forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 00:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αποκατασταση μετα το μαθηματικο Αθηνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:18 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2010, 15:53
Δημοσ.: 3
Ειμαι προβληματισμενος με την εξης κατασταση:Ξεκίνησα την 3η λυκειου με σκοπό να μπω στο τμημα πληροφορικής στον Πειραιά ή στο τμήμα μαθηματικών στην Αθήνα....Τωρα εχοντας πλεον και τα αποτελέσματα των πανελλαδικών στα χερια μου διαπιστώνω οτι μπορώ να μπω και στα δύο τμήματα αλλα απο προσωπικη επιθυμία καταλήγω στα μαθηματικα...σε οσους το εχω πει μου λενε να επιλεξω την πληροφορική γιατι το μαθηματικό δεν εχει μελλον.Είναι όντωσ τοσο τραγικα τα πραγματα βγαίνοντας απο το μαθηματικό?ποιες οι επιλογες μου τελειωνοντας το τμήμα μαθηματικών πέρα απο καθηγητιλίκια k τέτοια με καλή χρηματική αποκατάσταση?σας ευχαριστω για την κατανοηση και σας παρακαλώ απαντήστε μου το συντομότερο δυνατον ενόψει και της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποκατασταση μετα το μαθηματικο Αθηνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Σεπ 2008, 15:23
Δημοσ.: 1575
γνωμη μου ειναι να επιλεξεις το μαθηματικο....και μετα να ασχοληθεις με την πληροφορικη.....το πτυχιο του μαθηματικου ειναι ενα παρα πολυ καλο πρωτο πτυχιο..........μετα μπορεις να ασχοληθεις με πολλους τομεις.....οι οποιοι θα σου φανουν παιχνιδακι αφου θα εχεις τελειωσει ολοκληρο μαθηματικο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Οκτ 2008, 19:34
Δημοσ.: 398
Το μαθηματικό είναι πολύ δύσκολη σχολή και ίσως αργήσεις να την τελειώσεις

Από την άλλη η πληροφορική είναι περισσότερο πρακτική σχολή και θα βρεις και ευκολοτερα δουλεια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ενω την πληροφορικη θα την βγαλει σε 3.5-4 χρονια ε??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Πιθανότατα θα την τελειώσει γρηγορότερα αποτι το μαθηματικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Αγαπητέ Leonidas8,

Κατ αρχήν συγχαρητήρια για τα επιτυχημένα αποτελέσματά σου, όπως λες. Μας ρωτάς
Leonidas8 έγραψε:
ποιες οι επιλογες μου τελειωνοντας το τμήμα μαθηματικών πέρα απο καθηγητιλίκια k τέτοια με καλή χρηματική αποκατάσταση?

Όμως δεν θα σου λέγαμε την αλήθεια αν σου απαντούσαμε με βεβαιότητα πάνω σε αυτό που ρωτάς. Νομίζω επίσης ότι πουθενά δεν μπορεί πια να υπάρξει βεβαιότητα. Ως συμβουλή θα σου έλεγα να φαντασθείς τον εαυτό σου μετά τα χρόνια σπουδών, τι θα ήθελες να κάνεις. Μην υποτιμάς επίσης και την ευχαρίστηση που παίρνει κανείς μελετώντας και εμβαθύνοντας στην επιστήμη που τον ενδιαφέρει. Για ενημέρωση περισσότερο σε παραπέμπω σε μία ανακοίνωση του Τμήματος Μαθηματικών εδώ.
Εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις
Καλή τύχη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

αυτο ειναι σχετκο κανεις δεν μπορει να το ξερει....μπορει το παλικαρι να διαβασει φουλ και να βγαλει το μαθηματικο σε 4!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αν σου αρέσουν τα θεωρητικά μαθηματικά έλα. Αν δεν σου αρέσουν πήγαινε στο μαθηματικό του πολυτεχνείου.

Πάντως αν έκανα τώρα μηχανογραφικό θα έβαζα πληροφορική ( κι εγώ είχα το ίδιο δίλλημα κάποτε )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 17:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να τελειώσεις μαθηματικό και μετά να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική (πχ στον Παν/μιο Πειραιά) οπότε να τα χεις και τα δύο

Ως προς την αγορά εργασίας νομίζω πολύ καλύτερα πληροφορική,την ζητάν παντού,μαθηματικούς χωρίς μεταπτυχιακό σε κάτι ειδικότερο δεν είναι και περιζήτητοι(εκτός από καθηγητές που και αυτοί νταξ δεν είναι και τοπ :P )

πάντως αν θα πας πληροφορική,δεν αναιρεί την αγάπη για τα μαθηματικά,τελειώνεις την πληροφορική ,πας στρατό πιάνεις δουλειά και μετά από αυτά τα 5-7 χρόνια δίνεις κατατακτήριες στο μαθηματικό και κάνεις την αγάπη σου αλήθεια (δε το λέω ειρωνικά,είναι μια ιδέα ,αν και τραβηγμένη)

Η πληροφορική άλλωστε είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά,οπότε εν μέρη κάνεις και μαθηματικά

Εγώ προσωπικά άμα έδινα τώρα θα δήλωνα παιδαγωγικό που λένε ότι έχει απορρόφηση καλή,θα έπιανα δουλειά σε δημοτικό σχολείο κι άμα δεν έπνιγα κανα παιδάκι :P ,μετά θα δινα για μαθηματικό,που ταγαπούσα τότε (κι ακόμα δηλαδή)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 22 Οκτ 2008, 20:37
Δημοσ.: 143
Θα σου πω οτι ειχε πει ο Δημητρης σε 'μενα οταν εκανα μια παρομοια ερωτηση
kamenos έγραψε:
Μην ακους τι λεει ο καθενας. Αν σ αρεσουν τα μαθηματικα μπαινεις Μαθηματικο, οπως ακριβως αν θελεις να φας κεμπαπ πας στον Θαναση στο Μοναστηρακι.

Δεν μπορουσε να το θεσει καλυτερα! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Τι σου αρέσει πιο πολύ σαν εικόνα; Να κάθεσαι με τις ώρες μπροστά από τον υπολογιστή προγραμματίζοντας κτλ ή να κάθεσαι με τις ώρες στο γραφείο προσπαθώντας να καταλάβεις θεωρήματα και να λύνεις ασκήσεις;

Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση τουλάχιστον στο μαθηματικό θα έχεις την 'καβάτζα' των ιδιαιτέρων και του σχολείου αν δεν θελήσεις όταν τελειώσεις να προχωρήσεις και άλλο τις σπουδές ή αν δεν βρίσκεις κάτι άλλο.
Και πληροφορική υπάρχει ζήτηση είναι η αλήθεια, αλλά νομίζω πλέον υπάρχει και μεγάλη προσφορά οπότε για να ξεχωρίσεις και να έχεις μία καλύτερη δουλειά θα πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω από το στάνταρ 'τελειώνω μία σχολή και πάω για δουλειά'.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιούλ 2010, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Νομίζω πως αν θες να το δεις καθαρά επαγγελματικά θα πρέπει να σκεφτείς ποιοι κλάδοι επαγγελμάτων σ' ενδιαφέρουν πιο πολύ και με ποιο (πρώτο) πτυχίο έχεις πιο πολλά εφόδια για να σε προσλάβουν εκεί. Αλλά επειδή είσαι (υποθέτω) αρκετά μακριά από μια σταθερή δουλειά αυτή τη στιγμή καλό είναι να σκέφτεσαι τι σ'αρέσει, τι σε γεμίζει πιο πολύ να κάνεις για πρώτο πτυχίο, γιατί οι δύο σχολές που μας λες είναι αρκετά διαφορετικές. Η αλήθεια είναι ότι τα Μαθηματικά είναι μια πολύ ευρεία και καλή βάση για να εξειδικευτείς σε αρκετούς τομείς. Δες εδώ τα μεταπτυχιακά που προσφέρει ή συμμετέχει το τμήμα μας για να πάρεις και μια μερική απάντηση σ'αυτό που ρωτάς. Για την Πληροφορική στο πα.πει. δεν έχω αρκετές γνώσεις για να έχω αξιόπιστη άποψη (σίγουρα το τμήμα Πληροφορικής Αθήνας είναι από τα κορυφαία στην Ελλάδα οπότε μπορείς να συγκρίνεις του Πειραιά μ' αυτό). Πάντως όπως σου είπαν και παραπάνω είναι εφαρμοσμένη επιστήμη και πιο κοντά στην αγορά εργασίας. Τέλος, όλα σχετικά είναι και όλα εξαρτώνται από το πόσο τακτικός είσαι στις υποχρεώσεις της σχολής σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιούλ 2010, 11:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Φεβ 2009, 12:46
Δημοσ.: 33
Φιλε μου συγχαρητηρια για την επιτυχια σου στις πανελληνιες. Αν εισαι ανθρωπος που θελει τη συνεχη προοδο κ να ειναι μπροστα απ ολους τους αλλους ερχεσαι μαθηματικο κ κανεις μεταπτυχιακο στην πληροφορικη (που θα σου φανει παιχνιδακι). Σκεψου: μαθηματικος με ειδικοτητα στην πληροφορικη. Αν παλι δε σ ενδιαφερει κατι τετοιο, καλυτερα να πας πληροφορικη ετσι ωστε να εχεις προφανως καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση κ δευτερον να αποφυγεις ισως τη δυσκολοτερη σχολη της ελλαδας (μαθηματικο αθηνας). Απλα να σου πω πως τα μαθηματικα ειναι η μονη επιστημη που στεκεται μονη της κ δεν χρειαζεται αλλες για υποστηριξη. Σου μιλαω ειλικρινα αμα ερθεις εδω, μπεις γρηγορα στο πνευμα της σχολης, κ εχεις αντερα να αντεξεις καποια πραγματα θα παθεις πλακα. Θα εντυπωσιαστεις! Σιγουρα ο χρονος ειναι πολυτιμος κ αν υποθεσουμε οτι εισαι φυσιολογικος ανθρωπος (δηλ μπορεις να τελειωσεις το μαθηματικο σε 6 χρονια κι οχι σε 3 η 10) κ μετα αλλα 2 χρονια κ 1 για στρατο, πας για 9 χρονια ενω με πληροφορικη μονο πας για 5-6 χρονια (μαζι με στρατο). Ελπιζω να βοηθησα! Καλη επιλογη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2010, 14:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Ιούλ 2006, 10:43
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Καταρχάς συγχαρητήρια. Η δική μου απάντηση, θα ήταν επίσης στο πνεύμα του "διαλέγεις ό,τί σου αρέσει περισσότερο". Αν ήσουν τεχνολογική κατεύθυνση, έχεις μία μικρή ιδέα της σκέψης στην πληροφορική, κι όχι μόνο στα μαθηματικά.

Με πρώτο πτυχίο στα μαθηματικά και ειδίκευση στην πληροφορική (προσφέρει τέτοια δυνατότητα το τμήμα μας) μπορείς να διεκδικήσεις με τις ίδιες αξιώσεις θέση σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πληροφορικής όσες κι αν είχες πτυχίο πληροφορικής. Τουλάχιστον έτσι φάνηκε από φίλους μου που το έκαναν. Ωστόσο, αν τα μαθηματικά δε σε ενδιαφέρουν πολύ και προτιμάς την πληροφορική, θα κάνεις αρκετά και σε ένα τμήμα πληροφορικής.

Η απόφαση λοιπόν, θα ήταν καλό να εξαρτηθεί αποκλειστικά και μόνο από το τί φαντάζεσαι πως θα σου αρέσει περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση, να προσπαθήσεις να είσαι συνεπής. Καλή συνέχεια και καλή αρχή στις σπουδές σου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2010, 18:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Φεβ 2009, 14:06
Δημοσ.: 76
Vicky έγραψε:

Με πρώτο πτυχίο στα μαθηματικά και ειδίκευση στην πληροφορική (προσφέρει τέτοια δυνατότητα το τμήμα μας) μπορείς να διεκδικήσεις με τις ίδιες αξιώσεις θέση σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πληροφορικής όσες κι αν είχες πτυχίο πληροφορικής. Τουλάχιστον έτσι φάνηκε από φίλους μου που το έκαναν. Ωστόσο, αν τα μαθηματικά δε σε ενδιαφέρουν πολύ και προτιμάς την πληροφορική, θα κάνεις αρκετά και σε ένα τμήμα πληροφορικής.

Στο τμήμα πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών από τους μαθηματικούς που δέχονται σε μεταπτυχιακά προγράμματα τους ζητάνε να περάσουν πρώτα 15 προ-πτυχιακά μαθήματα , το οποίο σημαίνει τουλάχιστον ένα επιπλέον χρόνο στα 2 χρόνια του μεταπτυχιακού

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 68 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: