυρερίσκος της ΧΑ, μας ειπε προ ημερών ότι δεν πρεπει να φύγουμε απο το ευρώ γιατι η παραγωγή μας ειναι διαλυμένη. Μόλις την φτιάξουμε εντός ευρώ, τότε εντάξει, φεύγουμε….τι βλάκας!

Θελω να βάλω τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.

Τα στοιχεία που παρουσίασε ο φίλος που αφορούν την διατροφική επάρκεια της Ελλάδας, όποιος θέλει να ψάξει είναι εκεί, αλλά ειναι αδύνατον να πειστούν ορισμενοι ότι η Ελλάδα παράγει, ακόμα και όταν τους πετάς γιαούρτια με 100% ελληνικό γάλα.

Είναι αδύνατο γιατί υπάρχουν Έλληνες που πράγματι δεν παράγουν τίποτα, που ζουν με άδεια και κατεβασμένα χέρια, που είναι παράσιτα στην ελληνική κοινωνία, που και παράγει και εξάγει τρόφιμα και αγροτικά προϊόντα.

Είναι αδύνατο γιατί κρίνουν εξ ιδίων – επειδή είμαι, για παράδειγμα, ενας τηλεβιβιλιοπώλης που δεν έχω δει ποτε μου χωράφι, και φυσικά δεν εχω ουδεμία σχέση με οποιαδήποτε παραγωγική διαδικασία σε όλη την χώρα, έτσι θα είναι όλοι.

Κοιταζει στον καθρέφτη του και δηλώνει «Οι Έλληνες ειναι τεμπέληδες και ανεπρόκοποι.»

Πράγματι, η παραγωγή μας φθίνει και καταστρέφεται χρόνο με τον χρόνο, εντός και εξαιτίας της ΕΕ και του ευρώ.

Αξίζει να δει κανεις την πορεία του γάλακτος λχ.το 1994-1995: για δυο χρονιές η ΕλλΆδα πλήρωσε σχεδόν τέσσερα δισ. δραχμές πρόστιμα στην ΕΕ για υπέρβαση των ποσοστώσεων στην παραγωγή γάλακτος.

Με απλά λογια, είχαμε μεγαλύτερη παραγωγή σε ενα βασικό τρόφιμο εν δύναμει εξαγώγιμο σε ολο τον πλανήτη και η ΕΕ μας τιμώρησε.

Τα χρονια του μνημονίου, η παραγωγή αγελαδινού γάλακτος έχει μειωθεί τριάντα τα εκατό.

Ειναι πρακτικά ασύμφορο οικονομικά, όπως διαμορφώνουν την οικονομία μας Γερμανοί και γερμανοτσολιάδες, να παράγουμε γάλα.

Ξέρουμε να το κανουμε, οι αγελάδες «ευδοκιμούν» στην χώρα -δεν ειμαστε στην βόρεια Γροιλανδία- αλλα ειναι οικονομικότερο να εισάγουμε παγωμένες κολώνες γάλακτος απο την Ολλανδία και την Γερμανία. Έτυχε…

Ήδη, πριν τέσσερα χρόνια, όταν μας εκβίαζε,ποιος ηταν τοτε; Σαμαράς; Παπαδήμος; Τέλος πάντων, εγώ ήδη μιλούσα δημόσια ως επαμίτης για εθνικό νόμισμα κτλ.

Εκείνο το πρωί λοιπόν, στο μίνι μάρκετ του χωριού, βαριόμουν την ώρα που πλήρωνα και δεν ήμουν για πολλά πολλά.

Καθώς πλήρωνα, με ευρώ πάντα, ένα κουτί νες καφέ, πέταξα στον μπακάλη «πάρε αυτά τα κωλοευρώ να δούμε ποτε επιτέλους θα γυρίσουμε στην δραχμούλα μας.»

Ο προηγούμενος πελάτης, γνωστός συγχωριανός, σήκωσε το γάντι.

-Χωρις ευρω να δω πως θα εισάγουμε τρόφιμα,αφου δεν παράγουμε τιποτα.θα πεθάνουμε της πείνας!

-Τι εννοείς δεν παράγουμε τιποτα; Εσύ ή η Ελλάδα;

-Η Ελλάδα, ορίστε ο καφές που αγοράζεις ειναι εισαγωγής.

-Μα ο καφές παράγεται σε δυο τρεις χώρες του κόσμου, και οι υπόλοιπες διακόσιες χώρες τον εισάγουν. Είμαι δε βέβαιος οτι ¨τεχνικα¨ θα μπορούσαμε να καλλιεργήσουμε και καφέ.Στην Ελλάδα ευδοκιμούν τα πάντα.

-Προς το παρόν εισάγουμε τα πάντα, δεν παράγουμε τίποτα.

-Άφησα τα ψώνια στο ταμείο και κινήθηκα απειλητικά προς το μέρος του.

-Ειμαστε μεσα σε σουπερ μάρκετ, εδώ ειναι τα ελληνικά τυριά εδώ ειναι τα ελληνικά αυγά εδω ειναι τα αλλαντικά μας.

Συγχρόνως, το χέρι μου έδειχνε στον χώρο.

Αυτά ειναι τα λαχανικά μας, εδω ειναι τα ελληνικά μπισκότα, εδώ τα ελληνικά αναψυκτικά, γάλατα, γιαούρτια, οι σοκολάτες μας, εδώ έχουμε κοτόπουλο Άρτας, ψωμί, φρυγανιές, όσπρια, ζυμαρικά, σαπούνια, απορρυπαντικά….Όλα μπροστά μας! Μπροστά στα μάτια του!

Εδώ ειναι οι τσίχλες, είπα και έδειξα το σταντ με τις τσίχλες που συνήθως έχουν κοντά στο ταμείο τα μπακάλικα. Αυτές, πράγματι, είναι όλες εισαγωγής! Έχεις δικιο! Στην μοναδική χώρα στον πλανήτη που ευδοκιμεί ειδικό δέντρο που παράγει μαστίχα, εμείς κοιτάζουμε αυτόν είπα -και του έδειξα το αστραφτερό χαμόγελο του Σάκη Ρούβα που μας πρότεινε απο το πόστερ του να αγοράσουμε μια εισαγόμενη τσίχλα- και αγοράζουμε τσίχλες αντί για μαστίχα!

-Ποτέ να μην μπερδεύεις αυτά που παράγουμε, με αυτά που έχουμε την δυνατότητα να παράγουμε με αυτά που μας επιτρέπει η ΕΕ να παράγουμε και αυτά που η έλλειψη πατριωτισμού και ορθολογισμού μας επιτρέπει να καταναλώνουμε.

Και τοτε συνέβη το αδιανόητο: Μετά από όλο αυτό το σόου, μετά από αυτό το ξέσπασμα , άκουσα εμβρόντητος το εξής επιμύθιο:

-Δεν ξέρω τι λες εσύ! Εγώ ξέρω οτι δεν παράγουμε τίποτα, και, αν πάμε στην δραχμή, θα πεινάσουμε.

Δεν είπα τίποτα άλλο, πιτσιρίκο. Πήρα τον γαμημένο εισαγόμενο φραπέ μου, και πήγα στο θερμοκήπιο για δέκα τουλάχιστον ώρες δουλειά, όπου θα φύγω χωρίς να παράγω τίποτα.

Πιτσιρίκο, να ξέρεις, το πρόβλημα δεν ήταν ποτε η διατροφική επάρκεια και τα ελλείμματα, αλλά τα πλεονάσματα ραγιαδισμού και εθελοδουλείας.

Μ. Βασιλογιώργης

Γεωπόνος Ρόδος

Υ.Γ. Η διατροφική επάρκεια στην ΙσλανδΊα ειναι 2%, δηλαδη εισάγουν 98% τα είδη διατροφής τους. Δεν είδα να τους εμπόδισε να ειναι αξιοπρεπείς.

(Αγαπητέ φίλε, μια πλούσια -από κάθε άποψη- χώρα σαν την Ελλάδα, δεν είναι δυνατόν να μην παράγει. Όποιος έχει μάτια, βλέπει. Καλά, αν περιμένει να δει κηπευτικά στο Σύνταγμα, θα πιστεύει πως η χώρα μας δεν παράγει τίποτα. Από την άλλη, υπάρχει το θέμα τι μας επιτρέπει η Ευρωπαϊκή Ένωση να παράγουμε και σε τι ποσότητες. Αυτό, πολλοί Έλληνες δεν μπορούν να το καταλάβουν. Δηλαδή, λένε να μείνουμε μέσα στην παγίδα. Όταν δεν θα μπορούν να αγοράσουν τα βασικά -πολλοί ήδη δεν μπορούν-, θα αλλάξουν γνώμη. Την περασμένη άνοιξη, ένας φίλος οικολόγος μου έλεγε πως δεν παράγουμε. Τον ρώτησα αν έχει φυτέψει ποτέ κάτι στη ζωή του. Μου απάντησε «όχι». Τον ρώτησα πώς γίνεται αυτός που είναι οικολόγος να μην έχει φυτέψει ποτέ τίποτα και εγώ -που δεν είμαι- να έχω φυτέψει; Απάντηση δεν πήρα. Μόνο θεωρίες. Είναι πολύ χαμηλή η αυτοεκτίμηση πολλών Ελλήνων σήμερα. Νομίζουν -ή τους έχουν κάνει να νομίζουν- πως δεν αξίζουν τίποτα, πως είναι ανίκανοι. Εγώ ξέρω πως οι προγονοί μας φύτευαν τα πάντα -και παρήγαγαν σχεδόν τα πάντα από τα απαραίτητα- και δεν το έκαναν και θέμα. Τώρα κάποιοι ονειρεύονται επαναστάσεις και συλλογικότητες αλλά ούτε μια ντομάτα δεν ξέρουν να φυτέψουν. Νομίζουν πως είναι ανώτερα μαθηματικά. Τέλος πάντων, ούτε εσείς θα πεινάσετε, ούτε εγώ. Θα φυτέψουμε και θα φάμε. Εγώ μπορεί να μην προλαβαίνω να φυτέψω -δεν έχω πάντα τον χρόνο ή την δυνατότητα- αλλά θα μου δίνει ο γειτονάς μου, ο Μανώλης, ο οποίος είναι άρχοντας και έχει φυτέψει και κάποια ντοματίνια που τα λέει «πιτσιρίκος», γιατί είναι από τους σπόρους που μου είχε στείλει μια καλή αναγνώστρια από την Θάσο. Και θα γελάει τώρα ο Μανώλης που θα το διαβάζει αυτό. Γιατί ξέρει και γράμματα ο Μανώλης. Δεν είναι αγρότης, είναι καθηγητής. Αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να φυτεύει τα πάντα για να ταΐζει τα παιδιά του. Όποιος ξέρει από πρωτογενή παραγωγή, όποιος παράγει, γελάει με τις ανοησίες ότι η Ελλάδα δεν παράγει τίποτα και δεν μπορεί να ταΐσει τους πολίτες της. Τον Μπόμπολα,τον Λάτση και τους άλλους ολιγάρχες μπορεί, όμως, να τους ταΐζει για πάντα η Ελλάδα. Για την ακρίβεια, μπορεί να τους σκάσει από το πολύ τάισμα. Να είστε καλά.)

Πηγή : http://pitsirikos.net/2015/09/%CE%B4%CE ... %83%CE%BF/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Σεπ 2015, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι, ήσυχε συμπολίτη μου...

Τώρα ούτε να τρέξεις, ούτε να κρυφτείς δε μπορείς. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της ήσυχης αποδοχής σου για όλα τα μέτρα που σου επέβαλλαν. Σού πήραν όλα τα όπλα ενώ τα είχες στα χέρια σου. Τα παρέδωσες εσύ εις το όνομα της ειρήνης και της νοικοκυροσύνης…

Να μην τρέξει σταγόνα αίμα αλλά ας χυθούν εκατομμύρια δάκρυα. Τα δάκρυα δεν πονάνεέτσι νόμιζες. Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι, ήσυχε συμπολίτη μου. Οι κακές Κασσάνδρες δεν ήταν για τα γούστα σου γιατί σου χαλούσαν την καθημερινότητά σου, τις κανονισμένες διακοπές σου, τις απλωτές και… τις ξαπλωτές σου, το σίγουρο μέλλον σου....

Άκου λοιπόν, τι θα έχει ήδη γίνει την ώρα που εσύ θα ξυπνήσεις από τον λήθαργό σου. Το σπίτι σου είτε το χρωστάς είτε όχι, ανήκει πλέον αλλού. Αν το χρωστάς δε σε κάποια τράπεζα τότε θα πληρώνεις δύο δόσεις ανά μήνα: Μία στην τράπεζα, μία στο κράτος. Και βέβαια θα σε αφήνουν να ζεις σε αυτό μέχρι την στιγμή που θα το χρειαστούν και θα σου κάνουν έξωση με το έτσι γουστάρω ή με μία απόφαση δικαστηρίου που θα ορίζει την έξωση συνταγματική....

Αν αρρωστήσεις μία ασπιρίνη θα σου είναι αρκετή, κι αυτή αγνώστου κατασκευής και συστατικών. Εκτός αν ανήκεις στην πάνω τάξη όπου με τον παρά σου θα έχεις όλα τα κομφόρ. Ασθενείς δύο ταχυτήτων αφού πάλευες χρόνια για την Ευρώπη της μίας ταχύτητας. Η λίστα του εκάστοτε ευρωτσολιά υπουργού θα ορίζει για το τι εξετάσεις θα χρειάζεσαι και όχι το είδος ή η πορεία της ασθένειάς σου. Το κορμί σου έτσι κι αλλιώς ανήκει κι αυτό στην περιουσία του παρακράτους αφού εκ γενετής είσαι πλέον αναγκαστικός δότης...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.logiosermis.net/2015/09/blog ... gkPZ326E4x

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Σεπ 2015, 15:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Τι να το διαβάσουμε, άνετα το γραφε ένα 12χρονο, κάτι τέτοια έγραφα στο γυμνάσιο (για τη νέα τάξη πραγμάτων η οποία τόσα χρόνια έχει γίνει παλιά), ούτε παραπομπές, ούτε τι αντιπροτείνεις

Δεν έχω και παιδιά για να αντιδράσω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Σεπ 2015, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

barney έγραψε:
Τι να το διαβάσουμε, άνετα το γραφε ένα 12χρονο, κάτι τέτοια έγραφα στο γυμνάσιο (για τη νέα τάξη πραγμάτων η οποία τόσα χρόνια έχει γίνει παλιά), ούτε παραπομπές, ούτε τι αντιπροτείνεις

Δεν έχω και παιδιά για να αντιδράσω

Καλά κάνεις, άσε τους βλάκες ν'αντιδρούν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Σεπ 2015, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν ημουν βλάκας 12 χρονών, 13 και 14 ήμουν.
Αντίδραση δεν είναι η μουρμούρα και η μεταφυσική ερμηνεία της οικονομίας ούτε οι θεωρίες συνομωσίας, στην περίπτωση του ακριβώς πάνω κειμένου η μουρμούρα, του αρχικού ποστ όλα τα άλλα.

Και προσθέτω κι αυτά που λέω παραπάνω

Τα ίδια άτομα που έμμεσα μας λέγανε τι καλός που θα ναι ο συριζα (σοκαρίζονταν με τη μη σύμπραξη του κκε κλπ τέτοια) τώρα λένε ότι υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πάλι να τους πιστέψεις ή και το ίντερνετ είναι κακό μμε;; άποψη δεν έχουμε

edit Επίσης αυτή τη βλακεία που κάποιοι χρησιμοποιούν τι έγινε στην Ισλανδία και προσπαθούν να κάνουν συγκρίσεις με ένα κράτος με πληθυσμό το 2πλάσιο του Πειραιά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2015, 11:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2015, 15:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Οι τεχνικές της εξουσίας του Περικλή Κοροβέση

Η πολιτική είναι η τέχνη του να εμποδίζεις τους ανθρώπους να ασχοληθούν με αυτά που τους αφορούν

Υποστηρίζει ο Πολ Βαλερί. Πράγματι, από τότε που επινοήθηκε η εξουσία, συχνά «ελέω Θεού» και ως εκ τούτου κάτοχος και διαχειριστής της μίας και μοναδικής αλήθειας (η ΤΙΝΑ -Δεν Υπάρχει Εναλλακτική Λύση- είναι ο γνήσιος κληρονόμος αυτής της αντίληψης), δεν αφήνει σχεδόν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.

Και όποιος το τολμήσει, κακό του κεφαλιού του. Η μόνη περίπτωση που μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση μια εξουσία είναι μόνο αν ανατραπεί από μια άλλη ανερχόμενη εξουσία.

Τώρα αν αυτό συνοδεύεται από μια μικρή ή μεγάλη σφαγή και κάποια κομμένα κεφάλια σε δημόσια θέα, είναι λεπτομέρεια για την εξουσία. Η ίδια ανανεώθηκε, άσχετα αν την επόμενη μέρα στράφηκε εναντίον αυτών που την υποστήριξαν και είδαν να διαψεύδονται όλες οι προσδοκίες τους.

Η εξουσία, με όποια μορφή και αν παρουσιάζεται και άσχετα ποια είναι η ιδεολογική ή θρησκευτική αναφορά της, λειτουργεί πάντοτε για τον εαυτό της και για τα δικά της συμφέροντα (οικονομικά, κοινωνικά, πολιτικά, ιδεολογικά και θρησκευτικά) και τα προορίζει για μια όσο γίνεται μικρότερη μερίδα της κοινωνίας.

Για να γίνει αυτό, πρέπει να αποκλειστεί σχεδόν το σύνολο της κοινωνίας από καθετί που την αφορά. Και εδώ έρχονται οι τεχνικές της εξουσίας που λειτουργούν στο όνομα της πολιτικής και η συσσωρευμένη εμπειρία αιώνων, με πάνω-κάτω τα ίδια επιχειρήματα.

Το πρώτο είναι η εμπέδωση της ανισότητας σαν θέλημα Θεού και μοναδική τάξη πραγμάτων στον κόσμο. Λες και είναι νόμος της φύσης. Δεν είναι το ίδιο ένας αυτοκράτορας, ένας δεσπότης (είναι τυχαίο πως ακόμα χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο για τους ιεράρχες;) ή ένας στρατηγός με έναν αγρότη, τεχνίτη ή στρατιώτη.

Πρέπει όλοι αυτοί οι «κατώτεροι» να δεχτούν τη μοίρα τους και να παραδεχτούν πως «τίποτα δεν γίνεται » ή «τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε». Και νομίζω πως αυτές οι αντιλήψεις δεν θα είναι άγνωστες στους φίλους αυτής της εφημερίδας, που κάπου θα τις έχουν ακούσει.

Αυτό έχει και μια άλλη προέκταση: στις ανώτερες και τις κατώτερες φυλές, θεωρητικό θεμέλιο της αποικιοκρατίας, όπου οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι εξαφάνιζαν ολόκληρους λαούς στις χώρες που κατακτούσαν για να τους εκπολιτίσουν. Και αυτό έχει επιζήσει ώς τις μέρες μας με την τραγωδία των προσφύγων. Είναι τυχαίο πως όλοι οι πρόσφυγες που φτάνουν στην Ευρώπη προέρχονται από τις πρώην αποικίες της; Αλλά δεν είναι άνθρωποι για να βρουν μια στέγη…

Σήμερα πια δεν ζούμε σε μοναρχίες, αλλά σε δημοκρατίες δυτικού τύπου, όπου εκλέγουμε τις κυβερνήσεις μας και έχουμε όλοι ανθρώπινα δικαιώματα. Η ουσία όμως της εξουσίας έχει αλλάξει ή έχει προσαρμοστεί στα σημερινά δεδομένα; Ποια είναι αυτά; Από την εποχή της Γαλλικής Επανάστασης μπήκε ένας νέος προσανατολισμός. Το τρίπτυχο: Ισότητα, Αλληλεγγύη, Ελευθερία στάθηκε ο πυρήνας κάθε επαναστατικής θεωρίας ή κινημάτων για τους αιώνες που ακολούθησαν.

Οπου το κίνημα ήταν δυνατό και απειλούσε πραγματικά την εξουσία γίνονταν παραχωρήσεις. Και μια σειρά από κατακτήσεις που μέχρι πρόσφατα φαίνονταν φυσιολογικές (οκτάωρο, συλλογικές συμβάσεις, κοινωνική πρόνοια κ.λπ.) σήμερα θεωρούνται αρχαϊκές και καταργούνται επειδή ακριβώς δεν υπάρχει κίνημα.

Είναι αυτό που λέμε σε απλά νεοελληνικά: «Και ο άγιος φοβέρα θέλει». Αν και η εξουσία ζει πάντοτε με τον φόβο της ανατροπής της. Αν δεν αισθανθεί την καυτή ανάσα της οργής ενός λαού στον σβέρκο της, δεν κάνει παραχωρήσεις. Και δίνει λίγα για να σώσει τα περισσότερα. Και πάντα με την προοπτική να τα πάρει πίσω με την πρώτη ευκαιρία.

Αν και έχουν συμβεί θαυμαστά πράγματα στην Ιστορία της ανθρωπότητας που θα μπορούσαν να μας εμπνεύσουν για μια άλλη ζωή, που θα ξεπερνούσε την καθημερινή μας μιζέρια, προτιμάμε να μας απασχολεί ό,τι πιο ασήμαντο υπάρχει και έχει να κάνει με την καταναλωτική μας συνείδηση.

Παραιτηθήκαμε από την αναζήτηση του εαυτού μας και πιστέψαμε πως μια γεμάτη σακούλα σούπερ μάρκετ μας δίνει την ψευδαίσθηση της ευημερίας και η νέα μας τηλεόραση μαζί με το έξυπνο κινητό μας, το internet και το αγαπημένο μας σίριαλ, μας κάνουν μέλη της κοινωνίας, ενώ στην ουσία μας απομονώνουν.

Και ο απομονωμένος από τα μαλλιά πιάνεται. Και είναι έτοιμος να γίνει θύμα απάτης σε όλα τα επίπεδα. Και το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι να πιστέψει σε μεσσίες. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ψηφίσει όλα τα κόμματα, συμπεριλαμβανομένης και της Χρυσής Αυγής, και κατέληξαν στον ΣΥΡΙΖΑ.

Αλλά «κάθε θαύμα τρεις ημέρες, το μεγάλο τέσσερις». Οταν ο άνθρωπος είναι αδρανής είναι ο καλύτερος τροφοδότης της εξουσίας. Και ο ΣΥΡΙΖΑ ήρθε για να ανανεώσει την εξουσία σε ένα πολιτικό σύστημα που αποσυντίθεται. Αλλά το πιο πιθανό είναι πως αργά ή γρήγορα θα μοιραστεί τη μοίρα του.

Το ΠΑΣΟΚ ή η Ν.Δ. να είναι το μέλλον του ΣΥΡΙΖΑ; Η εχθρότητα που έχει συγκεντρώσει από τους πρώην ψηφοφόρους του δεν είναι καλός οιωνός. Και ίσως να βρίσκεται πέραν του σημείου επιστροφής.

Πηγή : http://www.nostimonimar.gr/i-technikes- ... -korovesi/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιαν 2016, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 48 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: