forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 17 Νοέμ 2017, 23:03

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 57 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2007, 17:28 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Μαρ 2006, 14:02
Δημοσ.: 227
Τοποθεσια: Εδώ
Προς Mitlon-Kanellos

Ρε μην σπαμάρετε θα βάλω τον Eirik να σας μαλώσει.

Η microsoft έφτιαξε site για να δοκιμάσουμε τα vista και να ζήσουμε την μοναδική εμπειρία του aero από τον ταπεινό υπολογιστή μας. Η διεύθυνση για όσους θέλουν να ζήσουν αυτή την ανυπέρβλητη χαρά είναι αυτη:

http://www.windowsvistatestdrive.com/

Φυσικά απαιτεί internet explorer και μια αρκετά γρήγορη σύνδεση.

Όλα αυτά ωραία αλλά αφού ακολούθησα όλη την διαδικασία να δώσω μια mail διεύθυνση, να εγκαταστήσω το απαραίτητο plug-in και όλα αυτά αφού άνοιξα το IE που κι εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό είχα να τον ανοίξω, και εκεί που μες την χαρά πατάω test ΙΕ7 secure browsing σκάει το μήνυμα στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμη αυτή η υπηρεσία.

Αν κάποιος βρει τρόπο να κάνει αυτό το test drive ας το γράψει εδώ γιατί πολύ όρεξη έχω να δω πως κάνεις remote desktop το aero σε σύνδεση DSL.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2007, 20:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Πάντως για αυτό που λέει ο Χάρης, νομίζω πως η λύση είναι στα χέρια των καταναλωτών. Ας μην πάμε να πάρουμε καινούργιο pc και (s)Vista κι HD Disc, Blue Ray κι όλα τα συναφή μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια χρήστες, και θα δείτε ξαφνικά να ανοίγουν τα πάντα. Η πρόγνωσή μου όμως είναι ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ πρόκειται να γίνει (για πάρα πολλούς λόγους) και σε λίγο καιρό θα είμαστε όλοι δέσμιοι του σιδηρόφρακτου DRM. Και για να προλάβω τον Μιτλον, και το Mac OS X μια απ' τα ίδια είναι.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2007, 10:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2006, 18:08
Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2007, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2006, 21:42
Δημοσ.: 752
Βλέπω τους πειρατές να συντάσσονται μαζί με τους προγραμματιστές των open-source, αλλά και με τους οπαδούς αυτών. Συνθηματικά θα λέγεται η συντροφιά της τσιπούρας, μιας και ένας εξ αυτών θα έχει μια αλυσίδα με ένα DVD περασμένο, το οποίο θα έχει τέτοια virus ικανά να σκοτώσουν καμιά 1000άδα υπολογιστές στο λεπτό, αλλά επίσης μέσα θα υπάρχει το ISO για το Open-BSD.... Βέβαια, λόγω του ότι θα έχουν ξεχάσει μετά από τόσα χρόνια πως κάνεις εγκατάσταση BSD θα είναι μέσα στην ομάδα ο Eirikalf και το ενυδρείο του deamon..... Στόχος της συντροφιάς αυτής είναι να μπει στο PC του Πύλα (συνθηματικά Σάρουμαν) και του άλλου διευθυντή (συνθηματικά Όρκ) της Μάικροσοφτ (συνθηματικά Μόρντορ) το openBSD σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε όταν θα bootάρουν τα PCs τους να τρελαθούν, πιστεύοντας πως κάποια εταιρία opensource τους αγόρασε, εν μία νυκτί.....

Χάλια οι τιμές...θα πω στα Elf να μου το δώσουν....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2007, 18:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
hash έγραψε:
Βλέπω τους πειρατές να συντάσσονται μαζί με τους προγραμματιστές των open-source, αλλά και με τους οπαδούς αυτών. Συνθηματικά θα λέγεται η συντροφιά της τσιπούρας, μιας και ένας εξ αυτών θα έχει μια αλυσίδα με ένα DVD περασμένο, το οποίο θα έχει τέτοια virus ικανά να σκοτώσουν καμιά 1000άδα υπολογιστές στο λεπτό, αλλά επίσης μέσα θα υπάρχει το ISO για το Open-BSD.... Βέβαια, λόγω του ότι θα έχουν ξεχάσει μετά από τόσα χρόνια πως κάνεις εγκατάσταση BSD θα είναι μέσα στην ομάδα ο Eirikalf και το ενυδρείο του deamon..... Στόχος της συντροφιάς αυτής είναι να μπει στο PC του Πύλα (συνθηματικά Σάρουμαν) και του άλλου διευθυντή (συνθηματικά Όρκ) της Μάικροσοφτ (συνθηματικά Μόρντορ) το openBSD σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε όταν θα bootάρουν τα PCs τους να τρελαθούν, πιστεύοντας πως κάποια εταιρία opensource τους αγόρασε, εν μία νυκτί.....

Χάλια οι τιμές...θα πω στα Elf να μου το δώσουν....
:lol: :lol: :lol:
Έγραψες!!!

Πάλι καλά που θα έρθει ο καλός yosildur με τον hash-karamir (μερικοί τον φωνάζουν και karmir) που θέλουν να βάλουν σε όλα τα pc του κόσμου Windows sVista, την δίδυμη έκδοση των Vista που είναι χειρότερη από τα Mellenium!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 16:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Σήμερα βγήκαν τα windows (s)Vista. Εγώ πήρα ήδη τα 2 Ultimate που είχα παραγγείλει (δείτε το πρώτο ποστ μου) και παράλληλα πληροφορήθηκα και για τις τιμές τους από το Πλαίσιο:

Microsoft Windows Vista Home Basic English 279,00

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 20:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 21 Οκτ 2006, 09:44
Δημοσ.: 46
Τοποθεσια: Βύρωνας
Εγώ μία αφελή ερώτηση θέλω να κάνω,
για τον home user ας πάρει ό,τι θέλει δικά του
είναι τα λεφτά αλλά για τους users σε δημόσια ιδρύματα
(πανεπιστήμια,εφορίες κτλ) δεν είναι (να το πω κόσμια) λίγο
βλακειούλα να δώσει το κράτος ( ή οι ίδιοι να ζητήσουν να πάρουν)
τόσα λεφτά , από τη στιγμή που τα πραγματικά Λειτουργικά Συστήματα
έχουν τόσες δυνατότητες και πολλές περισσότερες.

Και κάνω μία προβοκατόρικη ερώτηση:
Σε τι χρειάζεται ένας μαθηματικός τα win της m$ ?Γνωρίζει το τμήμα
τις εναλλακτικές (Linux,Freebsd,OpenSolaris) και έχει μηχανάκια
με τέτοιο OS για κοινή χρήση?

Φιλικά

Μιχάλης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

bermi έγραψε:
Και κάνω μία προβοκατόρικη ερώτηση:
Σε τι χρειάζεται ένας μαθηματικός τα win της m$ ?Γνωρίζει το τμήμα
τις εναλλακτικές (Linux,Freebsd,OpenSolaris) και έχει μηχανάκια
με τέτοιο OS για κοινή χρήση?

Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Πέρυσι στην αίθουσα Α των υπολογιστών υπήρχαν δοκιμαστικά 10 - νομίζω - υπολογιστές με OpenBSD. Ξέρεις πόσοι ήταν σε χρήση από τους φοιτητές συνήθως (και μιλάμε για PC με έτοιμο γραφικο περιβάλλον, καρμπόν με αυτό των win κι ελληνικά και internet κλπ); Μάλιστα είχα ακούσει με τα αυτιά μου φοιτητές να δυσανασχετούν (και που εν πάσει περιπτώσει ως απλοί χρήστες του μηχανήματος δεν είχαν να ανησυχούν για τη δυσκολία που παρουσιάζει το λειτουργικό αυτό στο στήσιμο) επειδή δεν έχουν windows τα μηχανήματα. Δυστυχώς το πρόβλημα ξεκινάει από αλλού. Όταν το επίσημο κράτος υπογράφει συνθήκες δισεκατομμυρίων με την MS, όταν όλα τα περιοδικά του χώρου αντιμετωπίζουν (γιατί άραγε) το ανοιχτό λογισμικό σαν ανέκδοτο και το παρουσιάζουν σα γόρδιο δεσμό αποθαρρύνοντας τον μέσο χρήστη να δοκιμάσει κάτι εναλλακτικό, τα αποτελέσματα είναι να έχουμε εξάρτηση σε αυτό το βαθμό από μια εταιρεία που αποτελεί ουσιαστικά μονοπώλιο. Και ως μονοπώλιο κάνει ό,τι θέλει.

Edit (και offtopic ταυτόχρονα): bermi το avatar σου είναι απίστευτο (αν και δεν ξέρω τί είναι, το βρίσκω καταπληκτικό).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Κοίτα daemon πέρσι υπήρχε το ελαφρυντικό, αν θες την γνώμη μου, των πολύ αργών μηχανημάτων αυτά τα 10 pc που είχαμε ήταν τόσο παλιά και αργά που και να ήθελες δεν μπορούσες να τα υποφέρεις.

Πέρα από αυτό εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να έχουμε windows αντί για κάτι άλλο. Θες linux, θες BSD, θες λίγο από όλα (εγώ το τελευταίο θα προτιμούσα), όλα για αυτό που τα θέλουμε κάτι παραπάνω από καλά θα ήταν. Αυτό που εννοώ είναι ότι σε ένα περιβάλλον όπως των εργαστηρίων που τα προγράμματα που υπάρχουν είναι όλα open source (και πολύ σωστά είναι) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχουμε windows. Αν σκεφτούμε τι θέλουμε να κάνουμε στο εργαστήριο σαν φοιτητές, εκτός από την MatLab (την οποία και δεν έχουμε λόγο κόστους) δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο που να τρέχει καλύτερα σε windows απ'ότι αλλού. Και επιπλέον θα γλιτώναμε την ανάγκη για προγράμματα προστασίας (antivirus κτλ) και την συντήρηση που απαιτούν τα windows.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4858
Τοποθεσια: Χολαργός
Haris έγραψε:
εκτός από την MatLab (την οποία και δεν έχουμε λόγο κόστους) δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο που να τρέχει καλύτερα σε windows απ'ότι αλλού.

Θα σε μαλώσω Χάρη. Την έχουμε. :wink: :wink: Μπορεί να μην είναι η τελευταία έκδοση αλλά την έχουμε νόμιμα αγορασμένη.

Και δεν θέλω να ακούσω από κανέναν τις βλακείες περί octave γιατί θα τον κάνω ban :P :P (Εννοείτε ότι κάνω πλάκα για το BAN , αλλά για τα αλλά όχι)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2007, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 21 Οκτ 2006, 09:44
Δημοσ.: 46
Τοποθεσια: Βύρωνας
Ότι υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες στο να προωθήσεις το ΕΛ/ΛΑΚ στο πανεπιστήμιο ξέρω από εμπειρίας ότι υπάρχουν.
Αρχή της ιστορίας...
Στο ΔΠΘ πριν από δύο χρόνια στο τμήμα των ΗΜΜΥ είχαμε κάνει μία παρόμοια κίνηση, δηλαδή στα εργαστήρια των ηλεκτρολόγων να μπουν στα μηχανάκια linux. Οι αντιδράσεις ήταν πάρα πολλές αλλά όλες ανούσιες (βαριέμαι να πω τις δικαιολογίες που ακούσαμε :P ). Παρόλα αυτά αυτή τη στιγμή είναι dual boot και το 95% των εργαστηριακών ασκήσεων γίνονται σε περιβάλλον linux.
Οι προπτυχιακοί δυσανασχέτησαν αλλά το δοκίμασαν, βέβαια δεν πιστεύω ότι κανένας πέταξε τα win και έχει μόνο linux αλλά σίγουρα έχουν αυτή τη στιγμή πίσω στο μυαλό τους ότι παίζει και κάτι άλλο και αυτό το κάτι άλλο το βλέπουν στην πράξη. Μερικοί "κόλλησαν" μαζί του άλλοι το προσπέρασαν έμαθαν μόνο το grub να χρησιμοποιούν με τα βελάκια (αφού είδαν ότι το ποντίκι δεν κάνει τπτ) για να μπαίνουν στα win.
Έτσι σιγά σιγά μαζεύτηκαν άτομα που άρχισαν να στηριζουν το ΕΛ/ΛΑΚ εντός του πανεπιστημίου και δημιούργησαν και σύλλογο για την προώθηση του και μαθήματα και διπλωματικές βασίζονται σε αυτό.
τέλος ιστορίας...

Το θέμα δλδ δεν είναι τι κάνει η κάθε κυβέρνηση αλλά εσώτερικα οι φοιτήτές με τους καθηγητές τι διαχείρηση της γνώσης κάνουν. Και ας ρίξουμε και μια ματιά έξω, άραγε οι υπόλοιποι είναι ακόμα στα win ή μήπως έχουν στρέψει αλλού την προσοχή τους;

Φιλικά
Μιχάλης

ΥΓ Όσο για το avatar από κάπου το βρήκα και το τσίμπησα εδώ και πολύ καιρό και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η πόρτα ανοίγει προς έξω :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2007, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Μαρ 2006, 14:35
Δημοσ.: 272
Τοποθεσια: Γλυφάδα
Για όσους θέλουν τα Vista αλλά σε καλύτερη τιμή ίσως είναι καλύτερα η OEM έκδοση τους, αλλά με περιορισμούς: Buying OEM versions of Windows Vista: the fact, το οποίο βρήκα στο digg.

Παράθεση:
  • Vista Home Basic $99 (full version retail: $199)
  • Vista Home Premium: $119 (full version retail: $239)
  • Vista Business: $149 (full version retail: $299)
  • Vista Ultimate $199 (full version retail: $399)

Άραγε θα τα έχουμε μέσω του MSDN;

PS: Έκανα πριν μερικές μέρες το test drive του Office 2007 (υποθέτω παρόμοιο με αυτό των Vista που δε δούλεψε στον Haris) και ήταν αρκετά πιο βολικό. Κάνανε καλή δουλειά στο user interface... τα βρίσκεις όλα πολύ πιο εύκολα. Παρόλα αυτά δε μπόρεσα να δοκιμάσω το Outlook…

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Ιαν 2007, 13:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Nαι οι ΟΕΜ είναι πιο φτηνές. Αυτές είναι τιμές retail. Όλα έχουν περιορισμούς μην ανησυχείς. :p

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2007, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Haris έγραψε:
Αν κάποιος βρει τρόπο να κάνει αυτό το test drive ας το γράψει εδώ γιατί πολύ όρεξη έχω να δω πως κάνεις remote desktop το aero σε σύνδεση DSL.
Ούτε με λειτουργικό Vista μπορείς να κάνεις αυτό το test :P :P
Έβαλα μια beta έκδοση που είχα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 57 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: