forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 16 Αύγ 2018, 08:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2006, 21:08
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Βριλησσια
Δεν παιζει να ειναι το αντιθετο...Απλα δεν γινεται...
Η ταχυτητα που σου πουλανε ειναι η μεγιστη ταχυτητα την οποια μπορεις να πιασεις αν
1) Ειναι διπλα στο σπιτι σου το κεντρο της εταιριας
2) Εαν δεν εχουν φθαρει τα καλοδια που μεσολαβουν απο το κεντρο μεχρι το pc σου, αναφερομαι σε ολα απο αυτα στα οποια εχεις προσβαση (δηλαδη του τηλεφωνου που παει μεχρι το μοντεμ/ρουτερ σου) μεχρι και αυτα που ειναι υπόγεια και δεν θα τα δεις ποτε
3)...
[tex]\infty[/tex])Εαμ ειναι αναδρομος ο Ερμης ή εχει αερα στην Σκοτία

Η max ταχυτητα που εχω πιασει ειναι 986Kbits και αυτο ενα καλοκαιρι που παιζει να ημουν ο μονος που ειχε μεινει στην περιοχη και ηταν και 3:30 το βραδυ
Αυτο που σου ειπε ο φιλος σου και απ'ότι καταλαβα επεμενε κι'ολας μπορει να γινει μονο σε μια περιπτωση, Επειδη ειναι φορτομενο το δικτυο μπορει να κατεβαζεις με μικρη ταχυτητα, αλλα επειδη η ταχυτητα upload ειναι ανεξαρτητη απο αυτη του download παραμενει σχετικα σταθερη οταν εχει "κινηση" το δικτυο οποτε μπορει ας πουμε να κανεις το εν λογω τεστακι απο το οποιο ξεκινησε η κουβεντα και να σου βγαλει αποτελεσμα downlaod 80kbps και upload 200kbps...μου το εχει κανει...και ναι πληρωνω και εγω 1Mbps καθε μηνα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 12:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Μαρ 2006, 14:02
Δημοσ.: 227
Τοποθεσια: Εδώ
Όταν αγοράζεις internet για ιδιώτες είτε αυτό λέγετε DSL είτε Dial Up είτε όπως αλλιώς θέλετε αγοράζεις download. Η εμπορική πολιτική των εταιριών θεωρεί ότι οι ιδιώτες δεν ενδιαφέρονται για το upload. Άρα οι αριθμοί που διαφημίζονται αφορούν στο download.

Theodore αν δεν κάνω λάθος στην γραμμή σου πρέπει να έχεις upload 1024. Όντως τα 632 είναι κάπως μικρός αριθμός για upload και επίσης δυστυχώς το uipload είναι δύσκολο να το μετρήσεις αξιόπιστα. Πάντως αν οι ταχύτητες upload είναι γενικά κακές συνήθως αυτό είναι σημάδι κακής ποιότητας στη γραμμή. Για μια 1024kbps ένα λογικό αποτέλεσμα θα ήταν περίπου 850kbps που όπως είπε και ο Stelvit θα έδινε ταχύτητα περίπου 106 με 107 KB/s. Ακριβώς λόγο της υλοποίησης της τεχνολογίας ADSL το upload επηρεάζεται πολύ λιγότερο από το download. Κατά συνέπεια ένα πληγωμένο upload σημαίνει πολύ χειρότερο download (με ελάχιστες εξωφρενικές καταστάσεις).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Δεκ 2006, 12:55
Δημοσ.: 4507
Mitlon έγραψε:
Δεν παιζει να ειναι το αντιθετο...Απλα δεν γινεται...
Η ταχυτητα που σου πουλανε ειναι η μεγιστη ταχυτητα την οποια μπορεις να πιασεις αν
1) Ειναι διπλα στο σπιτι σου το κεντρο της εταιριας
2) Εαν δεν εχουν φθαρει τα καλοδια που μεσολαβουν απο το κεντρο μεχρι το pc σου, αναφερομαι σε ολα απο αυτα στα οποια εχεις προσβαση (δηλαδη του τηλεφωνου που παει μεχρι το μοντεμ/ρουτερ σου) μεχρι και αυτα που ειναι υπόγεια και δεν θα τα δεις ποτε
3)...
[tex]\infty[/tex])Εαμ ειναι αναδρομος ο Ερμης ή εχει αερα στην Σκοτία

Η max ταχυτητα που εχω πιασει ειναι 986Kbits και αυτο ενα καλοκαιρι που παιζει να ημουν ο μονος που ειχε μεινει στην περιοχη και ηταν και 3:30 το βραδυ
Αυτο που σου ειπε ο φιλος σου και απ'ότι καταλαβα επεμενε κι'ολας μπορει να γινει μονο σε μια περιπτωση, Επειδη ειναι φορτομενο το δικτυο μπορει να κατεβαζεις με μικρη ταχυτητα, αλλα επειδη η ταχυτητα upload ειναι ανεξαρτητη απο αυτη του download παραμενει σχετικα σταθερη οταν εχει "κινηση" το δικτυο οποτε μπορει ας πουμε να κανεις το εν λογω τεστακι απο το οποιο ξεκινησε η κουβεντα και να σου βγαλει αποτελεσμα downlaod 80kbps και upload 200kbps...μου το εχει κανει...και ναι πληρωνω και εγω 1Mbps καθε μηνα...

Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά μία φορά, δεν ξέρω πως, αλλά όταν κατέβαζα ένα αρχέιο από το νετ, το download μου έπιασε τρελές ταχύτητες(1000-1200) και εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου. Δεν ξέρω καν πως γίνεται αυτό αφου όπως είπα το μέγιστο που μου δίνει η εταιρία είναι 255 :? :? :? :?

And nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 13:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Ιουν 2006, 20:53
Δημοσ.: 1504
Τοποθεσια: Αθήνα
Στιγμιαία έπιασες τέτοια ταχύτητα;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Δεκ 2006, 12:55
Δημοσ.: 4507
Είπα κατέβαζα ένα αρχείο και όσο το κατέβαζε έδειχνε ότι έιχε τετοια ταχύτητα που είπα

And nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Haris από την ίδια γραμμή με dial up μια φορά έπιασα πάνω από 40kb/s όλες τις άλλες έπιανε από 9.6 εως 20...
Εν τω μεταξύ είμαι κέντρο Αθήνας :?
Έχεις καμιά πρόταση :) :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Μαρ 2006, 14:02
Δημοσ.: 227
Τοποθεσια: Εδώ
Παράθεση:
Haris από την ίδια γραμμή με dial up μια φορά έπιασα πάνω από 40kb/s όλες τις άλλες έπιανε από 9.6 εως 20...
Εν τω μεταξύ είμαι κέντρο Αθήνας :?
Έχεις καμιά πρόταση :) :?:

Για αρχή πες μου ποιο router έχεις ή αν ξέρεις που να τα βρεις γράψε μου τα στατιστικά της γραμμής σου (attenuation, SNR κτλ.).

Μετά τα λέμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2007, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Λοιπόν δεν ξέρω για σας αλλά η ΟΤΕnet τον τελευταίο καιρό με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Μονίμως 150-180 KB/s και τα πρωινά ή τα βράδια πάνω από 200. :D

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: