forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 03:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 88 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2009, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2008, 13:03
Δημοσ.: 105
adyx έγραψε:
Και επειδή όλοι μας κατοικούμε στον ίδιο τόπο και ξέρουμε καλά που πάνε τα λεφτά των πολιτών και πως χωρίς αγώνες δεν κουνιέται φύλλο , δεν θα παραδώσω τις τύχες μου σε κανέναν άλλο πλην εμού . Η πολιτική εξουσιά δεν θέλει σκεφτόμενους πολίτες αλλά πολίτες - μαριονέτες και φυτά που να μην αντιδρούν , όποτε για το δικό μου καλό , είμαι υποχρεωμένος να διεκδικώ συνεχώς τα αυτονόητα .

Συμφωνώ απόλυτα.

Θα συμφωνούσες όμως και εσύ πως ελάχιστη υποχρέωσή μας προς την κοινωνία είναι και η παροχή εκ μέρους μας κάθε δυνατής προσπάθειας για την βέλτιστη αξιοποίηση των εκάστοτε διαθέσιμων για τις σπουδές μας πόρων? Δηλαδή όχι στο να περνάμε στο αραχτό κι όποτε μπορέσουμε και μ' όποιον άλλο - εκτός διαβάσματος - τρόπο μπορέσουμε τα μαθήματα, αλλά στην επιδίωξη της όσο το δυνατόν καλύτερης επίδοσής μας σ' αυτά?

Δηλαδή να επιδιώκουμε την αρίστευση ή τότε θα ήμαστε "φυτούκλες" και "σπασίκλες"?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2009, 13:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Δεκ 2008, 13:17
Δημοσ.: 3213
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
ypatia έγραψε:
Θα συμφωνούσες όμως και εσύ πως ελάχιστη υποχρέωσή μας προς την κοινωνία είναι και η παροχή εκ μέρους μας κάθε δυνατής προσπάθειας για την βέλτιστη αξιοποίηση των εκάστοτε διαθέσιμων για τις σπουδές μας πόρων? Δηλαδή όχι στο να περνάμε στο αραχτό κι όποτε μπορέσουμε και μ' όποιον άλλο - εκτός διαβάσματος - τρόπο μπορέσουμε τα μαθήματα, αλλά στην επιδίωξη της όσο το δυνατόν καλύτερης επίδοσής μας σ' αυτά?

Φυσικά και αποτελούν τα παραπάνω, ελάχιστη υποχρέωσή μας προς την κοινωνία . Εξάλλου ξεκινώ την σκέψη μου πάντα από το ουτοπικό , πως οι φοιτητές επιλέγουν να σπουδάσουν και όχι να κοροιδέψουν τον εαυτό τους . Με αυτήν την προοπτική και σεβόμενοι απόλυτα τα χρήματα από τους φόρους των απλών πολιτών , η υποχρέωσή μας είναι η βέλτιστη αξιοποίηση των εκάστοτε διαθέσιμων για τις σπουδές μας πόρων .
Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινά από το εξής : έχοντας ως δεδομένο κατηγορίες φοιτητών όπως αυτών που μπήκαν στο πανεπιστήμιο για να τα δώσουν όλα και αυτών που μπήκαν για να "αράξουν" (ίσως να υπάρχει και ενδιάμεση κατηγορία) , η κατάληψη κάθε φορά ερμηνεύεται αναλόγως , δηλ. είτε ως ευκαιρία για χαβαλέ και χάσιμο πολύτιμου χρόνου , είτε ως ακραία αλλά επιβεβλημένη αντίδραση και διεκδίκηση . Κάπου εκεί "παίζεται" και το επικοινωνιακό παιχνίδι όπως : ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ <<ΛΙΓΟΤΕΡΑ>> ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ και ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ <<ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ>> ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ .
Δυστυχώς για μένα που δεν γουστάρω καθόλου να χάνω χρόνο , να διεκδικώ τα ελάχιστα και τα αυτονόητα , να κάνω κατάληψη και διαδηλώσεις στην Αθήνα , να τρώω ξύλο από αυτούς που πληρώνω για να με προστατεύουν , να βλέπω να κατασπαταλούν οι έχοντες την εξουσία το δημόσιο χρήμα , να με προσβάλλουν ουσιαστικά δίνοντάς μου τέτοια Παιδεία (και Υγεία και .. και ... και ...) και γνωρίζοντας γενικά τι συμβαίναι στη χώρα μας ΘΕΩΡΩ (δυστυχώς) ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ και πολλές άλλες αντιδράσεις των φοιτητών και κατ'επέκταση των πολιτών (ξανά τονίζω ΔΥΣΤΥΧΩΣ) .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2009, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Δεκ 2008, 12:51
Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
ypatia έγραψε:
Dark Earl έγραψε:
1)Τα χρηματα προερχονται απο τους φορους κι απο επιδοτησεις της Ε.Ε.

Δηλαδή απ' την κοινωνία. Ή έχεις αντίρηση?

Εμείς λοιπόν γιαυτές τις παροχές δεν της οφείλουμε τίποτ' άλλο παρά μόνο την υπόσχεση να την εκμεταλλευτούμε μελλοντικά σαν επαγγελματίες επιστήμονες?

Dark Earl έγραψε:
2)Ναι,αλλα ε και τι;

Δύσκολο? Μήπως κάποιοι από εμάς θα κάνουν το ίδιο αύριο?

Dark Earl έγραψε:
3)Μιλας για αντιπαροχη στην κοινωνια,μπορεις να διευκρινησεις τι εννοεις;Ποια πρεπει να ειναι η μορφη αυτης της αντιπαροχης;

Τον προβληματισμό μου αναπτύσσω.
Κατ' εμέ ως ελάχιστη υποχρέωσή μου θεωρώ την όσο το δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση των πόρων που μου διατίθενται, με την διαρκή προσωπική προσπάθεια και εργασία, στην κατεύθυνση της συνεχούς βελτίωσής μου ως επιστήμονα, ακαδημαϊκού πολίτη και σκεπτόμενου ανθρώπου.

ypatia έγραψε:

Δηλαδή να επιδιώκουμε την αρίστευση ή τότε θα ήμαστε "φυτούκλες" και "σπασίκλες"?

1)Μην ξεχνας οτι ειμαστε κι εμεις ενα μελος της κοινωνιας και πληρωνουμε κι εμεις φορους (οχι εισοδηματος αλλο ΦΠΑ απο προϊοντα κλπ)
2)Ναι,καποιοι θα κανουν τα ιδια αυριο,αλλα τι σχεση εχει να κανει το οτι πριν τα κανουν αυτα ηταν φοιτητες;
3)Δεν νομιζω να ανεφερε κανεις οτι πρεπει να αντιγραφουμε στις εξεταστικες κλπ.Ο ορος "φυτο" που ανεφερε ο adyx
στα μαθητικα και φοιτητικα μας χρονια σημαινει αυτος που το μονο που κανει ειναι να διαβαζει κι απο εκει και περα και τιποτα αλλο.Το θεμα ειναι εκτος απ'το να γινουμαι καλοι επιστημονες να παραδωσουμε στις επομενες γενιες μια κοινωνια καλυτερη απο αυτην που μας παρεδωσαν.Δηλαδη εκτος απο το διαβασμα να προσπαθησουμε και για καλυτερο επιπεδο διαβωσης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

adyx έγραψε:
ypatia έγραψε:

Φυσικά και αποτελούν τα παραπάνω, ελάχιστη υποχρέωσή μας προς την κοινωνία . Εξάλλου ξεκινώ την σκέψη μου πάντα από το ουτοπικό , πως οι φοιτητές επιλέγουν να σπουδάσουν και όχι να κοροιδέψουν τον εαυτό τους . Με αυτήν την προοπτική και σεβόμενοι απόλυτα τα χρήματα από τους φόρους των απλών πολιτών , η υποχρέωσή μας είναι η βέλτιστη αξιοποίηση των εκάστοτε διαθέσιμων για τις σπουδές μας πόρων .
Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινά από το εξής : έχοντας ως δεδομένο κατηγορίες φοιτητών όπως αυτών που μπήκαν στο πανεπιστήμιο για να τα δώσουν όλα και αυτών που μπήκαν για να "αράξουν" (ίσως να υπάρχει και ενδιάμεση κατηγορία) , η κατάληψη κάθε φορά ερμηνεύεται αναλόγως , δηλ. είτε ως ευκαιρία για χαβαλέ και χάσιμο πολύτιμου χρόνου , είτε ως ακραία αλλά επιβεβλημένη αντίδραση και διεκδίκηση . Κάπου εκεί "παίζεται" και το επικοινωνιακό παιχνίδι όπως : ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ <<ΛΙΓΟΤΕΡΑ>> ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ και ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ <<ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ>> ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ .
Δυστυχώς για μένα που δεν γουστάρω καθόλου να χάνω χρόνο , να διεκδικώ τα ελάχιστα και τα αυτονόητα , να κάνω κατάληψη και διαδηλώσεις στην Αθήνα , να τρώω ξύλο από αυτούς που πληρώνω για να με προστατεύουν , να βλέπω να κατασπαταλούν οι έχοντες την εξουσία το δημόσιο χρήμα , να με προσβάλλουν ουσιαστικά δίνοντάς μου τέτοια Παιδεία (και Υγεία και .. και ... και ...) και γνωρίζοντας γενικά τι συμβαίναι στη χώρα μας ΘΕΩΡΩ (δυστυχώς) ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ και πολλές άλλες αντιδράσεις των φοιτητών και κατ'επέκταση των πολιτών (ξανά τονίζω ΔΥΣΤΥΧΩΣ) .

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω πλην των "καταλήψεων".

Εγώ νομίζω πως η "κατάληψη" για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο κι αν αποφασίζεται, δίνει ακόμα ένα σπρώξιμο στην περαιτέρω υποβάθμιση του ήδη υποβαθμισμένου δημόσιου πανεπιστημίου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 07:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Dark Earl έγραψε:
1)Μην ξεχνας οτι ειμαστε κι εμεις ενα μελος της κοινωνιας και πληρωνουμε κι εμεις φορους (οχι εισοδηματος αλλο ΦΠΑ απο προϊοντα κλπ)
2)Ναι,καποιοι θα κανουν τα ιδια αυριο,αλλα τι σχεση εχει να κανει το οτι πριν τα κανουν αυτα ηταν φοιτητες;
3)Δεν νομιζω να ανεφερε κανεις οτι πρεπει να αντιγραφουμε στις εξεταστικες κλπ.

Αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται υποκριτικά κι "άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε", όταν στο προφίλ σου (με καμάρι?) αναφέρεις:

Επάγγελμα: Διπλωματουχος λουφαδορος και ρεμπελος με 3 πιστοποιητικα ξαπλας,καφετζης

(memberlist.php?mode=viewprofile&u=2187)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ypatia έγραψε:

Εγώ νομίζω πως η "κατάληψη" για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο κι αν αποφασίζεται, δίνει ακόμα ένα σπρώξιμο στην περαιτέρω υποβάθμιση του ήδη υποβαθμισμένου δημόσιου πανεπιστημίου.

Είναι πιθανό να έχεις δίκιο . Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι ακραίες εκδηλώσεις (ειδικά αν ενοχλούν συνανθρώπους μου) . Όμως δεν βρίσκω άλλο τρόπο αντίδρασης - έστω κι ακραίο - που να έχει φέρει αποτελέσμα στο παρελθόν (όχι πάντα αλλά έχει φέρει , μην ξεχνάμε πως κατάληψη του πολυτεχνείου ήταν το '73) .
Γνωρίζεις κάποιον τρόπο εσύ , που να μπορεί να φέρει αποτελέσματα στην εποχή που ζούμε και με τους πολιτικούς που έχουμε (γιατί είναι σημαντικό να λάβουμε υπόψην μας τις παρούσες συνθήκες και με ποιούς αντιπάλους έχουμε να κάνουμε - και παρακαλώ μην θεωρήσει κάποιος πως υποννοώ συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα) ;
Θα μ'ενδιέφερε η τεκμηριωμένη άποψή σου και του οποιουδήποτε φυσικά που θα το εξετάσει σοβαρά (να συνεχίσουμε τη σοβαρή συζήτηση και να μην το γυρίσουμε στην πλακίτσα) .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 10:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ypatia έγραψε:
Dark Earl έγραψε:
1)Μην ξεχνας οτι ειμαστε κι εμεις ενα μελος της κοινωνιας και πληρωνουμε κι εμεις φορους (οχι εισοδηματος αλλα ΦΠΑ απο προϊοντα κλπ)
3)Δεν νομιζω να ανεφερε κανεις οτι πρεπει να αντιγραφουμε στις εξεταστικες κλπ.

Αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται υποκριτικά κι "άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε", όταν στο προφίλ σου (με καμάρι?) αναφέρεις:

Επάγγελμα: Διπλωματουχος λουφαδορος και ρεμπελος με 3 πιστοποιητικα ξαπλας,καφετζης

(memberlist.php?mode=viewprofile&u=2187)

Συγγνωμη,δεν ηξερα πως απαγορευεται το χιουμορ...
Θα το αλλαξω και θα το κανω "προστατης των αδυναμων,εργατικος,με απολυτηριο λυκειου και μελλοντας αποφοιτος του Μαθηματικου τμηματος της σχολης θετικων επιστημων" γιατι θα σου αρεσει περισσοτερο,κατι σαν συγχρονος Ζορο,ε;
Εκτος απο αυτες τις μπουρδες εχεις να μου πεις κατι πιο σημαντικο;
νομιζω πως δεν παμε καλα...
ypatia έγραψε:
Κατ' εμέ ως ελάχιστη υποχρέωσή μου θεωρώ την όσο το δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση των πόρων που μου διατίθενται, με την διαρκή προσωπική προσπάθεια και εργασία, στην κατεύθυνση της συνεχούς βελτίωσής μου ως επιστήμονα, ακαδημαϊκού πολίτη και σκεπτόμενου ανθρώπου.

Δηλαδη ο λογος που θελεις να γινεις μια σωστη επιστημονας ειναι επειδη νιωθεις υποχρεωμενη που το κρατος διαθετει πορους για τις σπουδες μας;Δηλαδη αν τα πανεπιστημια ηταν ιδιωτικα και πληρωνες δεν θα ηθελες να γινεις καλη επιστημονας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 11:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

adyx έγραψε:
ypatia έγραψε:

Είναι πιθανό να έχεις δίκιο . Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι ακραίες εκδηλώσεις (ειδικά αν ενοχλούν συνανθρώπους μου) . Όμως δεν βρίσκω άλλο τρόπο αντίδρασης - έστω κι ακραίο - που να έχει φέρει αποτελέσμα στο παρελθόν (όχι πάντα αλλά έχει φέρει , μην ξεχνάμε πως κατάληψη του πολυτεχνείου ήταν το '73) .

Είναι προφανές πως το "ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ" αναφέρεται στο "τώρα" κι όχι σε περιόδους όπως εκείνη της δικτατορίας των συνταγματαρχών.

adyx έγραψε:
Γνωρίζεις κάποιον τρόπο εσύ , που να μπορεί να φέρει αποτελέσματα στην εποχή που ζούμε και με τους πολιτικούς που έχουμε (γιατί είναι σημαντικό να λάβουμε υπόψην μας τις παρούσες συνθήκες και με ποιούς αντιπάλους έχουμε να κάνουμε - και παρακαλώ μην θεωρήσει κάποιος πως υποννοώ συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα) ;

Η ποιότητα των πολιτικών και των κυβερνώντων νομίζω πως είναι συνάρτηση της ποιότητας της ίδιας της κοινωνίας μας. Οι πολιτικοί δεν κατέβηκαν απ' τον ουρανό και την κυβέρνηση δεν την διόρισε ο ύψιστος.

Όσο την πολιτική συμπεριφορά μας ως μέλη της κοινωνίας την καθορίζουν τα σε ευρύτερη ή στενότερη κλίμακα μικροσυμφέροντα ή μεγαλοσυμφέροντα, τα αποτελέσματα θα είναι αυτά που βιώνουμε.

Το φάρμακο νομίζω πως δεν είναι το πριόνισμα των ποδιών μας και ο αυτοχειριασμός μας, αλλά η προσπάθεια και ο αγώνας να ανέβει το επίπεδο της ίδιας της κοινωνίας. (Και φυσικά και το δικό μας.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ypatia έγραψε:
Το φάρμακο νομίζω πως δεν είναι το πριόνισμα των ποδιών μας και ο αυτοχειριασμός μας, αλλά η προσπάθεια και ο αγώνας να ανέβει το επίπεδο της ίδιας της κοινωνίας. (Και φυσικά και το δικό μας.)

Όλα καλά με αυτά που γράφεις , συγκεκριμένο τρόπο αντίδρασης έχεις να προτείνεις ; Γιατί το να περιμένουμε να ανέβει το επίπεδο μπορεί να περάσουν και 50 χρόνια .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

adyx έγραψε:
ypatia έγραψε:

Όλα καλά με αυτά που γράφεις , συγκεκριμένο τρόπο αντίδρασης έχεις να προτείνεις ; Γιατί το να περιμένουμε να ανέβει το επίπεδο μπορεί να περάσουν και 50 χρόνια .

Ίσως, αλλά άλλο τρόπο επίλυσης των προβλημάτων που μας απασχολούν, πέραν του διαλόγου, της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης, δεν μπορώ να προτείνω.
Μπορώ όμως να πω πως απορρίπτω παντελώς ως μέσον επίλυσης των πανεπιστημιακών προβλημάτων το κλείσιμο του πανεπιστημίου.
Μόνο σκοταδιστές, φωτοσβέστες και χούντες κλείνουν συνειδητά τα πανεπιστήμια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ypatia έγραψε:
Ίσως, αλλά άλλο τρόπο επίλυσης των προβλημάτων που μας απασχολούν, πέραν του διαλόγου, της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης, δεν μπορώ να προτείνω.
Μπορώ όμως να πω πως απορρίπτω παντελώς ως μέσον επίλυσης των πανεπιστημιακών προβλημάτων το κλείσιμο του πανεπιστημίου.

Η εκαστοτε κυβερνηση δεν μπορει να πιεστει μεσω του διαλογου και μεσω πειθους.Κατ'αρχας πολυ πιθανον ποτε να μην δεχτουν να ερθουν σε επαφη μαζι τους να συζητησετε (δεν νομιζω αν ζητησεις απ'το υπουργειο παιδειας να βρεθεις με τον υπουργο να συζητησετε για τα προβληματα να σε δεχτει σε ακροαση),αλλα ακομα κι αν γινει καποια συζητηση τα μεσα πειθους του διαλογου δεν κανουν τιποτα καθως δεν ειναι οτι η καθε κυβερνηση δεν γνωριζει τα προβληματα που υπαρχουν και πρεπει εμεις να τους πεισουμε οτι υπαρχουν.Τα ξερουν τα προβληματα απλα δεν τους ενδιαφερουν ιδιαιτερα καθως ο κρατικος μηχανισμος λειτουργει κοιτωντας το δικο του οφελος.Αυτο που χρειαζεται ειναι να δρασουμε με ποιο δυναμικο τροπο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ypatia έγραψε:

Τώρα έχεις αρχίσει να υπερβάλεις απλά και μόνο επειδή δεν συμφωνείς .

ypatia έγραψε:

Λες να μην το προσπάθησαν γεννιές φοιτητών πριν τη δική μας να το κάνουν ή νομίζεις πως η πρώτη τους αντίδραση ήταν η κατάληψη . Αλλά και οι εργαζόμενοι παλιότερα , έχεις την εντύπωση ότι πριν ξεκινήσουν απεργίες και κλείσιμο δρόμων και αστικών κέντρων , δεν κάνανε διάλογο της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης ; Απλά βρίσκονται μπροστά σε ντουβάρια που δεν τους ακούν καθόλου .
Δεν ξέρω πως βλέπεις την πολιτεία της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια αλλά μόνο διάλογο της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης δεν βλέπουμε ως επί το πλείστον .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

adyx έγραψε:
ypatia έγραψε:

Τώρα έχεις αρχίσει να υπερβάλεις απλά και μόνο επειδή δεν συμφωνείς .

Δεν νομίζω πως υπερβάλω.
Κατά τη γνώμη μου και από ιδεολογικής πλευράς, το συνειδητό και βίαιο κλείσιμο του Πανεπιστημίου αποπνέει την ίδια φασιστική αντίληψη και νοοτροπία που αποπνέει και το κάψιμο των βιβλίων από διαφωνούντες...

adyx έγραψε:
ypatia έγραψε:

Λες να μην το προσπάθησαν γεννιές φοιτητών πριν τη δική μας να το κάνουν ή νομίζεις πως η πρώτη τους αντίδραση ήταν η κατάληψη .

Ιστορικά όπως θα γνωρίζεις το κλείσιμο του Πανεπιστημίου και οι καταλήψεις σχολών και σχολείων αποτελούν μεταδικτατορική οπισθοδρομική μόδα, που πάει να μιμηθεί καραγκιοζίστικα μια κορυφαία για την δημοκρατία στη χώρα μας ενέργεια, τις καταλήψεις του Πολυτεχνείου και της Νομικής επί χούντας.

adyx έγραψε:
Αλλά και οι εργαζόμενοι παλιότερα , έχεις την εντύπωση ότι πριν ξεκινήσουν απεργίες και κλείσιμο δρόμων και αστικών κέντρων , δεν κάνανε διάλογο της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης ; Απλά βρίσκονται μπροστά σε ντουβάρια που δεν τους ακούν καθόλου .

Οι πράξεις και οι αντιδράσεις των διαμαρτυρόμενων εργαζομένων που περιγράφεις, δεν έχουν καμιά σχέση με τον μεσαιωνικό σκοταδισμό που αναδίδει το κλείσιμο του πανεπιστημίου.

adyx έγραψε:
Δεν ξέρω πως βλέπεις την πολιτεία της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια αλλά μόνο διάλογο της πειθούς και της κοινωνικής ζύμωσης δεν βλέπουμε ως επί το πλείστον .

Μόνο που και εμείς συναποτελούμε αυτό που λέγεται ελληνικός λαός, για την ηγεσία του οποίου είμαστε συνυπεύθυνοι κι εμείς και οι γονείς μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 10:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ypatia έγραψε:
Κατά τη γνώμη μου και από ιδεολογικής πλευράς, το συνειδητό και βίαιο κλείσιμο του Πανεπιστημίου αποπνέει την ίδια φασιστική αντίληψη και νοοτροπία που αποπνέει και το κάψιμο των βιβλίων από διαφωνούντες...

Κατ'αρχας δεν ηταν βιαιο το κλεισιμο κατα την διαρκεια των καταληψεων του Δεκεμβρη καθως βγηκε μεσω αποφασης γενικης συνελευσης και δεν ειδα κανεναν να κυκλοφορει με ροπαλα και να απειλει καποιον να απειλει τους φοιτητες να ψηφισουν καταληψη,αρα ατοπος ο ορος "βιαιο κλεισιμο" που χρησιμοποιησες.Κατα δευτερον το καυσιμο ενος βιβλιου αυτοι που το καναν ηταν επειδη διαφωνουσαν με το περιεχομενο του,ενω το κλεισιμο της σχολης δεν γινεται επειδη δεν μας αρεσουν τα μαθηματικα,αρα ατοπη αυτη η παρομοιωση.
ypatia έγραψε:
Ιστορικά όπως θα γνωρίζεις το κλείσιμο του Πανεπιστημίου και οι καταλήψεις σχολών και σχολείων αποτελούν μεταδικτατορική οπισθοδρομική μόδα, που πάει να μιμηθεί καραγκιοζίστικα μια κορυφαία για την δημοκρατία στη χώρα μας ενέργεια, τις καταλήψεις του Πολυτεχνείου και της Νομικής επί χούντας.

Για ποιο λογο "καραγκιοζιστικα";Τα πραγματα σαφως εχουν αλλαξει κι οι συνθηκες ειναι καπως καλυτερες αλλα η ουσια παραμενει ιδια καθως η καταστολη κι ο ελεγχος ειναι στον ιδιο βαθμο απλα με διαφορετικα μεσα ωστε να υπαρχουν λιγοτερες αντιδρασεις.Εξαλλου οι καταληψεις σχολικες/πανεπιστημιακες καταληψεις δεν εχουν καμια διαφορα απο αυτες των εργατων,απλα ο καθενας τις κανει στο χωρο του,οι εργατες σε εργοστασια κι οι φοιτητες στα πανεπιστημια.
ypatia έγραψε:
Οι πράξεις και οι αντιδράσεις των διαμαρτυρόμενων εργαζομένων που περιγράφεις, δεν έχουν καμιά σχέση με τον μεσαιωνικό σκοταδισμό που αναδίδει το κλείσιμο του πανεπιστημίου.

Μεσαιωνικο σκοταδισμο αναδιδει η μη αντιδραση στα γεγονοτα που συμβαινουν καθημερινα γυρω μας γιατι αυτος ηταν ο σκοταδισμος του μεσαιωνα,η προσπαθεια να καταστειλουν την αντιδραση του λαου.
ypatia έγραψε:
Μόνο που και εμείς συναποτελούμε αυτό που λέγεται ελληνικός λαός, για την ηγεσία του οποίου είμαστε συνυπεύθυνοι κι εμείς και οι γονείς μας.

Γι'αυτο και αντιδρουμε,επειδη ειμαστε κι εμεις μελη και θελουμε μια διαφορετικη κατασταση.Αν καθομαστε απραγοι τοτε θα ειμαστε κι εμεις συνυπευθυνοι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Αύγ 2009, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αγαπητέ χρήστη ypatia,
δυστυχώς άλλα πράγματα γράφω εγώ και άλλα καταλαβαίνεις εσύ .
Και επειδή δεν θέλω αυτό που γράφω παραπάνω, να φανεί πως σε προσβάλει , παίρνω την ευθύνη πάνω μου και θεωρώ πως δεν γράφω ξεκάθαρα . Πάντως πιστεύω πως έχω καταλάβει τη θέση σου σ'αυτό που συζητάμε και έχω αντίθετη απόψη στα τελεταία που έχεις γράψει .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 88 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: