forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 04:02

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποκατασταση μετα το μαθηματικο Αθηνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2010, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Ψιλόοφτοπικ

Είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα μέλη του φόρουμ(και εγώ,μάλλον) είμαστε ψωνισμένοι με τη σχολή μας
...η πιο δύσκολη
...δεν είναι σαν τις άλλες
...εδώ δεν περνάς μάθημα με μια μέρα διάβασμα
κλπ τέτοια :P

πολλές φορές αναρωτιέμαι αν είναι αλήθεια έτσι,ή απλά τα παραλέμε

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2010, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 837
Τοποθεσια: πειραιάς
Έγω προσωπικά έχω κάνει επιστημονική και εμπερειστατομενη στατιστικη αναλυση και εχω καταληξει στο συμπερασμα μου!
(η στατιστκη έγινε μεταξύ 10 ατόμων της παρέας μου από άλλες σχολές :lol: :lol: :lol: )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2010, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Φεβ 2010, 19:19
Δημοσ.: 524
barney έγραψε:
Ψιλόοφτοπικ

Είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα μέλη του φόρουμ(και εγώ,μάλλον) είμαστε ψωνισμένοι με τη σχολή μας
...η πιο δύσκολη

Πρεπει να ισχυει παντως! :lol:
Κ εξω γενικα αυτο ακουγεται.
Κ οταν το δηλωνα στο μηχανογραφικο μου ολοι μου ελεγαν να μην μπλεξω με αυτη τη σχολη γτ ειναι πολυ δυσκολη.
Τωρα δεν ξερω... Μπορει εμεις να της εχουμε βγαλει αυτη τη φημη! :P
Παντως οσο βλεπω φοιτητες αλλων σχολων να περνανε μαθηματα υποχρεωτικα με δυο μερες διαβασμα τη στιγμη που εμενα δεν μου φτανει μια βδομαδα, επιβεβαιωνονται αυτα που ακουγα! (εκτος κ αν ειμαι χαζος κ δεν μου φτανει μια εβδομαδα για να περασω Πραγμ. Αναλυση :P )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2010, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Σεπ 2006, 00:20
Δημοσ.: 299
Μπορει οντως να ειναι δυσκολη σχολη αλλα σου παρεχει εφοδια που δεν στα παρεχουν οι αλλες σχολες και δεν εννοω σχετικα με την επαγγελματικη σου αποκατασταση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2010, 22:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 837
Τοποθεσια: πειραιάς
stranger έγραψε:
Μπορει οντως να ειναι δυσκολη σχολη αλλα σου παρεχει εφοδια που δεν στα παρεχουν οι αλλες σχολες και δεν εννοω σχετικα με την επαγγελματικη σου αποκατασταση.

Όπως??? :o :o

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2011, 09:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
Διαγωνισμος των Ηνωμενων Εθνων για στατιστικους (το προπτυχιακο μπορει να ειναι απο μαθηματικο τμημα) :

Παράθεση:
Dear Colleague,

I would like to inform you that the United Nations has recently announced the 2011 National Competitive Examinations in Statistics. As you may know, it is through this examination process that the UN System, including our office, recruits young professional statisticians. I am pleased to let you know that qualified candidates from your country, 32 years or younger, are eligible to participate in the examinations.

We would like to ask your kind assistance in ensuring that the information about these examinations reaches potential young applicants, for instance through your website, newsletters or bulletin boards. Also, it would be very helpful if you could forward this information to national associations involved in statistics and/or relevant institutions of higher education, offering degrees with substantial statistical courses. The deadline for applications is 10 September 2011.

Detailed information about the examinations and the application and employment conditions can be found at https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=NCED&OID=STT

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2011, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
Leonidas σιγουρα το μαθηματικο σου προσφερει πολυ περισσοτερες επιλογες απο την πληροφορικη. Δεν ειναι ευκολο να ξερεις τι θα κανεις στο τελος οποτε ειναι καλυτερα να πας σε μια σχολη που σου δινει διαφορες προοπτικες (διδασκαλια-ερευνα-οικονομικα-πληροφορικη-βιολογια) και η οποια σε αναγκαζει να μαθεις να αντιμετωπιζεις δυσκολα προβληματα. Αυτα ομως ισχυουν για οποιαδηποτε μαθηματικα και πληροφοριακα τμηματα και μπορεις να μαθεις περισσοτερα για τα τμηματα και στο αντιστοιχο forum της πληροφορικης.

Αυτα που δεν μπορεις να διαβασεις στα forum ειναι αποψεις για συγκεκριμμενα τμηματα απο ατομα που εχουν βρεθει και στα 2 τμηματα.
Αναφερομαι στα τμηματα στου Ζωγραφου : τυχαινει να εχω κανει τμηματα ασκησεων σε προπτυχιακους στην πληροφορικη καποιες ωρες προπερσυ (και καποιες παραπανω στο μαθηματικο) και μπορω να σου πω για το επιπεδο των φοιτητων και την αντιμετωπιση τους. Στην πληροφορικη το κλιμα μεταξυ των φοιτητων ειναι αρκετα ασχημο -απο πολλες πλευρες- και θα σε παρασυρει να μεινεις πισω με μεγαλη πιθανοτητα. Αντιθετα, στο μαθηματικο τις περισσοτερες φορες οταν πας να παρακολουθησεις μπορεις και να ακουσεις και να δεις το διδασκοντα. Τα τμηματα ειναι το ιδιο μεγαλα (δυστυχως) και ειχα την εντυπωση πως εχουν λιγο καλυτερη υποδομη-μεγαλυτερους πινακες,περισσοτερους υπολογιστες-αν και πρακτικα δεν εχει διαφορα. Μιας και αναφερεται συχνα το θεμα του ποσο γρηγορα τελειωνει κανεις τη σχολη, στην πληροφορικη μου φανηκαν σχεδον ολοι φοιτητες μεγαλου ετους-απο αυτους που πηγαιναν στις παραδοσεις. Σιγουρα σε αυτο τον τομεα ειναι πολυ πιο πισω απο το μαθηματικο. Δεν μπορω να ξερω ομως ποιας σχολης τα μαθηματα ειναι πιο δυσκολα και αυτο εξαρταται απο το ποσο και τι εχεις διαβασει στο Λυκειο -και απο το χαρακτηρα σου-οποτε δεν ειναι αντικειμενικο.
Εαν εισαι υπομονετικος τυπος δεν νομιζω οτι το μαθηματικο θα σε δυσκολεψει.

Αυτο που πρεπει να εξετασεις ειναι και το επιπεδο των διδασκοντων. Ο μονος τροπος να καταλαβεις τι συμβαινει σε αυτο τον τομεα ειναι να μπεις στις ιστοσελιδες των κεντρικων καθηγητων και να βλεπεις δημοσιευσεις-βιογραφικα κτλ. προσπαθοντας να βγαλεις μια γενικη εικονα.

Εαν σκεφτεσαι για αλλα τμηματα μαθηματικων,μπορεις να κοιταξεις και στα δικα τους φορουμ (νομιζω ομως εχουν τα ιωαννινα, η πατρα κια η σαμος μονο). Δεν μπορω να ξερω πολλα για τα αλλα τμηματα-εκτος απο το οτι το τμημα της Κρητης ειναι παρα πολυ δυνατο σε θεωρητικα μαθηματικα (και οτι συνεπαγεται αυτο )

Καλη Συνεχεια !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2011, 07:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
barney έγραψε:
Ψιλόοφτοπικ

...η πιο δύσκολη

Δύο πολύ καλοί μου φίλοι τελείωσαν ο ένας το τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ και ο άλλος το τμήμα Βιολογίας. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το ίδιο μανίκι με εμάς τράβηξαν (μάλιστα με τον έναν τελειώσαμε μαζί στα 6 χρόνια, ο βιολόγος της υπόθεσης νομίζω έκανε 5). Τέλος και στο Φυσικό του ΕΚΠΑ το ίδιο ή και μεγαλύτερο μανίκι με εμάς τραβάνε. Αυτά για να βγούμε λίγο από το παραμύθι του "εμάς μας κάνουν σεξ (sic) ενώ οι άλλοι περνάνε τα μαθήματα με 3 μέρες διάβασμα".

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2011, 08:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Φεβ 2009, 16:45
Δημοσ.: 208
barney έγραψε:
Ψιλόοφτοπικ

...η πιο δύσκολη

τα παραλεμε... προφανως δεν ειναι ευκολη η σχολη, αλλα ο καθε φοιτητης της καθε σχολης πιστευει οτι η σχολη του ειναι η πιο δυσκολη, αυτος ειναι κανονας (με εξαιρεσεις βεβαια).

Η συσκολια μιας σχολης κατα τη γνωμη μου ειναι υποκειμενικη και εξαρταται 100% απο το επιπεδο των φοιτητων που ειναι μεσα και (κυριως) απο το διαθεσιμο υλικο που υπαρχει για διαβασμα στα μαθηματα (καλες σημειωσεις, λυμενες ασκησεις, ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ).

επισης, για να μη λεμε και ψεμματα, υπαρχουν αρκετα μαθηματα που περνιουνται με μια μερα διαβασμα νομιζω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2011, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
ποια ειναι αυτα τα μαθηματα?

Ολες σχεδον οι σχολες εχουν τη δικη τους δυσκολια! Η ιατρικη ή η Νομικη εχουν απειρες ποσοτητες υλης και χρειαζονται αρκετη απομνημονευση...Εμεις μπορει να μην εχουμε να μαθουμε απεξω 300 σελιδες αλλα υπαρχει περιπτωση να κατεβουμε προετοιμασμενοι και να κοπουμε...

Τωρα οτι υπαρχουν και τμηματα που ειτε πας τουριστας παραλια ειτε πας για να δωσεις μαθημα ενα και το αυτο, ναι υπαρχουν...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2011, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Οκτ 2008, 19:57
Δημοσ.: 228
Sofos, τί εννοείς για το κλίμα στο τμήμα Πληροφορικής; Μαθηματικά τους δίδασκες, παρεπιπτόντως;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2011, 22:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Να πω απλα οτι επειδη εκανα και εγω μαθημα στην Πληροφορικη κανα δυο φορες μαλλον εχει δικιο ο sofos...

Ενα υπερ που εχει η πληροφορικη ειναι οτι πιθανοτατα το μαστερ ειναι λιγοτερο απαραιτητο.Δηλαδη ναι μεν το μαθηματικ οσου δινει περισσοτερες επιλογες μολις τελειωσεις αλλα θα πρεπει να κανεις καποιο μαστερ...Αντιθετα ενας αποφοιτος απο την πληροφορικη ισως να μπορει να ψαξει κατευθειαν για δουλεια...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2011, 09:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Οκτ 2008, 19:57
Δημοσ.: 228
Λογικό είναι.

Υπάρχουν και δουλειές, μάλλον σπάνια όμως, που ζητούν δυνατό μαθηματικό υπόβαθρο μαζί με καλή γνώση προγραμματισμού (είχα δει στην Creative κάποιες :-)). Αλλά την καλή γνώση προγραμματισμού και την προϋπηρεσία κάπως πρέπει να την έχεις αποκτήσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2011, 12:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
delphi έγραψε:
Μαθηματικά τους δίδασκες, παρεπιπτόντως;

ασκήσεις απειροστικου 1(εκει θα το ξερεις ως αναλυση 1)

delphi έγραψε:
Sofos, τί εννοείς για το κλίμα στο τμήμα Πληροφορικής;

ουγκα μπουγκα
ροδα τσαντα και κοπανα
νικος βερτης
θυρα 7
ζωγραφιζω σκηνες κυνηγιου στη σπηλια μου (με java)

και ο καταλογος συνεχιζεται

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2011, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2009, 15:51
Δημοσ.: 1285
Τοποθεσια: Odin's Valhalla
Δυστυχως,λυπαμαι που σας το λεω,αλλα η ολη κατασταση σχετικα με την ''αγορα εργασιας'' οπως λεγεται,στην Ελλαδα ειναι τραγελαφικη!Τα πτυχια-μεταπτυχιακα που προσφερει το τμημα,μπορει να ειναι μια γερη βαση,αλλα απο την αλλη,ενας που τελειωσε τη σχολη στα 3-5 χρονια και εχει κανει και ενα ζορικο μεταπτυχιακο στα θεωρητικα,ποσο ευκολο ειναι να του πεις να κατσει σε ενα γραφειο 8 ωρες την ημερα και να κανει πραγματα τελειως ασχετα με το αντικειμενο που σπουδασε,ουσιαστικα καταναλωνοντας ελαχιστη σκεψη?Γιατι απο οσες ''δουλειες γραφειου'' υπαρχουν στην Ελλαδα,καμια δεν χρειαζεται ουτε το 1/10 απο αυτα που μαθαινουμε.Απο την αλλη,καποιος μπορει να επιλεξει το σχολειο ή τα ιδιαιτερα.Δεν θα κανω λογο για τα προβληματα που εχει το σχολειο και η ολη εκπαιδευση τα τελευταια 200 χρονια στην Ελλαδα,και τα οποια θα διπλασιαστουν στα επομενα 10-15 χρονια,απλως οποιος θελει να γινει καθηγητης σε σχολειο,ας κατσει να αναλογιστει κατω απο τι συνθηκες επιβιωνει το σχολειο σημερα!Κατα τη γνωμη μου,η μονη σοβαρη εργασια στην Ελλαδα που μπορει να κανει καποιος αποφοιτος,ειναι να γινει ακαδημαικος.ΚΑΙ ΕΚΕΙ ομως υπαρχει προβλημα,καθως μπορει να φτασεις 35-40 μεχρι να διοριστεις,διοτι εχουμε και το καλο στην Ελλαδα,οτι για να διοριστει 1 πρεπει να φυγουν 6!Συν το τρομερο διαβασμα που θα ριξεις μεχρι τοτε.Οποτε μιας και το κρατος στο οποιο ζουμε ειναι μια παρωδια,και αυτο το βλεπουμε ολοι μας σε ολους τους τομεις,παντου,καθε μερα,προτεινω σε οσους εχουν παλεψει σκληρα για αυτο το πτυχιο ενα πραγμα:σηκωθειτε και φυγετε απο αυτη τη χωρα οσο πιο γρηγορα μπορειτε!Δεν γινεται ενας σοβαρος μαθητης να εξαρταται απο το ποσο καλος ειναι ο πολιτικος,ή απο το ποσους φιλους-γνωστους εχει για να βρει ιδιαιτερα!Μαθετε τη ξενη γλωσσα καλα,και αναζητηστε και αλλου την τυχη σας.Μονο αν τα βρειτε ασχημα τα πραγματα επιστρεψτε!Δεν υπαρχει λογος να κρεμεστε απο ενα κρατος-μπ*****λο που απλως ανακυκλωνει τον εαυτο του!

Spoiler:
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: