forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 05:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: netbook
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Απρ 2008, 09:48
Δημοσ.: 132
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
για οσους εχουν ασχοληθει με το θεμα κ εχουν κ καποιες παραπανω γνωσεις οσον αφορα τους υπολογιστες ποια η γνωμη για αγορα netbook?εχει δυνατοτητες περιορισμενες αλλα και οι ασχολιες μου στο pc περιοριζονται στο ιντερνετ απλα θελω να χει κ μια διαρκεια ζωης το μηχανημα,μην τρεχω πανω στο χρονο για service

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: netbook
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Viktoria έγραψε:
για οσους εχουν ασχοληθει με το θεμα κ εχουν κ καποιες παραπανω γνωσεις οσον αφορα τους υπολογιστες ποια η γνωμη για αγορα netbook?εχει δυνατοτητες περιορισμενες αλλα και οι ασχολιες μου στο pc περιοριζονται στο ιντερνετ απλα θελω να χει κ μια διαρκεια ζωης το μηχανημα,μην τρεχω πανω στο χρονο για service

Τα netbook είναι απελπιστικά μικρά και το κοινό στο οποίο απευθύνονται πιστεύω είναι αυτοί οι οποίοι μετακονούνται συχνά πυκνά και χρειάζονται πάντα ένα λάπτοπ μαζί τους κυρίως για σερφάρισμα στο internet. Γιαυτό ορισμένες εταιρίες είχαν φτάσει στο σημείο να δίνουν μαζί με ασύρματηες συνδέσεις internet και δωρεάν netbook!
Αν τώρα δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία και το netbook σου θα είναι ο βασικός σου υπολογιστής, θα σου βγουν τα μάτια. Είναι πολύ μικρό. Δεν θα στο σύστηνα με τίποτα. Καλήτερα δώσε λίγα χρήματα παραπάνω να πάρεις κάποιο κανονικό λάπτοπ. Δεν ξέρω πόσα λεφτά διαθέτης, αλλά π.χ. αυτό και αυτό είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς λύσεις. Και για πιο οικονομικές εξίσου καλές λύσεις αυτό και αυτό. Επίσης αν δεν θέλεις να το μετακινείς δεξιά και αριστερά και ειδικά αν δεν έχεις άλλο υπολογιστή, ακόμα καλύτερα πάρε σταθερό, γιατί με τα ίδια λεφτά θα πάρεις καλύτερο μηχάνημα με περισσότερες δυνατότητες και μελλοντική επεκτασιμότητα.

Σε κάθε περίπτωση, η επιλογή εξαρτάται από την χρήση που θέλεις να κάνεις. Ελπίζω να βοήθησα :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 01:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
eliascm21 μία ένσταση μόνο, acer μην πάρεις. Ειδικά αν δεν θες να τρέχεις για service. Τα toshiba θεωρούνται πολύ πιο αξιόπιστα γενικά, αλλά και τα hp εμένα με έχουν βολέψει πολύ.

Από εκεί και πέρα ελπίζω να σου απαντήσουν και άλλοι με πιο πολλές πληροφορίες. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Απρ 2008, 09:48
Δημοσ.: 132
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!βασικα εχω εναν σταθερο αλλα θα προτιμουσα κ ενα netbook για να το μετακινω ευκολα,απλα επειδη ειναι σχετικα καινουριο δε ξερω αν θα μου αντεξει,μη χαλασει πανω στο χρονο..το μονο που με προβληματιζει ιδιαιτερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 10:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Ιουν 2009, 14:49
Δημοσ.: 262
Τοποθεσια: /home
Αφού έχεις ήδη σταθερό υπολογιστή, πιστεύω πως ένα netbook θα σε βολέψει (όντως, δεν κάνει για βασικό pc όπως είπε και ο eliascm21, επειδή έχει μικρή οθόνη. Συμβίωνα με ένα 9άρι για ένα χρόνο και όταν καθόμουν πολλές ώρες στραβωνόμουν).
Γενικά τα netbooks από πλευράς hardware είναι ίδια. Όλα έχουν intel chipset και για cpu κάποια έκδοση του atom (τι 1,6GHz τι 1,66, δεν κάνει διαφορά). Αν το ψάχνεις για ποιοτικές εταιρίες, πάντα θα βρεις κάποιον να σου πει κάποια τρομαχτική ιστορία για το acer/hp/toshiba/lenovo/turbo x που είχε και χάλασε/έκανε μπαμ/ψήθηκε/έγινε μαύρο :mrgreen:
Γενικότερα στην αγορά, ποιοτικές θεωρούνται οι dell, lenovo, toshiba.
http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
http://www.open365.gr/index.php?target= ... _id=115044
(το toshiba δεν το βρίσκω κάπου σε λογική τιμή, άρα μάλλον θα το απέφευγα)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Μαρ 2006, 03:26
Δημοσ.: 2224
Ξέρει κάποιος αν η επιλογή είναι ελεύθερη ή αν περιορίζεται σε συγκεκριμένα netbook?
Ας πούμε ότι έχεις την επιδότηση των 450 ευρώ, μπορείς να πάρεις όποιο λάπτοπ θέλεις και να αφαιρεθούν τα 450;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Σίγουρα οι καλύτερες μάρκες λάπτοπ είναι οι Sony, Toshiba αλλά και Dell, Lenovo. Εγώ αν έπαιρνα θα έπαιρνα Sony. Επειδή είπες για notebook υπέθεσα ότι δεν διαθέτεις μεγάλο μπάτζετ, γιαυτό σου πρότεινα τις πιο οικονομικές μάρκες. Ανάμεσα σε HP και Acer και εγώ ψηφίζω HP.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4855
Τοποθεσια: Χολαργός
eliascm21 έγραψε:
Σίγουρα οι καλύτερες μάρκες λάπτοπ είναι οι Sony, Toshiba αλλά και Dell, Lenovo. Εγώ αν έπαιρνα θα έπαιρνα Sony. Επειδή είπες για notebook υπέθεσα ότι δεν διαθέτεις μεγάλο μπάτζετ, γιαυτό σου πρότεινα τις πιο οικονομικές μάρκες. Ανάμεσα σε HP και Acer και εγώ ψηφίζω HP.

Δικός μου και εσύ :P
Σκυλιά είναι με πολύ καλές οθόνες, ιδανικές για να τα χρησιμοποιείς σαν κύριο υπολογιστή (όπως κάνω εγώ)
Οκ λίγο τσιμπημένα λόγο ονόματος + αν πάθει τπτ πρέπει να μπλέκεις με Vaio Link και ταξιδάκια με την DHL στην Γαλλία :P :lol:

Αλλά σκυλιά, (μόνο με πέσιμο ή βρέξιμο έχουν προβλήματα :lol:)

Από όλες τις άλλες μάρκες που αναφέρθηκαν ένα + θα δώσω στα lenovo. Dell, HP, Acer στην πυρά :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Acer στην πυρά (προσωπική εμπειρία + 10 γνωστών :P ).

Toshiba αν δε σας τα κάψει η ΔΕΗ ( :evil: :evil: :evil: ) θα είστε μια χαρά. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 23 Αύγ 2009, 13:32
Δημοσ.: 862
daemon έγραψε:
Acer στην πυρά (προσωπική εμπειρία + 10 γνωστών :P ).

+100000000000 κι απο μενα απο προσωπικη εμπειρια και 2-3 γνωστων!!! :P :pissed:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 14:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

mario έγραψε:
Ξέρει κάποιος αν η επιλογή είναι ελεύθερη ή αν περιορίζεται σε συγκεκριμένα netbook?
Ας πούμε ότι έχεις την επιδότηση των 450 ευρώ, μπορείς να πάρεις όποιο λάπτοπ θέλεις και να αφαιρεθούν τα 450;

Μιλάς για το μαθητικό netbook της α' γυμνασίου; Αν ναι, τότε ναι η λίστα είναι περιορισμένη. Μπορείς να πάρεις μόνο αυτά που αναφέρονται σαν "μαθητικά" στα διάφορα καταστήματα (παντού ίδια είναι).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Μάιος 2008, 12:57
Δημοσ.: 346
Τα netbook εχουν γινει της μοδας και ειναι πανακριβα.Ενα καλο netbook με 10" οθονη εχει 400ευρω ενω ενα φτηνο λαπτοπ με 15" οθονη εχει 600 ευρω και και 2πλασια μνημη και πολυ καλυτερη καρτα γραφικων.Το μονο + στα netbook ειναι η διαρκεια της μπαταριας και το βαρος που εχουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Achilleas έγραψε:
Τα netbook εχουν γινει της μοδας και ειναι πανακριβα.Ενα καλο netbook με 10" οθονη εχει 400ευρω ενω ενα φτηνο λαπτοπ με 15" οθονη εχει 600 ευρω και και 2πλασια μνημη και πολυ καλυτερη καρτα γραφικων.Το μονο + στα netbook ειναι η διαρκεια της μπαταριας και το βαρος που εχουν.

Σαφώς. Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Ένα netbook με 400 ευρώ θα έχει μπαταρία που κρατάει χαλαρά 6ωρο με μέτρια χρήση. Σε ένα 15άρι λάπτοπ των 600 ευρώ θα κρατάει με το ζόρι 1,5-2 ώρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 23:50
Δημοσ.: 442
Τοποθεσια: Άγιος Στέφανος
Ένας φίλος έχει το ASUS eeePC 901, το οποίο είναι πολύ καλό και βολικό! Φυσικά τα netbook δεν είναι για να γράφεις μία μεγάλη εργασία, ή να κάνεις επίπονες εργασίες όπως compile τον Opera. Είναι απολύτως φορητά και χρήσιμα σε αυτούς που θέλουν το laptop παντού κυρίως για χρήση Internet. Από αυτά που βλέπω γύρω γύρω μακριά από τα Acer Aspire και MSI Wind. Επέλεξε κάποιο από τα ASUS, HP, Dell, Toshiba, Lenovo. Εγώ θα διάλεγα κάποιο από τα δύο πρώτα γιατί βγαίνουν και με Linux, ωστόσο αν θέλεις Windows έχεις πιο πολλές επιλογές, όπως ανεφέρθηκαν και άλλοι παραπάνω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 21:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

stelvit έγραψε:
Επέλεξε κάποιο από τα ASUS, HP, Dell, Toshiba, Lenovo. Εγώ θα διάλεγα κάποιο από τα δύο πρώτα γιατί βγαίνουν και με Linux, ωστόσο αν θέλεις Windows έχεις πιο πολλές επιλογές, όπως ανεφέρθηκαν και άλλοι παραπάνω!

Και στο 10άρι της dell κάθεται μια χαρά το ubuntu ;)
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/Machines/Netbooks#Dell%20Mini%2010%20(Inspiron%201010)

Τελευταία επεξεργασία απο m3m/b/3r την 18 Οκτ 2009, 21:31, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: