forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Μάιος 2018, 20:45

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Φεβ 2006, 22:25
Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
Καλά, για το 520 δε το συζητάμε, όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος με το 500 που έχω εγώ. Τα τελευταία 3 χρόνια είναι συνεχώς ανοιχτό και δεν έχει κάνει ούτε μια αστάθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Μαρ 2006, 14:02
Δημοσ.: 227
Τοποθεσια: Εδώ
Προς isolde

Ξέχνα το USB. Δεν υπάρχει τόσο απλά. Μια κάρτα ethernet κάνει 15 ευρό και θα σου λύσει όλα τα προβλήματα.

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις για τη δομή του cd λυπάμε πολύ αλλά έτσι έπρεπε να είναι όλα τα cd με drivers.

Σου έχει απλά ένα cd με drivers στο οποίο πρέπει ο υπολογιστής σου να ψάξει και να ακολουθήσει τις 'οδηγίες' που υπάρχουν στο αντίστοιχο αρχείο.

Αυτό μπορεί να ξενίζει το μέσο χρήστη αλλά όταν κάνουμε εγκατάσταση drivers τον έλεγχο πρέπει να τον έχει το λειτουργικό - με τα όποια προβλήματα του που ο καθένας μας αποδέχεται εφόσον το βάζει στον υπολογιστή του - και όχι κάποιο εκτελέσιμο που στην κυριολεξία βιάζει το PC να χρησιμοποιήσει κάτι που για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Το πιο απλό παράδειγμα που μπορώ να σου πω. Όταν το εκτελέσιμο γράφει αρχεία δεν ελέγχει αν αυτά που γράφει αντικαθιστούν άλλα κάποιας άλλης συσκευής με αποτέλεσμα να έχεις router και να μην έχεις κάτι άλλο μετά κοκ.

Κάτι τέτοιο έχει συμβεί και στον theodore παλιότερα που από ένα τέτοιο φαινόμενο με drivers συσκευών ξεκίνησε και εφτασέ να κάνει format αν θυμάμαι καλά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Το 520 με τις default ρυθμίσεις έχει κενά ασφαλείας σε αυτό που σου λέω είχα γράψει εγώ όλα τα rules για το firewall και μετά το έβαλα να κατεβάζει από P2P ενώ εγώ του έκανα επιθέσεις από άλλο Η/Υ στο τοπικό δίκτυο. Σου λέω άντεξε το διπλό από τα αλλά που έχω κάνει παρόμοια πράγματα.

Το 500 πριν το τελευταίο firmware δεν μπορούσε να φτιάξει default route από μόνο του έπρεπε να το κάνει ο χρήστης. Πράγμα που δείχνει αν μη τι άλλο ερασιτεχνισμό στην γραφή του firmware. Μετά την αναβάθμιση και αν συνυπολογίσουμε την παλαιότητα του σκίζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Χμμ και δεδομένου ότι δε θέλω να χαλάσω μια περιουσία για ρούτερ, πού μπορώ να βρω το 500; Γιατί σε ΟΤΕshop στο ιντερνετ δεν το βλέπω.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Να βρεις 500 δεν το βλέπω αν θες κάποιο του ΟΤΕ πάρε ένα speedtouch μια χαρά είναι αλλιώς καλά είναι τα zyxel και τα fritzbox που είναι από τα καλύτερα στο κόστος τους πάντα. Γενικά εσύ που έχεις την εμπειρία του modem οποιοδήποτε αξιοπρεπές router θα σου φανεί παράδεισος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Ερώτημα:

Μπορώ να πάρω το Speedtouch 585 και να έχω κλειστό το Wireless (δλδ να κάνω τη σύνδεση μονο μέσω Ethernet έχοντας κλειστό το wireless)? Κάπου διάβασα ότι έχει περισσότερη μνήμη το 585 από το 536. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις δουλειάς με το λάπτοπ να με εξυπηρετήσει το Wireless (οπότε και θα το ανοίγω).

Πολλά ευχαριστώ σε όλους. :) :) :) :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Ιουν 2006, 20:53
Δημοσ.: 1504
Τοποθεσια: Αθήνα
Αυτό ακριβώς έχω theodore. Το wireless μπορείς να το έχεις κλειστό με την έννοια ότι θα απαγορεύεις μέσω ρυθμίσεων την ασύρματη πρόσβαση... Είναι αρκετά καλό router. Το έχω τώρα ένα 6μηνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εχμ μήπως εννοείς "daemon"? Εγώ θέλω να το έχω κλειστό με την έννοια να μην εκπέμπει ακτινοβολία όταν δεν έχω σύνδεση (να είναι δηλαδή κανονικά κλειστό). Ο λόγος είναι να γλιτώσω όση ακτινοβολία μπορώ. Γιατί μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά - πέρα από το ότι δεν υπάρχουν σοβαρές μελέτες για τις επιπτώσεις - αθροιστικά βγαίνει μια καλή σούμα (wireless + cell phone + bluetooth + DECT phone + όλες οι άλλες συσκευές που εκπέμπουν Η/Μ ακτινοβολία και είμαστε κοντά τους = μια καλή σούμα Η/Μ ακτινοβολίας υψηλών συχνοτήτων). Υποθέτω ότι αυτό που ζητάω δε γίνεται ε;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 23:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Ιουν 2006, 20:53
Δημοσ.: 1504
Τοποθεσια: Αθήνα
Ναι deamon :oops: :oops:

Έχεις δίκιο για την ακτινοβολία... Έτσι όπως το θέτεις δε νομίζω ότι μπορεί να απενεργοποιηθεί... Αλλά αφου δε θες wireless, γιατί δεν παίρνεις ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αλλά χωρίς WiFi;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 23:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

grammo έγραψε:
Ναι deamon :oops: :oops:

Έχεις δίκιο για την ακτινοβολία... Έτσι όπως το θέτεις δε νομίζω ότι μπορεί να απενεργοποιηθεί... Αλλά αφου δε θες wireless, γιατί δεν παίρνεις ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αλλά χωρίς WiFi;

Χεχ δεν πειράζει. Είναι το 546 αλλά δεν το βλέπω να υπάρχει στα OTEshop. Όχι στο ίντερνετ τουλάχιστον. Πάντως θα κάνω αύριο μια βόλτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 23:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος για αυτό αλλά νομίζω ότι όταν κάνεις το ασύρματο disabled κλείνει εντελώς το κύκλωμα και δεν έχει ακτινοβολία. Πάντως με κάθε βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι όταν το απενεργοποιώ δεν μπορείς να δεις ασύρματο δίκτυο και δεν βγαίνουν εν γένη πακέτα ασύρματα το έχω δοκιμάσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2006, 04:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2006, 21:08
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Βριλησσια
μα αν κλεισεις απο το pc σου το δικτυο απλα απενεργοποιεις την κεραια σου...
νομιζω οτι η ρυθμηση πρεπει να γινει στο modem...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2006, 19:37 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Δεν ήμουν σαφής. Από τη σελίδα του router έχεις την επιλογή να κάνεις το wireless interface disable. Αυτό νομίζω απενεργοποιεί το κύκλωμα μέσω firmware

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2006, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν το πήρα. Αρκετά εύχρηστο. Τώρα σεττάρω το F/W. :D:D:D:D:D:D:D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 10:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Κι ένα ερώτημα κρίσεως: αν θέλω να ρυθμίσω το firewall μέσω telnet αρκεί να δώσω τον κανόνα που θέλω (π.χ. :firewall rule add chain=forward index=1 srcintf=wan dstintf=wan action=drop) και μετά να πατήσω :saveall ή πρέπει να κάνω και κάτι ακομα για να ενεργοποιηθεί ο κανόνας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: