forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 03:50

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 91 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2009, 05:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 666
Black-Haha έγραψε:
..επειδή εσείς θέλετε να δικαιολογίσετε την υπάρξή σας ...

:thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιαν 2009, 09:53 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 49
SoundCheck έγραψε:
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΖΕΤΕ ΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΚΛΠ ΚΛΠ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΤΛΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ (ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ...ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ "ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ"...ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ??? ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ Ή ΟΧΙ, ΟΠΩΣ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ!!!

Εγώ επειδή διαβάζω από το πρώτο έτος και ελπίζω ότι θα τελειώσω κανονικά στα 4 χρόνια (αν βέβαια μας κάνουν την τιμή οι καταληψίες και μας δώσουν την άδεια να κάνουμε μαθήματα κάποτε και να δώσουμε εξετάσεις), έχω σκοπό όταν πάρω το πτυχίο μου να βρω μια δουλειά για να μπορώ μετά τα 23 μου να αγοράζω και να ζεσταίνω μόνος μου το γάλα που θα πίνω.

Εσύ SoundCheck, δικαιούσαι να είσαι φοιτητής για 10-12 χρονάκια, χαλαρά, με το πάσο σου, να σου ζεσταίνει για αυτά τα 10-12 χρονάκια η μαμά σου το γάλα σου (και βέβαια να σου πληρώνει νοίκι/διατροφή και χιλιάδες καφέδες), στο μεταξύ να συνδικαλίζεσαι, να πηγαίνεις σε κάθε γενική συνέλευση, να "συζητάς", να έχεις δικαιώματα, να κλείνεις τη σχολή είτε για το χαβαλέ είτε για κομματικά συμφέροντα και να το αποκαλείς "αγώνα".... και όταν περάσουν τα 2ν+2 χρόνια, να ξεκινήσεις να βρίζεις το σύστημα που δε σε βοήθησε να πάρεις το πτυχίο.

SoundCheck έγραψε:
Τελοσπαντων...επειδη ευτυχως δεν με υποχρεωνει κανεις να διαβαζω αυτο το Post δεν θα το ξαναδιαβασω :)
Κουραγιο Dio :P :patpat:

SoundCheck, πάρε το μέλλον σου στα δικά σου χέρια: Αποφάσισε ΕΣΥ για το αν θα είναι παστερειωμένο ή όχι το γάλα θα που σου ζεσταίνει η μαμά σου για τα επόμενα χρόνια της φοιτητικής σου ζωής! Είναι δικαίωμά σου!

PS: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που σπουδάζουν για πολλά χρόνια και προσπαθούν, ή με αυτους που σπουδάζουν και δουλεύουν παράλληλα. Αλλά μου τη δίνει που κάποιοι έχουν αποκτήσει την ιδιότητα του φοιτητή πριν πολλά χρόνια και, ενώ δεν είναι ενεργοί φοιτητές, αυτοί είναι που κυριαρχούν στις ΓΣ, ψηφίζουν καταλήψεις και απαγορεύουν στους ενεργούς φοιτητές να συνεχίζουν κανονικά τις σπουδές τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
Black-Haha έγραψε:
δυστυχώς ζούμε 3/4 χρόνια καταλήψεις επειδή εσείς θέλετε να δικαιολογίσετε την υπάρξή σας .

Είναι θλιβερό πως, μέσα σ' ένα topic το οποίο υπάρχει πόσο καιρό τώρα, και στο οποίο κάποιοι από αυτούς που γράφουνε (ελπίζω) γράφουν με σοβαρότητα και πράγματα που πιστεύουν, να υπάρχουν ακόμα τέτοιες απόψεις. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι προφανώς και πρέπει να συζητιέται η κάθε άποψη. Παρ όλα αυτά, οποιοδήποτε δημοκρατικό σου αίσθημα κι αν θίχτηκε με αυτά που έγραψε ο προηγούμενος, είναι χυδαίο κι απαράδεκτο αυτό που έγραψες κι εσύ. Το βρίσκω άσκοπο να ξαναπαραθέσω τους λόγους για τους οποίους κάνουμε κατάληψη, θα τους βρεις και στην κουβέντα που είχα με τον mikeb. Είμαστε στις τελευταίες 4-5 συνελεύσεις που η πλειοψηφεία των φοιτητών ψηφίζει κατάληψη. Α μη τι άλλο, νομίζω ότι όπως και εμείς, σεβόμαστε και συζητάμε το θέμα της κατάληψης ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ όταν τίθεται θέμα αντικατάληψης, έτσι κι όσοι από εσάς δεν θέλουν την κατάληψη, να κόψουνε τις χυδαιότητες περί φοιτητών που δεν ενδιαφέρονται, καθαρμάτων που δεν θέλουν να μορφωθούν, οι καταστραμένων διανοητικά και με υπαρξιακά προβλήματα ανθρώπων. Έλεος. Σταματήστε κάποιοι εδώ μέσα να δείχνετε ότι η κουβέντα που γίνεται δεν έχει νόημα.

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
mikeb έγραψε:
Όπως το τί σχέση έχει ο ιμπεριαλισμός με την απερισκεψία αυτού που ήθελε να περάσει την ανθρωπιστική βοήθεια απο το ισραήλ (δεν νομίζω οτι δεξιοί ανάμεσά μας επικροτούν την κίνηση αυτή!)

Κοίτα, δεν θέλω να είμαι κακόπιστος, αλλά νομίζω ότι σε μια τέτοιου είδους κίνηση, έχεις λάβει κάποια μέτρα για την προστασία της αποστολής κι έχεις σχεδιάσει τι ακριβώς θα κάνει. Υποθέτω ότι στο σχεδιασμό αυτό, συμπεριλαμβάνεται και ο προοροσμός.

mikeb έγραψε:
και γιατί ΚΑΙ για αυτό είναι λύση η πορεία.

Γενικά, υπάρχουν αρκετές απόψεις για το τι αποτελεί λύση για κάποιο θέμα. Επειδή θα σου απαντήσω περίπου τα ίδια που σου έχει πει και παλιότερα η stellou δεν θα τα ξαναγράψω εδώ. Εγώ σίγουρα πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει αντίδραση. Τώρα, από όλες όσες μπορώ να σκεφτώ, έχω καταλήξει σε αυτήν. Αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις...

mikeb έγραψε:
Φανφάρα; Ποιά φανφάρα;.

Φανφάρα είναι αυτές οι συγκλονιστικές ατάκες που ακούγονται, τύπου ''πως πάει έτσι ο κόσμος!'', ''μα είναι παιδιά αυτά;'' κ.τ.λ, νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ, που ακούγονται πολύ μεγαλεπίβολες και τελικά δεν λένε απολύτως τίποτα. Πως κρίνεις μια ολόκληρη γενιά ως αποπροσανατολισμένη; Πως κρίνεις αν ήταν ή όχι οι προηγούμενες;

mikeb έγραψε:
Πές μου ποιός είναι ο στόχος σου και τι βήματα ακολουθείς για να τον πετύχεις, με τι κριτίρια αξιολογείς αν τον πλησιάζεις η αν απομακρύνεσαι απο αυτόν, με τι κριτίρια τον έχεις επιλέξει, και πόσο πιστεύεις οτι θα σου πάρει μεχρι να τον πετύχεις.

Ο στόχος μου όταν ψηφίζω κατάληψη ή τέλος πάντων όταν προτείνω κατάληψη στη Γενική Συνέλευση; Νομίζω σου είπα και πριν και έστω και σ μία συνέλευση από τις τελευταίες να μπήκες, ήταν αρκετά σαφείς οι λόγοι. Με τα όποια κριτήρια μπορώ να διαθέτω και διαθέτω. Με αυτά που διαβάζω, με αυτά που συζητάω, με την επαφή μου και συμμετοχή μου σε διάφορες συλλογικότητες, με την συμμετοχή μου στη Γενική Συνέλευση και με το βασικό κριτήριο του αν τελικά είναι αποτελεσματικό αυτό που προτείνω. Να υπενθυμήσω εδώ, για όπους το ξεχνούν, ότι οι κατάληψη ως μέσω πίεσης, έχει φέρει αποτελέσματα και στο παρελθόν. Και πίστεψέ με, πολύ θα ήθελα να έχω μια έτοιμη ουρανοκατέβατη λύση όπως ο Επαναστατικός Αγώνας (δεν ξέρω αν διάβασες την προκύρηξή του), αλλά καθώς ούτε βλέπω καμιά επανάσταση προ των πυλών, ούτε διαθέτω καλάσνικοφ στο σπίτι μου, ούτε απολαμβάνω ιδιαίτερα να πυροβολώ κόσμο, κάνω κι εγώ ότι μπορώ... Και να σου θυμίσω επίσης, ότι δεν σου στηρίζω έναν στόχο που μου ήρθε μια μέρα στο μυαλό την ώρα που έβλεπα TV. Προτείνουμε κάτι ως συλλογικότητα στη Γενική Συνέλευση, κάτι που προτείνεται Πανελλαδικά στις περισσότερες σχολές, και αφήνουμε τον σύλλογο να αποφασήσει. Πόσο πιστεύω ότι θα μου πέρει να τον επιτύχω; Ιδέα δεν έχω. Πολύ καιρό μάλλον. Μόνο το Κ.Κ.Ε γνωρίζει πότε θα επιτύχει τον δικό του... Σε είκοσι χρονάκια απ' ότι μου είχαν πει νομίζω...

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
Εεεε;;;;Τι topic ειναι αυτο;Τα δικαιωματα πως τα μετραμε,με το κιλο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 278
οταν dio θα θελεις να γινει κατι διαφορετικο μετα μη ζητας τα δικαιωματα σου πισω αγορι μου. εχεις και ονομα μεγαλου rock star...

θελω κ εγω πολυ να ανοιξει η σχολη αλλα αυτο το ποστ ειναι πραγματικα ντροπη και φάουλ.... χωρις παρεξηγηση ΚΑΙ πραγματικα χωρις επιθετικοτητα....ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

κατεβα να ψηφισεις αμα θελεις να ανοιξει....
επειδη υπαρχουν ποσα κομματοσκυλα και οι ψηφοι για να ανοιξει η σχολη μοιραζονται σε ποσα πλαισια δεν φταινε αυτοι που για τους Χ,Ψ λογους θελουν την σχολη κλειστη..

ακυρο ποστ , οτι χειροτερο εχω δει μεχρι σημερα στο φορουμ διοτι δεν εχει καμια βαση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 211
Ειλικρινα ακυρο ποστ.Ειπαμε ελεθερη εκφραση,αλλα καταντησαμε ΜΜΕ που βλεπεις μονο τον Καρατζαφερη να μιλα για θεματα παιδειας μ αυτο!Δηλαδη ελεος
Αναρωτιεμαι αν εφτιαχνα ενα ποστ με τιτλο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΨΗΦΟΥ ΓΙΑ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΑΤΣΟΥΣ" (με καπς μν ξεχναμε :x ) τι θα γινοταν...
Μωρ λεεεεεεεεες? :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 22:05 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 40
Χαλαρώστε λίγο. To point που θέλει να περάσει ο Dio είναι ξεκάθαρο. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι οι φοιτητές έχουν τη δύναμη να κάνουν κατάληψη της σχολής για εβδομάδες ολόκληρες θεωρείται υπερβολικό δικαίωμα. Δεν είναι φασιστική άποψη, περισσότερο μια κραυγή αγανάκτισης για τα όσα συμβαίνουν στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Ο θεσμός της κατάληψης από μόνος του είναι αστείος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 2268
Πες το σ'αυτους που σκοτωθηκαν στο Πολυτεχνειο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 22:28 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 40
Συγκρίνεις το σήμερα με το πολυτεχνείο??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 2268
"Ο θεσμός της κατάληψης από μόνος του είναι αστείος."
Δεν μιλησες για τον ρολο της καταληψης σημερα, μιλησες για τον θεσμο της καταληψης γενικα. Δεν συγκρινω το 73 με το σημερα, σου απανταω για τον "θεσμο της καταληψης".
Μην διαβαζουμε κι οτι θελουμε.

Στην τελικη ειναι αστειο να αναλλωνομαστε και αναλλωνεστε στα ιδια και στα ιδια και στα ιδια εδω και 3 χρονια.. Εχει καταντησει βαρετο και γραφικο, πιο γραφικο κι απ'το πηλιο οπως ειπε καποιος. Δεν γουσταρεις καταληψη?Βγες και κυνηγησε το. Οπως ακριβως το κυνηγανε και αυτοι που θελουν την καταληψη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2009, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3624
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς stell0u:
Λογοκρισία στο ΦΟΡΟΥΜ του τμήματος δεν θα υπάρξει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιαν 2009, 12:18 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 29
Αυτό που εμένα μου φαίνεται απίστευτο, είναι ότι όταν όλα αυτά που γίνονται στην παιδεία γίνονται πχ στους συνταξιούχους ή στους αγρότες, τους υποστηρίζουμε όλοι.. Δεχόμαστε να κλείσουν την εθνική οδό, !οπα! μέχρι να κάνουμε την διπλάσια ώρα για να πάμε στο εξοχικό μας.
Έτσι πιστεύω είναι και σε μας. Ότι κι αν γίνεται, είτε δίκαια είτε άδικα, όταν έχει να κάνει με το συμφέρον μας αλλάζουν όλα... Κι εμένα μου έχουν μείνει λίγα μαθήματα για πτυχίο κι εγώ σκέφτομαι και ξενερώνω ότι είναι κλειστή η σχολή και δεν θα τελειώσω ούτε φέτος.. Αλλά, πιο πολύ ξενερώνω για το ότι και να μας πουν του χρόνου, ότι θα διώξουν όλους τους πεμπτόετής, δεν θα μας πείραξει καθόλου, αρκεί να μην είμαστε 5οετής.
Τέλος πάντων, ο νοών νοήτο...
Το ζάλισα λίγο, αλλά καταλάβατε τι θέλω να πω..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 243
Συχαμα το ποστ! :roll: οπ συγγνωμη για την λεξη!
Dio νομιζω σημαινει θεος στα ιταλικα?? κατι τετοιο!
Φαντασου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2009, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 240
Μπορούμε να κάνουμε και έναν έρανο ως σύλλογος Φοιτητών και να μαζέψουμε λεφτά να πληρώσουμε μέλη της Χρυσής Αυγής να έρθουν να σπάσουν την κατάληψη, αν αυτά τα 2-3 αποβράσματα της κοινωνίας τολμήσουν να μην αφήσουν πάλι εμάς τους μυριάδες που έχουμε το δίκιο με το μέρος μας να μπούμε στη σχολή. (σε μια πρόταση).

ΚΑΙ DIO:
Εικόνα

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Φωνάρα όμως, ε.

Schism, Tool.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 91 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: