forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Σεπ 2017, 15:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: netbook
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Μαρ 2007, 17:47
Δημοσ.: 392
Τοποθεσια: Gothenburg, Sweden
Trelosnikos έγραψε:
Αλλά σκυλιά, (μόνο με πέσιμο ή βρέξιμο έχουν προβλήματα :lol:)

Χμ και τότε γιατί τα λες σκυλιά :? :?

Εγώ σκυλί έχω να πω το δικό μου (Lenovo). Πρώτον είναι ηλεκτρονική συσκευή που με έχει ανεχτεί για ένα χρόνο σχεδόν (πράγμα θαυμαστό από μόνο του) και επιπλέον έχει επιβιώσει μια φορά από μπύρα και άλλη μια από νερό (το χικ που του έμεινε δεν μετράει ε; :P ). Το μόνο μειονέκτημα θεωρώ την όχι καλή οθόνη (ήταν απ'τα φθηνά μοντέλα). Απο 'κει και πέρα κατά τη γνώμη μου τα Vaio είναι overrated, ενώ Dell και Lenovo (IBM) είναι εταιρείες κατά παράδοση επαγγελματικές. Ο καθένας ας σκεφτεί τις ανάγκες του κ τα οικονομικά του και ας αγοράσει ανάλογα και μην ξεχνάμε ότι στις ψηφιακές συσκευές υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη.

Δεν τελειώνει η ζωή σε μία άρνηση,
κ αν έχεις άντερα την άρνηση ακολούθα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2009, 00:59 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Φεβ 2006, 22:25
Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
Τα τελευταία 3 χρόνια έχω παίξει με αυτό το μωρό. Παρά τα χρονάκια του λειτουργεί ακόμα άψογα με ίδιο hardware (πλην του δίσκου που έγινε upgrade σε CF κάρτα). Τα IBM/Lenovo είναι μακράν τα καλύτερα laptop από άποψη ανθεκτικότητας, τρανή απόδειξη το γεγονός ότι η NASA τα χρησιμοποιεί αποκλειστικά για τις διαστημικές αποστολές της. Ενώ η χρήση ανοιχτών standards τα καθιστά πρώτη επιλογή για όσους ασχολούνται με εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα (σε αντίθεση με κάτι vaio που αν δεν έχεις τον driver δε δουλεύει το κουμπί της έντασης του ήχου που να χτυπιέσαι).

Για το νέο μου μωρό, τα λόγια είναι περιττά...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2009, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4855
Τοποθεσια: Χολαργός
Nikolo έγραψε:
Trelosnikos έγραψε:
Αλλά σκυλιά, (μόνο με πέσιμο ή βρέξιμο έχουν προβλήματα :lol:)

Χμ και τότε γιατί τα λες σκυλιά :? :?

Εγώ σκυλί έχω να πω το δικό μου (Lenovo). Πρώτον είναι ηλεκτρονική συσκευή που με έχει ανεχτεί για ένα χρόνο σχεδόν (πράγμα θαυμαστό από μόνο του) και επιπλέον έχει επιβιώσει μια φορά από μπύρα και άλλη μια από νερό (το χικ που του έμεινε δεν μετράει ε; :P ). Το μόνο μειονέκτημα θεωρώ την όχι καλή οθόνη (ήταν απ'τα φθηνά μοντέλα). Απο 'κει και πέρα κατά τη γνώμη μου τα Vaio είναι overrated, ενώ Dell και Lenovo (IBM) είναι εταιρείες κατά παράδοση επαγγελματικές. Ο καθένας ας σκεφτεί τις ανάγκες του κ τα οικονομικά του και ας αγοράσει ανάλογα και μην ξεχνάμε ότι στις ψηφιακές συσκευές υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη.

Σαν βρέξιμο εννοώ μισό μπουκαλάκι νερό και ύστερα από 6μήνες όταν παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα, μου είπαν ότι δεν με συμφέρει να φτιαχτεί (Άρα υποθέτω ότι σιγά σιγά έγινε η ζημιά)
Όσο για το πέσιμο που περιγράφω, προκαλώ το οποιοδήποτε laptop να αντέξει αυτό που έπαθε το "λατρεμένο" μου :P και αν αντέξει χωρίς κανένα πρόβλημα τα ξαναλέμε. :lol:
(+ Είχε αντέξει εμένα να του αλλάζω τα φώτα για 2 χρόνια) :P
2 είναι οι λόγοι που μπορεί σε κάποιον να μην αρέσουν τα VAIO.
1ος ότι μπορεί και να σου βγάλουν το λάδι αν πας να τους περάσεις "χαζά λειτουργικά" :P
2ος απλά λόγο ονόματος, (SONY = εγγύηση 8) ) είναι λίγο πιο ακριβά πάντα από κάτι άλλο αντίστοιχο
(Στο ξεπληρώνει όμως η φανταστική οθόνη τους)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Οκτ 2009, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 23:50
Δημοσ.: 442
Τοποθεσια: Άγιος Στέφανος
Προς m3m/b/3r: Ναι δε διαφωνώ, μάλιστα το debian έχει βγάλει και έκδοση netbook. Απλά στα ASUS τρέχει καλύτερα το Debian και το Ubuntu γιατί υπάρχει συγκεκριμένος πυρήνας ειδικά γι' αυτό, ενώ to OpenSUSE τρέχει καλύτερα στο ΗP. Πάντως γενικά σε όλα μπορείς να βάλεις Linux αλλά ίσως υπάρχουν ασυμβατότητες!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: