forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 17 Νοέμ 2017, 21:08

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποκατασταση μετα το μαθηματικο Αθηνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Αύγ 2011, 16:07 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2009, 16:37
Δημοσ.: 42
Όσον αφορά το Μαθηματικό Αθήνας θα σε συμβούλευα ούτε για αστείο να μη σκεφτείς να το προτιμήσεις έναντι τμημάτων πληροφορικής ή το Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του ΕΜΠ. Τα Μαθηματικά γενικά είναι πολύ χρήσιμη επιστήμη αλλά όταν διδάσκονται σε ένα πανεπιστήμιο που γίνεται δουλειά. Εάν θέλεις να σπουδάσεις Μαθηματικά σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο Αγγλίας ή Αμερικής θα σου πρότεινα να μην το σκεφτείς δεύτερη φορά και να το κάνεις... αλλά όχι στης Αθήνας.
Εάν θέλεις να φοιτήσεις σε μία σχολή όπου στα βασικότερα μαθήματα δε θα βρίσκεις καρέκλα να κάτσεις λόγω του άπειρου αριθμού φοιτητών που χρωστάει τα μαθήματα έλα στο τμήμα της Αθήνας. Εάν θέλεις να δίνεις εξετάσεις σε μία κατάσταση χάους όπου το ίδιο μάθημα το δίνουν 700-1000 φοιτητές απροσδιορίστου αριθμού ετών, έλα στο τμήμα της Αθήνας.
Γενικά στη σχολή επικρατεί ένα χάος που δεν ξέρω ποιος ευθύνεται γι αυτό. Ελάχιστα είναι τα μαθήματα που διδάσκονται σοβαρά και δίνονται εξετάσεις με αξιοπρέπεια.

Όσο για το ερώτημα σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση μετά τη σχολή η απάντησή μου είναι "καλή τύχη" διότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ από τη σχολή (κι ας αφήσουμε την οικονομική κρίση κατά μέρος, πριν την οικονομική κρίση τι διαφορετικό γινόταν από πλευρά της σχολής σε αυτό το θέμα;). Εννοείται ότι τα μαθηματικά χρειάζονται ως βάση σχεδόν παντού αλλά χρειάζεται κάποια καθοδήγηση σχετικά με τα μονοπάτια που μπορείς να ακολουθήσεις για να εξελιχθείς. Στο τμήμα της Αθήνας δεν υπάρχει καμία, ενώ από όσο γνωρίζω οι συνθήκες είναι διαφορετικές σε τμήματα πληροφορικής και οικονομικών. Επιπλέον η σχολή δεν έχει καμία σύνδεση με την αγορά, δεν έχει γίνει καμία συνεννόηση με εταιρίες οι οποίες ενδιαφέρονται για μαθηματικούς πάνω σε "ημέρες εργασίας" ή σε κάποιο είδος πρότασης έστω των καλών φοιτητών που ξεχωρίζουν.
Τελείωσες τη σχολή -αναγκαστικά μέσα στην ανωνυμία λόγω του ατελείωτου αριθμού φοιτητών, ας πούμε- είσαι μόνος σου, βγες από την σπηλιά και άρχισε να ανακαλύπτεις τον κόσμο.
Όσο για το likn που παρουσιάζει η σχολή για τους "7 λόγους για να επιλέξει κανείς το τμήμα μαθηματικών της Αθήνας" ή τις "θέσεις εργασίας" που η τελευταία προκήρυξη από τις 2-3 που υπάρχουν χρονολογείται από το 2006, μάλλον χιουμοριστικό ρόλο έχουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Αύγ 2011, 17:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Εγω απο την αλλη εγω ακριβως την αντιθετη αποψη.

Στο πανεπιστημιο μας γινεται πολυ καλη δουλεια.Σιγουρα θα δεις σκηνες Ελληνικης πραγματικοτητας πχ 700-1000 ατομα να δινουν ενα μαθημα το οποιο εκ των πραγματων δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα απο πλευρας οργανωσης. Ομως το επιπεδο της γνωσης στο προπτυχιακο ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο στην Ελλαδα και σε πολυ υψηλοτερο απο αλλα πανεπιστημια στο εξωτερικο.

Επισης στη σχολη μονο χαος δεν επικρατει...Το θεμα των θεσεων προσωπικα το βρισκω οχι πολυ σημαντικο και σιγουρα οχι αλυτο.Απλα στα 2,3 μαθηματα που συμβαινει πρεπει να πας στη σχολη νωριτερα...Ασε που σε καποια υπαρχουν περισσοτεροι απο ενας καλοι καθηγητες που τα διδασκουν.

Τα μαθηματα που διδασκονται σοβαρα ειναι 60-70% των μαθηματων και για την αξιοπρεπεια των εξετασεων κατα κυριο λογο ειμαστε υπευθυνοι οι φοιτητες...Στηνονται ολοκρηρες επιχειρησεις για να αντιγραψουν καποια ατομα και καταλαβαινεις το αποτελεσμα...Για να ειμαι και δικαιος υπαρχουν πολλοι επιτηρητες που συμβαλλουν στην δυσκολια των εξετασεων.

Τελος για την καθοδηγηση ειναι αληθεια οτι δεν δινεται απο το τμημα οπως θα επρεπε.Απο την αλλη ομως οπως και ολα τα υπολοιπα προβληματα στη ζωη μας ειναι κατι που θα λυθει αν μεριμνησεις εσυ για αυτο.Υπαρχουν καθηγητες με τεραστια εμπειρια προθυμοι να σε βοηθησουν να επιλεξεις σωστο μεταπτυχιακο.Γενικα να ξερεις πως το κυριο εργαλειο που θα παρεις απο το τμημα ειναι ενας νεος τροπος σκεψης και μετα καποιες γνωσεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 06:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Ιούλ 2009, 13:05
Δημοσ.: 24
Τοποθεσια: Evanston, Illinois
Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Στέφανο.

Στην κατεύθυνση που έθιξε ο/η dnika όσον αφορά τις προοπτικές
μετά την αποφοίτηση, το έχω ξαναπεί αυτό στο φορουμ οπότε μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά πραγματικά το πιστεύω :P, πολύτιμη θα ήταν η δημιουργία δικτύου αποφοίτων.
Το δίκτυο αυτό, θα δώσει στους φοιτητές πρόσβαση σε μια αστείρευτη πηγή
πληροφορίας σε σχέση με τις προοπτικές και επίσης επαφή με την αγορά,
μέσω των αποφοίτων που βρίσκονται σε αυτή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 16:12 
Χωρίς σύνδεση

Stefanos έγραψε:
Εγω απο την αλλη εγω ακριβως την αντιθετη αποψη.

Τελος για την καθοδηγηση ειναι αληθεια οτι δεν δινεται απο το τμημα οπως θα επρεπε.Απο την αλλη ομως οπως και ολα τα υπολοιπα προβληματα στη ζωη μας ειναι κατι που θα λυθει αν μεριμνησεις εσυ για αυτο.Υπαρχουν καθηγητες με τεραστια εμπειρια προθυμοι να σε βοηθησουν να επιλεξεις σωστο μεταπτυχιακο.

Τι σημαίνει όπως θα έπρεπε? Υπάρχει με κάποιο τρόπο έστω και η ελάχιστη καθοδήγηση από τη σχολή στον επαγγελματικό τομέα?

..."κατάλληλη" επιλογή μεταπτυχιακού τι σημαίνει? Να επιλέξεις κάποιο μεταπτυχιακό που σου αρέσει, γιατί ως προς αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα, όμως "κατάλληλη" επιλογή δε θα έπρεπε να είναι μία επιλογή που θα σε αποζημιώσει επαγγελματικά?

Εμένα η άποψή μου για το μαθηματικό Αθήνας είναι ότι ακολουθεί πλήρως τον κανόνα της ελληνικής πραγματικότητας να μην υπάρχει καμία σύνδεση σχολής με επαγγελματικό τομέα. Αυτό δε συμβαίνει σε όλες τις σχολές. Τα πράγματα είναι καλύτερα στο ΕΜΠ για παράδειγμα ή στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Η/Υ στην Πάτρα.

Συμφωνώ απόλυτα με τη σελίδα αποφοίτων με τη σελίδα αποφοίτων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
dnika έγραψε:
Υπάρχει με κάποιο τρόπο έστω και η ελάχιστη καθοδήγηση από τη σχολή στον επαγγελματικό τομέα?

Αυτό είναι δουλειά του Γραφείου Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Αθηνών και μόνο.
Ίσως-αν και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος- θα μπορούσε να οργανώνεται μία 10λεπτη ομιλία από απόφοιτους του τμήματος μία φορά το χρόνο-έναν απο κάθε επάγγελμα- αλλά δεν είναι δουλειά του μαθηματικού τμήματος αυτό. Εξάλλου κάποια προσπάθεια για μερικές ομιλίες έχουν γίνει τα προηγούμενα χρόνια (αυτές που θυμάμαι ήταν για οικονομικά και πληροφορική).

Για μεταπτυχιακά/διδακτορικά γίνεται ετήσια-εδώ και 2 χρόνια-ενημέρωση στο αμφιθέατρο με ανακοινώσεις πιο πριν, με πολλούς καθηγητές κτλ. Επίσης στο ίντερνετ θα βρεις τις επίσημες σελίδες των μεταπτυχιακών σου με τα μαθήματα,την ύλη, τους καθηγητές, τις δημοσιεύσεις τους και τους κανονισμούς του κάθε προγράμματος μαζί με ότι άλλο ψάχνεις.

Απότι καταλαβαίνω σε ενοχλεί που δεν μπήκες ΕΜΠ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 19:21 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 16 Φεβ 2011, 18:09
Δημοσ.: 82
sofos έγραψε:
dnika έγραψε:
Υπάρχει με κάποιο τρόπο έστω και η ελάχιστη καθοδήγηση από τη σχολή στον επαγγελματικό τομέα?

Για μεταπτυχιακά/διδακτορικά γίνεται ετήσια-εδώ και 2 χρόνια-ενημέρωση στο αμφιθέατρο με ανακοινώσεις πιο πριν, με πολλούς καθηγητές κτλ. Επίσης στο ίντερνετ θα βρεις τις επίσημες σελίδες των μεταπτυχιακών σου με τα μαθήματα,την ύλη, τους καθηγητές, τις δημοσιεύσεις τους και τους κανονισμούς του κάθε προγράμματος μαζί με ότι άλλο ψάχνεις.

ξερεις μηπως ποτε γινεται αυτο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
mixail2011 έγραψε:
sofos έγραψε:
dnika έγραψε:

ξερεις μηπως ποτε γινεται αυτο?

περισυ ειχε γινει στις 29 Μαρτιου, δες εδω, [url]http://noether.math.uoa.gr/Faculty/announcements/imerida-paroysiasis-metapty3c7iakn-programmaton-tmmatos-mathimatikn-triti-29-martioy-2011-10p-m-2m-m-anagnostrio-3oy-orofoy/
[/url]

offtopic, γιατι δεν μου βγαζει το σαιτ καλα τα λινκ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 21:07 
Χωρίς σύνδεση

sofos έγραψε:
dnika έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσωποποιείς μία συζήτηση γύρω από ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα. Δια του λόγου το ασφαλές το μαθηματικό Αθήνας ήταν η πρώτη επιλογή μου (και η μόνη) μπήκα από τους πρώτους της σειράς μου έκανα μεταπτυχιακά κλπ και έπιασα δουλειά πριν τελειώσω το πρώτο πτυχίο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε βλέπω τι γίνεται γύρω μου και τι γίνεται σε άλλες σχολές στο συσχετισμό πτυχίου-επαγγελματικής αποκατάστασης. Εάν κάποιος αμφιταλαντεύεται μεταξύ μαθηματικού και άλλου καλύτερου τμήματος εμένα η γνώμη μου είναι ότι εφόσον συνυπολογίζει την επαγγελματική αποκατάσταση να επιλέξει το καλύτερο τμήμα.

Η ενημέρωση για τα μεταπτυχιακά είναι τελείως διαφορετικό θέμα από την επαγγελματική αποκατάσταση. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο εάν τα μεταπτυχιακά της σχολής εξασφάλιζαν σύνδεση με την αγορά. Εάν γίνεται θα χαρώ να το μάθω. Από εμπειρία τριών μεταπτυχιακών η γνώμη μου είναι ότι δε γίνεται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Αύγ 2011, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
dnika έγραψε:
Εάν κάποιος αμφιταλαντεύεται μεταξύ μαθηματικού και άλλου καλύτερου τμήματος εμένα η γνώμη μου είναι ότι εφόσον συνυπολογίζει την επαγγελματική αποκατάσταση να επιλέξει το καλύτερο τμήμα.

με ποιο κριτηριο κρινεις ποιο τμημα ειναι καλυτερο απο ενα αλλο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Αύγ 2011, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
dnika έγραψε:
sofos έγραψε:
dnika έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσωποποιείς μία συζήτηση γύρω από ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα. Δια του λόγου το ασφαλές το μαθηματικό Αθήνας ήταν η πρώτη επιλογή μου (και η μόνη) μπήκα από τους πρώτους της σειράς μου έκανα μεταπτυχιακά κλπ και έπιασα δουλειά πριν τελειώσω το πρώτο πτυχίο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε βλέπω τι γίνεται γύρω μου και τι γίνεται σε άλλες σχολές στο συσχετισμό πτυχίου-επαγγελματικής αποκατάστασης. Εάν κάποιος αμφιταλαντεύεται μεταξύ μαθηματικού και άλλου καλύτερου τμήματος εμένα η γνώμη μου είναι ότι εφόσον συνυπολογίζει την επαγγελματική αποκατάσταση να επιλέξει το καλύτερο τμήμα.

Η ενημέρωση για τα μεταπτυχιακά είναι τελείως διαφορετικό θέμα από την επαγγελματική αποκατάσταση. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο εάν τα μεταπτυχιακά της σχολής εξασφάλιζαν σύνδεση με την αγορά. Εάν γίνεται θα χαρώ να το μάθω. Από εμπειρία τριών μεταπτυχιακών η γνώμη μου είναι ότι δε γίνεται.

0

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Αύγ 2011, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Μαρ 2006, 12:52
Δημοσ.: 398
sofos έγραψε:
0

Μπορούσε να μπει και σκέτο αυτό, πάντως...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2011, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Ιουν 2011, 00:16
Δημοσ.: 70
Σε αυτό το τμήμα δεν μπαίνει και δεν μένει όποιος έχει μόνο σκοπό την αποκατάσταση.
Χρειάζεται ένας βαθμός μη επαφής με την πραγματικότητα για να γίνεις μαθηματικός,
με ότι συνεπάγεται αυτή η μη επαφή για την μετέπειτα πορεία της ζωής σου.
Επαγγελματικώς, προσωπικώς...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2011, 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Φεβ 2008, 02:54
Δημοσ.: 186
Εστω ε<0 έγραψε:
Χρειάζεται ένας βαθμός μη επαφής με την πραγματικότητα για να γίνεις μαθηματικός,

Δεν ξέρω γιατί,αλλά μου άρεσε πολύ :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Αύγ 2011, 22:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2009, 15:51
Δημοσ.: 1285
Τοποθεσια: Odin's Valhalla
Εστω ε<0 έγραψε:
Σε αυτό το τμήμα δεν μπαίνει και δεν μένει όποιος έχει μόνο σκοπό την αποκατάσταση.

Σαν να'χει δικιο τουτος εδω,μου φαινεται...

Spoiler:
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Αύγ 2011, 11:24 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 31 Ιαν 2011, 13:53
Δημοσ.: 59
Εστω ε<0 έγραψε:

Από φιλοσοφία καλά πας ...... Και που προτείνεις ότι πρέπει να μπεί κανείς για ¨αποκατάσταση¨?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: