forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 00:26

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποκατασταση μετα το μαθηματικο Αθηνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2011, 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Ιουν 2006, 11:19
Δημοσ.: 582
dnika έγραψε:
sofos έγραψε:
dnika έγραψε:
Υπάρχει με κάποιο τρόπο έστω και η ελάχιστη καθοδήγηση από τη σχολή στον επαγγελματικό τομέα?

Απότι καταλαβαίνω σε ενοχλεί που δεν μπήκες ΕΜΠ ?

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσωποποιείς μία συζήτηση γύρω από ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα. Δια του λόγου το ασφαλές το μαθηματικό Αθήνας ήταν η πρώτη επιλογή μου (και η μόνη) μπήκα από τους πρώτους της σειράς μου έκανα μεταπτυχιακά κλπ και έπιασα δουλειά πριν τελειώσω το πρώτο πτυχίο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε βλέπω τι γίνεται γύρω μου και τι γίνεται σε άλλες σχολές στο συσχετισμό πτυχίου-επαγγελματικής αποκατάστασης. Εάν κάποιος αμφιταλαντεύεται μεταξύ μαθηματικού και άλλου καλύτερου τμήματος εμένα η γνώμη μου είναι ότι εφόσον συνυπολογίζει την επαγγελματική αποκατάσταση να επιλέξει το καλύτερο τμήμα.

Η ενημέρωση για τα μεταπτυχιακά είναι τελείως διαφορετικό θέμα από την επαγγελματική αποκατάσταση. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο εάν τα μεταπτυχιακά της σχολής εξασφάλιζαν σύνδεση με την αγορά. Εάν γίνεται θα χαρώ να το μάθω. Από εμπειρία τριών μεταπτυχιακών η γνώμη μου είναι ότι δε γίνεται.

Η ενημερωση για τα μεταπτυχιακά είναι κυρίως για να σε βοηθήσει να βρεις κατευθυνσεις προς τον προσανατολισμό που επιθυμεις κ σε τραβαει περισσοτερο. Οπότε αναλογα με τις προτιμήσεις σου θα φανεί ο κλάδος που κλίνεις περισσότερο. Αυτό είναι κ το νοημα του μεταπτυχιακού για 'μενα: μια επιπλέον κατάρτιση σε ενα τομέα που σ'αρεσει. Και αφού το πας κ σε πιο τεχνικά ζητήματα, οπως για δουλειά μετα, οι αιτήσεις που κάνεις μετα σε εταιρίες, είτε εδω, είτε στο εξωτερικό θα πρέπει να δείχνουν τι είδους καταρτιση εχεις στον τομέα τους (μπορεί να είναι κ γειτονικός, αν όχι ο ίδιος με το μεταπτυχιακό σου) κ οι ιδιοι μετά να σε κρίνουν με βάση αυτές τις επιλογές.
Προσωπικά με το πτυχίο του μαθηματικού μου ανοιχτηκαν πολλές πόρτες για μεταπτυχιακά, διάλεξα να κανω μεταπτυχιακό στη μουσική πληροφορικη, κατι που λατρευω, και οι πιθανοτητες οπως βλέπω τωρα στην πορεία για να με παρουν καπου για δουλεια είναι αρκετα μεγαλες (μεσα απο αιτησεις που κανω κ απαντήσεις που παίρνω), μιας κ συνδυαστηκε κλάδος που είναι συνεχως εξελισσόμενος, με το μαθηματικο background, κάτι που όπως παρατήρησα μετράει πολυ για αυτούς κ το χρειάζονται.
Δηλαδη για μένα το κλειδί είναι να κινείσαι (ακομα κ μονο με το πτυχίο, ή και οποιοδήποτε μεταπτυχιακό επιπλέον, απο όπου κ αν προέρχεται αυτό) με γνώμονα το τί σ'αρεσει κ να βλέπεις (στην αρχή λίγο πιο θολά, αλλά μετά ξεκάθαρα μέσα στην πορεία) πώς κ σε πόση ποσότητα μπορείς να προσφέρεις σε αυτον (είτε μεσα απο δουλειά, είτε μέσω ακαδημαικής καριέρας-διδακτορικο κλπ). Ετσι θα ξέρεις ουσιαστικά πώς να "πουλήσεις τον εαυτό σου".

Το ότι έχεις τελειώσει παραπάνω απο 1 μεταπτυχιακά, μάλλον δν είναι κ τόσο καλό όσο ακούγεται, είναι μεγάλη η πιθανότητα να δείχνεις στις αιτήσεις σου για δουλειά την εικόνα ότι δεν έχεις σταθερή προσωπικότητα: στοιχείο αρνητικό για τις εταιρίες, μιας κ θελουν περισσότερο focus.
Αν πάλι τα μεταπτυχιακά σου είναι πάνω στον ίδιο τομέα, τότε πάλι δείχνει κάτι αρνητικό: μια διαρκή εσωτερική λούπα, του "θέλω να επικεντρωθώ σ'αυτον τον τομέα ακαδημαικά -μιας κ τα πάνω απο 1 μεταπτυχιακά δείχνουν ότι ενδιαφερεσαι για τον τομέα στο πολύ θεωρητικό του επίπεδο-, αλλα δεν είμαι ικανός μετά απο τόσο καιρο κ τόσες γνωριμίες να βρω εναν καθηγητή που να θέλει να κανει μαζί μου δουλειά για phd διατριβή.

Επισης, μιας κ αναφέρθηκε παραπάνω, οντως θα ήταν πολύ ωραιο να δημιουργηθεί σύλλογος αποφοίτων και να γίνεται έτσι μεταξύ μας ενημέρωση με φοιτητές.

"Το κελί γίνεται φίλος μα γίνεται κι εχθρός
Αδερφός γίνεται ο δρόμος κι ο κόσμος ουρανός
Τελικός προορισμός μοναχικός μα δεν πειράζει
Το ταξίδι τώρα πια δε με τρομάζει"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2011, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 03 Ιουν 2009, 22:40
Δημοσ.: 606
Πολλές φορές έχει αναφερθεί και συζητηθεί να γίνει Σύλλογος Αποφοίτων. Μένει εκεί το θέμα.

http://www.kyb.mpg.de/nc/employee/details/nikos.html#=2

Μάλλον από τους πιο διάσημους απόφοιτους του Μαθ.ΕΚΠΑ

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a ... 011_415646

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=464831 (02/07/2012)

Συμφοιτητής αξέχαστος

Τελευταία επεξεργασία απο Λ.Ε-Δ. την 02 Ιούλ 2012, 08:51, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2011, 15:16 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Σεπ 2010, 02:26
Δημοσ.: 68
Ο συγκεκριμένος φοιτητής δηλαδή μετά το μαθηματικό έδωσε κατακτήριες και μπήκε σε τμήμα βιολογίας στη Θεσσαλονίκη;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2011, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 03 Ιουν 2009, 22:40
Δημοσ.: 606
Ο συγκεκριμένος φοιτητής γράφτηκε στο Βιολογικό Θεσσαλονίκης. Τότε:
δεν υπήρχε Βιολογικό στην Αθήνα και δεν έδωσε κατατακτήριες, απλά με το πτυχίο του Μαθηματικού μπορούσες να γραφτείς σε άλλη σχολή,
δεν υπήρχαν πολλοί που ήθελαν να έχουν δεύτερο πτυχίο,
δεν υπήρχαν μεταπτυχιακά,
δεν καλύπτονταν καν οι θέσεις στα δυο μαθηματικά τμήματα (Αθήνα-Θεσσαλονίκη).

Ο Νίκος Λογοθέτης είναι και επαγγελματίας πιανίστας και στα φοιτητικά του χρόνια δούλευε ως μουσικός για να έχει τα προς το ζην.

Υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι του Μαθηματικού που ακολούθησαν άλλους κλάδους (Ιατρική, Φυσική-Αστρονομία-Μετεωρολογία, Οικονομικά, Θεολογία, Φιλοσοφία, Μουσική, Πολιτική,.....).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2011, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 11 Νοέμ 2011, 15:12
Δημοσ.: 54
πολυ καλο να λεγονται τετοια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2012, 17:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Οκτ 2008, 23:03
Δημοσ.: 23
αξίζει να κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάντα στα καθαρά Μαθηματικά?...μιλούσα σήμερα με έναν καθηγητή μου και μου είπε να κατευθυνθώ καλύτερα προς το εξωτερικό και κυρίως προς Αμερική μεριά (διότι εκεί σε εξετάζουν σε γενικό επίπεδο γνώσεων) καθώς η Ελλάδα σιγά σιγά με την κρίση διαλύεται άσε που δεν προσλαμβάνουν εύκολα τους νέους ...ή παίρνουν έναν και τον τραβάνε από σχολή σε σχολή για να κάνει μαθήματα....
Καμιά συμβουλή κανείς ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Φεβ 2012, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Δεκ 2008, 13:17
Δημοσ.: 3272
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
Δε γνωρίζω αν η Αμερική είναι η κατάλληλη χώρα για μεταπτυχιακό στα Μαθηματικά αλλά δυστυχώς η Ελλάδα είναι ίσως το χειρότερο μέρος για εκπαίδευση.
Καλά μεταπτυχιακά υπάρχουν και στην Αγγλία.
Αν ήμουν στη θέση σου και δεν είχα πρόβλημα να βγω στο εξωτερικό, θα πήγαινα με κλειστά μάτια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Φεβ 2012, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Οκτ 2008, 23:03
Δημοσ.: 23
πιστεύω δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο λες.......θέλει ένα κάρο τρεξίματα (διαβατήρια,βίζα κτλ) .Χωρίς υποτροφία γίνεται δυσκολότερο το θέμα μιας και τα περισσότερα πανεπιστήμια από όσο ξέρω έχουνε δίδακτρα και μάλιστα αρκετά..
Χρειάζεσαι και κάτι τεστάκια για να μπεις , GRE λέγεται από όσο γνωρίζω....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: