forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 05:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το "i'm" κάνει την διαφορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Ιούλ 2007, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Microsoft έγραψε:
i’m is a new initiative from Windows Live Messenger™. Every time you start a conversation using i’m, Microsoft shares a portion of the program's advertising revenue with some of the world's most effective organizations dedicated to social causes. We've set no cap on the amount we'll donate to each organization. The sky's the limit.

So any time you have an i’m™ conversation using Windows Live Messenger, you help address the issues you feel most passionate about, including poverty, child protection, disease, environmental degradation and animal protection. It's simple. All you have to do is join and start an instant messaging conversation. We'll handle the donation.

There's no charge, so join now and put our money where your mouth is.
Μου φαίνεται όντως κουφό αλλά...
Πρακτικά λέει ότι μιλώντας μέσω του Msn και έχωντας τον εικονίδιο αυτό (κωδικός: *unicef), η Microsoft κάνει κοινωνικό έργο... Χρεώνεται στην Unisef και σε άλλες παρόμοιες οργανώσεις :? :D

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 2268
Τρελη διαφημηση και τπτ περισσοτερο..
Αν ηθελε οντως να επιτελεσει φιλανθρωπικο εργο θα εδινε το 2% του προϋπολογισμου της στη Unicef.
Και εγω με την καινουρια μου εταιρια Clacson, επειδη ειμαι μεγαλος ανθρωπιστης,
καθε φορα που πατατε το κλαξον και φωναζετε "αγοραζω προϊοντα Claxon" θα κανω μια δωρεα 0.05 ευρω στο Χαμογελο του παιδιου..
Α οργανωνω και εκδηλωση για την καταστροφη στην Παρνιθα και συναυλια, οπου θα καταναλωθουν 4000terawatt, για την καταστροφη του κλιματος και το ενεργειακο προβλημα
Ευγενικοι χορηγοι Clacson, Mega, Emporiki Τραπεζα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 600
Τοποθεσια: Ζωγράφου - Αθήνα
Η τραγική αλήθεια πίσω από τις φιλανθρωπικές είναι ότι κάθε τέτοια κίνηση ισοδυναμεί με μείωση του συντελεστή φορολογίας για το "φιλάνθρωπο".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Δεν ξέρω κατά πόσο τραγικό είναι αυτό... Εμένα πάντως θα μου φαινόταν κάπως να φορολογούνται και οι φιλανθρωπίες, και βοηθάς το κοινωνικό σύνολο και χρεώνεσαι παραπάνω. :?
Τώρα αν άλλα γράφουν και άλλα παίρνουν είναι διαφορετικό θέμα. Πάντως το παραπάνω πρέπει να ισχύει μόνο για τους Αμερικάνους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 17:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 600
Τοποθεσια: Ζωγράφου - Αθήνα
Δε φορολογούνται οι φιλανθρωπίες, αλλά όταν δίνεις λεφτά στα φιλανθρωπικά ιδρύματα, σου αφαιρείται φόρος από την επιχείρησή σου...
Όπως και νάχει, τα κίνητρα της φιλανθρωπίας δεν είναι τόσο ανιδιοτελή όσο τα παρουσιάζουν :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 272
Τοποθεσια: Γλυφάδα
Ναι αυτό με τους φόρους, τουλάχιστον στην Ελλάδα, ισχύει. Αλλά και πάλι δε μου κάθετε άσχημα. Αν τα λεφτά πάνε κάπου που θα καλυτερέψουν την κατάσταση και όχι για να τα φάνε κάποιοι, τότε γιατί με πειράξει που εκπίπτουν;

Πάντως απ’ ότι ξέρω ο Bill Gates έχει δώσει μπόλικα χρήματα για φιλανθρωπίες και μάλιστα έχει και δικιά του φιλανθρωπική οργάνωση: Bill & Melinda Gates Foundation.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2007, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
theodore έγραψε:
θα μου φαινόταν κάπως να φορολογούνται και οι φιλανθρωπίες, και βοηθάς το κοινωνικό σύνολο και χρεώνεσαι παραπάνω

Με την ευκαιρία, θυμήθηκα τα χρήματα της βοήθειας για τους παθόντες από το τσουνάμι. Όταν έστελνες μήνυμα από κινητό, πλήρωνες 1 ευρώ συν ...ΦΠΑ 18% !!. Μαζεύτηκαν κάποια εκατομύρια ευρώ (50 νομίζω) τα οποία χρησίμευσαν εν μέρει για ...μισθοδοσία των "μη κυβερνητικών αργανώσεων".

Το συνολικό ποσό που ανακοινώθηκε ότι θα δινόταν ως βοήθεια στην Σρι Λάνκα έφτασε τα 2 δις ευρώ (παγκοσμίως). Οπότε κάθε "μη κυβερνητική αργάνωση" που είχε μαζέψει χρήματα, πήγε στην Σρι Λάνκα για να αρχίσει την "διανομή βοήθειας". Άρχισαν αγοράζοντας ...καινούρια οχήματα, τα οποία εισήγαγαν από την Ινδία για τα οποία φυσικά, πλήρωσαν ...φόρο εισαγωγών.

Κάπου είχα δεί ότι τελικά, το κόστος λογιστικής υποστήριξης για την διανομή ενός μπουκαλιού νερού ξεπέρασε κατά πολύ το κόστος του νερού από μόνου του.

Επίσης, με τα λεφτά αυτά στήθηκαν επιχειρήσεις ...παροχής δανείων στους πληγέντες. Δηλαδή ένας φτωχός ψαράς από την Σρι Λάνκα, θα ήταν αδύνατο να πάρει ...δάνειο (ο νοών νοήτω)

Το αποτέλεσμα, όπως πρόσφατα διάβασα ήταν ότι από τα 50000 καταγεγραμμένα κατεστραμένα σπίτια, ξαναχτίστηκαν τα ...1000.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: