forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 00:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 88 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2008, 13:03
Δημοσ.: 105
adyx έγραψε:
Αγαπητέ χρήστη ypatia,
δυστυχώς άλλα πράγματα γράφω εγώ και άλλα καταλαβαίνεις εσύ .
Και επειδή δεν θέλω αυτό που γράφω παραπάνω, να φανεί πως σε προσβάλει , παίρνω την ευθύνη πάνω μου και θεωρώ πως δεν γράφω ξεκάθαρα . Πάντως πιστεύω πως έχω καταλάβει τη θέση σου σ'αυτό που συζητάμε και έχω αντίθετη απόψη στα τελεταία που έχεις γράψει .

Η θέση μου πράγματι συνοψίζεται σε μια πρόταση:

Σε περίοδο δημοκρατίας και ελευθερίας, η παρεμπόδιση της λειτουργίας ενός πνευματικού ιδρύματος όπως το Πανεπιστήμιο, είναι μια σκοταδιστική ενέργεια που αποπνέει φασιστική αντίληψη και νοοτροπία και καταρρακώνει την έννοια του Ακαδημαϊκού Ασύλου.

Επειδή όμως και η διαφωνία είναι συστατικό του διαλόγου, ο οποίος με τη σειρά του είναι συστατικό της δημοκρατίας, εδώ είμαστε και για να διαφωνούμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Δεκ 2008, 12:51
Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
ypatia έγραψε:
Σε περίοδο δημοκρατίας και ελευθερίας, η παρεμπόδιση της λειτουργίας ενός πνευματικού ιδρύματος όπως το Πανεπιστήμιο, είναι μια σκοταδιστική ενέργεια που αποπνέει φασιστική αντίληψη και νοοτροπία και καταρρακώνει την έννοια του Ακαδημαϊκού Ασύλου.

Το θεμα ειναι κατα ποσον υπαρχει οντως ελευθερια και πραγματικη δημοκρατια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2009, 10:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2008, 13:03
Δημοσ.: 105
Θεωρώντας το σχετικό, μεταφέρω απ' τα σημερινά “ΝΕΑ” το παρακάτω άρθρο.

Παράθεση:

Φτου! Κακά!

Του Κώστα Γεωργουσόπουλου

Κόλλησαν στο πώς και ποιος και στο τι του ασύλου οι πολιτικές αντεγκλήσεις. Ενώ είναι δεδομένο πως οι περισσότερες βαρβαρότητες σε γυμνάσια, λύκεια και πανεπιστήμια γίνονται στη διάρκεια των καταλήψεων και κανένας δεν βάζει θέμα δημοκρατικών διαδικασιών στη λήψη των αποφάσεων.

Δεν είναι δυνατόν να λαμβάνονται καίριας σημασίας αποφάσεις που ακολουθούν το κλείσιμο των ιδρυμάτων και τη διακοπή της εκπαιδευτικής διαδικασίας και να μη λαμβάνονται υπόψη οι στοιχειώδεις κανόνες τις δημοκρατικής παράδοσης.

Πώς είναι δυνατόν να ανακόπτεται η παροχή διδακτικής ύλης και η συμμετοχή στην έρευνα και στα εργαστήρια, στα σεμινάρια και στις βιβλιοθήκες με ισχνές πλειοψηφίες. Είναι αδιανόητο να λαμβάνονται αποφάσεις με μια εκατοντάδα ψήφων ενώ οι φοιτούντες σε τμήματα ή σχολές ή ολόκληρα ιδρύματα είναι χιλιάδες. Και τι κύρος μπορεί να έχει η όποια απόφαση χωρίς την παρουσία δικαστικού εκπροσώπου.

Και ενώ απεργούν, απέχουν ή καταλαμβάνουν δημόσιο χώρο φοιτητές (με τέτοιες ισχνές και χωρίς κανέναν έλεγχο εγκυρότητας πλειοψηφίας θλιβερές μειοψηφίες) απαγορεύεται η είσοδος ακόμη και στους καθηγητές, όχι να διδάξουν αλλά να πάνε στο γραφείο τους, να χρησιμοποιήσουν τη βιβλιοθήκη και συχνά να πάρουν προσωπικά τους αντικείμενα και τους ληξιπρόθεσμους λογαριασμούς τους.

Έτσι οι χώροι παροχής γνώσης δεν προστατεύουν όχι μόνο την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών αλλά απειλούν και την αρχή του Χάμπεας Κόρπους, δηλαδή γυρίζουν τον ευρωπαϊκό πολιτισμό δέκα αιώνες πίσω.

Αλλά ποιος θα τολμήσει να ανοίξει τέτοια συζήτηση.

Έλα ντε!...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2009, 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Μηπως και κατα την εκλογη κυβερνησης δεν ειναι ισχνη η πλειοψηφια;Οταν με ενα ποσοστο 47% για παραδειγμα εκλεγεται κυβερνηση και για το 53% που ψηφησε και δεν τη θελει;Κι ας μην βαλουμε μεσα και το ποσοστο της αποχης...
Τα αποτελεσματα των γενικων συνελευσεων φυσικα και ειναι εγκυρα,αν ησουν παρων σε μια συνελευση θα εβλεπες οτι δεν γινεται καποια νοθεια.
Και φυσικα και μπαινουν μεσα καθηγητες.Ξεχνας οτι στην προηγουμενη καταληψη κατα την διαρκεια της εγινε ενα σεμιναριο απο φοιτητες με διοργανωτη τον κυριο Ραπτη;Μια χαρα μπηκε μεσα στην σχολη και κανεις δεν προσπαθησε να τον εμποδισει...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2009, 02:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Dark Earl για ποια εγκυροτητα μιλας ακριβως????

Εχω παψει εδω και 2 χρονια να μπαινω σε συνελευσεις αηδιασμενος απο 6 συναπτα ετη κομματικου λογου,και απαραδεκτης συμπεριφορας των συμφοιτητων μου.Σε αμφιθεατρα που χωρουν 150-200 ατομα παιρνονται αποφασεις για 1000.Αυτο δεν ειναι 50 ουτε 40 ειναι 20%.Προφανως θεωρω την προσεγγιση "οποιος ηθελε ας ερχοταν να ψηφισει" ως τραγικα αντιδημοκρατικο αλλοθι και οχι ως επιχειρημα τυπου "ετσι ειναι η δημοκρατιa..."

Φοιτητες που καπνιζουν,και γεμιζουν καπνο το αμφιθεατρο,προπαγανδιστικες διακοπες σε ομιλητες που δεν εχουν ευχερεια λογου,στημενα χειροκροτηματα και ερωτησεις,συνελευσεις σε ημερες και ωρες που δεν ανεβαινει κανεις στη σχολη παρα μονο κατι προσωπα που εμφανιζονται μονο σε ψηφοφοριες...ειναι τοσα πολλα που μονο που τα θυμαμαι στεναχωριεμαι ειλικρινα.Πολλοι δε τα βλεπουν,αλλοι δε θελουν να τα δουν...Η αληθεια ομως ειναι αυτη για μενα και δυστυχως την εχω αντικρυσει περισσοτερες απο μια φορες απο το 2001...Εχω ξαναγραψει την αποψη μου παλαιοτερα (οποιος ενδιαφερεται ας δει το ποστ "Καταληψη" του Ιανουαριου 07 στο θρεντ "Απεργιες και Καταληψεις").

Απο ολους οσους παιρνουν το λογο στις γενικες συνελευσεις ειναι λιγοι αυτοι που νοιαζονται πραγματικα για τα προβληματα της σχολης....Αν και εχω διαφορετικη ιδεολογια με τους περισσοτερους απο αυτους σεβομαι τη διαφορετικοτητα της αποψης τους γιατι την καταθετουν καλοπροαιρετα.Δυστυχως ομως ειναι λιγοι..

Υ.Γ. Η μοναδικη επικοδομητικη συζητηση που εχω κανει με θεμα την επιλυση προβληματων της σχολης ηταν καθαρα μη κομματικη με μελη του φορουμ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2009, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν πας τις παραταξεις,οκ,μια χαρα,κι εγω το ιδιο.Αυτο ομως δεν με κανει να μην πηγαινω στις γενικες συνελευσεις και να συμμετασχω.Πηγαινω,ακουω,ρωταω κι αν λαχει κιολας ψηφιζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 00:16 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 27 Μαρ 2007, 13:47
Δημοσ.: 66
Ολες οι παρατάξεις νοιάζονται ΜΟΝΟ για τα ψηφαλάκια(=>)καμία παράταξη δεν έχει στόχο να λύσει κανένα προβλημα των φοιτητών η της σχολής εάν αυτό δεν συνοδεύεται με ανάλογη ανταπόκριση στις εκλογές...
τα προβλήματα της σχολής είναι πάμπολα....
κανένας δεν ενδιαφέρεται να βελτιώσει αυτή την κατάσταση...
Λύσεις
*σωστή αξιολόγηση καθηγητών...απο το τμήμα...και όσοι δεν τραβάνε να πάνε στην άκρη και να βάλουν νέους που έχουν όρεξη να κάνουν μάθημα οι άλλοι καθηγητες να κάνουν επιστημονικό έργο...(λέμε τώρα...)(=>) δεν θα γεμίζουν οι αίθουσες στα σκαλάκια επειδή στους 3 καθηγητές ο ένας κάνει μάθημα καλό...
*απαγορέυονται οι αφίσες στην σχολή εκτός απο συγκέκριμένα μέρη πίσω απο τραπεζάκια
*αντι να βάφουν την σχολή συνέχεια και συνέχεια για να πέρνουν... και μετά να μπαίνουν να την ..μπιπ.. να προτείνουν:
*να υπάρχει φύλαξη του κτηρίου και να εισέρχονται μόνο φοιτητές....
για την φύλαξη του κτιρίου θα λαμβάνονται μόνο φοιτητές που έχουν τελειώσει το τμήμα και θέλουν συμπλήρωμα στο εισοδημά τους...
*να βάλουν ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων με συνεχόμενες ειδήσεις του τμήματος και νεα όπως αποτελέσματα...
*να υπάρχει μια παραπάνω εξεταστική όταν κάποιος είναι >απο 4 έτη
*να βάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστά φώτα ώστε να λειτουργούμε και τον πίσω πίνακα...ΕΛΕΟΣ πια...

*να γεμίζουν τους κενούς χώρους με τραπεζάκια...και όχι των παρατάξεων...για να κάθονται οι φοιτητες...
όμως εδώ έιμαστε ελλάδα οπότε όλα τα παραπάνω θα συμβούν σε ν καθώς το ν-->+οο
ας γράψουμε όλοι το πως θα θέλαμε την σχολή μας και ας πάει μια παράταξη να τα ζητήσει όσα εφαρμόζονται....αλλά είπαμε ψηφαλάκια...

Τελευταία επεξεργασία απο Abel την 17 Οκτ 2009, 11:11, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 02:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Ιαν 2009, 01:23
Δημοσ.: 873
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Και μόνο τις ψήφους να επιζητούν,πετυχαίνοντας στόχους(όπως θέσπιση πτυχιακής
εξεταστικής) που αφορούν τη βελτίωση της λειτουργίας της σχολής και της φοίτησης,θα τις πάρουν. Συνεπώς
ανεξαρτήτως του γιατί θα γίνουν κάποιες προσπάθειες, υπάρχουν τα κίνητρα. Κατά τη γνώμη μου για να
γίνει οτιδήποτε πρέπει να αναβαθμιστούν οι συλλογικές διαδικασίες και κυρίως η Γ.Σ. φοιτητών που αποτελεί
το καταλληλότερό και πιο δημοκρατικό όργανο για τη λήψη αποφάσεων του συλλόγου. Ένα πρώτο βήμα θα ήταν
η πιο πολιτισμένη και οργανωμένη διεξαγωγή της Γ.Σ. έτσι ώστε να μην απομακρύνεται κανείς και να μην
υπάρχουν αφορμές για την απαξίωσή της και την αμφισβήτηση της εγκυρότητας των αποφάσεών που παίρνει.
Τώρα, το πόσοι όντως θέλουν να λειτουργεί ιδανικά ο θεσμός της Γ.Σ., είναι κάτι που δεν έχω προσδιορίσει
επακριβώς ακόμη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 11:09 
Χωρίς σύνδεση

εάν μου πεις πόσα χρόνια λέμε για πτυχιακή εξεταστική και δεν γινεται τίποτα 8α δεχθώ ότι είμαι απόλυτος...και επίσης να μου πεις 1,2 καλά εκτός απο το γρήγορο ιντερνετ και μερικά μαθήματα που είναι και στα δυο εξάμηνα πράγμα που δεν λύνει το πρόβλημα διότι το ζητούμενο είναι το πόσοι το περνάνε αυτό το μάθημα...βασική απο 600+ μόνο οι 30...απ2 και εγώ δεν ξέρω τι ποσοστό...το θέμα δεν είναι να παραμυθιαζόμαστε με την κατάσταση...γτ και χωρίς παρατάξεις αυτά θα γινόντουσαν στην σχολή μας...στο φυσικό επειδή έχω φίλο και ξέρω δινουν πραγματικές μάχες με τους καθηγητές και τις γραμματείες για τα βιβλία και άλλα θέματα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 11:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν καταλαβαίνω πως θα γινόντουσαν πράγματα μόνα τους. Η πτυχιακή εξεταστική από όσο έχω ακούσει δεν είναι δα και
άπιαστη. Ίσως φέτος να περάσει. Εκτός αυτού, το να έρθει κάποιος στη Γ.Σ., να συμμετάσχει και ταυτόχρονα να διεκδικήσει
την αναβάθμισή της, δε σημαίνει απαραίτητα πως θα υποστηρίξει την άποψη κάποιας παράταξης. Ειδικά τώρα που θα υπάρχουν,
ελπίζω, αρκετοί πρωτοετείς φοιτητές, μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει ανοιχτά αυτά που πιστεύει και να απευθύνει πρόσκληση
σε όσους συμφωνούν για να ξεκινήσει μια προσπάθεια. Αυτό που λέω είναι πως τα πράγματα δε γίνονται από μόνα τους και η
Γ.Σ. δεν είναι κτήμα κανενός. Έλα και πες αυτά που θέλεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Δεν ξερω αν τα τελευταια χρονια εχουν αλλαξει τα πραγματα παντως πιο παλια δε μπορουσες ευκολα να πεις αυτα που θες...Ειδικα αν δεν ησουν και μελος κομματικης παραταξης να εχεις καποιον να σε υποστηριξει σε τρωγανε!!!!

Φυσικα και ειναι πολλοι αυτοι που δε θελουν να λειτουργει σωστα ο θεσμος της Γ.Σ.

Οσο για την αναβαθμιση της σχολης συμφωνω οτι αυτη συντελειται ουτως η αλλως.Νεο κτιριο,ιντερνετ,βιβλιοθηκη,προγραμμα σπουδων, φορουμ,eclass....Olα αυτα δεν υπηρχαν καποτε.Οι παραταξεις δυστυχως αναλωνονται σε κομματικες διενεξεις.Λιγοι ειναι αυτοι που κατα καιρους αγωνιζονται...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 14:16 
Χωρίς σύνδεση

στα υλικοτεχνικά θέματα θα βοηθούσε η (ντ)ιζα...
και στα υπόλοιπα οι λιγοστοί φωτισμένοι καθηγητές του τμήματος μας...
αλλα το θέμα είναι ότι δεν μου είπες πια πράγματα έχουν γίνει στην σχολή καθώς και επίσης και δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι με την πτυχιακή γτ πρέπει να διαπραγματευτείς πλ καλά πράγμα που δεν το κάνουν σε καμία περίπτωση οι παρατάξεις...όμως για τα υπόλοιπα όπως φορουμ η-κλας και ιντερνετ αν δεν γινόντουσαν και αυτά τότε θα ημασταν τριτοκοσμική σχολή και χώρα...εδώ έχουν στο γυμνάσιο υπολογιστές δεν θα έχουμε εμείς...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2009, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το ότι η σχολή συμβιβάζεται με την εξέλιξη της τεχνολογίας και έχει καλή βιβλιοθήκη δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό
με την έννοια του ότι προφανώς κάτι πρέπει να γίνεται,5% για την παιδεία είναι αυτό. Δυστυχώς με τις συνθήκες του
σήμερα, μας παρουσιάζουν τα προφανή και τα απαραίτητα ως εκπληκτικές βελτιώσεις. Κι εγώ μη νομίσεις πως περιμένω πολλά
από τις παρατάξεις,πόσο μάλλον αν δεν έχουν κάποιο κέρδος. Πάντως καλώ όποιον επιθυμεί να ακουστεί, να έρθει στη Γ.Σ.
τη Δευτέρα και θα κάνω ότι είναι στο χέρι μου για να εξασφαλίσω πως θα έχει την ευκαιρία να μιλήσει. Αν επιδιωχθεί από
οποιονδήποτε να "φιμώσει" κάποια άποψη θα αποχωρήσω κι εγώ από τη συνέλευση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2010, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Μάιος 2006, 05:11
Δημοσ.: 108
Abel έγραψε:
Ολες οι παρατάξεις νοιάζονται ΜΟΝΟ για τα ψηφαλάκια(=>)καμία παράταξη δεν έχει στόχο να λύσει κανένα προβλημα των φοιτητών η της σχολής εάν αυτό δεν συνοδεύεται με ανάλογη ανταπόκριση στις εκλογές...
τα προβλήματα της σχολής είναι πάμπολα....
κανένας δεν ενδιαφέρεται να βελτιώσει αυτή την κατάσταση...
Λύσεις
*σωστή αξιολόγηση καθηγητών...απο το τμήμα...και όσοι δεν τραβάνε να πάνε στην άκρη και να βάλουν νέους που έχουν όρεξη να κάνουν μάθημα οι άλλοι καθηγητες να κάνουν επιστημονικό έργο...(λέμε τώρα...)(=>) δεν θα γεμίζουν οι αίθουσες στα σκαλάκια επειδή στους 3 καθηγητές ο ένας κάνει μάθημα καλό...
*απαγορέυονται οι αφίσες στην σχολή εκτός απο συγκέκριμένα μέρη πίσω απο τραπεζάκια
*αντι να βάφουν την σχολή συνέχεια και συνέχεια για να πέρνουν... και μετά να μπαίνουν να την ..μπιπ.. να προτείνουν:
για την φύλαξη του κτιρίου θα λαμβάνονται μόνο φοιτητές που έχουν τελειώσει το τμήμα και θέλουν συμπλήρωμα στο εισοδημά τους...
*να βάλουν ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων με συνεχόμενες ειδήσεις του τμήματος και νεα όπως αποτελέσματα...
*να βάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστά φώτα ώστε να λειτουργούμε και τον πίσω πίνακα...ΕΛΕΟΣ πια...

*να γεμίζουν τους κενούς χώρους με τραπεζάκια...και όχι των παρατάξεων...για να κάθονται οι φοιτητες...
όμως εδώ έιμαστε ελλάδα οπότε όλα τα παραπάνω θα συμβούν σε ν καθώς το ν-->+οο
ας γράψουμε όλοι το πως θα θέλαμε την σχολή μας και ας πάει μια παράταξη να τα ζητήσει όσα εφαρμόζονται....αλλά είπαμε ψηφαλάκια...

Tα σέβομαι όλα αυτά που λες, αλλά δεν είναι πως καμία παράταξη δεν τα διεκδικεί.
Αν κάτι δεν σ'αρέσει μπορείς να προσπαθήσεις να το αλλάξεις!
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει! Για όλα υπάρχει τρόπος...

1.
Τι Λες:
*σωστή αξιολόγηση καθηγητών...
Τι συμβαίνει:
Έχει αρχίσει εσωτερική αξιολόγηση και θα προχωρήσουμε σύντομα και στο φοιτητικό κομμάτι αυτής.
Τι λένε οι παρατάξεις:
Την αξιολόγηση στηρίζει μόλις μία παράταξη και φαίνεται ότι δεν είναι η πλειοψηφία.

2.
Τι Λες:
* να απαγορεύονται οι αφίσες στην σχολή εκτός απο συγκέκριμένα μέρη πίσω απο τραπεζάκια
Τι συμβαίνει:
συζητήθηκε σε ΓΣ και δεν κατέληξε κάπου καθώς πολλοί πιστεύουν ότι είναι φίμωση πολιτικών φρονημάτων (σαν χούντα). Δηλαδή άν κάποιος δεν έχει τραπεζάκι τι θα κάνει; (συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε προσωπικό επίπεδο - καμία αφίσα σε τοίχο! το πανεπιστήμιο είναι κτήμα εμάς και των παιδιών μας)
Τι λένε οι παρατάξεις:
Οι δύο μεγαλύτερες το στηρίζουν απόλυτα.

3.
Τι Λες:
Τι συμβαίνει:
Στην ΓΣ τμήματος (που συμμετέχουν τα μέλη ΔΕΠ και κάποιοι εκπρόσωποι φοιτητών) είπαν ότι θα προσλάβουν μες το έτος 5 φύλακες γι αυτό το λόγο...
Τι λένε οι παρατάξεις:
Το στηρίζουν οι δύο μεγάλες σίγουρα.

4.
Τι Λες:να βάλουν ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων με συνεχόμενες ειδήσεις του τμήματος και νεα όπως αποτελέσματα...
Τι συμβαίνει:σε αυτό το κομμάτι είμαστε πίσω αν και δεν νομίζω ότι ένας ψηφιακός πίνακας θα έκανε καλύτερες της ανακοινώσεις.. Συζητώντας με τον Πρόεδρο κ Καλογερόπουλο κατάλαβα και το λόγο: Οι περισσότεροι καθηγητές μας είναι "άσχετοι" με το αντικείμενο και αυτό τους κάνει να δυσκολεύονται πολύ στο να κατανοήσουν αυτή την αναγκαιότητα για εισαγωγή νέων τεχνολογιών στο χώρο της σχολής.
Τι λένε οι παρατάξεις:
Το στηρίζει κατά κυρίως μία παράταξη και έχει προτείνει και μερικά ακόμα ενδιαφέροντα.

5.
Τι Λες:
Τι συμβαίνει:
Αυτό λέγεται πτυχιακή εξεταστική. Κοίταξε να δεις, εδώ στο μαθηματικό υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με την πτυχιακή εξεταστική και νομίζω ότι θα έπρεπε να το καταλαβαίνουν ΟΛΟΙ οι φοιτητές: Στο νέο πρόγραμμα σπουδών υπάρχουν δεκάδες μαθήματα (ΚΘΜ,ΠΚΘΜ,ΚΕΜ,ΠΚΕΜ, Ελεύθερα,Διδακτικής,Φυσικής) που δεν διδάσκονται ούτε κάθε εξάμηνο,ούτε κάθε χρόνο! Δηλαδή μπορεί φέτος να γίνουν το μάθημα "οικονομικά μαθηματικά" που δεν έχει ξαναγίνει και να μην ξαναγίνει και ποτέ! Μπορεί να το δηλώσεις και να πάρεις και το βιβλίο. Εσύ μετά θα πρέπει να μπορείς να το δώσεις και του χρόνου! Επίσης καταλαβαίνεις ότι η εξεταστική θα κρατούσε 2 μήνες! Οπότε φοιτητές και καθηγητές κατέληξαν σε μία κοινή λύση. Τα υποχρεωτικά μαθήματα και τα δύο εξάμηνα, αφού πχ ένα ΚΕΜ μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο για να φτάσεις τον αριθμό που θες. Τέλος αν συμβιβαζόμασταν απλά με μία εξέταση παραπάνω όπως λες, οι καθηγητές λένε ότι θα καταντήσουμε εξεταστικό κέντρο και σε αυτό εμφανίζονται αμετάκλητοι.
Τι λένε οι παρατάξεις:
Την πτυχιακή εξεταστική την ζητάνε όλες οι παρατάξεις. Η δύο μεγάλες ζητάνε και τα δύο εξάμηνα τα υποχρεωτικά μαθήματα (η ΔΑΠ πρώτη και η ΠΑΣΠ ακολούθησε αφού είδε ότι η πτυχιακή εξεταστική δεν έχει μέλλον). Έχουν αποφασίσει και ΓΣ φοιτητών για το θέμα ενώ όλοι οι τομοίς έχουν θέσει ως στόχο τους "όλα τα υποχρεωτικά και τα δύο εξάμηνα!".

6.
Τι Λες:
να βάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστά φώτα ώστε να λειτουργούμε και τον πίσω πίνακα...ΕΛΕΟΣ πια...
Τι συμβαίνει:
υπάρχουν δύο ειδική προβολείς , που δεν τους ανάβει κανείς όμως...
Τι λένε οι παρατάξεις:
Τουλάχιστον μία λέει για πίνακες νέας γενιάς, που ήδη έχει το τμήμα πληροφορικής, και θα έλυναν τέτοια προβλήματα.

Αυτά λοιπόν...

Το πρόβλημα είναι ένα και συγκεκριμένο: ο τρόπος που θα δεχτούν τις απόψεις μας οι καθηγητές.
Λεφτά υπάρχουν, όπως μας διαβεβαιώνει και ο κ Κοσμήτορας. Το θέμα είναι να αξιοποιούνται σωστά!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μαρ 2010, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Δεκ 2007, 22:29
Δημοσ.: 111
ypatia έγραψε:

Σε περιοδο δημοκρατιας και ελευθεριας στις αποφασεις πρεπει να συμμετεχουν ολα τα μελη μιας ομαδας υπευθυνα και σκεπτομενα και να σεβονται οποια αποφαση παρθει απο την πλειοψηφια..
Δυστυχως στη σχολη μας δε γινετε τιποτα απ'τα δυο!
Δε μπορεις να λες φασιστικη μια αποφαση που εχει παρθει με δημοκρατικο τροπο!Και μη μου πεις οτι δε σε ικανοποιει ο τροπος διεξαγωγης των συνελευσεων γτ θα συμφωνησω.. :P Η λυση ομως δεν ειναι να την απαξιωνουμε αλλα να προσπαθουμε να την αλλαξουμε με οσο το δυνατον μεγαλυτερη συμμετοχη απο μη-κομματικοποιημενους.Ας πηγαινουμε να τους κραζουμε οποτε αρχιζουν τα δικα τους!
Υπηρχαν καθηγητες που εκαναν μαθημα τις ωρες που ειχε αποφασιστει να μη γινει για να γινει συνελευση.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει και με στεναχωρει αυτο.. Αυτο μου μοιαζει περισσοτερο με "φασιστική αντίληψη και νοοτροπία και καταρρακώνει την έννοια του Ακαδημαϊκού Ασύλου"..
Δε ξερω αν επρεπε να γινουν μαθηματα ή οχι αλλα θελω να μου συμπεριφερονται σαν ωριμο ενηλικα κ οχι να με αγνοουν "για το καλο μου" .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 88 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: