forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Μάιος 2018, 04:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το Wi Fi ίσως βλάπτει την υγεία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2007, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Αντιγράφω από ΤΑ ΝΕΑ:

TA NEA έγραψε:
Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ κυβέρνηση ανακοίνωσε πως πρέπει να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε την ασύρματη τεχνολογία Wi-Fi (το ασύρματο Ίντερνετ)
επειδή μπορεί να δημιουργεί κινδύνους για την υγεία. Η αιφνιδιαστική αυτή ανακοίνωση- είναι η πιο κατηγορηματική που έχει κάνει οποιαδήποτε κυβέρνηση για την τεχνολογία Wi-Fi, η οποία διαδίδεται ταχύτατα- προβλέπεται ότι θα δημιουργήσει αναταραχές στον τομέα. Ο επίσημος γερμανικός κυβερνητικός οργανισμός προστασίας από τις ακτινοβολίες συμβουλεύει επίσης τους πολίτες να χρησιμοποιούν σταθερά τηλέφωνα αντί των κινητών και προειδοποιεί για ένα «ηλεκτρονέφος» που δημιουργείται από ένα ευρύ φάσμα προϊόντων καθημερινής χρήσης.
Το υπουργείο Περιβάλλοντος ανακοίνωσε ότι η έκθεση στην ακτινοβολία από το Wi-Fi πρέπει να είναι «όσο το δυνατόν χαμηλότερη» και να προτιμάται η χρήση «συμβατικών καλωδιακών συνδέσεων». Ο Φλόριαν Έμριχ του Ομοσπονδιακού Γραφείου Προστασίας από Ακτινοβολίες δήλωσε πως η τεχνολογία Wi-Fi πρέπει να αποφεύγεται «επειδή δεχόμαστε ακτινοβολία από τόσο πολλές πηγές και επειδή είναι μια νέα τεχνολογία και δεν έχουν πραγματοποιηθεί όλες οι έρευνες για τις επιπτώσεις της στην υγεία».

Link στα ΝΕΑ: http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070910&nid=5947823&sn=%CA%CF%D3%CC%CF%D3&spid=877

Link από την independent: http://environment.independent.co.uk/green_living/article2944417.ece

Τέλος για την περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον link από το physics4u για τη μη ιονίζουσα ακτινοβολία από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας: http://www.physics4u.gr/faq/radiationcells1.html

Y.Γ.: Νωρίς το είδα. Το άρθρο έχει ημερομηνία από τις αρχές Σεπτεμβρίου...

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2007, 23:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
:evil:
Τι δεν βλάπτει πια;;; :cry:
Επίσης, δεν μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τις επιπτώσεις να ξέρουμε και εμείς;;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007, 00:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Δεκ 2006, 00:05
Δημοσ.: 2268
Καθηγητης του Φυσικου μας ελεγε πως την εποχη που εκανε το διδακτορικο του, η Αμερικανικη Πρεσβεια στη Μοσχα εξεπεμπε προς την πολη (για ποιο λογο αραγε?) εκτινοβολια ακριβως στις συχνοτητες (ή του "ειδους") που εκπεμπουν τα κινητα τηλεφωνα τωρα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007, 07:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Theodore οι επιπτώσεις όλων αυτών θα φανούν μετά από πολλά χρόνια. Μέχρι τότε μπορούμε απλά να εικάζουμε και να προσέχουμε. ;)

Π.χ. σπίτι μου χρησιμοποιώ μόνο καλώδια, το Wi Fi είναι μονίμως κλειστό και το DECT τηλέφωνο το χρησιμοποιώ σπάνια (καλά γενικά χρησιμοποιώ σπάνια τηλέφωνο αλλά λέμε :P ). Επίσης το κινητό όταν το έχω ανοιχτό το έχω πολύ μακριά μου (το έχουν διαπιστώσει όσοι με παίρνουν τηλέφωνο και βλέπω την κλήση μετά από κάνα 2ωρο :oops: :P ) και όταν κοιμάμαι πάντα κλειστό και μακριά.

Πάντως απ' ότι ξέρω το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα κινητά ή μόνο το wi fi ή μονο το Dect. Το πρόβλημα είναι ότι οι ασύρματες ακτινοβολίες έχουν μπει σε τέτοιο βαθμό στη ζωή μας που βομβαρδιζόμαστε ακατάπαυστα με Η/Μ ακτινοβολία υψηλών συχνοτήτων. Και οι ακτινοβολίες αυτές δρουν αθροιστικά. Επομένως το αυτονόητο είναι πως όσο και όπου μπορούμε να γλιτώνουμε τέτοια ακτινοβολία, καλό είναι να το κάνουμε. ;)

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007, 13:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2006, 21:42
Δημοσ.: 752
Θα συμφωνήσω με όλους σας. Το θέμα είναι πως συνεχώς βομβαρδισζόμαστε από ακτινοβολίες. Πχ. τηλεόραση, ράδιο, GPS, δορυφορικά σήματα. Πιστεύω πως η ακτινοβολία του WiFi, είναι απλά μια σταγόνα στον ωκεανό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007, 13:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4862
Τοποθεσια: Χολαργός
Wi-Fi for the win.

Ό,τι και να λέτε όσο και να πειράζει. Αν δεν μας βάλουν μπριζάκια ethernet ανά 3 μέτρα θα χρησιμοποιούμε ασύρματο

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 13:19
Δημοσ.: 211
Τοποθεσια: Zante
daemon έγραψε:
Theodore οι επιπτώσεις όλων αυτών θα φανούν μετά από πολλά χρόνια. Μέχρι τότε μπορούμε απλά να εικάζουμε και να προσέχουμε. ;)

Π.χ. σπίτι μου χρησιμοποιώ μόνο καλώδια, το Wi Fi είναι μονίμως κλειστό και το DECT τηλέφωνο το χρησιμοποιώ σπάνια (καλά γενικά χρησιμοποιώ σπάνια τηλέφωνο αλλά λέμε :P ). Επίσης το κινητό όταν το έχω ανοιχτό το έχω πολύ μακριά μου (το έχουν διαπιστώσει όσοι με παίρνουν τηλέφωνο και βλέπω την κλήση μετά από κάνα 2ωρο :oops: :P ) και όταν κοιμάμαι πάντα κλειστό και μακριά.
(...)

Είτε απενεργοποιείς συσκευές, είτε προσέχεις δεν γλυτώνεις με τίποτα σήμερα!
Στην ''αναζήτηση ασύρματων δικτύων'' δεν μου έχει βγάλει ποτέ λιγοτερα απο 6!!!
Αρα, η μόνη λύση είναι να πας κάπου που δεν πιάνει τίποτα! :P
(Έχω μερικά τέτεια μερη υπόψην μου στο νησί...! :wink:)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: