forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 17 Αύγ 2018, 05:49

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 09:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2006, 21:08
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Βριλησσια
καλημερα....
ξυπναω, εερχομαι στο pc και δν εχω internet....κανω ενα απλο restart του pc και μολις μπενω ξανα τα windows εχω internet....νομιζω οτι καποιος μου κανει μεγαλη πλακα...

edit: ποιον να βρισω??? τον (Π)ΟΤΕ, την HOL ή τον μικρο αδελφο μου???

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 14:02 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Μαρ 2006, 14:02
Δημοσ.: 227
Τοποθεσια: Εδώ
Για να γίνουν καλύτερα κατανοητά όσα έγραψα για τα σφάλματα δείτε τα παρακάτω links

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclic_redundancy_check
http://en.wikipedia.org/wiki/Forward_error_correction

Τα CRC είναι χαμένα πακέτα πρέπει να ξανασταλούν (Χάσιμο χρόνου - Πρόβλημα ταχύτητας)
Τα FEC μέσω error correction διορθώθηκαν αλλά και πάλι χάνεις ταχύτητα.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα και να σιγουρέψεις ότι όλες οι συνδέσεις, καλώδια, πρίζες κτλ κτλ είναι σε καλή κατάσταση αν είναι δυνατών άλλαξε ορισμένα αν έχεις αμφιβολία για την ποιότητα τους.

Εγώ σε γραμμή με SNR 31 και Atten. 15 είχα σφάλματα γραμμής έως και αποσυγχρονισμούς (vivodi dslam και με την καμία δεν μου δήλωναν βλάβη) για 5 λεπτά περίπου και μετά επανερχόταν. Δεν βρήκα τι το προκαλούσε έκανα reboot το router για να κουμπώσει σε άλλες συχνότητες μέχρι που σταμάτησε το 'φαινόμενο'.

Mitlon δεν μπαίνεις internet τη σελίδα του router την βλέπεις;
Αν ναι κάνε ping στο google να δεις αν περνάς πακέτα.
Αν όχι το PC δεν μπορεί να ρυθμίσει το δίκτυο. Είσαι με ethernet ή με USB
Αν είσαι με USB έφυγες για κάρτα δικτύου.

Δώσε μου κι άλλες πληροφορίες μήπως καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρων σκέφτομαι να κάνω ένα σεμινάριο για την λειτουργία του DSL για προσεγγίσουμε καλύτερα αυτά τα θέματα που έτσι κι αλλιώς αφορούν πλέων αρκετά μεγάλο ποσοστό χρηστών.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Haris έγραψε:
Επειδή βλέπω ότι υπάρχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρων σκέφτομαι να κάνω ένα σεμινάριο για την λειτουργία του DSL για προσεγγίσουμε καλύτερα αυτά τα θέματα που έτσι κι αλλιώς αφορούν πλέων αρκετά μεγάλο ποσοστό χρηστών.
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
:D :D :D :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Μαρ 2006, 14:35
Δημοσ.: 272
Τοποθεσια: Γλυφάδα
Thanks για τα links… θα το ψάξω. Είχα αλλάξει μόνος μου τη διάταξη των πριζών, την εποχή που είχα ISDN, έτσι ώστε να αρχίζουν οι γραμμές από το χώρο που βρίσκετε ο υπολογιστής. Επομένως δεν υπάρχουν αρκετές διακλαδώσεις από την είσοδο της γραμμής μέχρι το modem. (Η γραμμή είναι ακόμα ISDN).

Όσο για το σεμινάριο... γιατί όχι; Η γνώση μόνο καλό κάνει... 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

να το κανεις για να ξερουμε τι τρεχει...
γιατι προσωπικα δεν με πειραζει να μην δουλευει κατι...αλλα οταν δεν ξερω γιατι τρελενομαι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Noμίζω ότι αυτό θα το παρακολουθήσω και εγώ. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, μια συνδέεται μια δε συνδέεται... Στο Βουκουρέστι είχα cable, ούτε μια φορά μέσα σε δύο χρόνια δεν είχα πρόβλημα.

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Ερώτημα: για το modem/router TELINDUS 1130 έχει ακούσει κάποιος κάτι; Το είδα στα OTEshop. Απευθύνομαι κυρίως στον Haris που ξέρω ότι το κατέχει το άθλημα "από μέσα". :D :D :D (εννοείται πως και όποιος άλλος θέλει να πει οτιδήποτε, είναι ευπρόσδεκτος).

Προφανώς για το σεμινάριο είμαι μέσα από τώρα. :D:D:D:D:D

Edit: Να πω (για το αρχείο) ότι μόλις έγινε πάλι μια αποσύνδεση ενώ κατέβαινε το OpenSuSE 10.1 από το Ε.Μ.Π. στα 210 ΚΒ/s :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Κοίτα Daemon το συγκεκριμένο router με έχει εντυπωσιάσει για την πληθώρα επιλογών που προσφέρει. Για να καταλάβεις έχει ενσωματωμένο QoS (Quality of Service) βασισμένο σε MAC Filter. Για την τιμή δηλαδή προσφέρει πάρα πολλά.

Αυτά τα θετικά πάμε στα αρνητικά.

Ξέχνα (όπως πάντα) το USB.
Από την χρήση που του έχω κάνει δεν λέει πολλά από chip. Αν το ζορίσεις τα φτύνει δεν συγχρονίζει καλά και χάνει εύκολα την IP και και και... Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον.

Για να είμαι βέβαια αντικειμενικός μπορεί το συγκεκριμένο που είχα στα χέρια μου να έβγαζε αυτά τα προβλήματα. Αλλά και πάλι από την συνολική μου εμπειρία δεν θα το πρότεινα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

αααα ρε...μια απο αυτες τις μερες θα παρω την κουμπουρα του παππου μου και θα παω στον ΟΤΕ....

θελει κανεις να με βοηθησει :P :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Δεν είναι ανάγκη να ακούσεις... Το έχω, το δίνει ο ΟΤΕ με τις συνδέσεις, μονίμως κάνει προβλήματα, κάθε τρεις και λίγο δε βρίσκει το USB, άσε που στο cd οδηγιών που δίνουν μαζί δεν έχει οδηγίες για το ίδιο αλλά για καμιά 30αριά άλλα από τα οποία πρέπει να κάνεις μια "σύνθεση" οδηγιών μόνος σου για να βγάλεις άκρη... Άσε που το index του cd είναι τόσο κατατοπιστικό που πρέπει να ανοίξεις κάθε subfolder για να βρεις πού στο καλό βρίσκονται αυτές οι οδηγίες. Περιττό να πω ότι υπό αυτές τις συνθήκες η επανεγκατάσταση είναι το τελευταίο πράγμα που κάνεις.

Άσε πού έχουν δυο διαφορετικά τηλέφωνα, ένα το οποίο σου λέει μόνο το username και pass για το μόντεμ (που είναι στάνταρ) και διαφορετικό για να σου πει πώς να το εγκαταστήσεις το ρημάδι.

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:42 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Και κάτι που ξέχασα.

Το router αυτό είναι παράδειγμα καλού firmware σε αντίθεση με τα προϊόντα της Intracom (eirik σε σένα το λέω) αλλά μάλλον μέτριου hardware (και πάλι σε αντίθεση με της intracom. Είτε το πιστεύετε είτε όχι τα chip τους είναι σκυλιά έχω ζορίσει όσο δεν παίρνει Jetspeed 520 και άντεξε το διπλάσιο από άλλα που πουλιούνται και για καλά) (eirik και αυτό σε σένα το λέω)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:43 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Φεβ 2006, 22:25
Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
Όπως προείπε και ο Χάρης, κρατηθείτε μακρυά από USB modems. Είστε στο έλεος των drivers του κάθε κατασκευαστή. Ενώ με ethernet δεν τίθεται κανένα τέτοιο ζήτημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

να πω την αληθεια εμενα ηταν ασυρματο και με πεταγε πολυ συχνα τωρα που εβαλα το ethernet παλι δεν με πεταει τοσο συχνα πια...για usb ουτε καν που εχω δοκιμασει να το συνδεσω ποτε...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2006, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Κατάλαβα. Οπότε παραμένω στην αρχική μου επιλογή, το router της ZyXEL.

Edit: προφανώς όποιο και να πάρω, μέσω Ethernet θα το περάσω. Σιγά να μη συνδέσω USB!!!

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Τελευταία επεξεργασία απο daemon την 22 Νοέμ 2006, 15:47, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: