forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Σεπ 2017, 21:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κομικς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Ιουν 2008, 15:13
Δημοσ.: 240
elohim64 έγραψε:
Να μαζευτούμε όλοι όσοι γουστάρουμε dnd απο το μαθηματικό και να φτιάξουμε ένα γαμάτο campaign. πλάκα θα είχε. πόσοι λες να είμαστε φανς;

Έχω παίξει πολλές φορές στο Μαθηματικό. Να κάνουμε νεο thread?

Schism, Tool.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Για να είμαι οντόπικ όποιος έχει διαβάσει τα βιβλία του Salvatore απο το DnD με ήρρωα τον Drizzt D' Urden( Dark Elf Trilogy) έχουν βγεί σε κόμικ εκδοχές.

Απο κεί και πέρα, παρότι υπάρχει το Rpg topic, μπορούμε να φτιάξουμε ένα καινούριο και να ζητάμε απο κόσμο να μαζευτεί για να παίξουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Δεκ 2008, 12:51
Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
D&D;Ποιος,που,ποτε;Ειμαι μεσα(αν και ειμαι αρχαριος)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Κομικς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 16:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
zozef έγραψε:
Oλο αμερικανικα, υπερηρωες, μαγικες δυναμεις και τετοια βλεπω.. Τα γαμάτα τα γαλλικα και βελγικα δεν τα διαβαζετε ρε παιδια? Απο ολ-ταιμ-κλασικ Αστεριξ, Λουκυ Λουκ, μεχρι Γκαστον ο γκαφας, Σπυρου και Φανταζιο, Λεοναρντο, Συνεργειο ο Ισιδωρος (ε συγνωμη, μονο για τον τιτλο αξιζει!) κ.λ.π. Η καλυτερη σχολη κομιξ στον κοσμο για μενα.

Εγώ συμφωνώ με τον Ζοζεφ. Δε μου λες βρε Rogue, εισοδισμό κάνεις ή είσαι εκτός γραμμής?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Μμμμ? Για ποιό πράγμα?

Schism, Tool.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2009, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 13:19
Δημοσ.: 211
Τοποθεσια: Zante
Δεν ήξερα αν πρέπει να το βάλω στα ''Κομικς'' ή στα ''Αγαπημένα Βιβλια κ συγγραφείς'' γιατί είναι ένα κόμικ 380 σελίδων πάνω στη Λογική!

Ο λόγος για το LOGICOMIX, των Αποστολου Δοξιάδη και αγαπημένου καθηγητή-συγγραφεα-ομιλητή-φιλόσοφου Χρίστου Παπαδημητρίου.

Μια ξενάγηση στον κόσμο των Θεμελίων των Μαθηματικών, της Λογικής και της Συνολοθεωρίας, της Φιλοσοφίας των Μαθηματικών μέσα απο την ιστορία ζωής του μεγάλου Bertnard Russell.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Φεβ 2009, 17:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Έχω ένα θεματάκι με το Γιάννη Καλαϊτζή. Λατρεύω τα comics του. Ειδικά το "Τυφών" και "Το Μαύρο Είδωλο της Αφροδίτης", δείχνει τον σκοταδισμό που επικρατούσε στην τουρκοκρατούμενη Ελλάδα. Βγάζει κάτι πολύ άβολο και σκοτεινό και δεν ξέρω γιατί μου αρέσουν τόσο πολύ, πραγματικά. Οι ήρωες κουτοπόνηροι και πεινασμένοι, μια αρρωστημένη ατμόσφαιρα, μια ομορφιά!

αντιγραφή από βικιπαιδεία για να σας μπάσω λίγο στο κλίμα:
Παράθεση:
Εικόνα
Το μαύρο είδωλο της Αφροδίτης είναι κόμικ του Γιάννη Καλαϊτζή που κυκλοφόρησε το 1990. Αποτελεί ιστορική κωμωδία, με θεματολογία από τον ελληνικό μεσαίωνα αλλά και την ελληνική μυθολογία. Αποτελεί δίδυμο έργο με το Τυφών, άλλο κόμικ του Καλαϊτζή.

Η υπόθεση εκτυλίσσεται στη Σαντορίνη, περίπου διακόσια χρόνια μετά την πτώση της Κωνσταντινούπολης. Δυο απατεώνες, ο Καράμπαμπας και ο Αλέκος ο Τράκας, φτάνουν στο νησί ψάχνοντας για το «Μαύρο είδωλο της Αφροδίτης», ένα γλυπτό που δημιούργησε ο Τίμων, μαθητής του Φειδία, και που μετά από μια οδύσσεια 2.000 χρόνων κατέληξε στο νησί. Το είδωλο υποτίθεται πως θεραπεύει την πανούκλα, αλλά δίνει και μεγάλες δυνάμεις στον κάτοχό του, καθώς αποτελεί «την αρχή και το τέλος του κόσμου». Οι δυο ήρωες, στην έρευνά τους, ανακαλύπτουν τα μυστικά των κατοίκων αλλά και συναντιούνται με έναν αρχαίο θεό.

Το κόμικ αποτελείται από 90 ασπρόμαυρες σελίδες σε τρία κεφάλαια. Αποτελεί μοναδικότητα ανάμεσα στα ελληνικά κόμικς, τόσο από πλευράς θεματολογίας όσο και για το γεγονός ότι αποτελεί λεπτομερειακή ενδυματολογική, ηθογραφική και ιστορική καταγραφή των νησιωτών εκείνης της περιόδου. Το σενάριο δανείζεται στοιχεία από τη λαϊκή ποίηση και αφήγηση, τους θρύλους του Μεσαίωνα και την ελληνική μυθολογία, ενώ εξελίσσεται σε μια ονειρική, σουρεαλιστική, σχεδόν διονυσιακή ατμόσφαιρα, με πολλούς συμβολισμούς.

Ο Καράμπαμπας θυμίζει άμεσα τον Καραγκιόζη, ενώ ο άλλος ήρωας έχει σχεδιαστεί με πρότυπο τον ποδοσφαιριστή Τάσο Μητρόπουλο, φίλο του Καλαϊτζή. Το Μαύρο είδωλο της Αφροδίτης προέκυψε σαν καρπός της έρευνας του Καλαϊτζή για το αναφερόμενο στην ίδια χρονική περίοδο και στο ίδιο νησί κόμικ Τυφών (1997). Η αρχική έμπνευση για τις δυο δημιουργίες ήταν το βιβλίο Ξένοι ταξιδιώτες στην Ελλάδα του Κυριάκου Σιμόπουλου, αναφερόμενο στους ευρωπαίους περιηγητές των ελληνικών νησιών κατά το Μεσαίωνα.

Schism, Tool.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Φεβ 2009, 23:25 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Φεβ 2009, 19:07
Δημοσ.: 46
Εγώ μέσα για DnD πάντως!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2009, 21:41 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 18 Μάιος 2009, 21:32
Δημοσ.: 1
Ένα καινούριο site που βρήκα και έχει και graphic novels και d&d για αυτούς που ρωτάνε είναι το http://www.*** συμπαθητικό και από ότι είδα πολύ καλές τιμές γενικά. Συγκεκριμένα, ψάχναμε εδώ στην παρέα να ξεκινήσουμε d&d (κανένας μας δεν ήταν έμπειρος) και βρήκα σε αυτό το site το D&D Game Starter Set το οποίο έχει 5 έτοιμους χαρακτήρες, ένα DM Guide σύντομο, ζάρια και tiles για να φτιάχνεις dungeons. Έκανε 2 μέρες να μου έρθει και το πλήρωσαμε μόνο 15.90!!! :shock: Εκπληκτικό απλά, μας πήρε να στήσουμε πρώτους χαρακτήρες και ιστορία 2 ώρες μόνο. Αυτοί που έχουν παίξει ξέρουν τι εννοώ :D

Τελευταία επεξεργασία απο marm την 24 Σεπ 2013, 17:39, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Συμφωνα με απόφαση διαχειριστών απαγορεύονται οι διαφημίσεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2009, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Με το να έχεις pre made characters, χάνεις το μισό παιχνίδι. Απο τότε που ξεκίνησα πάντα τη μεγαλύτερη πλάκα τη σπάγαμε στο φτιάξιμο των χαρακτήρων. Τον νιώθεις περισσότερο έτσι το χαρακτήρα σου, τον πονάς που λέμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2009, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4227
Αν και δε το χω σιγουρευσει 100% πρεπει να βγηκε το καινουριο
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Σεπ 2010, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

http://www.spacequest.net/misc/rwcomic/
Τα κόμικ με τον Roger wilco,τα οποία μάλλον δεν είχαν πετύχει και τόσο
http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Wilco_%28Space_Quest%29#Books_and_comics έγραψε:
Adventure Comics (a division of Malibu Comics) released three issues in 1992 of a comic based on Space Quest I under the name The Adventures of Roger Wilco. The first was written by John Shaw and was in full colour. The other two were written by Paul O'Connor and were black and white. The print run was very small and the books are very hard to find now.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Απρ 2012, 02:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 15 Ιαν 2008, 12:38
Δημοσ.: 727
Πρόσφατα είχε την έκθεση Comicdom στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση. Πήγε κανείς? Δυστυχώς δεν τα κατάφερα..

Από κόμικς δεν μπορώ να πω ότι είμαι fan ωστόσο έχω διαβάσει τα εξής (graphic novels κυρίως)

Stardust - N.Gaiman
V for Vendetta - Moore / Lloyd
Lucifer - Carey τα 4 πρώτα τεύχη.
The League of Extraordinary Gentlemen - Moore
The Dark Elf Trilogy - Salvatore μεταφορά από την ομώνυμη τριλογία που έχω διαβάσει..

Επίσης από manga τα 3 πρώτα τεύχη του Death Note (είδα το anime και πορώθηκα :P)

Αν έχετε να προτείνετε κάτι ελεύθερα..

Επίσης αν είχα χρόνο θα σας έκανα και DM (2 χρόνια μετά :P) με το party μου παίζουμε 1-2 φορές το μήνα στην καλύτερη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2013, 22:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2011, 11:09
Δημοσ.: 169
The new adventures of Sigmund Freud

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2013, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

http://www.comics4u.gr/library/GelioXar ... 1/mode/1up

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: